Dowiedz się więcej!

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania zaliczka

W artykule poruszamy kwestię zaliczki przy umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści

  1. Co to jest zaliczka?
  2. Jak wpisać zaliczkę do umowy?
  3. Na co zwrócić uwagę?
     

1. Co to jest zaliczka?

Zaliczka jest sumą pieniędzy wpłaconą na konto sprzedającego. Jest to niejako pierwsza rata całości ceny. Zaliczka nie jest sprecyzowana w powszechnie obowiązującym prawie. W przeciwieństwie do zadatku nie stanowi zabezpieczenia świadczenia i jest mniej sformalizowana. Jest to jedynie część ceny ustalonej w umowie, która zostanie zwrócona, jeżeli umowa nie dojdzie do skutku. Zadatek różni się od zaliczki tym, że zabezpiecza świadczenie przed jego niewykonaniem. Jeżeli nie wykonamy umowy, sprzedający może odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Jeżeli umowy nie wykona sprzedający to my mamy prawo do żądania dwukrotności sumy danej jako zadatek.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania zaliczka.Zaliczka nie daje gwarancji doprowadzenia do finalizacji transakcji, ponieważ każda ze stron może wycofać się z umowy bez żadnych konsekwencji finansowych.

2. Jak wpisać zaliczkę do umowy?

Podpisując umowę przedwstępną zwykle zapłacimy sprzedającemu określoną zaliczkę. Należy pamiętać, że jeżeli w umowie znajdzie się jedynie zaliczka to w razie niewykonania umowy przez sprzedającego, ten nie poniesie żadnych konsekwencji w związku ze swoim zachowaniem. Jedyne do czego będzie zobowiązany to zwrot zaliczki na rzecz nabywcy. Dlatego ważne jest, żeby do umowy przedwstępnej wprowadzić instytucję zadatku albo kary umownej. Wtedy sprzedający będzie miał świadomość, że jeżeli nie podpisze umowy końcowej to poniesie konsekwencje polegające na obowiązku zapłaty dwukrotności zadatku albo określonej kary umownej na konto nabywcy. Na tę kwestię należy zwrócić szczególną uwagę podpisując nienotarialną przedwstępną umowę sprzedaży. Zwykła forma pisemna umowy przedwstępnej o wiele słabiej zabezpiecza nasze prawa do dochodzenia zawarcia umowy i danie zadatku zamiast zaliczki mocniej zabezpieczy interesy nabywcy.

3. Na co zwrócić uwagę?

Zwykle zaliczka powinna stanowić od 5 do 20 proc. wartości przedmiotu umowy. Negocjując wysokość zaliczki nabywca powinien pamiętać, że jeżeli okres pomiędzy umową przedwstępną a przenoszącą własność jest dłuższy, to wysokość ustalonej zaliczki powinna być niższa. Dłuższy termin oznacza mniejszą pewność, że sprzedający rzeczywiście podpisze z nami umowę końcową i sprzeda lokal. Szczególnie podpisując umowę w zwykłej formie pisemnej zaliczka powinna być odpowiednio niższa i wynosić nie więcej niż 10 proc. Jeżeli jesteśmy pewni co do zakupu to najlepiej pierwszą płatność objąć prawami wynikającymi z zadatku, a nie z zaliczki.

Prześlij projekt umowy przedwstępnej do bezpłatnej wyceny prawników Pewny Lokal: kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 146 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka