Porada prawna

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania zaliczka

W artykule poruszamy kwestię zaliczki przy umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Co to jest zaliczka?

Zaliczka jest sumą pieniędzy wpłaconą na konto sprzedającego. Jest to niejako pierwsza rata całości ceny. Zaliczka nie jest sprecyzowana w powszechnie obowiązującym prawie. W przeciwieństwie do zadatku nie stanowi zabezpieczenia świadczenia i jest mniej sformalizowana. Jest to jedynie część ceny ustalonej w umowie, która zostanie zwrócona, jeżeli umowa nie dojdzie do skutku. Zadatek różni się od zaliczki tym, że zabezpiecza świadczenie przed jego niewykonaniem. Jeżeli nie wykonamy umowy, sprzedający może odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Jeżeli umowy nie wykona sprzedający to my mamy prawo do żądania dwukrotności sumy danej jako zadatek.

Jak wpisać zaliczkę do umowy?

Podpisując umowę przedwstępną zwykle zapłacimy sprzedającemu określoną zaliczkę. Należy pamiętać, że jeżeli w umowie znajdzie się jedynie zaliczka to w razie niewykonania umowy przez sprzedającego, ten nie poniesie żadnych konsekwencji w związku ze swoim zachowaniem. Jedyne do czego będzie zobowiązany to zwrot zaliczki na rzecz nabywcy. Dlatego ważne jest, żeby do umowy przedwstępnej wprowadzić instytucję zadatku albo kary umownej. Wtedy sprzedający będzie miał świadomość, że jeżeli nie podpisze umowy końcowej to poniesie konsekwencje polegające na obowiązku zapłaty dwukrotności zadatku albo określonej kary umownej na konto nabywcy. Na tę kwestię należy zwrócić szczególną uwagę podpisując nienotarialną przedwstępną umowę sprzedaży. Zwykła forma pisemna umowy przedwstępnej o wiele słabiej zabezpiecza nasze prawa do dochodzenia zawarcia umowy i danie zadatku zamiast zaliczki mocniej zabezpieczy interesy nabywcy.

Na co zwrócić uwagę?

Zwykle zaliczka powinna stanowić od 5 do 20 proc. wartości przedmiotu umowy. Negocjując wysokość zaliczki nabywca powinien pamiętać, że jeżeli okres pomiędzy umową przedwstępną a przenoszącą własność jest dłuższy, to wysokość ustalonej zaliczki powinna być niższa. Dłuższy termin oznacza mniejszą pewność, że sprzedający rzeczywiście podpisze z nami umowę końcową i sprzeda lokal. Szczególnie podpisując umowę w zwykłej formie pisemnej zaliczka powinna być odpowiednio niższa i wynosić nie więcej niż 10 proc. Jeżeli jesteśmy pewni co do zakupu to najlepiej pierwszą płatność objąć prawami wynikającymi z zadatku, a nie z zaliczki.

Prześlij projekt umowy przedwstępnej do bezpłatnej wyceny prawników Pewny Lokal: kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 91 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka