Zamów pomoc prawną

Umowa deweloperska - prawnik

Nabywcy mieszkań często płacą prawnikom za sprawdzenie umowy deweloperskiej. Piszemy o tym, jak kształtują się ceny na rynku usług prawnych.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Spis treści

1. Kto sprawdzi dokumenty od dewelopera i jaki jest koszt takiej usługi?
2. Za co możemy spodziewać się dopłat?
3. Czym kierować się w wyborze specjalisty?
4. W czym jesteśmy lepsi od konkurentów
4.1. Doświadczenie
4.2. Specjalizacja
4.3. Szybkość
4.4. Jedyne na rynku oprogramowanie
4.5. Połączenie kompetencji inżynieryjnych i prawnych

1. Kto sprawdzi dokumenty od dewelopera i jaki jest koszt takiej usługi?

Umowa deweloperska, prospekt informacyjny i inne dokumenty to przede wszystkim dokumentacja prawna. Najważniejsza jest umowa, która zawiera wszystkie najważniejsze zobowiązania nabywcy i dewelopera. Dobrze więc żeby te dokumenty zostały dokładnie sprawdzone przez doświadczonego prawnika, a najlepiej adwokata lub radcę prawnego.

Na rynku koszt analizy prawnej umowy deweloperskiej wynosi od 300 zł do nawet 2000 zł. Zwykle podstawowa analiza w cenie 300-400 zł będzie polegała na sprawdzeniu samej umowy i przesłaniu krótkiego podsumowania z wskazaniem najistotniejszych rzeczy drogą mailową. W cenie 400-600 zł możemy liczyć na sprawdzenie umowy deweloperskiej, prospektu informacyjnego i głębszej analizy, gdzie specjalista przygotuje propozycje zmian poszczególnych klauzul. W budżecie powyżej 600 zł możemy spodziewać się dogłębnej analizy całej dokumentacji przez doświadczonego prawnika, przygotowanie kompleksowej analizy prawnej umowy z propozycją zmian klauzul (nawet kilkoma wersjami), przejrzenie wszystkich publicznych rejestrów oraz pomoc w negocjacji z deweloperem. Jeżeli chodzi o czas analizy to standardowo należy liczyć się z 3-5 dniami roboczymi od przesłania dokumentacji i opłacenia usługi.

Prawnik pomagający przy umowie deweloperskiej.Prawnicy Pewnego Lokalu pomagają nabywcom mieszkań przy podpisywaniu umowy deweloperskiej.

2. Za co możemy spodziewać się dopłat?

Często jest tak, że renomowane firmy lub kancelarie oferują analizę umowy deweloperskiej już od 300 zł, co wydaje się być dużą okazją dla nabywcy. Może przecież liczyć na sprawdzenie dokumentów przez prawnika z wieloletnim doświadczeniem w okazyjnej cenie. Niska cena ma swoje uzasadnienie i najczęściej oznacza jednak bardzo pobieżną analizę. Najczęstszą dopłatą jest dodatkowe przejrzenie aneksów, pozwoleń, rzutów etc. (100-200 zł). Analiza w trybie ekspresowym może nas kosztować 100 zł więcej. Konsultacja z prawnikiem to zwykle koszt od 100 do 230 zł. Opłatę może też stanowić sprawdzenie dodatkowej umowy przedwstępnej na garaż lub umowy przedwstępnej sprzedaży udziałów w drodze dojazdowej/terenie wspólnym. Zadanie kilku pytań do przygotowanej analizy również nie będzie za darmo.

3. Czym kierować się w wyborze specjalisty?

W wyborze osoby specjalizującej się w analizie umów deweloperskich należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem pracujących w niej specjalistów. W firmie Pewny Lokal pracują prawnicy i adwokaci, którzy są ekspertami w dziedzinie prawa nieruchomości. Ich niezaprzeczalnym atutem jest ciągła styczność z inżynierami i inspektorami budowlanymi. Dzięki temu dysponują unikalną na rynku wiedzą na styku prawa nieruchomości i techniki budowlanej. Analizy umów zaczynają się już od 249 zł i w tej cenie sprawdzimy nie tylko umowę ale także prospekt informacyjny, KRS, księgi wieczyste, niepokojące informacje prawne czy sprawdzenie bazy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod kątem niedozwolonych klauzul. Co więcej jako jedyni na rynku obiecujemy przygotowanie analizy w ciągu 48h. Naszą maksymą jest jak najlepsza pomoc w świadomym kupnie nieruchomości przez naszych klientów, dlatego też z chęcią pomagamy rozwiać wszelkie wątpliwości w czasie konsultacji telefonicznych lub odpowiadając na pytania do analizy.

4. W czym jesteśmy lepsi od konkurentów?

W firmie Pewny Lokal wierzymy, że oferowana przez nas usługa kompleksowej analizy umowy deweloperskiej jest najlepsza na rynku. Mamy ku temu przekonaniu kilka mocnych powodów.

4.1. Doświadczenie

Przede wszystkim, jesteśmy zdecydowanie największą firmą prawniczą w Polsce, która pomaga nabywcom w bezpiecznym kupnie mieszkania. Co miesiąc trafia do nas blisko stu klientów zainteresowanych profesjonalną analizą umowy od dewelopera. Dzięki wykonaniu setek analiz umów, znamy od podszewki praktycznie każdego dewelopera i wiemy, jakie są najczęstsze niebezpieczne klauzule stosowanych przez niego w projektach umów. Za pracę prawników odpowiada dr Piotr Semeniuk, specjalista z zakresu prawa ochrony konsumentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który osobiście czyta każdą analizę.

Poniżej lista przykładowych deweloperów, których umowy przeanalizowali nasi prawnicy:

 • Dom Development
 • Murapol
 • Atal
 • Robyg
 • LC Corp
 • JW Construction
 • Polnord
 • Echo Investment
 • Vantage
 • Echo Investment
 • Marvipol
 • Archicom
 • Skanska
 • InterBud
 • Triton
 • Inpro
 • BudDom
 • Hines
 • Grimp Deweloper
 • Budimex
 • Activ Investment
 • Arche
 • Dantex
 • Imperial
 • Yareal
 • Soho Development
 • Żagiel Dom
 • Bouygues Immobilier
 • Strabag
   

4.2. Specjalizacja

Nawet najlepszy prawnik nie jest w stanie przewidzieć każdego niebezpieczeństwa kryjącego się w projekcie umowy, jeśli wcześniej nie przeanalizował setek umów podobnego rodzaju. Dlatego mówimy naszym klientom, że bylibyśmy ostrożni jeśli chodzi o profesjonalnie wyglądające kancelarie, które zajmują się "mydłem i powidłem" (np. prawo spółek, prawo rodzinne, prawo deweloperskie). W Pewnym Lokalu nasi prawnicy zajmują się tylko prawem nieruchomości i tylko od strony pomocy nabywcy w bezpiecznym kupnie mieszkania i domu. 

4.3. Szybkość

W naszej kancelarii pracuje kilku prawników zajmujących się pomocą nabywcom w bezpiecznym kupnie mieszkania. Dysponujemy też profesjonalną infolinią. Dlatego - w przeciwieństwie do naszych konkurentów - jesteśmy w stanie błyskawicznie zareagować na każdą, nawet najbardziej skomplikowaną prośbę o szybką poradę prawną. Często sporządzamy analizy umów na drugi, a nawet na ten sam dzień. Nie mamy też problemu, żeby prawnik przeanalizował dokumenty i odbył z klientem konsultację nawet tego samego dnia.

4.4. Jedyne na rynku oprogramowanie

Jako jedyni na rynku posiadamy specjalistyczną, autorską aplikację do analizy umów deweloperskich oraz innych umów z deweloperem. Nasza aplikacja umożliwia szybkie przygotowanie raportu z analizy umowy i ma "wgrane" dane z już wykonanych przez nas setek analiz. Dzięki wsparciu aplikacji w analizach i opiniach prawników znajdziecie Państwo nie tylko informacje o niebezpiecznych klauzulach, ale także informację, na ile klauzula, do której podpisania chce Pana zmusić deweloper, odstaje na plus lub na minus od średniej rynkowej.

4.5. Połączenie kompetencji inżynieryjnych i prawnych

Pewny Lokal to zarówno kancelaria, która specjalizuje się w prawie nieruchomości jak i firma inżynieryjna, która zajmuje się odbiorami technicznymi mieszkań od dewelopera i audytem technicznym nieruchomości. Czasami wiedza inżynierów przydaje się także podczas analizy umowy deweloperskiej. Przykładowo, jeśli standard wykończenia (dokument dołączany do umowy deweloperskiej opisujący stan techniczny przyszłego mieszkania lub domu) w opinii prawnika analizującego Państwa umowę jest zbyt ogólny i odstaje na niekorzyść od średniej rynkowej, nasz prawnik zawsze może poprosić o pomoc w analizie takiego standardu doświadczonego inżyniera. Takiej możliwości połączenia kompetencji technicznych i prawnych przy analizie umów nie ma nasza konkurencja.

Zachęcamy do obejrzenia filmu z jednego ze szkoleń prowadzonych przez naszych prawników. Zachęcamy też do darmowej wyceny dokumentów i skontaktowania się z nami m.in. przez ten formularz.


Dowiedz się, czym jest i co powinna zawierać dobra umowa deweloperska.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 269 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka