Zaliczka jest sumą pieniędzy wpłaconą na konto sprzedającego. Jest to niejako pierwsza rata całości ceny. Zaliczka nie jest sprecyzowana w powszechnie obowiązującym prawie. W przeciwieństwie do zadatku nie stanowi zabezpieczenia świadczenia i jest mniej sformalizowana. Jest to jedynie część ceny ustalonej w umowie, która zostanie zwrócona, jeżeli umowa nie dojdzie do skutku. Zadatek różni się od zaliczki tym, że zabezpiecza świadczenie przed jego niewykonaniem. Jeżeli nie wykonamy umowy, sprzedający może odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Jeżeli umowy nie wykona sprzedający to my mamy prawo do żądania dwukrotności sumy danej jako zadatek.
Podpisując umowę przedwstępną, zwykle zapłacimy sprzedającemu określoną zaliczkę. Należy pamiętać, że jeżeli w umowie znajdzie się jedynie zaliczka to w razie niewykonania umowy przez sprzedającego, ten nie poniesie żadnych konsekwencji w związku ze swoim zachowaniem. Jedyne, do czego będzie zobowiązany to zwrot zaliczki na rzecz nabywcy. Dlatego ważne jest, żeby do umowy przedwstępnej wprowadzić instytucję zadatku albo kary umownej. Wtedy sprzedający będzie miał świadomość, że jeżeli nie podpisze umowy końcowej, to poniesie konsekwencje polegające na obowiązku zapłaty dwukrotności zadatku albo określonej kary umownej na konto nabywcy. Na tę kwestię należy zwrócić szczególną uwagę, podpisując nienotarialną przedwstępną umowę sprzedaży. Zwykła forma pisemna umowy przedwstępnej o wiele słabiej zabezpiecza nasze prawa do dochodzenia zawarcia umowy i danie zadatku zamiast zaliczki mocniej zabezpieczy interesy nabywcy.
Zwykle zaliczka powinna stanowić od 5 do 20 proc. wartości przedmiotu umowy. Negocjując wysokość zaliczki nabywca powinien pamiętać, że jeżeli okres pomiędzy umową przedwstępną a przenoszącą własność jest dłuższy, to wysokość ustalonej zaliczki powinna być niższa. Dłuższy termin oznacza mniejszą pewność, że sprzedający rzeczywiście podpisze z nami umowę końcową i sprzeda lokal. Szczególnie podpisując umowę w zwykłej formie pisemnej zaliczka powinna być odpowiednio niższa i wynosić nie więcej niż 10 proc. Jeżeli jesteśmy pewni co do zakupu to najlepiej pierwszą płatność objąć prawami wynikającymi z zadatku, a nie z zaliczki.
Prześlij projekt umowy przedwstępnej do bezpłatnej wyceny prawników Pewny Lokal: kontakt@pewnylokal.pl
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!