Odbiór mieszkania, pomoc przy odbiorze - fachowiec

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Odbiór mieszkania fachowiec | 797 014 014

Na odbiór techniczny mieszkania można pojawić się samemu lub z inżynierem, który przeprowadzi odbiór techniczny za nas. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, dlaczego przeprowadzenie odbioru mieszkania z fachowcem jest lepszym wyborem, oraz jak powinien wyglądać protokół odbioru. Zapraszamy do lektury.

Odbiór mieszkania jest ostatnim krokiem na ścieżce nabycia naszej wymarzonej nieruchomości. Pozornie nieskomplikowana czynność, jest tak naprawdę zwieńczeniem umowy i ostatecznym sprawdzeniem i potwierdzeniem wywiązania się z niej przez sprzedającego. Dlatego warto zabrać ze sobą fachowca, który od razu oceni koszt lub zacznie remont mieszkania. Na odbiór techniczny mieszkania można pojawić się zarówno z wyspecjalizowanym inżynierem jak i firmą remontową. Podpowiadamy, co można zyskać na zabraniu ze sobą po odbiór mieszkania eksperta i co możemy stracić kiedy postanowimy zrobić to sami.

Odbiór mieszkania z fachowcem

W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto zaprosić wykonawcę prac wykończeniowych na odbiór końcowy lokalu. Wcześniej pisaliśmy m.in. o umowie z firmą wykończeniową/ekipą remontową.


Do odbioru dopuszczony jest właściciel, przedstawiciel właściciela z odpowiednimi uprawnieniami i fachowiec wskazany przez właściciela.Odbiór z fachowcem jest możliwy. Już dzisiaj zamów odbiór wraz z naszym specjalistą. Skontaktuj się z Pewnym Lokalem.


Coraz częściej przy odbiorze lokali od dewelopera ich nabywcy korzystają z pomocy niezależnych fachowców, takich jak inżynierowie z firmy Pewny Lokal. Sprawdzają oni stan techniczny lokalu, który pomimo bycia zupełnie nowym, może mieć już widoczne usterki jak np. porysowane okna. Przy okazji fachowiec pomaga w spisaniu protokołu odbioru mieszkania, w którym wszystkie tego typu usterki muszą być wyszczególnione.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Odbiór końcowy to także okazja do zaproszenia na oględziny lokalu przedstawiciela wybranej ekipy wykończeniowej, przed ostateczną wyceną prac i zawarciem z nim kontraktu przez nabywcę lokalu.

Zatrudniona przez nas ekipa wykończeniowa powinna w czasie oględzin odbieranego mieszkania oszacować ostateczny koszt remontu i termin jego zakończenia.

Niektórzy nabywcy uzgadniają z pozyskaną ekipą wykończeniową udział ich przedstawiciela w odbiorze lokalu od dewelopera, aby przekonać się, że stan lokalu jest na tyle dobry, że ekipa może przystąpić do prac prawie natychmiast po odebraniu przez niego kluczy. Wizyta wykonawcy wykończeniówki podczas odbioru może pomóc przyspieszyć rozpoczęcie prac wykończeniowych, szczególnie w wypadku stwierdzenia występowania pewnych usterek, które i tak przestanie wkrótce istnieć z powodu przebudowy zaplanowanej w miejscu, w którym zostały zauważone przez nabywcę.

Jeśli zauważone w innych miejscach usterki są dla wykonawcy wykończeniówki nieistotne, a on sam chciałby rozpocząć swoje prace jak najszybciej, wówczas, za zgodą nabywcy lokalu,  decyduje się wziąć na siebie odpowiedzialność za ich usunięcie w zastępstwie ekipy dewelopera. W przeciwnym razie to na ekipie dewelopera spoczywa obowiązek napraw wyrządzonych usterek jak np. pęknięcia na ścianach, porysowane okna i wiele innych. Zgodnie z umową sprzedaży deweloper ma obowiązek pozostawić mieszkanie bez tego typu wad, a ekipa wykończeniowa nie zawsze będzie traktować je jako mało istotne. Wejście ekipy dewelopera w celu naprawienia tych usterek opóźni oczywiście pracę ekipy wykończeniowej kupującego i rozpoczęcie przez nich prac wykończeniowych. Ekipa dewelopera powinna zrobić to za darmo w ramach umowy z deweloperem.

Protokół odbioru mieszkania

Warto jednak je wszystkie wpisać do protokołu odbioru, by potem sprawdzić, czy nasz wykonawca wypełnił swoje zobowiązanie. Protokół odbioru lokalu przez nabywcę może po prostu stanowić załącznik do umowy z ekipą wykończeniową lub do protokołu wprowadzenia tej ekipy do lokalu. Jest to ważne, bo często zawiera on wskazanie takich usterek, jak rysy na szybach i uszkodzenia profili okiennych, za które ekipa wykończeniowa nie chciałaby odpowiadać w momencie przekazywania ich zleceniodawcy wykończonego lokalu.

Protokół odbioru ma bardzo dużą moc prawną i w ustawie deweloperskiej są szczególne zapisy, które określają, co ma być w nim zawarte. To te zapisy są naszą podstawą do działań takich jak naprawy usterek przez ekipę dewelopera.

Wszystkie błędy zawarte w protokole odbioru mieszkania mogą potem być dla nas dużym problemem w dochodzeniu swoich roszczeń, dlatego zalecamy przy spisaniu takiego protokołu zatrudnienie fachowca, który pomoże nam ich uniknąć.

Coraz częściej przy odbiorze lokali od dewelopera ich nabywcy korzystają z pomocy niezależnych fachowców.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Protokół odbioru mieszkania musi zawierać przedmiot odbioru, datę przekazania lokalu i strony przekazania, numery stanu liczników, wyposażenie lokalu, określenie usterek jeśli takowe istnieją czy dodatkowych przekazywanych elementów jak np. klucze, karty gwarancyjne czy instrukcje obsługi. Wpisanie daty odbioru, stanu liczników i powierzchni lokalu jest bardzo ważne, gdyż to one generować będą nasz przyszły czynsz. Liczy się on od daty odbioru, zaczyna od stanu liczników wpisywanych do protokołu. Ponadto powierzchnia w metrach kwadratowych musi być taka sama jak wpisana do aktu notarialnego. Można ją obliczyć z pomocą fachowca. Za mała powierzchnia może być dla nas powodem do nieodebrania mieszkania, a przy okazji, jako że to ona generuje czynsz, lepiej również zgłaszać większą powierzchnię mieszkania.

Przedstawiciel dewelopera nie może odmówić nam wpisania do protokołu usterek, a takie sytuacje zdarzają się często. Twardo stawiajmy na swoim, a pomoc fachowca, który doskonale zna prawo, pozwoli nam zapobiec tego typu sytuacji.

Deweloper ma dwa tygodnie, by odnieść się do tych uwag i przekazać nam co uznał za usterkę a co nie, a po najdalej miesiącu musi te usterki usunąć.

Jednocześnie miejmy na uwadze, że bez wyraźnej przyczyny (a nie są nią np. wilgoć, czy nieszczelne okna) nie można odmówić odbioru mieszkania. Jeśli nasze mieszkanie ma natomiast inny metraż, inny rozkład pomieszczeń czy inne materiały niż wymienione w umowie były użyte do jego budowy, wtedy mamy prawo odmówić odbioru. Jest to jednak poważna sprawa, która uruchamia całe procesy prawne, więc nie możemy jako kupujący tak po prostu, z błahych powodów nie zgadzać się na odbiór. Na pewno w rozstrzygnięciu tej kwestii pomoże nam zabranie na odbiór fachowca, który na pewno znajdzie aż tak poważne wady. Polecamy również na odbiór mieszkania umawiać się w ciągu dnia, gdyż lepiej w świetle dziennym widać wszelkie usterki.

Wykończenie lokalu

Ekipa wykończeniowa zatrudniana przez nas nie musi być ta samą, która pracuje dla dewelopera. Wykończenie mieszkania jest dużo łatwiejsze niż remont z naprawą poważnych usterek i każda ekipa remontowo-wykończeniowa sobie z tym poradzi. Można jej przedstawicie poprosić o uczestnictwo w odbiorze mieszkania tak, by od razu mógł zaplanować prace. 

Doświadczeni wykonawcy najczęściej znają różnego typu rozwiązania techniczne zastosowane przez dewelopera w lokalach, które wykańczają, jednakże w interesie nabywcy lokalu jest przekazać im jak najwięcej informacji zawartych w specjalnie sporządzonym pakiecie informacyjnym, który otrzymali od dewelopera na zakończenie odbioru końcowego lokalu. Jednak uczestnictwo w odbiorze lokalu przez przedstawiciela „wykończeniówki” pozwoli mu na bezpośrednie zadawanie pytań przedstawicielowi dewelopera lub generalnego wykonawcy inwestycji.

Inżynierowie skierowani przez Pewny Lokal na odbiory mają obowiązek sprawdzić dokładnie dany lokal i ew. udzielić porad i wyjaśnień wykonawcy, jeżeli ten nie uzyskałby ich od przedstawicieli dewelopera lub generalnego wykonawcy.

A może odebrać mieszkanie samemu?

Wiele osób samodzielnie odbiera mieszkanie, nie korzystając z pomocy fachowca i nie ma problemów. Nie jest ogólną zasadą, by deweloperzy chcieli oszukać każdego kupującego, raczej zdarza się to rzadziej, tak samo jak usterki wykonane przez budujących dla dewelopera. Niemniej jednak może się zdarzyć, a bez fachowej wiedzy nie będziemy w stanie wyłapać tych informacji i wpisać ich do protokołu odbioru mieszkania. Może kosztować nas to dużo nerwów i napraw, a bez wpisania usterek do protokołu praktycznie nie mamy szans na dochodzenia swoich praw. Nie bagatelizujmy więc protokołu odbioru mieszkania, gdyż jest to niezwykle ważny dokument przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, również nie mamy gwarancji, że będzie bezusterkowe, ale mamy za to więcej możliwości na dociekanie swoich praw, a ich podstawą jest odpowiedni protokół odbioru mieszkania i inne umowy podpisywane z deweloperem.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Odbiory techniczne mieszkań i domów wykonujemy w całej Polsce:

a także innych miastach.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 240 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka