Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Odbiór mieszkania - cena

W skomplikowanym procesie kupna mieszkania jednym z najważniejszych elementów jest odbiór lokalu. Sprawdzamy jak kształtują się ceny usług na rynku odbiorów technicznych.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Ile kosztuje odbiór mieszkania?

Cena odbioru technicznego mieszkania zależy od wielu aspektów, takich jak metraż nieruchomości oraz używane sprzęty.

Kto odbierze mieszkanie i jakie są ceny?

Odbiór mieszkania to skomplikowany proces sprawdzenia czy nieruchomość, którą kupiliśmy od dewelopera zgadza się z tym co obiecano nam przy podpisywaniu umowy deweloperskiej. Zgodnie z prawem każdy kupujący może dokonać odbioru samemu, jednak coraz częściej nabywcy chcą mieć 100% pewności, że nieruchomość nie ma wad. W tym celu zatrudniają inżynierów lub inspektorów nadzoru budowlanego - specjalistów znających się na budownictwie. Odbiór typowego mieszkania o metrażu ok. 50 mkw zwykle wiąże się z kosztem ok. 300 zł. Ceny rosną proporcjonalnie do wielkości nieruchomości i mogą kształtować się na poziomie 800 - 1000 zł za odbiór dużego mieszkania lub domu.

Za co można spodziewać się dopłat?

Na rynku standardem jest to, że inżynierowie i firmy zajmujące się odbiorami technicznymi doliczają dopłaty do “podstawowej” usługi. Nawet więc widząc bardzo atrakcyjną cenę, należy mieć na uwadze to, że będziemy musieli dopłacić - każda dodatkowa czynność inżyniera to jego czas i użytek z jego wiedzy i doświadczenia. W praktyce należy więc liczyć się: z dopłatą za dojazd inżyniera do inwestycji (100-200 zł), sprawdzenie przynależności - często dopłata za każdą przynależność w wysokości 50 zł (przynależnością jest np. balkon i loggia), dopłata za odbiór z pełnomocnikiem (100 zł). Do odbioru należy doliczyć koszt badania kamerą termowizyjną (250-300 zł), pomiar powierzchni albo pomoc w sporządzeniu protokołu. Wiele z tych czynności w ogóle nie jest oferowanych przez brak sprzętu i wiedzy.

Czym kierować się w wyborze specjalisty?

Na rynku działają zarówno pojedynczy inżynierowie jak i firmy specjalizujące się z odbiorach technicznych. Zdecydowanie najmniej godni zaufania będą pojedynczy inżynierowie, którzy ogłaszają się w różnych portalach ogłoszeniowych (np. OLX). Zwykle są to osoby, które nie zajmują się zawodowo odbiorami, a jedynie chcą “dorobić” po godzinach. Trudno zweryfikować opinie na ich temat. Nie będą profesjonalnie opiekować się klientem, a brak prowadzenia przez nich działalności gospodarczej grozi tym, że nie będzie można wezwać ich w ewentualnym sporze prawnym z deweloperem. Mniejsze firmy działające na terenie danego miasta również mogą okazać się kiepskie - mimo zatrudniania kilku inżynierów ich brak profesjonalizmu i słabe procedury mogą być kłopotem przy odbiorze. Często stosują nieprzejrzyste opłaty - klient po odbiorze musi więc zapłacić inną cenę niż się pierwotnie umawiał.

W firmie Pewny Lokal podstawowa opłata za odbiór najmniejszego mieszkania to kwota 199 zł brutto (uwzględniająca VAT). W tej cenie nasz inżynier sprawdzi mieszkanie: zweryfikuje wszystkie usterki, równość ścian i sufitów, zawilgocenia, parapety i balkony. Pomożemy również w sporządzeniu protokołu odbioru. Koszt badania termowizyjnego w naszej firmie to dodatkowo 199 zł. W przypadku jakichkolwiek problemów z deweloperem przed w trakcie lub po odbiorze można bezpłatnie skontaktować się z naszą infolinią prawną. Dzięki naszym procedurom każdy lokal sprawdzany jest w ten sam fachowy sposób, a cenę odbioru potwierdzamy w wiadomości mailowej. Masz więc pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone w rzetelny sposób od A do Z.

Jeżeli jesteś zainteresowany usługą odbioru mieszkania, zapraszamy do kontaktu: 797 014 014.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 139 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka