Zarezerwuj

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku

W artykule opisujemy, jak kupić mieszkanie od dewelopera krok po kroku.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu bezpieczeństwa inwestycji?

inżynier pewnego lokalu
strzałka kontaktu pewny lokal

dr Piotr Semeniuk, specjalista prawa nieruchomości

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.


Zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku

Z roku na rok rynek pierwotny staje się coraz popularniejszym miejscem zakupu mieszkań. W przeciwieństwie do nieruchomości z drugiej ręki lokale od dewelopera pozwalają na swobodne zaprojektowanie wnętrza i jego sprawne wykończenie. Nie trzeba doprowadzać mieszkania do stanu pierwotnego - burzyć czy wyrzucać niepasujących nam elementów. W związku z tym wielu nabywców szukających swoich czterech kątów decyduje się na nowy budynek i puste wnętrza nieruchomości pochodzących z rynku pierwotnego. W poniższym wpisie przeprowadzimy Cię przez proces bezpiecznego wyboru i zakupu wymarzonego mieszkania od dewelopera. Pokażemy, na co należy zwrócić uwagę na każdym z etapów oraz wyjaśnimy kluczowe pojęcia. Podzielimy się też naszym wieloletnim doświadczeniem, które posiadamy zarówno w obszarze analizy prawnej, jak i audytu technicznego mieszkania. Nasz zespół z firmy Pewny Lokal z przyjemnością wesprze Cię również w Twoim procesie kupna upragnionej nieruchomości. Tymczasem zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Krok pierwszy: Sprecyzowanie wymagań i określenie budżetu

Punktem wyjściowym w drodze do kupna wymarzonego mieszkania jest dokładne ustalenie, czego szukamy. Kluczowa jest lokalizacja, wielkość lokalu, ilość pokoi oraz oczywiście kwota, jaką możesz przeznaczyć na zakup. Dodatkowo warto określić preferencje odnośnie piętra, ekspozycji słonecznej oraz typu miejsca postojowego (parking przed blokiem, miejsce w garażu podziemnym bądź platforma). Mieszkania na parterze często mają przypisane ogródki, które są świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi albo właścicieli czworonogów. Osoby ciepłolubne powinny mieć na uwadze, że nieruchomości, których okna będą wychodzić na zachód i południe będą cieplejszą opcją. W kwestii finansów trzeba wziąć pod uwagę cenę mieszkania, opłaty notarialne i koszt wykończenia. Przeważnie w celu dopięcia budżetu będzie też potrzebne uzyskanie kredytu hipotecznego. Ponadto ważne jest także określenie priorytetów związanych z infrastrukturą znajdującą się w okolicy, przykładowo: szkoły, sklepy, siłownia, komunikacja miejska i tym podobne. Wiedząc, czego się oczekuje, łatwiej jest to znaleźć.

Krok drugi: Poszukiwanie mieszkania na rynku pierwotnym

Jeśli już wiesz, na czym Ci zależy, to możesz zacząć poszukiwania. Pewnie zastanawiasz się, gdzie możesz je rozpocząć. Dobrym źródłem będzie przede wszystkim internet i portale z ogłoszeniami z rynku pierwotnego, np. https://rynekpierwotny.pl/ czy https://obido.pl/. Wspomniane wyszukiwarki gromadzą oferty deweloperów z poszczególnych lokalizacji wraz z informacjami o ich bieżących inwestycjach. Poza tym możesz samodzielnie wpisać w Google interesujące Cię miasto i dzielnice z dopiskiem ,,kupno mieszkania”. W ten sposób również znajdziesz wiele propozycji. Alternatywnym pomysłem jest udanie się na targi mieszkaniowe, które regularnie organizowane są w wielu miejscowościach. Na takich targach podczas jednej wizyty zorientujesz się w cenach rynkowych, nowych inwestycjach, typach mieszkań i promocjach. Zbierzesz ulotki, materiały marketingowe oraz rzuty przykładowych lokali, które świetnie sprawdzą się podczas pierwszej selekcji. Co więcej, jeśli masz sprecyzowaną konkretną okolicę, w której chcesz zamieszkać, to możesz po prostu pojechać w dane miejsce i sprawdzić, co aktualnie się tam buduje. Pamiętaj, że im lepiej poznasz rynek, tym większa szansa na znalezienie idealnej oferty.

Krok trzeci: Kontakt z przedstawicielem dewelopera

Po zapoznaniu się z aktualną ofertą deweloperów śmiało możesz wybrać kilka odpowiadających Ci inwestycji, o których chciałbyś dowiedzieć się więcej. W tym celu musisz bezpośrednio skontaktować się z deweloperem. Do wyboru masz kontakt telefoniczny, mailowy bądź wizytę w biurze sprzedaży. Większość firm zachęca do spotkania ,,face to face”. Zaletą ostatniego rozwiązania jest możliwość zadania wszystkich pytań, przyjrzenie się okolicy oraz postępowi prac. Co więcej, na takim spotkaniu możesz poprosić o draft (szkic) umowy wraz z prospektem informacyjnym i rzutem mieszkania. Ponadto w przypadku gdy inwestycja składa się z kilku etapów i deweloper zrealizował już któryś z nich, to mamy niepowtarzalną okazję na żywo zobaczyć, jak poglądowo będzie wyglądał budynek, części wspólne i przykładowe mieszkanie. Pozwoli to ocenić jakość i estetykę wykonania.

Krok czwarty: Sprawdzenie dewelopera i jego inwestycji

Ten etap dzięki wprowadzeniu w 2011 roku Ustawy deweloperskiej, która uregulowała rynek pierwotny, stał się znacznie prostszy dla nabywców. Ustawa zminimalizowała ryzyko zakupu mieszkania w nowej inwestycji, która po bankructwie dewelopera zostałaby wciąż w formie tzw. dziury w ziemi, bez szans na odzyskanie środków bądź dalszą kontynuację prac budowlanych.

Ustawa deweloperska wprowadziła przede wszystkim:

 • regulacje procesu zakupu mieszkania od dewelopera,
 • sankcje karne w przypadku niewywiązywania się z zobowiązań,
 • obowiązkowy rachunek powierniczy, który zabezpiecza pieniądze nabywców. Wyróżnia się podział na rachunek powierniczy:
  -> otwarty – gdzie określone procentowo środki są wydawane dla dewelopera proporcjonalnie do wykonanych przez niego prac,
  -> zamknięty – wypłata środków nabywców na bezpośrednie konto dewelopera następuje dopiero po skończeniu całej inwestycji,
 • formę umowy deweloperskiej, która musi obejmować prospekt informacyjny wraz ze standardem wykończenia oraz rzutem lokalu.

Sprawdzając dewelopera i budowaną przez niego inwestycję, należy przyjrzeć się:

a) Wiarygodności finansowej dewelopera – w tym celu można dokonać researchu w internecie i zasugerować się poniższymi czynnikami, które w pewien sposób pomogą nam określić, czy sprawdzanej firmie można zaufać:
- czy dany deweloper jest dużą spółką,
- czy należy do organizacji branżowych,
- czy jest spółką giełdową,
- sprawdzenie innych inwestycji dewelopera i opinii o nich na forach.

b) Sposobowi finansowania inwestycji – deweloper może finansować inwestycję za pomocą własnych środków, kredytu hipotecznego bądź środków pochodzących od nabywców. Informacja o tym powinna znaleźć się w prospekcie informacyjnym wraz z procentowym rozkładem przypisanym do poszczególnych sposobów (zwykle inwestycje są realizowane z pieniędzy z różnych źródeł). Tu chcielibyśmy zaznaczyć, że największym ryzykiem dla kupującego jest sytuacja, gdy deweloper zdecyduje się na finansowanie większości inwestycji środkami nabywców!

c) Szczegółom inwestycji – najważniejsze będzie ustalenie:
- właściciela gruntu i ewentualnej hipoteki – wymaga to weryfikacji księgi wieczystej,
- terminów realizacji inwestycji – powinny być określone w drafcie (szkicu) umowy deweloperskiej,
- planów zagospodarowania przestrzennego – informacje dostępne są w gminie.

d) Rzetelności budowlanej dewelopera – sprawdzając fora internetowe. Większość deweloperów i inwestycji ma swoje fora, na których znajdują się wiarygodne opinie nabywców, które dają podgląd na jakość świadczonych usług i stan techniczny sprzedawanych mieszkań. Możesz zajrzeć np. na https://pewnylokal.pl/sprawdz-dewelopera/.

e) Draftowi umowy deweloperskiej – skrupulatna analiza umowy jest jednym z najważniejszych elementów podczas sprawdzania dewelopera! To właśnie ona ma zadanie ochronić interesy nabywcy i określić szczegółowo warunki transakcji. W związku z tym trzeba szczególnie przyjrzeć się zapisom dotyczącym opisu mieszkania, terminom realizacji, harmonogramowi wpłat, karom umownym, odsetkom i warunkom odstąpienia od umowy. O pozostałych istotnych elementach umowy deweloperskiej możesz przeczytać tutaj: https://pewnylokal.pl/porady/umowa-deweloperska-na-co-uwazac. Co więcej, nasi prawnicy, specjalizujący się w prawie nieruchomości, pozostają do Twojej dyspozycji. Z chęcią pomożemy Ci dokonać dokładnej weryfikacji umowy.

f) Standardowi deweloperskiemu – poszczególne standardy różnią się pomiędzy danymi inwestycjami (np. obecnością parapetów, jakością tynków), a co za tym idzie to przyszli nabywcy często zmuszeni są wydać więcej w trakcie wykańczania mieszkania. Taką analizę standardu może przeprowadzić fachowiec z Pewny Lokal – wystarczy skontaktować się z nami pisząc na adres e-mailowy: kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznie pod numerem: 797 014 014. Dodatkowo dowiesz się, czy cena oferowana przez dewelopera odpowiada określonemu standardowi, a to da Ci podstawę do negocjacji.

  Krok piąty: Negocjacja ceny mieszkania

  Deweloperzy, znając specyfikę transakcji zakupu, spodziewają się, że nabywca będzie chciał negocjować cenę mieszkania. W związku z tym zawyżają cenę nieruchomości, dzięki czemu zyskują margines do rozmów o zniżce. Zwyczajowo na rynku pierwotnym można wynegocjować od 1 do 4% w zależności od konkretnej inwestycji, jej atrakcyjności i lokalizacji. Oczywiście nie bez znaczenia jest standard, który znacząco wpływa na wycenę całości. Dodatkowo określone typy mieszkań wiążą się też z wyższą ceną - przykładowo droższe będą lokale znajdujące się na najwyższych piętrach, posiadające większe tarasy bądź balkony albo ekspozycję południową w części dziennej. Z kolei nietypowe rozkłady, mieszkania północne lub położone nad wjazdem do garażu zdecydowanie łatwiej uzyskają zniżkę.

  Przed przystąpieniem do negocjacji należy się dobrze przygotować. Przede wszystkim zapoznać się z cenami mieszkań z rynku pierwotnego w okolicy. Ponadto wynotować wszelkie obiektywne, minusy zarówno danej inwestycji, jak i samego mieszkania - wszystko to, co negatywnie wpłynie na komfort użytkowania nieruchomości bądź wiąże się z większymi kosztami. Ważne jednak, by nie przesadzić! Nadmierna krytyka i zaniżanie ceny nie jest dobrze widziane, zwłaszcza w przypadku renomowanych deweloperów i inwestycji w dobrych lokalizacjach oraz o podwyższonym standardzie.

  Przeprowadzimy Cię przez proces bezpiecznego wyboru i zakupu wymarzonego mieszkania od dewelopera.

  Krok szósty: Rezerwacja mieszkania, czyli umowa rezerwacyjna

  W momencie gdy wybraliśmy już konkretną inwestycję wraz z określonym mieszkaniem oraz sprawdziliśmy dewelopera w końcu przychodzi czas na konkretne formalności. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej, na okres uzyskania decyzji kredytowej, możemy na początku podpisać umowę rezerwacyjną. Taka umowa stworzy zobowiązanie do czasowego wyłączenia przez dewelopera wskazanego lokalu z jego oferty sprzedażowej. Z kolei nabywca ma w obowiązku dokonanie odpowiedniej opłaty, która zgodnie z ustaleniami podlega zwrotowi lub nie. Umowa rezerwacyjna ustala także między stronami zobowiązanie do podpisania w określonym terminie umowy deweloperskiej.

  Ważne jest, by do umowy rezerwacyjnej wpisać klauzulę, która da prawo nabywcy do odstąpienia od umowy w przypadku nieotrzymania przez niego kredytu (np. w postaci trzech negatywnych decyzji kredytowych). Należy też wynegocjować, żeby w takiej sytuacji uiszczona opłata podlegała zwrotowi oraz by kupujący nie poniósł żadnych sankcji związanych z odstąpieniem od umowy. Tu w odpowiednich zapisach i zabezpieczeniu Twoich interesów mogą wesprzeć Cię nasi prawnicy. Zagwarantujemy bezpieczną treść umowy rezerwacyjnej, którą będzie można podpisać bez żadnych obaw!

  Ciekawostka! Wielu deweloperów poza podpisaniem umowy rezerwacyjnej praktykuje też bezpłatną rezerwację mieszkania w swoim systemie elektronicznym. Taka rezerwacja nie ma jednak żadnych podstaw prawnych i obowiązuje zwykle tylko kilka dni. Tu znajdziesz więcej informacji o umowach rezerwacyjnych.

  Krok siódmy: Podpisanie umowy deweloperskiej

  Po pozytywnej decyzji kredytowej możemy już spokojnie podpisać umowę deweloperską. Podpisanie jej może być następstwem podpisania umowy rezerwacyjnej bądź wynikiem samej decyzji o zakupie mieszkania - pamiętaj, że nie musisz podpisywać umowy rezerwacyjnej przed przystąpieniem do umowy deweloperskiej! Umowa deweloperska ma formę aktu notarialnego, a co za tym idzie wymaga wizyty u notariusza. Z kolei taka wizyta to obowiązek poniesienia opłat notarialnych. Warto pamiętać, że zgodnie z Ustawą deweloperską przy umowie deweloperskiej główna opłata, czyli taksa notarialna, jest płacona po połowie zarówno przez nabywcę, jak i dewelopera. Wysokość maksymalnej taksy reguluje w rozporządzeniu Minister Sprawiedliwości. Co do zasady, czym droższa nieruchomość, tym większa opłata.

  Przed samą wizytą u notariusza kupujący ma prawo otrzymać zawczasu wypełnioną umowę wraz ze wszystkimi załącznikami – zwłaszcza z prospektem informacyjnym i rzutem mieszkania. Jest to ostatni moment na spokojną analizę wszystkich zapisów umowy. Jeśli jeszcze nie skonsultowałeś/aś umowy z prawnikiem, to jest to Twoja ostatnia szansa na profesjonalną weryfikację! Umowa deweloperska to duże zobowiązanie, obciążające Cię olbrzymimi wydatkami. Przy takiej inwestycji ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy. Nasi prawnicy z chęcią Ci w tym pomogą!

  Krok ósmy: Płatność rat

  W przypadku mieszkania nabywanego z własnych środków zaczynamy płatność zgodnie z ustalonym w umowie deweloperskiej harmonogramem płatności. Zwyczajowo harmonogram proporcjonalnie odpowiada planowanym etapom budowy. Natomiast w sytuacji kredytu hipotecznego wpłacamy jedynie wymagany wkład własny, a następnie bank dokonuje pozostałych płatności. Szczegóły potrzebne do płatności są ściśle określone w umowie. Znajdziemy tam nazwę banku oraz numer rachunku powierniczego. Oczywiście w umowie deweloperskiej rozpisane są też dokładne wartości poszczególnych rat.

  Krok dziewiąty: Odbiór techniczny mieszkania

  W momencie zakończenia budowy deweloper musi wystąpić o pozwolenie na użytkowanie. Cały proces jest dość czasochłonny i związany z oficjalną kontrolą inwestycji. Dopiero po uzyskaniu takowego pozwolenia inwestycja przestaje być uważana za teren budowy i następuje proces odbiorów technicznych. W trakcie technicznego odbioru mieszkania zostaje spisany protokół, w którym nabywca ma prawo umieścić wszelkie wykryte usterki i uchybienia. Ponadto zostają spisane liczniki, co wiążę się z przejęciem opłat za media, takie jak prąd czy woda. W tym momencie deweloper zwykle przekazuje też nabywcy komplet kluczy – do mieszkania, budynku oraz ewentualnie pilot do bramy garażowej.

  Uwaga! Odbiór techniczny to czas na skrupulatną kontrolę stanu technicznego lokalu. Pod uwagę trzeba wziąć normy budowlane, dokładność wykonania oraz oczywiście standard, do którego zobowiązał się deweloper. To właśnie na podstawie spisanego w trakcie odbioru technicznego protokołu można ubiegać się o usunięcie znalezionych wad. Wykryte w innym terminie usterki mogą być trudniejsze do wyegzekwowania lub spowodować opóźnienie w remoncie. W najgorszym wypadku nabywca sam będzie musiał dokonać naprawy i pokryć jej koszty.

  Jeśli chcesz uniknąć wspomnianej sytuacji i sporu z deweloperem o naprawę jego niedopatrzeń, to skorzystaj podczas odbioru z asysty naszego inżyniera! Nasi fachowcy posiadają nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale i niezbędny sprzęt, który pomoże w wykryciu wad ukrytych. Najczęściej najpoważniejszych usterek nie widać gołym okiem, a to one generują największe problemy i koszty (zawilgocenia, źle wykonana termoizolacja bądź instalacje). W trakcie odbioru technicznego pomożemy Ci zweryfikować wszystkie elementy mieszkania, począwszy od ścian, posadzek, instalacji po stolarkę okienną i drzwiową. Przyjrzymy się też jakości wykonania balkonu czy tarasu. Na specjalne życzenie możemy wykonać również pomiar mieszkania, by sprawdzić, czy zgadza się on z metrażem zawartym w umowie deweloperskiej. Więcej na temat odbioru technicznego znajdziesz tutaj.

  Krok dziesiąty: Formalności po zakupie mieszkania rynek pierwotnym: umowa przenosząca własność

  Odbiór zrobiony, a deweloper otrzymał 100% wymaganych środków? To czas na docelową umowę. Umowa ta przenosi własność i zawsze musi mieć formę aktu notarialnego. Analogicznie do pierwszej umowy nabywca powinien otrzymać uzupełnioną wersję przed wizytą w kancelarii notarialnej. Na podstawie tej umowy zostanie założona indywidualna księga wieczysta oraz notariusz złoży wniosek do sądu o wpisanie do niej prawa własności (nabywca zostanie ujawniony w II dziale księgi). W przypadku kredytu hipotecznego zawnioskuje również o wpisanie hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Wspomniane czynności wiążą się ze stałymi opłatami, które wymagane są obok taksy notarialnej. Co więcej, za odpisy aktu notarialnego nabywca również musi ponieść odpowiednią opłatę. Po finalnym przeniesieniu na nabywcę prawa własności danej nieruchomości można do mieszkania wprowadzić ekipę remontową oraz rozpocząć prace.

