Odbiór techniczny mieszkania deweloperskiego - cena/cennik

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Odbiór mieszkania od dewelopera - cena/cennik

W poniższym artykule odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania związane z kosztami odbioru mieszkania przez firmy, które zajmują się tymi kwestiami na co dzień. Jeżeli interesuje Cię, ile kosztuje odbiór techniczny mieszkania, kto zajmuje się odbiorem nieruchomości i czym kierować się przy wyborze specjalisty, to koniecznie przeczytaj artykuł do końca.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Odbiór mieszkania – dlaczego jest ważny?

Odbiór mieszkania to jeden z najważniejszych momentów w procesie zakupu nieruchomości. To jedyny czas, w którym możesz zobowiązać dewelopera do naprawienia wszelkich wykrytych usterek. Jeżeli podpiszesz protokół odbioru, potwierdzając tym samym, że wszystko jest w porządku, a później wyjdą jakieś nieprawidłowości, prawdopodobnie nie uda Ci się już uzyskać pomocy od sprzedającego ani pieniędzy, które pochłonie eliminacja usterek. Pewnie pomyślisz teraz, że nierówno pomalowana ściana czy mała rysa na oknie nie jest warta opóźniania przeprowadzki.

Ile kosztuje odbiór mieszkania od dewelopera?

Zapewne wiele osób, które zetknęło się z odbiorem mieszkania, a właściwie z samodzielnym odbiorem lub z osobą, która nie do końca wiedziała, co należy sprawdzić, już więcej nie popełnią takiego błędu. Często osoby, które nie decydują się na pomoc fachowca podczas odbioru, nie tylko nie oszczędzają pieniędzy, a nawet wydają jeszcze więcej, bo nie wykrywają wszystkich usterek czy wad, które pozostawił po sobie deweloper i przez to są albo obciążenie kosztami napraw, albo muszą próbować na inne sposoby dochodzić swoich praw. Przykładowo poprzez rękojmię czy na drodze sądowej.

Koszty odbioru mieszkania mogą być bardzo różne. Czynnikiem, od którego przede wszystkim zależeć będzie cena odbioru, jest metraż. Im większa powierzchnia, tym więcej miejsc do sprawdzenia i proporcjonalnie wyższa cena. Wpływ na cenę będzie miało również, czy jest to mieszkanie czy dom, ponieważ w domu mamy więcej elementów do sprawdzenia niż w mieszkaniu. W  koszty będzie wpisywało się także konkretne miasto, ponieważ ceny w poszczególnych miastach bardzo się od siebie różnią i  zazwyczaj w większych miastach typu Warszawa są one większe, ale nie musi być to regułą.

Najważniejsze, aby dobrze zorientować się, jaki cennik posiada konkretna firma zajmująca się odbiorami i jakie koszty dodatkowe wliczają się w cenę odbioru. Sprzęt wykorzystywany na odbiorze może być różny u każdej z firm. Podobnie zakres usług, jakie wykonują, np. możliwości badania nieruchomości z wykorzystaniem kamery termowizyjnej nie znajdziemy w każdej z firm. Dlatego trudno powiedzieć, jaki jest koszt odbioru mieszkania, bo to sprawa indywidualna i każdy musi sam ustalić z firmą, jaki będzie koszt odbioru nieruchomości o danym metrażu i z konkretnym zakresem usług.

Tabela 1.1 Cena odbioru technicznego mieszkania :

Metraż mieszkaniaCena
Mieszkanie do 60 m²
od 149 zł
Mieszkanie do 100 m²
od 349 zł
Mieszkanie do 200 m²
od 449 zł

Dzieki naszym procedurom kazdy lokal sprawdzany jest w ten sam fachowy sposob, a cene odbioru potwierdzamy w wiadomosci mailowej.

Kto odbierze mieszkanie i jakie są ceny? - fachowiec do odbioru mieszkania

Jak właściwie wygląda odbiór mieszkania? Wszystko zależy, czy przeprowadzasz go samodzielnie, czy ze specjalistą, jednak ogólny proces opiera się na pewnym schemacie. Pierwszy krok w procesie odbioru mieszkania to powierzchowna ocena stanu nieruchomości. Konieczne jest przejście nieruchomości i sprawdzenie, czy nie znajdują się w niej elementy wadliwie wykonane, które widać gołym okiem.

Jakie mogą być niedoskonałości? np.  takie, jak: porysowane szyby w oknach, zalane ściany, pęknięte sufity, nierówne podłogi czy ściany, a także wystające kable, których nie powinno być w danym miejscu. Mimo że jest to dopiero wstępny etap, konieczne jest, aby go nie bagatelizować i przeprowadzić niezwykle skrupulatnie.

Wbrew pozorom przyszłości może się okazać, że te drobne niedoskonałości będą Ci bardzo przeszkadzać lub okażą się wstępem do większych problemów. Odbiór mieszkania to skomplikowany proces sprawdzenia, czy nieruchomość, którą kupiliśmy od dewelopera, zgadza się z tym, co obiecano nam przy podpisywaniu umowy deweloperskiej.

Coraz częściej nabywcy chcą mieć 100% pewności, że nieruchomość nie ma wad. W tym celu zatrudniają inżynierów lub inspektorów nadzoru budowlanego.

Odpowiedni specjaliści powinni być zaopatrzeni w profesjonalny sprzęt potrzebny do precyzyjnego sprawdzenia nieruchomości. Fachowcy powinni posiadać odpowiednią wiedzę o prawie budowlanym, wszelkich normach oraz o tym, czego można wymagać od dewelopera, ale powinni również wiedzieć, jakie elementy mogą być narażone na nieprawidłowe wykonanie przez pracowników dewelopera.

Wybierajmy fachowców, którzy są sprawdzeni i posiadają duże doświadczenie. Często wybieramy też takich, którzy są polecani przez naszych bliskich, ale róbmy to tylko wtedy, gdy mamy pewność, że praca inżynierów została wykonana w sposób jak najbardziej godny zaufania. Odbiór typowego mieszkania o metrażu ok. 50 mkw. zwykle wiąże się z kosztem ok. 300 zł. Ceny rosną proporcjonalnie do wielkości nieruchomości i mogą kształtować się na poziomie 800-1000 zł za odbiór dużego mieszkania lub domu.

Precyzja to podstawa podczas odbioru!

Drugim krokiem, po powierzchownym przeglądzie mieszkania jest  wnikliwa analiza, skupiająca się na wadach ukrytych i drobnostkach niewidocznych gołym okiem. Takie wady to np. woda zatrzymana w ścianach, wilgoć czy robactwo. Wielu osobom wydaje się, że nie ma szans, aby w nowym budownictwie pojawiły się takie problemy. Ty także uważasz, że pluskwy, zagrzybienie czy zalania zdarzają się tylko w użytkowanych już budynkach? Nic bardziej mylnego! Również w nieruchomościach z rynku pierwotnego zdarzają się takie problemy i jeśli ich nie wyłapiesz, możesz mieć duże problemy w przyszłości. Jeśli np. widzisz zacieki na ścianach czy plamy wskazujące na zagrzybienie na suficie, sprawdź dokładnie, co jest tego przyczyną. Być może przeciekają okna, a może instalacja wodnokanalizacyjna nie została odpowiednio przygotowana, a może to sąsiad, który już się wprowadził Cię zalewa? Oceń także kąt między ścianami, to czy wylewki są równe oraz to, jak położono gładzie. Oczywiście to dopiero początek.

Czy wiesz, że przez nieodpowiednio wykonaną instalację grzewczą lub źle osadzone okna czy drzwi, możesz stracić setki, a nawet tysiące złotych rocznie? Co więcej, komfort mieszkania w nieruchomości z takimi usterkami będzie znacznie niższy, niż tego oczekujesz! Jak zbadać czy okna są dobrze zamontowane? Czasami wystarczy położyć rękę w newralgicznym miejscu okna, aby poczuć chłód, jednak np. w lecie nie zda to egzaminu. Wtedy warto skorzystać z kamery termowizyjnej, która ułatwi ocenę.

Oczywiście wymienione działania to tylko kropla w morzu potrzeb przy odbiorze nieruchomości. Pamiętaj także, że musisz poddać ocenie cały budynek, a więc i części wspólne – klatkę schodową, windę czy schody oraz wszystkie przynależności, np. piwnicę, miejsce garażowe czy komórkę lokatorską. Jako że płacisz za nie i są one częścią Twojej własności, musisz mieć pewność, że zostały wykonane dobrze i zgodnie z umową.

Cena odbioru zależy od kilku czynników.

Za co można spodziewać się dopłat?

Na rynku standardem jest to, że inżynierowie i firmy zajmujące się odbiorami technicznymi doliczają dopłaty do podstawowej usługi. Widząc więc nawet bardzo atrakcyjną cenę, należy mieć na uwadze, że będziemy musieli dopłacić - każda dodatkowa czynność inżyniera to jego czas i użytek jego wiedzy i doświadczenia.

W praktyce należy więc liczyć się z: dopłatą za dojazd inżyniera do inwestycji (100-200 zł), sprawdzenie przynależności - często dopłata za każdą przynależność w wysokości 50 zł (przynależnością jest np. balkon lub loggia), dopłata za odbiór z pełnomocnikiem (100 zł). Do odbioru należy doliczyć koszt badania kamerą termowizyjną (250-300 zł), pomiar powierzchni albo pomoc w sporządzeniu protokołu. Wiele z tych czynności w ogóle nie jest oferowanych z racji na brak sprzętu lub wiedzy.

Czym kierować się przy wyborze specjalisty?

Na rynku działają zarówno pojedynczy inżynierowie, jak i firmy specjalizujące się w odbiorach technicznych.

Zdecydowanie najmniej godni zaufania będą pojedynczy inżynierowie, którzy ogłaszają się w różnych portalach ogłoszeniowych (np. OLX). Zwykle są to osoby, które nie zajmują się zawodowo odbiorami, a jedynie chcą dorobić po godzinach. Trudno zweryfikować opinie na ich temat. Nie będą profesjonalnie opiekować się klientem, a brak prowadzenia przez nich działalności gospodarczej grozi tym, że nie będzie można wezwać ich w ewentualnym sporze prawnym z deweloperem.

Odbiór mieszkania z rzeczoznawcą

Rzeczoznawcy budowlani są zwykle niezbędni wtedy, kiedy okazuje się, że konieczny będzie proces sądowy. Przy dużych usterkach czy np. wadach konstrukcyjnych budynku oraz momencie kiedy deweloper odmawia ich naprawienia, konieczne jest dochodzenie swoich praw w sądzie. Rzeczoznawcy są przygotowani do pisania wielostronicowych opinii i przygotowywania bardzo szczegółowych ekspertyz, których wymaga sąd, aby móc dokładnie zbadać sprawę. W przypadku klasycznego odbioru znacznie lepiej jest skorzystać z opinii eksperta, który ma doświadczenie i wiedzę istotną właśnie w tym procesie, np. inżyniera Pewnego Lokalu.

Z nami masz pewność, że wszystko zostanie sprawadzone w rzetelny sposób.

Protokół odbioru mieszkania

Warto też dodać, że po odbiorze będziesz musiał podpisać specjalny protokół. Podpis na protokole jest równoznaczny z tym, że przyjmujesz nieruchomość, ale nie oznacza, że godzisz się na pozostawienie usterek w mieszkaniu,. Jeżeli 

Dzięki naszym specjalistom będziesz wiedział, czy możesz bezpiecznie podpisać protokół, a jeśli nie, to jak powinien wyglądać dokument, w którym deweloper zobowiąże się do naprawienia usterek w określonym czasie.

Mniejsze firmy działające na terenie danego miasta również mogą okazać się nietrafione - mimo zatrudniania kilku inżynierów ich brak profesjonalizmu i słabe procedury mogą być kłopotem przy odbiorze. Często stosują nieprzejrzyste opłaty - klient po odbiorze musi więc zapłacić inną cenę niż ta, na którą się pierwotnie umawiał.

 W przypadku jakichkolwiek problemów z deweloperem przed, w trakcie lub po odbiorze można bezpłatnie skontaktować się z naszą infolinią prawną. Dzięki naszym procedurom każdy lokal sprawdzany jest w ten sam fachowy sposób, a cenę odbioru potwierdzamy w wiadomości mailowej. Masz więc pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone w rzetelny sposób od A do Z.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

pobierz poradnik pewny lokal

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Kary umowne w umowach nieruchomościowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Rękojmia
nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Badanie
termowizyjne info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Sprawdzenie
prac wykończeniowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Audyt działki info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik poodbiorowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Operat szacunkowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 581 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka