Umowa deweloperska a zadatek w umowie deweloperskiej

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Umowa deweloperska a zadatek | 797 014 014

Zadatek i zaliczka to dwie różne rzeczy. W artykule tłumaczymy na czym polegają różnice między zaliczką i zadatkiem w kontekście umowy deweloperskiej.

Zadatek i zaliczka to dwie różne rzeczy. W artykule tłumaczymy, na czym polegają różnice między zaliczką i zadatkiem w kontekście umowy deweloperskiej.

Co to jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska to dokument, który podpisuje nabywca lokalu mieszkalnego oraz deweloper. Zawsze podpisywany jest w formie aktu notarialnego. Po co zawierać taką umowę? Otóż jest to najlepsze zabezpieczenie dla obu stron.

Nabywca mieszkania zobowiązuje się do wpłacenia odpowiedniej sumy w konkretnym terminie, a sprzedawca, czyli deweloper, gwarantuje, że nie sprzeda nikomu innemu wybranego mieszkania. To, jakie zapisy znajdą się w umowie reguluje ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. Ustawa deweloperska).

Kiedy następuje przeniesienie własności mieszkania

Warto jednak dodać, że w umowie deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do wybudowania oraz ustanowienia odrębnej własności danego mieszkania i przeniesienia jego własności na Twoją rzecz w zamian za określoną w umowie kwotę pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że po podpisaniu dokumentu jesteś już pełnoprawnym właścicielem mieszkania.

Gwarantuje natomiast, że przeniesienie praw nastąpi niezwłocznie po wybudowaniu nieruchomości i zapłaceniu przez Ciebie całej umówionej kwoty. Wtedy zostanie podpisana umowa ostateczna przenosząca w pełni prawo własności.

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Umowa deweloperska to niezwykle ważny dokument, dlatego powinien zawierać wszystkie zapisy, które ochronią obie strony w każdej sytuacji. Przy podpisywaniu, zwróć więc uwagę, czy zawarto w niej:

  • dane obu stron
  • pełną cenę mieszkania i ewentualne dodatkowe płatności
  • dane nieruchomości (powierzchnia, stan prawny, adres, lokalizacja w budynku itp.)
  • harmonogram płatności
  • informacje dotyczące samej budowy (m.in. numer decyzji pozwolenia na budowę)
  • termin zakończenia prac i pozwolenia na użytkowanie
  • termin odbioru i przekazania kluczy
  • datę przeniesienia własności
  • konsekwencje wycofania się z umowy, której ze stron
  • kary umowne i ich wysokość
  • środki ochrony wpłat nabywców
  • sposób finansowania inwestycji
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, jeśli strona, na rzecz której został wpłacony zadatek, nie wykonuje umowy, zadatek przepada w podwójnej wysokości.

Zadatku opłacanym przy kupnie mieszkania

Zgodnie z definicją (art. 394 Kodeksu Cywilnego) zadatek to świadczenie pieniężne wręczane drugiej stronie w celu zabezpieczenia umowy. Przy umowach deweloperskich zadatek oznacza, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Jeżeli nabywca będzie chciał odstąpić od umowy ze swojej winy (w braku innego zastrzeżenia umownego), kwota zadatku, która została wpłacona na konto, zostanie zatrzymana przez dewelopera. Jeżeli deweloper nie wywiąże się z umowy (np. nie przeniesie własności mieszkania w terminie), nabywca może odstąpić od umowy i zażądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Gdy umowa deweloperska zostanie wykonana, to zadatek ulega zaliczeniu na poczet ceny (jeżeli jednak takie zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi na rzecz nabywcy). Zwykle wysokość zadatku to 5-10 proc. ceny lokalu.

Czym różni się zaliczka od zadatku?

W przeciwieństwie do zadatku, zaliczka nie jest zdefiniowana w polskim prawie. W tym celu dokonuje się wykładni prawa. Zaliczka to część ceny jaką wpłaca nabywca na poczet ceny lokalu. W razie wykonania umowy zostanie zaliczona na resztę ceny ustalonej w umowie. Zaliczka różni się od zadatku tym, że może przybrać tylko formę pieniężną. W przypadku niewykonania umowy przez dewelopera lub nabywcę umowy, zaliczka zawsze wraca do nabywcy (trzeba jednak pamiętać, że deweloper może zastrzec dodatkowe kary umowne na wypadek niewywiązania się nabywcy z zobowiązań umowy deweloperskiej). Wysokość zapłaty i terminy zaliczki strony ustalają indywidualnie. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to kwota 5-10 proc. głównej ceny.

Co jest lepsze - zadatek czy zaliczka?

Zaliczka i zadatek mają swoje podobieństwa i różnice. Te ostatnie objawiają się przede  wszystkim przy niewykonaniu umowy. Z perspektywy nabywcy najkorzystniejsze wydaje się być wpłacenie zaliczki. Bez względu na to, czy sam zrezygnuje z usługi, czy uczyni to druga strona (deweloper) – w obu przypadkach zaliczka wróci do zamawiającego lokal. Praktyka pokazuje nam jednak, że w umowach deweloperskich, deweloperzy rzadko godzą się na "bezkosztowe" odstąpienie od umowy przez nabywcę lokalu. Zwykle w razie odstąpienia przez nabywcę, deweloper daje sobie umowne prawo do naliczenia kar umownych za odstąpienie (w praktyce ok. 5-10 proc.), które potrącane są od zaliczek już wpłacanych przez nabywcę lokalu.

Z drugiej strony jeżeli nabywca jest pewny kupna lokalu to korzystniejsze dla niego będzie zastrzeżenie w umowie deweloperskiej zadatku. W tym przypadku jeżeli to deweloper nie wywiąże się z umowy, nabywca będzie uprawniony do żądania zwrotu dwukrotności zadatku jaki wpłacił. Niestety w wielu umowach deweloperzy ograniczają prawo do żądania dwukrotności zadatku. Podpisując umowę z taką konstrukcją należy zwrócić szczególną uwagę na to w jaki sposób deweloper kształtuje konstrukcję zadatku - może się bowiem okazać, że to co miało zabezpieczać interesy nabywcy w wyższym stopniu, w rzeczywistości okazuje się mało korzystne.

Zawierając umowę deweloperską, przedwstępną lub rezerwacyjną należy zwrócić szczególną uwagę na nazewnictwo i klauzule dotyczące zaliczki i zadatku. Jeżeli chcesz być pewien, że umowa dobrze zabezpiecza Twoje interesy lub wiedzieć czy pojęcie "przedpłata" użyte w umowie stanowi zaliczkę albo zadatek, skonsultuj się z prawnikami Pewny Lokal. Analizujemy dziesiątki umów każdego miesiąca i sprawdzając klauzule umowne zwracamy uwagę na formę w jakiej deweloper proponuje wpłacić część środków nabywcy lokalu.

W tym celu zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią: 797 014 014.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

  • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy kilka bardzo niebezpiecznych dla nabywcy klauzul.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
  • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Zamów usługę
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na co zwracać uwagę podpisując umowę deweloperską?

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Kary umowne w umowie deweloperskiej — jak z nich skorzystać, jak ich uniknąć?

Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 2006 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Zamów usługę

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik o umowie deweloperskiej

okładka poradnika

Poradnik o karach umownych w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka