Zarezerwuj odbiór

Ponowny odbiór mieszkania

Po zakupie mieszkania na rynku pierwotnym z niecierpliwością oczekujemy na informację od dewelopera, dotyczącą terminu odbioru nabytego lokalu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Protokół odbioru mieszkania od dewelopera
2. Odbiór mieszkania z usterkami
3. Ponowny odbiór mieszkania

 

Deweloper zaprasza kupujących na odbiór po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie dla zakończonej inwestycji i często jest to pierwsza okazja, aby zobaczyć gotowe mieszkanie. Wtedy tez sporządzany jest protokół odbioru, do którego wpisać należy wszystkie stwierdzone w lokalu usterki.

1. Protokół odbioru mieszkania od dewelopera

Podczas odbioru dobrze jest mieć profesjonalne wsparcie w osobie technika bądź inżyniera, których wiedza i doświadczenie będą dla nas gwarancją, że odbiór będzie przeprowadzony prawidłowo, a wszystkie wady w mieszkaniu- zauważone i wpisane do protokołu. Pod protokołem zawsze podpisuje się kupujący (lub jego pełnomocnik) oraz przedstawiciel dewelopera. Od tego momentu deweloper ma 14 dni na uznanie (lub nie) stwierdzonych usterek i 30 dni na ich naprawienie. Ten termin może ulec wydłużeniu w uzasadnionych przypadkach, o czym deweloper musi kującego poinformować. Obowiązującym terminem na naprawę jest jednak zgodnie z ustawą deweloperską, termin 30-dniowy.

2. Odbiór mieszkania z usterkami

Dla części klientów odebranie lokalu, który jest niejako niepełnowartościowy, jest nie do przyjęcia. Warto jednak pamiętać, że podpisanie protokołu i odbiór lokalu z usterkami tak naprawdę służy zabezpieczeniu interesów kupującego, ponieważ w ten sposób zobowiązujemy dewelopera do naprawienia wszystkich stwierdzonych w mieszkaniu wad w czasie określonym w ustawie deweloperskiej. Inną kwestią jest odebranie kluczy do lokalu- jeżeli usterek sporo i mamy taką możliwość, czasem warto jest zaczekać z przyjęciem kluczy do ponownego odbioru, dzięki czemu deweloper może być bardziej zmotywowany do szybszego naprawienia wad.

3. Ponowny odbiór mieszkania

Po usunięciu usterek w lokalu po raz drugi spotykamy się z przedstawicielem dewelopera w celu odbioru mieszkania po przeprowadzonych naprawach. Tu też warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, ponieważ często zdarza się, że usterki, które miały zostać usunięte, zostały jedynie zakamuflowane w taki sposób, aby sprawiać  wrażenie naprawionych. Dodatkowo podczas prac w lokalu mogło dojść do uszkodzeń mechanicznych. Dlatego należy bardzo szczegółowo ponownie skontrolować stan techniczny mieszkania, również pod kątem nowych usterek.

Dobrze jest też pamiętać, iż naprawy wad, stwierdzonych już po odbiorze mieszkania, możemy dochodzić również na podstawie rękojmi, obowiązującej przez 5 lat od momentu odebrania lokalu od dewelopera. W przypadku umowy konsumenckiej, a więc gdy zakupu dokonujemy od przedsiębiorcy tu: dewelopera), nie ma możliwości modyfikowania rękojmi (ograniczenia ani wyłączenia).

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka