Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania a umowa przedwstępna

Doradzamy jak wykonać odbiór techniczny mieszkania przy podpisywaniu umowy przedwstępnej.
W 2019 r. klientów!
Już teraz odbiór techniczny z termowizją dostępny jest w Twoim mieście!
Dzięki termowizji możemy sprawdzić m.in. zawilgocenia, szczelność okien oraz występowanie mostków termicznych.

Napisali o nas

pewny lokal analiza ksiąg wieczystych
pewny lokal odbiory techniczne
pewny lokal opoznienie w odbiorze mieszkania
pewny lokal odbiory techniczne mieszkan
pewny lokal analiza ksiąg wieczystych

26 października 2018

Umowa przedwstępna zamiast umowy deweloperskiej

Zdecydowana większość naszych klientów dokonuje odbioru technicznego mieszkania po podpisaniu umowy deweloperskiej (zwykle po ok. 2 latach). Czasami jednak zgłaszają się do nas klienci, którzy nie podpisali wcale umowy deweloperskiej, a tzw. umowę przedwstępną. Tacy klienci również chcieliby odebrać mieszkanie, jednak ich sytuacja jest specyficzna gdyż nie „podpadają” oni po regulacje ustawy deweloperskiej. Co radzimy w powyższej sytuacji klientom?

Dowiedz się więcej o naszych usługach

Umowa przedwstępna nie daje nam żadnym praw, jeśli chodzi o stan techniczny mieszkania

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że podpisując umowę przedwstępną nie przysługuje nam ochrona z ustawy deweloperskiej. Jeżeli deweloper proponuje nam taką umowę do podpisania, może oznaczać to dwie rzeczy: albo mamy do czynienia z nieuczciwym deweloperem, który nie chciał (zgodnie z wymaganiami ustawy deweloperskiej) otworzyć rachunku powierniczego, albo kupujemy mieszkanie już po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie (w takich sytuacjach deweloper również nie musi podpisywać umów deweloperskich). Podpisując umowę przedwstępną nasza sytuacja nie różni się od nabywcy mieszkania na rynku wtórnym, tj. kupujemy to co widzimy i jeżeli nie zabezpieczymy się odpowiednio (np. przed kupnem mieszkania z popękanymi ścianami) deweloper nie ma później obowiązku dokonywać w mieszkaniu żadnych napraw.

Jak przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania przy podpisaniu umowy przedwstępnej

Jeżeli deweloper oferuje nam do podpisania umowę przedwstępną, odbiór najlepiej przeprowadzić jeszcze przed podpisaniem takiej umowy (a, jeżeli wcześniej jest podpisywana umowa rezerwacyjna, to nawet przed umową rezerwacyjną). Na odbiór należy wziąć standard wykończenia (opisuje szczegóły techniczne mieszkania) oraz rzut mieszkania. W teorii deweloper nie ma obowiązku pokazania nam takich dokumentów (przecież nie podpisujemy umowy deweloperskiej), ale większość naszych klientów otrzymuje powyższe dokumenty nawet, jeżeli zamiast umowy deweloperskiej, podpisuje umowę przedwstępną.

Po odbiorze należy koniecznie spisać protokół odbioru, a następnie zadbać o to, żeby taki protokół został załączony do umowy przedwstępnej. W umowie powinna znaleźć się też klauzula zobowiązująca dewelopera do usunięcia wad i usterek wskazanych w załączonym protokole. Do umowy przedwstępnej należy też załączyć standard wykończenia oraz rzut.

Alternatywnie, można nie domagać się od dewelopera załączania protokołu odbioru do umowy. W takiej jednak sytuacji nie należy podpisywać umowy do momentu naprawy przez dewelopera wad i usterek wykrytych w czasie odbioru.

Odbiór mieszkania po umowie przedwstępnej?

Jeżeli do umowy nie został dołączony standard wykończenia oraz rzut mieszkania, a w umowie nie ma nic o obowiązku naprawienia przez dewelopera zidentyfikowanych w czasie odbioru wad, usterek oraz niezgodności z normami, deweloper ma obowiązek naprawić jedynie wady konstrukcyjne budynku, a wszelkie inne wady/usterki może naprawić tylko ze swojej „dobrej woli”. Jeżeli deweloper wyraża jednak wolę naprawienia wad i usterek na skutek odbioru, który odbył się po podpisaniu umowy przedwstępnej, należy koniecznie poprosić go o podpisanie się pod protokołem odbioru, a najlepiej pod klauzulą zawartą w takim protokole, zgodnie z którą deweloper zobowiązuje się do usunięcia wad i usterek wykrytych w czasie odbioru.

Oczywiście, należy też pamiętać, że każdego sprzedawcę mieszkania (na rynku pierwotnym lub wtórnym) obowiązuje 5-letnia rękojmia, jednak dotyczy ona wad, które ujawnią się dopiero po wydaniu mieszkania nabywcy (czyli po przekazaniu kluczy).


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 23 opinii.
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Opinie

Mamy pięć razy więcej opinii niż największy z konkurentów!

 

Rewelacyjny kontakt, bardzo miła i fachowa obsługa. Pan który mnie wspierał podczas odbioru lokalu wykazał się pełnym profesjonalizmem i bez żadnego problemu udzielał mi odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania.

Artur

 

 

Profesjonalizm, punktualność, dokładność, znajomość tematu, życzliwe podejście do klienta. Polecam!

Małgorzata

Korzystałem z pomocy w tej firmie w sprawie umowy deweloperskiej. Prawnicy posiadają bardzo dużą wiedzę w tym temacie. Oprócz tego byli w stanie przekazać ją w sposób zrozumiały dla mnie. Dzięki temu udało mi się dodać kilka ważnych punktów do umowy, które mnie chroniły. Czas realizacji zlecenia to kilkanaście godzin. Dziękuję!

Paweł

 

 

Sumiennie, a co najważniejsze szczegółowo wykonana praca przez Pana Macieja! Polecam!

Grzegorz

 

 

 

Polecam! Pelen profesjonalizm i wspaniałe podejście do klienta!

Krzysztof

 

Pełen profesjonalizm. Udzielili nam pełnej informacji. Pan odpowiedział wyczerpująco na WSZYSTKIE pytania w jasny i zrozumiały sposób. Raport napisany w przejrzysty i przystępny dla laika sposób. Zdecydowanie polecam.

Qla Hula

 

 

Wszystko ok. Dobry kontakt, możliwość szybkiego załatwienia, kompetentna pomoc przy odbiorze. Cena usługi też ok.

Krzysztof

 

 

 

Bardzo konkretni i fachowi inżynierowie, polecam!

Marcin

Jak to działa?

Nasze usługi są banalnie proste

odbiór techniczny lokalu

Sprawdzamy teżstan techniczny

Punktujemy ryzyka prawne przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym.

Sprawdź stan techniczny mieszkania
Zamówienie

Wystarczy, że podasz numer księgi wieczystej lokalu lub załączysz projekt umowy.

Sprawdź umowę deweloperską i księgi wieczyste
Analiza

Badamy księgi wieczyste i dokumenty od dewelopera przy pomocy naszego nowoczesnego oprogramowania.

Raporty o stanie prawnym i technicznym nieruchomości do 24 godzin
Finalny raport

Przesyłamy przejrzysty raport w formacie pdf na e-mail klienta 48h po złożeniu zamówienia.

Zamów usługę

Sprawdzamy teżstan prawny

odbiory mieszkań

Oferujemy usługę odbioru technicznego. Nasi inżynierowie sprawdzają mieszkania i domy.

Zamów odbiór mieszkania
Zamówienie

Podajesz miasto i metraż mieszkania, a nasi pracownicy umawiają odbiór mieszkania przez inżyniera.

Zamów wizytę techniczną w mieszkaniu
Wizyta

W czasie odbioru mieszkania inżynier lub inspektor budowlany m.in. sprawdza jego zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.

Raporty o stanie prawnym i technicznym nieruchomości do 24 godzin
Dokumentacja

Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzanym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.

Zarezerwuj termin odbioru
Zobacz, w czym jesteśmy lepsi od konkurentów
Sprawdzamy też stan prawny lokali w innych miastach!