Zamów pomoc prawną

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku

W artykule opisujemy, jak kupić mieszkanie od dewelopera krok po kroku.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.

Kupno mieszkania rynek pierwotny krok po kroku

Rynek pierwotny staje się coraz popularniejszym sposobem na kupno mieszkania. Rynek wtórny ma swoje minusy (m.in. zły stan budynków, nieuregulowany stan prawny gruntów, gorsza okolica), dlatego duża grupa Polaków decyduje się na wygodniejszy proces nabycia nieruchomości mieszkalnej od dewelopera.

O tym, jak znaleźć naszą wymarzoną inwestycję deweloperską pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów (zob. tutaj). W poniższym artykule skupimy się na poszczególnych „stadiach” kupna mieszkania od dewelopera, czyli na sytuacji, gdy wybraliśmy już swoją wymarzoną inwestycję i znamy cenę za mieszkanie.

Jak zatem wygląda proces zakupu mieszkania od dewelopera krok po kroku?

Krok 1: umowa rezerwacyjna. Po pierwsze, jeżeli zakup mieszkania mamy zamiar finansować z kredytu, podpiszmy z deweloperem najpierw tzw. umowę rezerwacyjną i wpiszmy do niej klauzulę, zgodnie z którą mamy prawo odstąpienia od umowy, jeśli nie otrzymamy kredytu (np. w przypadku uzyskania odmownej decyzji kredytowej od przynajmniej trzech banków). Wcześniej poprośmy dewelopera o udostępnienie nam projektu takiej umowy. Więcej o umowach rezerwacyjnych, tutaj.

Krok 2: umowa deweloperska. Po drugie (gdy już podpisaliśmy umowę rezerwacyjną lub gdy jesteśmy w 100 proc. zdecydowani na kupno mieszkania), poprośmy dewelopera o projekt umowy deweloperskiej. W przeciwieństwie do umowy rezerwacyjnej, umowa deweloperska jest podpisywana w kancelarii notarialnej, a za czynności notariusza należy opłacić tzw. taksę (zgodnie z ustawą deweloperską, cena taksy obciąża po połowie nabywcę mieszkania oraz dewelopera). Zanim udamy się jednak do notariusza, żeby podpisać umowę deweloperską upewnijmy się, że wszystkie zapisy tej umowy są dla nas bezpieczne i nie odbiegają od standardów rynkowych (w tym celu sugerujemy kontakt z prawnikami Pewnego Lokalu).

Krok 3: raty. Gdy już podpiszemy umowę deweloperską, aktualizuje się obowiązek płatności rat. Raty płacimy zgodnie z harmonogramem płatności zapisanym w umowie deweloperskiej i prospekcie informacyjnym. Najczęściej ostatnia rata należy się deweloperowi w dniu podpisania umowy przenoszącej własność (rzadziej – w dniu odbioru technicznego mieszkania).

Krok 4: odbiór techniczny. Gdy budynek jest gotowy, a deweloper dysponuje pozwoleniem na użytkowanie, odbywa się tzw. odbiór techniczny deweloperskiego domu lub mieszkania. Więcej na temat odbioru technicznego znajdziecie np. tutaj.

Krok 5: podpisanie umowy przenoszącej własność. To ostatni etap procesu kupna mieszkania od dewelopera. Więcej na temat tej umowy, znajdziecie m.in. tutaj.

Krok 6: przekazanie kluczy. Przekazanie kluczy do mieszkania lub domu deweloperskiego może nastąpić po odbiorze technicznym albo po podpisaniu umowy przenoszącej własność. Więcej w tym artykule.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 390 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka