Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Jakie normy sprawdzane są przy odbiorze mieszkania z Pewnym Lokalem

Inżynierowie Pewnego Lokalu znają normy budowlane, Polskie Normy oraz rozporządzenie ministra budownictwa.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania a normy                                            

W ramach usługi odbioru mieszkania lub domu od dewelopera, sprawdzamy mieszkanie nie tylko pod kątem ewentualnych usterek, ale również po kątem zgodności lokalu z normami budowlanymi, Polskimi Normami oraz rozporządzeniami budowlanymi. Poniżej przedstawiamy przykładowe normy, pod kątem nasi inżynierowie sprawdzają mieszkania i domy podczas odbiorów. Polecamy też nasz artykuł o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Co sprawdzamy (odbiór mieszkania - dopuszczalne odchyłki)

Normy pomiaru powierzchni

PN-ISO 9836:1997 - pomiaru dokonujemy według powyższych norm. Zgodnie z ich treścią, powierzchnia między innymi jest obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym na poziomie podłogi nie licząc listew przypodłogowych, progów itp. Powyższa norma jest powszechnie uważana za korzystniejszą niż starsze normy pomiaru metrażu.

Przepisy o wysokości pomieszczeń

Zgodnie z treścią rozporządzenia ministra budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić 2,5 m (wyjątkiem jest łazienka, w której jeżeli zamontowano wentylację mechaniczną, to wysokość może wynosić 2,2 m). Inżynier Pewnego Lokalu sprawdza m.in. zgodność pomieszczeń z powyższą normą.

Normy dotyczące tynków

Pn-B- 10110:2005 - z treści tej normy możemy się dowiedzieć, m. in. o tym, jakiej grubości powinny być tynki na ścianach i suficie oraz powierzchnia tynków. Norma mówi też o barwie tynku (powinna być jednolita na całej powierzchni tynku) oraz o wielkości możliwych odchyłek.

Normy przy odbiorze i pomiar ściany.W czasie odbioru sprawdzamy zgodnośc nieruchomości z normami budowlanymi oraz Polskimi Normami.

Normy dotyczące okien i drzwi

PN-EN- 12519:2007 - zgodnie z treścią tej normy, nasi inżynierowie dokładnie sprawdzają stolarkę okienną i drzwiową. Drzwi wejściowe do budynku i mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej szerokość 0,9 m. Jeśli drzwi są dwuskrzydłowe, to skrzydło główne musi mieć szerokość min. 0,9 m. Natomiast drzwi wewnętrzne powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej szerokość 0,8 m. Wysokość drzwi świetle ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 2 m, zarówno dla drzwi zewnętrznych jak i wewnętrznych.

Przepisy o wymiarach łazienki

Sprawdzamy zgodność  instalacji sanitarnych z projektem architektonicznym jak również z normami i aktualnym rozporządzeniem ministra budownictwa. Zgodnie z tym ostatnim, minimalna kubatura łazienki to: (jeśli w łazience jest wentylacja grawitacyjna i urządzenie gazowe) 8 m3 lub  6,5 m3 (jeśli nie ma urządzenia gazowego). W przypadku wentylacji mechanicznej, powyższe  liczby to odpowiednio 8 m3 (z urządzeniem gazowym) i 5,5 m3 (bez urządzenia).

Normy dotyczące kuchni

Szczególna uwaga poświęcona jest prawidłowo wykonanej wentylacji w pomieszczeniu kuchennym. Rozporządzenie zakłada, iż powinno się w nim znajdować okno (wyjątkiem jest mieszkanie jedno pokojowe, jednak wtedy konieczna jest wentylacja). Jeżeli, w tzw. kuchni ciemnej jest kuchenka gazowa, to musi być zainstalowana wentylacja mechaniczna wywiewna. W mieszkaniach wielopokojowych kuchnia może być w aneksie o ile jest w tym pomieszczeniu wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. Otwór wentylacyjny powinien znajdować się  na wysokości maksymalnie 15 cm od sufitu.

Normy dotyczące schodów

W szczególności w domach, sprawdzamy zgodność wykonanych prac z rozporządzeniem ministra budownictwa. Na jego podstawie maksymalna wysokość stopni może wynosić 19 cm, a minimalna użytkowa szerokość biegu - 80 cm.

Normy dotyczące przynależności

W ramach usługi odbioru mieszkania od dewelopera, nasi inżynierowie sprawdzają również przynależności mieszkania (komórki lokatorskie, rowerownię, miejsca postojowe oraz miejsca postojowe w garażu podziemnym). Miejsce postojowe, aby nie naruszać przepisów Rozporządzenia powinno mieć następujące wymiary: szerokość co najmniej 2,3 m i długość 5 m. Jeśli miejsce położone jest wzdłuż jezdni to jego długość powinna wynieść minimum 6 m, a szerokość - 3,6 m. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych w garażach podziemnych powinny mieć szerokość co najmniej 2,3 m szerokości i 5 m długości. Minimalna odległość od słupa to min. 0,5 m. Należy jednak zwrócić uwagę, iż z dniem 8 grudnia 2018 roku do życia wchodzi przepis z nowelizacji Rozporządzenia, mówiący o poszerzeniu minimalnej szerokości z 2,3 m na 2,5 m. Nowelizacja zakłada, że miejsca postojowe dla niepełnosprawnych zawsze będzie miało wymiary min. 3,6 m szerokości i 6 m długości.

Odbiór mieszkania lub domu z profesjonalistą

Powyższe normy techniczne to tylko przykładowe normy, zgodność z którymi jest sprawdzana przez inżynierów  Pewnego Lokalu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że odbiór zostanie wykonany prawidłowo, zaufaj fachowcom Pewny Lokal. Nasi inżynierowie są doskonale przeszkoleni ze znajomości norm oraz stale zdobywają cenne doświadczenie wykonując kolejne odbiory. Wykonaliśmy już setki odbiorów, a gwarancją jakości świadczonych usług jest rzesza zadowolonych klientów. Polecamy także skorzystanie z usług naszych prawników podczas analizy umów deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 255 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka