Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania a pozwolenie na użytkowanie

Odbiór mieszkania może być wykonany przed pozwoleniem na użytkowanie należy jednak pamiętać o "przepisaniu" wad i usterek z odbioru.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Odbiór mieszkania przed pozwoleniem na użytkowanie
2. Fachowiec do odbioru mieszkania
3. Specjalista do odbioru mieszkania
4. Pozwolenie na użytkowanie a umowa przeniesienia własności mieszkania

W poniższym artykule wyjaśniamy, czy i jak dokonać odbioru technicznego mieszkania przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie. W internecie sporo jest artykułów, które doradzają, jak samodzielnie przystąpić do odbioru technicznego mieszkania i domu. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że pewne kategorie usterek w mieszkaniu dają się wychwycić tylko przy pomocy specjalistycznego sprzętu (np. kamery termowizyjnej) obsługiwanego przez inżyniera znającego się na normach budowlanych dotyczących mieszkań deweloperskich. Dzięki skorzystaniu z pomocy wyspecjalizowanego fachowca przy odbiorze mieszkania, możemy nie tylko zmusić dewelopera do naprawy wadliwych elementów nieruchomości, ale także wynegocjować rabat w końcowym stadium kupna naszego lokum (jeśli np. naprawa byłaby zbyt długotrwała). Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą!

1. Odbiór mieszkania przed pozwoleniem na użytkowanie

Zgodnie z ustawą deweloperską, "prawdziwy" odbiór mieszkania może odbyć się dopiero po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie. Jak mówi sama ustawa, "przeniesienie na nabywcę [mieszkania] prawa [własności mieszkania lub domu] poprzedzone jest odbiorem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (...) który następuje po zawiadomieniu o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego, przy jednoczesnym braku sprzeciwu ze strony właściwego organu, albo na podstawie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie". Kolejność kupna nowego mieszkania przez ustawę jest więc następująca: uzyskanie przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie - odbiór - podpisanie umowy przenoszącej własność.

2. Fachowiec do odbioru mieszkania

Odbiór mieszkania bez pozwolenia na użytkowanie?

Dokonanie odbioru mieszkania przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie grozi np. tym, że później, w razie ewentualnego sporu sądowego, może być nam ciężko podpierać się protokołem odbioru. W praktyce jednak nasi klienci, często informują nas, że deweloperzy "zapraszają" ich na odbiory mieszkania jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia użytkowania od organów nadzoru budowlanego. Ich argumentacja jest następująca: skoro mieszkanie jest już "w środku" gotowe, to po co czekać. Czy warto słuchać deweloperów?

3. Specjalista do odbioru mieszkania

Przepisanie uwag z odbioru mieszkania przed pozwoleniem na użytkowanie?

Przede wszystkim, gdy deweloper stara się nas umówić na odbiór przed pozwoleniem na użytkowanie powinniśmy go poinformować, że taki odbiór nie będzie "prawdziwym" odbiorem w rozumieniu ustawy deweloperskiej. Czy oznacza to jednak, że powinniśmy odmówić stawienia się na odbiorze? Niekoniecznie. Jeżeli mieszkanie jest już wykończone, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawdzić jego zgodność z załączonym do umowy deweloperskiej standardem oraz z normami budowlanymi (a także "Polskimi Normami"). Będzie to swoisty "przedodbiór", a jego dokonanie nie grozi nam żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Należy jednak pamiętać, żeby w takiej sytuacji spisać protokół i zadbać o to, żeby był on podpisany przez dewelopera. Następnie, gdy deweloper uzyska już pozwolenie na użytkowanie, należy "przepisać" wady i usterki do "prawdziwego" protokołu i również na takim protokole powinien znaleźć się podpis dewelopera. Oczywiście, jeżeli w okresie pomiędzy "przedodbiorem" a uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie minie spora ilość czasu, nie zaszkodzi udać się do mieszkania raz jeszcze, żeby sprawdzić, czy nie pojawiły się tam przypadkiem nowe wady i usterki. Wtedy, takie nowe wady i usterki należy dopisać do ostatecznego protokołu odbioru.

Pozwolenie na użytkowanie i zdjęcie lokalu.Odbiór mieszkania przez uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie jest możliwy, ale należy uważać przy podpisywaniu protokołu.

4. Pozwolenie na użytkowanie a umowa przeniesienia własności mieszkania

Na koniec warto oczywiście pamiętać, że - tak długo jak deweloper nie uzyska pozwolenia na użytkowanie - nie jest możliwe podpisanie umowy przenoszącej własność mieszkania. Jeżeli deweloper chce taką umowę podpisać, należy mu z całą stanowczością odmówić.

Przypominamy też, że Pewny Lokal oferuje usługi odbiorów mieszkań i domów, zarówno przed jak i po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie.


Dowiedz się, jak powinien wyglądać odbiór mieszkania w kontekście ustawy deweloperskiej
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 596 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka