Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Odbiór mieszkania a pozwolenie na użytkowanie

Odbiór mieszkania może być wykonany przed pozwoleniem na użytkowanie należy jednak pamiętać o "przepisaniu" wad i usterek z odbioru.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

W poniższym artykule wyjaśniamy, czy i jak dokonać odbioru technicznego mieszkania przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie. W internecie sporo jest artykułów, które doradzają, jak samodzielnie przystąpić do odbioru technicznego mieszkania i domu. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że pewne kategorie usterek w mieszkaniu dają się wychwycić tylko przy pomocy specjalistycznego sprzętu (np. kamery termowizyjnej) obsługiwanego przez inżyniera znającego się na normach budowlanych dotyczących mieszkań deweloperskich. Dzięki skorzystaniu z pomocy wyspecjalizowanego fachowca przy odbiorze mieszkania, możemy nie tylko zmusić dewelopera do naprawy wadliwych elementów nieruchomości, ale także wynegocjować rabat w końcowym stadium kupna naszego lokum (jeśli np. naprawa byłaby zbyt długotrwała). Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą!

Odbiór mieszkania przed pozwoleniem na użytkowanie

Zgodnie z ustawą deweloperską, "prawdziwy" odbiór mieszkania może odbyć się dopiero po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie. Jak mówi sama ustawa, "przeniesienie na nabywcę [mieszkania] prawa [własności mieszkania lub domu] poprzedzone jest odbiorem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (...) który następuje po zawiadomieniu o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego, przy jednoczesnym braku sprzeciwu ze strony właściwego organu, albo na podstawie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie". Kolejność kupna nowego mieszkania przez ustawę jest więc następująca: uzyskanie przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie - odbiór - podpisanie umowy przenoszącej własność.

Fachowiec do odbioru mieszkania

Odbiór mieszkania bez pozwolenia na użytkowanie?

Dokonanie odbioru mieszkania przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie grozi np. tym, że później, w razie ewentualnego sporu sądowego, może być nam ciężko podpierać się protokołem odbioru. W praktyce jednak nasi klienci, często informują nas, że deweloperzy "zapraszają" ich na odbiory mieszkania jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia użytkowania od organów nadzoru budowlanego. Ich argumentacja jest następująca: skoro mieszkanie jest już "w środku" gotowe, to po co czekać. Czy warto słuchać deweloperów?

Specjalista do odbioru mieszkania

Przepisanie uwag z odbioru mieszkania przed pozwoleniem na użytkowanie?

Przede wszystkim, gdy deweloper stara się nas umówić na odbiór przed pozwoleniem na użytkowanie powinniśmy go poinformować, że taki odbiór nie będzie "prawdziwym" odbiorem w rozumieniu ustawy deweloperskiej. Czy oznacza to jednak, że powinniśmy odmówić stawienia się na odbiorze? Niekoniecznie. Jeżeli mieszkanie jest już wykończone, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawdzić jego zgodność z załączonym do umowy deweloperskiej standardem oraz z normami budowlanymi (a także "Polskimi Normami"). Będzie to swoisty "przedodbiór", a jego dokonanie nie grozi nam żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Należy jednak pamiętać, żeby w takiej sytuacji spisać protokół i zadbać o to, żeby był on podpisany przez dewelopera. Następnie, gdy deweloper uzyska już pozwolenie na użytkowanie, należy "przepisać" wady i usterki do "prawdziwego" protokołu i również na takim protokole powinien znaleźć się podpis dewelopera. Oczywiście, jeżeli w okresie pomiędzy "przedodbiorem" a uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie minie spora ilość czasu, nie zaszkodzi udać się do mieszkania raz jeszcze, żeby sprawdzić, czy nie pojawiły się tam przypadkiem nowe wady i usterki. Wtedy, takie nowe wady i usterki należy dopisać do ostatecznego protokołu odbioru.

Pozwolenie na użytkowanie i zdjęcie lokalu.Odbiór mieszkania przez uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie jest możliwy, ale należy uważać przy podpisywaniu protokołu.

Pozwolenie na użytkowanie a umowa przeniesienia własności mieszkania

Na koniec warto oczywiście pamiętać, że - tak długo jak deweloper nie uzyska pozwolenia na użytkowanie - nie jest możliwe podpisanie umowy przenoszącej własność mieszkania. Jeżeli deweloper chce taką umowę podpisać, należy mu z całą stanowczością odmówić.

Przypominamy też, że Pewny Lokal oferuje usługi odbiorów mieszkań i domów, zarówno przed jak i po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie.


Dowiedz się, jak powinien wyglądać odbiór mieszkania w kontekście ustawy deweloperskiej
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 471 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka