Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Odbiór mieszkania fachowiec

Na odbiór techniczny mieszkania można pojawić się zarówno z wyspecjalizowanym inżynierem jak i firmą remontową.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania z fachowcem

W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto zaprosić wykonawcę prac wykończeniowych na odbiór końcowy lokalu. Wcześniej pisaliśmy m.in. o umowie z firmą wykończeniową/ekipą remontową.

Coraz częściej przy odbiorze lokali od dewelopera ich nabywcy korzystają z pomocy niezależnych fachowców, takich jak inżynierowie z firmy Pewny Lokal. Odbiór końcowy to także okazja do zaproszenia na oględziny lokalu przedstawiciela wybranej ekipy wykończeniowej, przed ostateczną wyceną prac i zawarciem z nim kontraktu przez nabywcę lokalu. Niektórzy nabywcy uzgadniają z pozyskaną ekipą wykończeniową udział ich przedstawiciela w odbiorze lokalu od dewelopera, aby przekonać się, że stan lokalu jest na tyle dobry, że ekipa może przystąpić do prac prawie natychmiast po odebraniu przez niego kluczy. Wizyta wykonawcy wykończeniówki podczas odbioru może pomóc przyśpieszyć rozpoczęcie prac wykończeniowych, szczególnie w wypadku stwierdzenia występowania pewnych usterek, które i tak przestaną wkrótce istnieć z powodu przebudowy zaplanowanej w miejscu, w którym zostały zauważone przez nabywcę. Jeśli zauważone w innych miejscach usterki są dla wykonawcy wykończeniówki nieistotne a on sam chciałby rozpocząć swoje prace jak najszybciej, wówczas, za zgodą nabywcy lokalu,  decyduje się wziąć na siebie odpowiedzialność za ich usunięcie w zastępstwie ekipy dewelopera . Warto jednak je wszystkie wpisać do protokołu z odbioru, by potem sprawdzić, czy nasz wykonawca wypełnił swoje zobowiązanie. Protokół z odbioru lokalu przez nabywcę może po prostu stanowić załącznik do umowy z ekipą wykończeniową lub do protokołu wprowadzenia tej ekipy do lokalu. Jest to ważne, bo często zawiera on wskazanie takich usterek, jak rysy na szybach i uszkodzenia profili okiennych, za które ekipa wykończeniowa nie chciałaby odpowiadać w momencie przekazywania ich zleceniodawcy wykończonego lokalu.

Doświadczeni wykonawcy najczęściej znają różnego typu rozwiązania techniczne zastosowane przez dewelopera w lokalach, które wykańczają, jednakże w interesie nabywcy lokalu jest przekazać im jak najwięcej informacji zawartych w specjalnie sporządzonym pakiecie informacyjnym, który otrzymali od dewelopera na zakończenie odbioru końcowego lokalu. Jednak uczestnictwo w odbiorze lokalu przez przedstawiciela „wykończeniówki” pozwoli mu na bezpośrednie zadanie pytań przedstawicielowi dewelopera lub generalnego wykonawcy inwestycji. Inżynierowie skierowani przez Pewny Lokal na odbiory są często świadkami takich sytuacji i nie oznacza to swoimi czynnościami się dublują z przedstawicielami „wykończeniówki”. Mają obowiązek sprawdzić dokładnie dany lokal i ew. udzielić porad i wyjaśnień wykonawcy, jeśli ten miałby takich by nie uzyskał od przedstawicieli dewelopera lub generalnego wykonawcy.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 62 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka