Zarezerwuj odbiór

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku

W artykule opisujemy, jak kupić mieszkanie od dewelopera krok po kroku.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Kupno mieszkania rynek pierwotnym krok po kroku

Rynek pierwotny staje się coraz popularniejszym sposobem na kupno mieszkania. Rynek wtórny ma swoje minusy (m.in. zły stan budynków, nieuregulowany stan prawny gruntów, gorsza okolica), dlatego duża grupa Polaków decyduje się na wygodniejszy proces nabycia nieruchomości mieszkalnej od dewelopera.

O tym, jak znaleźć naszą wymarzoną inwestycję deweloperską pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów (zob. tutaj). W poniższym artykule skupimy się na poszczególnych „stadiach” kupna mieszkania od dewelopera, czyli na sytuacji, gdy wybraliśmy już swoją wymarzoną inwestycję i znamy cenę za mieszkanie.

Jak zatem wygląda proces zakupu mieszkania od dewelopera krok po kroku?

Krok 1: umowa rezerwacyjna. Po pierwsze, jeżeli zakup mieszkania mamy zamiar finansować z kredytu, podpiszmy z deweloperem najpierw tzw. umowę rezerwacyjną i wpiszmy do niej klauzulę, zgodnie z którą mamy prawo odstąpienia od umowy, jeśli nie otrzymamy kredytu (np. w przypadku uzyskania odmownej decyzji kredytowej od przynajmniej trzech banków). Wcześniej poprośmy dewelopera o udostępnienie nam projektu takiej umowy. Więcej o umowach rezerwacyjnych, tutaj.

Krok 2: umowa deweloperska. Po drugie (gdy już podpisaliśmy umowę rezerwacyjną lub gdy jesteśmy w 100 proc. zdecydowani na kupno mieszkania), poprośmy dewelopera o projekt umowy deweloperskiej. W przeciwieństwie do umowy rezerwacyjnej, umowa deweloperska jest podpisywana w kancelarii notarialnej, a za czynności notariusza należy opłacić tzw. taksę (zgodnie z ustawą deweloperską, cena taksy obciąża po połowie nabywcę mieszkania oraz dewelopera). Zanim udamy się jednak do notariusza, żeby podpisać umowę deweloperską upewnijmy się, że wszystkie zapisy tej umowy są dla nas bezpieczne i nie odbiegają od standardów rynkowych (w tym celu sugerujemy kontakt z prawnikami Pewnego Lokalu).

Krok 3: raty. Gdy już podpiszemy umowę deweloperską, aktualizuje się obowiązek płatności rat. Raty płacimy zgodnie z harmonogramem płatności zapisanym w umowie deweloperskiej i prospekcie informacyjnym. Najczęściej ostatnia rata należy się deweloperowi w dniu podpisania umowy przenoszącej własność (rzadziej – w dniu odbioru technicznego mieszkania).

Krok 4: odbiór techniczny. Gdy budynek jest gotowy, a deweloper dysponuje pozwoleniem na użytkowanie, odbywa się tzw. odbiór techniczny deweloperskiego domu lub mieszkania. Więcej na temat odbioru technicznego znajdziecie np. tutaj.

Krok 5: podpisanie umowy przenoszącej własność. To ostatni etap procesu kupna mieszkania od dewelopera. Więcej na temat tej umowy, znajdziecie m.in. tutaj.

Krok 6: przekazanie kluczy. Przekazanie kluczy do mieszkania lub domu deweloperskiego może nastąpić po odbiorze technicznym albo po podpisaniu umowy przenoszącej własność. Więcej w tym artykule.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 192 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka