Zarezerwuj

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku

W artykule opisujemy, jak kupić mieszkanie od dewelopera krok po kroku.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.


Z roku na rok rynek pierwotny staje się coraz popularniejszym miejscem zakupu mieszkań. W przeciwieństwie do nieruchomości z drugiej ręki, lokale od dewelopera pozwalają na swobodne zaprojektowanie wnętrza i jego sprawne wykończenie. Nie trzeba doprowadzać mieszkania do stanu pierwotnego - burzyć czy wyrzucać niepasujących nam elementów. W związku z tym wielu nabywców szukających swoich czterech kątów, decyduje się na nowy budynek i puste wnętrza nieruchomości pochodzących z rynku pierwotnego.
W poniższym wpisie przeprowadzimy Cię przez proces bezpiecznego wyboru i zakupu wymarzonego mieszkania od dewelopera. Pokażemy na co należy zwrócić uwagę na każdym z etapów oraz wyjaśnimy kluczowe pojęcia. Podzielimy się też naszym wieloletnim doświadczeniem, które posiadamy zarówno w obszarze analizy prawnej, jak i audytu technicznego mieszkania. Nasz zespół z Pewny Lokal z przyjemnością wesprze Cię również w Twoim procesie kupna upragnionej nieruchomości. Tymczasem zapraszamy do lektury naszego poradnika!

  W poniższym wpisie przeprowadzimy Cię przez proces bezpiecznego wyboru i zakupu wymarzonego mieszkania od dewelopera. Pokażemy na co należy zwrócić uwagę na każdym z etapów oraz wyjaśnimy kluczowe pojęcia. Podzielimy się też naszym wieloletnim doświadczeniem, które posiadamy zarówno w obszarze analizy prawnej, jak i audytu technicznego mieszkania. Nasz zespół z Pewny Lokal z przyjemnością wesprze Cię również w Twoim procesie kupna upragnionej nieruchomości. Tymczasem zapraszamy do lektury naszego poradnika!

  Krok 1: Sprecyzowanie wymagań i określenie budżetu

  Punktem wyjściowym w drodze do kupna wymarzonego mieszkania jest dokładne ustalenie tego, co się szuka. Kluczowa jest lokalizacja, wielkość lokalu, ilość pokoi oraz oczywiście kwota, jaką możesz przeznaczyć na zakup. Dodatkowo warto określić preferencje odnośnie piętra, ekspozycji słonecznej oraz typu miejsca postojowego (parking przed blokiem, miejsce w garażu podziemnym bądź platforma). Mieszkania na parterze często mają przypisane ogródki, które są świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, albo właścicieli czworonogów. Osoby ciepłolubne powinny mieć na uwadze, że nieruchomości, których okna będą wychodzić na zachód i południe będą cieplejszą opcją. W kwestii finansów trzeba wziąć pod uwagę cenę mieszkania, opłaty notarialne i koszt wykończenia. Przeważnie w celu dopięcia budżetu będzie też potrzebne uzyskanie kredytu hipotecznego. Ponadto ważne jest też określenie priorytetów związanych z infrastrukturą znajdującą się w okolicy, przykładowo szkoły, sklepy, siłownia, komunikacja miejska i tym podobne. Wiedząc czego się oczekuje, łatwiej jest to znaleźć!

  Krok 2: Poszukiwanie mieszkania na rynku pierwotnym

  Jeśli wiesz na czym Ci zależy to możesz zacząć poszukiwania! Pewnie zastanawiasz się, gdzie możesz je rozpocząć. Przede wszystkim dobrym źródłem będzie Internet i portale z ogłoszeniami z rynku pierwotnego, np. https://rynekpierwotny.pl/ czy https://obido.pl/ . Powyższe wyszukiwarki gromadzą oferty deweloperów z poszczególnych lokalizacji wraz z informacjami o ich bieżących inwestycjach. Poza tym możesz też samodzielnie wpisać w Google interesujące Cię miasto i dzielnice z dopiskiem ,,kupno mieszkania”. W ten sposób również znajdziesz wiele propozycji. Alternatywnym pomysłem jest też udanie się na targi mieszkaniowe, które regularnie organizowane są w wielu miejscowościach. Na takich targach za jedną wizytą zorientujesz się w cenach rynkowych, nowych inwestycjach, typach mieszkań i promocjach. Zbierzesz ulotki, materiały marketingowe oraz rzuty przykładowych lokali, które świetnie sprawdzą się do pierwszej selekcji. Co więcej, jeśli masz sprecyzowaną konkretną okolicę, w której chcesz zamieszkać to możesz po prostu pojechać w dane miejsce i sprawdzić, co aktualnie się tam buduje! Pamiętaj, że czym lepiej poznasz rynek, tym większa szansa na idealną ofertę!

  Krok 3: Kontakt z przedstawicielem dewelopera

  Po zapoznaniu się z aktualną ofertą deweloperów, śmiało możesz wybrać kilka odpowiadających Ci inwestycji, o których chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej. W tym celu musisz bezpośrednio skontaktować się z deweloperem. Do wyboru masz kontakt telefoniczny, mailowy bądź wizytę w biurze sprzedaży. Większość firm zachęca do spotkania ,,face to face”. Zaletą ostatniego rozwiązania jest możliwość zadania wszystkich pytań, przyjrzeniu się okolicy oraz postępowi prac. Co więcej, na takim spotkaniu możesz poprosić o draft umowy wraz z prospektem informacyjnym i rzutem mieszkania.
  Ponadto w przypadku, gdy inwestycja składa się z kilku etapów i deweloper zrealizował już jeden z pierwszych, to mamy również niepowtarzalną okazję na żywo zobaczyć, jak poglądowo będzie wyglądał budynek, części wspólne i przykładowe mieszkanie. Pozwoli to ocenić jakość i estetykę wykonania.

  Krok 4: Sprawdzenie dewelopera i jego inwestycji

  Ten etap, dzięki wprowadzeniu w 2011 roku Ustawy deweloperskiej, która uregulowała rynek pierwotny, stał się znacznie prostszy dla nabywców. Ustawa zminimalizowała ryzyko zakupu mieszkania w nowej inwestycji, która po bankructwie dewelopera zostałaby wciąż w formie, tzw. dziury w ziemi, bez szans na odzyskanie środków bądź dalszą kontynuacje prac budowlanych.

  Ustawa deweloperska wprowadziła przede wszystkim:

  • regulacje procesu zakupu mieszkania od dewelopera
  • sankcje karne w przypadku niewywiązywania się z zobowiązań
  • obowiązkowy rachunek powierniczy, który zabezpiecza pieniądze nabywców. Wyróżnia się podział na rachunek powierniczy:
   - otwarty – gdzie określone procentowo środki są wydawane dla dewelopera proporcjonalnie do wykonanych przez niego prac
   - zamknięty – wypłata środków nabywców na bezpośrednie konto dewelopera następuje dopiero po skończeniu całej inwestycji
  • formę umowy deweloperskiej, która musi obejmować prospekt informacyjny wraz z standardem wykończenia oraz rzutem lokalu

  Sprawdzając dewelopera i budowaną przez niego inwestycję należy przyjrzeć się:

  a) Wiarygodności finansowej dewelopera – w tym celu można dokonać researchu w Internecie i zasugerować się poniższymi czynnikami, które w pewien sposób pomogą nam określić, czy sprawdzanej firmie można zaufać:
  - czy dany deweloper jest dużą spółką,
  - czy należy do organizacji branżowych,
  - czy jest spółką giełdową,
  - sprawdzenie innych inwestycji dewelopera i opinii o nich na forach

  b) Sposobie finansowania Inwestycji – deweloper może finansować Inwestycję za pomocą własnych środków, kredytu hipotecznego bądź środków pochodzących od nabywców. Informacja o tym powinna znaleźć się w prospekcie informacyjnym wraz z procentowym rozkładem przypisanym do poszczególnych sposobów (zwykle inwestycje są realizowane z pieniędzy z różnych źródeł).

  Tu chcielibyśmy zaznaczyć, że największym ryzykiem dla kupującego jest sytuacja, gdy deweloper zdecyduje się na finansowanie większości inwestycji środkami nabywców!

  c) Szczegółom inwestycji – najważniejsze będzie ustalenie:
  - właściciela gruntu i ewentualnej hipoteki – wymaga to weryfikacji księgi wieczystej
  - terminów realizacji inwestycji – powinny być określone w drafcie umowy deweloperskiej
  - planów zagospodarowania przestrzennego – informacje dostępne są w gminie

  d) Rzetelności budowlanej dewelopera – sprawdzając fora Internetowe. Większość deweloperów i Inwestycji ma swoje fora, na których znajdują się wiarygodne opinie nabywców, które dają podgląd na jakość świadczonych usług i stan technicznych sprzedawanych mieszkań. Możesz zajrzeć np. na https://pewnylokal.pl/sprawdz-dewelopera/.

  e) Drafcie umowy deweloperskiej – skrupulatna analiza umowy jest jednym z najważniejszych elementów podczas sprawdzania dewelopera! To właśnie ona ma zadanie ochronić interesy nabywcy i określić szczegółowo warunki transakcji. W związku z tym trzeba szczególnie przyjrzeć się zapisom dotyczącym opisu mieszkania, terminom realizacji, harmonogramowi wpłat, karom umownym, odsetkom i warunkom odstąpienia od umowy. O pozostałych istotnych elementach umowy deweloperskiej możesz przeczytać tutaj – https://pewnylokal.pl/porady/umowa-deweloperska-na-co-uwazac. Co więcej, nasi prawnicy specjalizujący się w prawie nieruchomości pozostają też do Twojej dyspozycji! Z chęcią pomożemy Ci dokonać dokładnej weryfikacji umowy.

  f) Standardowi deweloperskiemu – poszczególne standardy różnią się pomiędzy danymi inwestycjami (np. obecnością parapetów, jakością tynków), a co za tym idzie, to przyszli nabywcy często zmuszeni są wydać więcej w trakcie wykańczania mieszkania. Taką analizę standardu może przeprowadzić fachowiec z Pewny Lokal – wystarczy skontaktować się z nami pod mailem kontakt@pewnylokal.pl, lub telefonicznie pod numerem 800 922 206. Dodatkowo dowiesz się, czy cena oferowana przez dewelopera odpowiada określonemu standardowi, a to da Ci podstawę podczas negocjacji!

   Krok 5: Negocjacja ceny mieszkania


   Deweloperzy znając specyfikę transakcji zakupu spodziewają się, że nabywca będzie chciał negocjować cenę mieszkania. W związku z tym zawyżają cenę nieruchomości, dzięki czemu zyskują margines do rozmów o zniżce. Zwyczajowo na rynku pierwotnym można wynegocjować od 1 do 4% w zależności od konkretnej inwestycji, jej atrakcyjności i lokalizacji. Oczywiście nie bez znaczenia jest standard, który znacząco wpływa na wycenę całości. Dodatkowo określone typy mieszkań wiążą się też z wyższą ceną - przykładowo droższe będą lokale znajdujące się na najwyższych piętrach, posiadające większe tarasy bądź balkony, albo ekspozycję południową w części dziennej. Z kolei nietypowe rozkłady, mieszkania północne, lub położone nad wjazdem do garażu, zdecydowanie łatwiej uzyskają rabat.

   Przed przystąpieniem do negocjacji należy się dobrze przygotować. Przede wszystkim zapoznać się z cenami mieszkań z rynku pierwotnego w okolicy. Ponadto wynotować wszelkie obiektywne ,,minusy” zarówno danej inwestycji, jak i samego mieszkania. Wszystko to co negatywnie wpłynie na komfort użytkowania nieruchomości bądź wiąże się z większymi kosztami. Ważne jednak by nie przesadzić! Nadmierna krytyka i zaniżanie ceny nie jest dobrze widziane, zwłaszcza w przypadku renomowanych deweloperów i inwestycji w dobrych lokalizacjach oraz o podwyższonym standardzie.


   Pomoc przy kupnie mieszkania od dewelopera.Prawnik i Inżynier firmy Pewny Lokal nie tylko pomoże Ci w zakupię nieruchomości od strony prawnej, ale również sprawdzi stan Twojej przyszłej nieruchomości.


   Krok 6: Rezerwacja mieszkania, czyli umowa rezerwacyjna


   W momencie, gdy wybraliśmy już konkretną inwestycję wraz z określonym mieszkaniem oraz sprawdziliśmy dewelopera, w końcu przychodzi czas na konkretne formalności. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej, na okres uzyskania decyzji kredytowej, możemy na początku podpisać umowę rezerwacyjną. Taka umowa stworzy zobowiązanie do czasowego wyłączenia przez dewelopera wskazanego lokalu z jego oferty sprzedażowej. Z kolei nabywca ma w obowiązku dokonanie odpowiedniej opłaty, która zgodnie z ustaleniami podlega zwrotowi lub nie. Umowa rezerwacyjna ustala także między stronami zobowiązanie do podpisania w określonym terminie umowy deweloperskiej.

   Ważne jest by do umowy rezerwacyjnej wpisać klauzulę, która da prawo nabywcy do odstąpienia od umowy, w przypadku nieotrzymania przez niego kredytu (np. w postaci trzech negatywnych decyzji kredytowych). Należy też wynegocjować, żeby w takiej sytuacji, uiszczona opłata podlegała zwrotowi oraz kupujący nie poniósł żadnych sankcji związanych z odstąpieniem. Tu w odpowiednich zapisach i zabezpieczeniu Twoich interesów mogą wesprzeć Cię nasi prawnicy. Zagwarantujemy bezpieczną treść umowy rezerwacyjnej, którą będziesz mógł/mogła podpisać bez żadnych obaw!

   Ciekawostka! Wielu deweloperów poza podpisaniem umowy rezerwacyjnej, praktykuje też bezpłatną rezerwację mieszkania w swoim systemie elektronicznym. Taka rezerwacja nie ma jednak żadnych podstaw prawnych i obowiązuje zwykle tylko kilka dni. Po Więcej o umowach rezerwacyjnych, tutaj.

   Krok 7: Podpisanie umowy deweloperskiej


   Po pozytywnej decyzji kredytowej, możemy już spokojnie podpisać umowę deweloperską. Podpisanie jej może być następstwem podpisania umowy rezerwacyjnej bądź wynikiem samej decyzji o zakupie mieszkania - pamiętaj, że nie musisz podpisywać umowy rezerwacyjnej przed przystąpieniem do umowy deweloperskiej! Umowa deweloperska ma formę aktu notarialnego, a co za tym idzie wymaga wizyty u notariusza. Z kolei taka wizyta to obowiązek poniesienia opłat notarialnych. Warto pamiętać, że zgodnie z Ustawą deweloperską, przy umowie deweloperskiej główna opłata, czyli taksa notarialna jest płacona po połowie zarówno przez nabywcę, jak i dewelopera. Wysokość maksymalnej taksy reguluje w rozporządzeniu Minister Sprawiedliwości. Co do zasady, czym droższa nieruchomość, tym większa opłata.

   Przed samą wizytą u notariusza, kupujący ma prawo otrzymać zawczasu wypełnioną umowę wraz ze wszystkimi załącznikami – zwłaszcza z prospektem informacyjnym i rzutem mieszkania. Jest to ostatni moment na spokojną analizę wszystkich zapisów umowy. Jeśli jeszcze nie skonsultowałeś/aś umowy z prawnikiem, to jest Twoja ostatnia szansa na profesjonalną weryfikacje! Umowa deweloperska to duże zobowiązanie obciążające Cię olbrzymimi wydatkami. Przy takiej inwestycji ważne, by odpowiednio
   zabezpieczyć swoje interesy. Nasi prawnicy z chęcią Ci w tym pomogą!

   Krok 8: Płatność rat


   W przypadku mieszkania nabywanego z własnych środków zaczynamy płatność zgodnie z ustalonym w umowie deweloperskiej harmonogramem płatności. Zwyczajowo harmonogram proporcjonalnie odpowiada planowanym etapom budowy. Natomiast w sytuacji kredytu hipotecznego wpłacamy jedynie wymagany wkład własny, a następnie bank dokonuje pozostałych płatności.

   Szczegóły potrzebne do płatności są ściśle określone w umowie. Znajdziemy tam nazwę banku oraz numer rachunku powierniczego. Oczywiście w umowie deweloperskiej rozpisane są też dokładne wartości poszczególnych rat.

   Krok 9: Odbiór techniczny mieszkania


   W momencie zakończenia budowy, deweloper musi wystąpić o pozwolenie na użytkowanie. Cały proces jest dość czasochłonny i związany z oficjalną kontrolą inwestycji. Dopiero po uzyskaniu takowego pozwolenia, inwestycja przestaje być uważana za teren budowy oraz następuje proces odbiorów technicznych.

   W trakcie technicznego odbioru mieszkania zostaje spisany protokół, w którym nabywca ma prawo umieścić wszelkie wykryte usterki i uchybienia. Ponadto zostają spisane liczniki, co wiążę się z przejęciem opłat za media, takie jak prąd czy woda. W tym momencie deweloper zwykle przekazuje też nabywcy komplet kluczy – do mieszkania, budynku oraz ewentualnie pilot do bramy garażowej.

   Uwaga! Odbiór techniczny to czas na skrupulatną kontrolę stanu technicznego lokalu. Pod uwagę trzeba wziąć normy budowlane, dokładność wykonania oraz oczywiście standard, do którego zobowiązał się deweloper. To właśnie na podstawie spisanego w trakcie odbioru technicznego protokołu, można ubiegać się do usunięcia znalezionych wad. Odkryte w innym terminie usterki, mogą być trudniejsze do wyegzekwowania, lub spowodować opóźnienie w remoncie. W najgorszym przypadku nabywca sam będzie musiał dokonać naprawy i pokryć jej koszta.

   Jeśli chcesz uniknąć wspomnianej sytuacji i sporu z deweloperem o naprawę jego niedopatrzeń, to skorzystaj podczas odbioru z asysty naszego inżyniera! Nasi fachowcy posiadają nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale i niezbędny sprzęt, który pomoże w wykryciu wad ukrytych. Najczęściej najpoważniejszych usterek nie widać gołym okiem, a to one generują największe problemy i koszta (zawilgocenia, źle wykonana termoizolacja bądź instalacje). W trakcie odbioru technicznego pomożemy Ci zweryfikować wszystkie elementy mieszkania! Począwszy od ścian, posadzek, instalacji po stolarkę okienną i drzwiową. Przyjrzymy się też jakości wykonania balkonu czy tarasu. Na specjalne życzenie możemy wykonać również pomiar mieszkania, by sprawdzić, czy zgadza się on z metrażem zawartym w umowie deweloperskiej. Więcej na temat odbioru technicznego znajdziecie np. tutaj.

   Krok 10: Umowa przenosząca własność


   Odbiór zrobiony, a deweloper otrzymał 100% wymaganych środków, to czas na docelową umowę. Umowa ta przenosi własności i zawsze musi mieć formę aktu notarialnego. Analogicznie do pierwszej umowy nabywca powinien otrzymać uzupełnioną wersje przed wizytą w kancelarii notarialnej.

   Na podstawie tej umowy zostanie założona indywidualna księga wieczysta oraz notariusz złoży wniosek do sądu o wpisania do niej prawa własności (nabywca zostanie ujawniony w II dziale księgi). W przypadku kredytu hipotecznego, zawnioskuje również o wpisanie hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Wspomniane czynności wiążą się ze stałymi opłatami, które wymagane są obok taksy notarialnej. Co więcej, za odpisy aktu notarialnego nabywca również musi ponieść odpowiednią opłatę. Po finalnym przeniesieniu na nabywcę prawa własności danej nieruchomości, można do mieszkania wprowadzić ekipę remontową oraz rozpocząć prace.

   Ważne! W przypadku nieprzeniesienia prawa własności na nabywcę w określonym w umowie deweloperskiej terminie, nabywca ma prawo do odstąpienia od zawartej umowy! Niemniej nim nabywca skorzysta z prawa do odstąpienia, musi jeszcze wyznaczyć deweloperowi dodatkowy 120- dniowy termin na przeniesienie tego prawa. I dopiero w razie niewywiązania się z tego dodatkowego terminu przez dewelopera, nabywca może odstąpić już od umowy deweloperskiej i ubiegać o zwrot środków.  Więcej na temat tej umowy, znajdziecie m.in. tutaj.

   Krok 11: Przekazanie kluczy


   Przekazanie kluczy w zależności od zapisów umowy deweloperskiej, może nastąpić w trakcie odbioru technicznego bądź po podpisaniu umowy przeniesienia własności. Od tego momentu, gdy zarówno posiadamy klucze, jak i prawo własności, to możemy już śmiało rozpocząć prace mające na celu wykończenie zakupionego mieszkania. Aczkolwiek, jak pokazuje nasze doświadczenie, ekipę remontową należy zarezerwować już z wcześniejszym wyprzedzeniem, ponieważ terminy oczekiwania są naprawdę długie! Więcej w tym artykule.

   Słowniczek podstawowych pojęć w procesie zakupu mieszkania

   Tak oto przebrnęliśmy przez cały proces nabycia mieszkania od dewelopera. Oczywiście zdarza się, że ta droga w przypadku poszczególnych nabywców może się różnić (przykładowo źródłem finansowania czy brakiem umowy rezerwacyjnej). Niemniej ogólny całokształt pozostaje zachowany i zgodny z opisanymi powyżej krokami.

   Każdy z etapów niesie ze sobą liczne informacje, dane oraz wprowadza nowe pojęcia. Dlatego, by jeszcze lepiej przybliżyć Ci zrozumienie i przyswojenie opisanych kroków, opracowaliśmy również dla Ciebie najważniejsze pojęcia:

   • deweloper — to przedsiębiorca, który zobowiązuje się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i na podstawie podpisanej z nabywcą umowy deweloperskiej, ustanowić odrębną nieruchomość wraz z przeniesieniem do niej prawa własności na danego nabywcę
   • hipoteka – jest to ograniczone prawo rzeczowe, czyli w przypadku inwestycji dewelopera – wierzytelność bankowa obciążająca jego nieruchomość. Istotną kwestią jest zabezpieczenie się przed hipoteką poprzez odpowiednie zapisy w umowie deweloperskiej.
   • nabywca — to osoba fizyczna będąca stroną w transakcji zakupu mieszkania. Na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do spłacenia określonej na rzecz dewelopera kwoty, w zamian za wybudowaną przez niego nieruchomość i przeniesienie prawa własności konkretnego lokalu.
   • odbiór techniczny mieszkania – następuje po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie przez dewelopera. Jest to moment oceny mieszkania pod kątem stanu technicznego i możliwość na spisanie do protokołu ewentualnych usterek, które deweloper zobowiązuje się naprawić.
   • umowa deweloperska — to umowa zawierana między nabywcą a deweloperem w celu ustanowienia wzajemnego zobowiązania. Deweloper zobowiązuje się do realizacji inwestycji oraz ustanowienia odrębnej własności nieruchomości wraz z przeniesieniem jej na nabywcę. Z kolei nabywca zobowiązuje się do spłaty określonej umową kwoty w wyznaczonym terminie.
   • pozwolenie na użytkowanie – jest to dokument wydawany przez organy nadzoru budowlanego po realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Po zakończeniu budowy, deweloper musi wystąpić o wspomniane pozwolenie, bez którego nie może dokonać oficjalnych odbiorów technicznych mieszkań.
   • promesa bankowa – to dokument wystawiany przez wierzyciela, czyli w przypadku inwestycji obciążonej hipoteką, taki dokument wystawia bank, który udzielił deweloperowi kredytu. Promesa poświadcza, że bank wyraża zgodę na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu. Należy dopilnować, by promesa została dołączona do umowy deweloperskiej, jako jeden z jej załączników.
   • prospekt informacyjny – to zgodnie z Ustawą deweloperską, dokument niezbędny przy podpisywaniu umowy deweloperskiej. Składa się on między innymi z informacji o inwestycji (sposób finansowania, harmonogram prac) oraz dany szczegółowych mieszkania (opis standardu deweloperskiego, wielkość poszczególnych pomieszczeń lokalu).
   • przynależności – zwykle nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego możemy je kupić wraz z miejscem postojowym i komórką lokatorską. Część deweloperów wymaga konieczności dokupienia takowych przynależności, aczkolwiek nie jest to zasadą. Zdarza się także iż w danej inwestycji może zabraknąć miejsc postojowych.
   • rachunek powierniczy – to wprowadzony poprzez Ustawę deweloperską, środek ochrony nabywców. Ten instrument finansowy jest prowadzony dla dewelopera przez bank, który zabezpiecza środki wpłacane przez nabywców mieszkań. Rachunek powierniczy w przeciwieństwie do zwykłego rachunku, blokuje deweloperowi dostęp do uiszczanych na nim wpłat. Deweloper może dopiero uzyskać środki po realizacji określonych etapów inwestycji bądź po całkowitym jej ukończeniu.
   • terminy realizacji Inwestycji – w umowie deweloperskiej można znaleźć kilka kluczowych dla nabywcy terminów. Są to: termin zakończenia prac budowlanych, termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie, termin odbioru technicznego mieszkania, a także termin podpisania umowy przenoszącej własność. Dopiero po przeniesieniu własności nabywca może rozpocząć wykańczanie mieszkania.

   Audyt prawny w procesie zakupu mieszkania od dewelopera


   Nabywcy szukając mieszkania są zwykle przytłoczeni kosztami, skomplikowaną procedurą, ilością informacji i czasu, jaki trzeba poświęcić do znalezienia swoich wymarzonych czterech ścian. Gdy w końcu trafią na coś, co spełnia ich wymagania, a ma do tego mieszczącą się w ich budżecie cenę, niemal od razu są skłoni do podpisania umowy. Obawiają się, że za moment stracą okazję i mieszkanie zostanie sprzedane komuś innemu. Oczywiście deweloperzy wiedząc, jak bardzo komuś zależy na danej inwestycji, kładą na daną osobę dodatkową presję czasu. W ten sposób kupujący jest mniej uważny oraz w pośpiechu omija dokładne sprawdzenie dewelopera. Uznaje też, że podpisanie umowy deweloperskiej w obecności notariusza, wystarczy do ochrony przed szkodliwymi zapisami. Niestety w praktyce poza widocznymi nieprawidłowościami, do obowiązków notariusza nie należy reprezentowanie interesów nabywcy. W związku z czym poszczególne zapisy mogą się okazać niedoprecyzowane, albo wręcz niekorzystne.

   Optymalną opcją jest skorzystanie z profesjonalnego audytu prawnego, który kompleksowo obejmuje analizę dokumentów całej inwestycji, jak i konkretnego mieszkania, a także weryfikacje zapisów umowy deweloperskiej. Co więcej, nasi prawnicy mogą też nanieść propozycje zmian poszczególnych klauzul oraz dopisać elementy chroniące nabywce. Wyjaśnimy dla kupującego wszystkie niezrozumiałe dla niego kwestie prawne. Doradzimy też o co należy zapytać dewelopera oraz jakich informacji powinien Ci udzielić. Z naszym zespołem z Pewny Lokal możesz być spokojny/a o wszystkie formalności!

   Fachowy odbiór techniczny mieszkania z rynku pierwotnego


   Analogicznie do kwestii prawnych, większość nabywców i w aspektach technicznych, nie posiada specjalistycznej wiedzy. Widząc mieszkanie w stanie deweloperskim nie potrafi ocenić, czy zastany stan faktycznie odpowiada standardowi, który został opisany w prospekcie informacyjnym. W kwestii usterek co najwyżej jest w stanie zauważyć te wady powierzchowne, które widać na pierwszy rzut oka. Niemniej rysy, zadrapania czy niewielkie ubytki nie są dużym problemem. Poza względami estetycznymi, nie wpływają ujemnie na funkcjonalność mieszkania. Inaczej ma to miejsce w przypadku wad ukrytych, które mogą zagrażać nawet życiu! Oczywiście poważne wady to też duże koszta naprawy, zwłaszcza gdy odkryjemy je dopiero w trakcie remontu, lub co gorsza po przeprowadzce. Wtedy też trudno pociągnąć do odpowiedzialności dewelopera, który może nie uznać wad, wskazanych poza odbiorem technicznym.

   Inżynier z naszej firmy poza wiedzą techniczną, posiada również niezbędne narzędzia, które umożliwiają weryfikację poszczególnych elementów. Zna też normy budowlane i najczęstsze niedociągnięcia, które pojawiają się na rynku pierwotnym. Także inwestycja w fachową asystę podczas odbioru technicznego to gwarant braku problemów technicznych w przyszłości. Ewentualne usterki od razu zostaną spisane do protokołu, a to wymusi terminowe usunięcie ich przez dewelopera. Twój czas, zdrowie i finanse są warte tego spokoju!

   Bezpieczny zakup mieszkania od dewelopera


   Podstawą bezpiecznego nabycia nieruchomości na ryku pierwotnym jest przede wszystkim czas poświęcony na szczegółową weryfikację dewelopera, danej inwestycji oraz dokumentów prawnych. Szczegółowy audyt prawny oraz fachowy przegląd techniczny dokonane przez odpowiednich specjalistów, to szansa na uniknięcie przykrych niespodzianek. Kupując mieszkanie nabywca ryzykuje zwykle oszczędnościami całego życia bądź zobowiązaniem finansowym w postaci rat kredytu przez najbliższe 20-30 lat. Przy takich kosztach, przyszły właściciel z pewnością nie chce dokładać dodatkowo do napraw usterek, powstałych z winy dewelopera, albo dochodzić swoich praw w sądzie, z powodu krzywdzących zapisów prawnych. Każda osoba zdecydowanie marzy o sprawnej, bezproblemowej transakcji, która umożliwi jej zamieszkanie w upragnionym mieszkaniu. I tu właśnie pojawia się nasza firma Pewny Lokal, która zawsze stoi po stronie nabywcy oraz profesjonalnie reprezentuje jego interes. Jesteśmy właśnie po to, żeby wesprzeć Cię w bezpiecznym zrealizowaniu marzenia o zakupie idealnego mieszkania!


   Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

   Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

   Artykuły, które mogą Cię zainteresować

   Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

   Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

   Poradniki

   pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

   Jak kupić nieruchomość
   od dewelopera?

   PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
   NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

   pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

   Poradnik odbioru
   technicznego od dewelopera

   PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
   NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

   pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

   Kary umowne w umowach nieruchomościowych

   PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
   NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

   pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

   Rękojmia
   nieruchomości

   PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
   NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

   pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

   Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

   PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
   NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

   pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

   Poradnik dla nabywców
   na rynku wtórnym

   PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
   NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

   pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

   Badanie
   termowizyjne

   PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
   NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

   pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

   Sprawdzenie
   prac wykończeniowych

   PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
   NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

   pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

   Umowa deweloperska
   - na co zwracać uwagę?

   PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
   NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

   pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

   Audyt działki

   PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
   NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


   Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

   Oceń artykuł:

   • grade
   • grade
   • grade
   • grade
   • grade
   Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

   Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

   Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

   Jak sprawdzić nieruchomość?

   Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
   żeby dowiedzieć się
   więcej o usłudze!

   strzałka