  Ważne! W przypadku nieprzeniesienia prawa własności na nabywcę w określonym w umowie deweloperskiej terminie nabywca ma prawo do odstąpienia od zawartej umowy! Niemniej, nim nabywca skorzysta z prawa do odstąpienia, musi jeszcze wyznaczyć deweloperowi dodatkowy 120-dniowy termin na przeniesienie tego prawa. I dopiero w razie niewywiązania się z tego dodatkowego terminu przez dewelopera nabywca może odstąpić od umowy deweloperskiej i ubiegać się o zwrot środków.  Więcej na temat tej umowy znajdziesz tutaj.

  Krok jedenasty: Przekazanie kluczy

  Przekazanie kluczy, w zależności od zapisów umowy deweloperskiej, może nastąpić w trakcie odbioru technicznego bądź po podpisaniu umowy przeniesienia własności. Od momentu gdy posiadamy zarówno klucze, jak i prawo własności, możemy już rozpocząć prace mające na celu wykończenie zakupionego mieszkania. Aczkolwiek, jak pokazuje nasze doświadczenie, ekipę remontową należy zarezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ terminy oczekiwania są naprawdę długie! Więcej w tym artykule

  Słowniczek podstawowych pojęć w procesie zakupu mieszkania

  Tak oto przebrnęliśmy przez cały proces nabycia mieszkania od dewelopera. Oczywiście zdarza się, że ta droga w przypadku poszczególnych nabywców może się różnić (przykładowo źródłem finansowania czy brakiem umowy rezerwacyjnej). Niemniej ogólny całokształt pozostaje zachowany i zgodny z opisanymi powyżej krokami.

  Każdy z etapów niesie ze sobą liczne informacje, dane oraz wprowadza nowe pojęcia. Dlatego, by jeszcze lepiej przybliżyć Ci zrozumienie i przyswojenie opisanych kroków, opracowaliśmy również najważniejsze pojęcia:

  • Deweloper - to przedsiębiorca, który zobowiązuje się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i na podstawie podpisanej z nabywcą umowy deweloperskiej ustanowić odrębną nieruchomość wraz z przeniesieniem do niej prawa własności na danego nabywcę.
  • Hipoteka - to ograniczone prawo rzeczowe, czyli w przypadku inwestycji dewelopera wierzytelność bankowa obciążająca jego nieruchomość. Istotną kwestią jest zabezpieczenie się przed hipoteką poprzez odpowiednie zapisy w umowie deweloperskiej.
  • Nabywca - to osoba fizyczna będąca stroną w transakcji zakupu mieszkania. Na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do spłacenia określonej na rzecz dewelopera kwoty, w zamian za wybudowaną przez niego nieruchomość i przeniesienie prawa własności konkretnego lokalu.
  • Odbiór techniczny mieszkania - następuje po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie przez dewelopera. Jest to moment oceny mieszkania pod kątem stanu technicznego i możliwość na wpisanie do protokołu ewentualnych usterek, które deweloper zobowiązuje się naprawić.
  • Umowa deweloperska - to umowa zawierana między nabywcą a deweloperem w celu ustanowienia wzajemnego zobowiązania. Deweloper zobowiązuje się do realizacji inwestycji oraz ustanowienia odrębnej własności nieruchomości wraz z przeniesieniem jej na nabywcę. Z kolei nabywca zobowiązuje się do spłaty określonej umową kwoty w wyznaczonym terminie.
  • Pozwolenie na użytkowanie - jest to dokument wydawany przez organy nadzoru budowlanego po realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Po zakończeniu budowy deweloper musi wystąpić o wspomniane pozwolenie, bez którego nie może dokonać oficjalnych odbiorów technicznych mieszkań.
  • Promesa bankowa - to dokument wystawiany przez wierzyciela, czyli w przypadku inwestycji obciążonej hipoteką taki dokument wystawia bank, który udzielił deweloperowi kredytu. Promesa poświadcza, że bank wyraża zgodę na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu. Należy dopilnować, by promesa została dołączona do umowy deweloperskiej jako jeden z jej załączników.
  • Prospekt informacyjny - to zgodnie z Ustawą deweloperską dokument niezbędny przy podpisywaniu umowy deweloperskiej. Składa się on między innymi z informacji o inwestycji (sposób finansowania, harmonogram prac) oraz dany szczegółowych mieszkania (opis standardu deweloperskiego, wielkość poszczególnych pomieszczeń lokalu).
  • Przynależności - zwykle nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego, możemy je kupić wraz z miejscem postojowym i komórką lokatorską. Część deweloperów wymaga konieczności dokupienia takowych przynależności, aczkolwiek nie jest to zasadą. Zdarza się także, iż w danej inwestycji może zabraknąć miejsc postojowych.
  • Rachunek powierniczy - to wprowadzony poprzez Ustawę deweloperską środek ochrony nabywców. Ten instrument finansowy jest prowadzony dla dewelopera przez bank, który zabezpiecza środki wpłacane przez nabywców mieszkań. Rachunek powierniczy, w przeciwieństwie do zwykłego rachunku, blokuje deweloperowi dostęp do uiszczanych na nim wpłat. Deweloper może dopiero uzyskać środki po realizacji określonych etapów inwestycji bądź po całkowitym jej ukończeniu.
  • Terminy realizacji inwestycji - w umowie deweloperskiej można znaleźć kilka kluczowych dla nabywcy terminów. Są to: termin zakończenia prac budowlanych, termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie, termin odbioru technicznego mieszkania, a także termin podpisania umowy przenoszącej własność. Dopiero po przeniesieniu własności nabywca może rozpocząć wykańczanie mieszkania.

  Audyt prawny w procesie zakupu mieszkania od dewelopera

  Nabywcy, szukając mieszkania, są zwykle przytłoczeni kosztami, skomplikowaną procedurą, ilością informacji i czasu, jaki trzeba poświęcić do znalezienia swoich wymarzonych czterech ścian. Gdy w końcu trafią na coś, co spełnia ich wymagania, a ma do tego mieszczącą się w ich budżecie cenę, niemal od razu są skłoni do podpisania umowy. Obawiają się, że za moment stracą okazję i mieszkanie zostanie sprzedane komuś innemu.

  Oczywiście deweloperzy, wiedząc, jak bardzo komuś zależy na danej inwestycji, kładą na daną osobę dodatkową presję czasu. W ten sposób kupujący jest mniej uważny oraz w pośpiechu omija dokładne sprawdzenie dewelopera. Uznaje też, że podpisanie umowy deweloperskiej w obecności notariusza wystarczy do ochrony przed szkodliwymi zapisami. Niestety w praktyce, poza widocznymi nieprawidłowościami, do obowiązków notariusza nie należy reprezentowanie interesów nabywcy. W związku z czym poszczególne zapisy mogą się okazać niedoprecyzowane albo wręcz niekorzystne.

  Optymalną opcją jest skorzystanie z profesjonalnego audytu prawnego, który kompleksowo obejmuje analizę dokumentów całej inwestycji, jak i konkretnego mieszkania, a także weryfikacje zapisów umowy deweloperskiej. Co więcej, nasi prawnicy mogą też nanieść propozycje zmian poszczególnych klauzul oraz dopisać elementy chroniące nabywcę. Wyjaśnimy wszystkie niezrozumiałe dla kupującego kwestie prawne. Doradzimy też, o co należy zapytać dewelopera oraz jakich informacji powinien on udzielić. Z naszym zespołem z Pewny Lokal możesz być spokojny/a o wszystkie formalności! 

  Fachowy odbiór techniczny mieszkania z rynku pierwotnego

  Analogicznie do kwestii prawnych większość nabywców i w aspektach technicznych nie posiada specjalistycznej wiedzy. Widząc mieszkanie w stanie deweloperskim, nie potrafi ocenić, czy zastany stan faktycznie odpowiada standardowi, który został opisany w prospekcie informacyjnym. W kwestii usterek jest w stanie zauważyć co najwyżej te wady powierzchowne, które widać na pierwszy rzut oka. Niemniej rysy, zadrapania czy niewielkie ubytki nie są dużym problemem. Poza względami estetycznymi nie wpływają ujemnie na funkcjonalność mieszkania.

  Inaczej jest w przypadku wad ukrytych, które mogą zagrażać nawet życiu! Oczywiście poważne wady to też duże koszty naprawy, zwłaszcza gdy odkryjemy je dopiero w trakcie remontu lub - co gorsza - po przeprowadzce. Wtedy też trudno pociągnąć do odpowiedzialności dewelopera, który może nie uznać wad wskazanych poza odbiorem technicznym.

  Inżynier z naszej firmy poza wiedzą techniczną posiada również niezbędne narzędzia, które umożliwiają weryfikację poszczególnych elementów. Zna też normy budowlane i najczęstsze niedociągnięcia, które pojawiają się na rynku pierwotnym. Także inwestycja w fachową asystę podczas odbioru technicznego to gwarancja braku problemów technicznych w przyszłości. Ewentualne usterki od razu zostaną spisane do protokołu, a to wymusi terminowe usunięcie ich przez dewelopera. Twój czas, zdrowie i finanse są warte tego spokoju! 

  Bezpieczny zakup mieszkania od dewelopera

  Podstawą bezpiecznego nabycia nieruchomości na ryku pierwotnym jest przede wszystkim czas poświęcony na szczegółową weryfikację dewelopera, danej inwestycji oraz dokumentów prawnych. Szczegółowy audyt prawny oraz fachowy przegląd techniczny, dokonane przez odpowiednich specjalistów, to szansa na uniknięcie przykrych niespodzianek. Kupując mieszkanie, nabywca ryzykuje zwykle oszczędnościami całego życia bądź zobowiązaniem finansowym w postaci rat kredytu przez najbliższe 20-30 lat. Przy takich kosztach przyszły właściciel z pewnością nie chce dokładać dodatkowo do napraw usterek powstałych z winy dewelopera albo dochodzić swoich praw w sądzie z powodu krzywdzących zapisów prawnych. Każda osoba zdecydowanie marzy o sprawnej, bezproblemowej transakcji, która umożliwi jej zamieszkanie w upragnionym mieszkaniu.

  I tu właśnie pojawia się firma Pewny Lokal, która zawsze stoi po stronie nabywcy oraz profesjonalnie reprezentuje jego interesy. Jesteśmy właśnie po to, żeby wesprzeć Cię w bezpiecznym zrealizowaniu marzenia o zakupie idealnego mieszkania!

  Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

  Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

  Artykuły, które mogą Cię zainteresować

  Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

  Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

  Poradniki

  pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

  Jak kupić nieruchomość
  od dewelopera?

  PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
  NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

  pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

  Poradnik odbioru
  technicznego od dewelopera

  PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
  NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

  pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

  Kary umowne w umowach nieruchomościowych

  PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
  NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

  pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

  Rękojmia
  nieruchomości

  PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
  NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

  pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

  Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

  PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
  NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

  pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

  Poradnik dla nabywców
  na rynku wtórnym

  PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
  NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

  pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

  Badanie termowizyjne

  PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
  NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

  pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

  Sprawdzenie
  prac wykończeniowych

  PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
  NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

  pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

  Umowa deweloperska
  - na co zwracać uwagę?

  PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
  NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

  pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

  Audyt działki

  PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
  NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


  Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

  Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  Kupno mieszkania a lokatorzy
  Średnia 5/5 na podstawie 18 opinii.

  Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

  Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

  Jak sprawdzić nieruchomość?

  Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
  żeby dowiedzieć się
  więcej o usłudze!

  strzałka