Zarezerwuj

Jakie normy sprawdzane są przy odbiorze mieszkania z Pewnym Lokalem?

Inżynierowie Pewnego Lokalu znają normy budowlane, Polskie Normy oraz rozporządzenie ministra budownictwa.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

navigate_before Karol, główny inżynier Pewny Lokal

prawnik pewnego lokalu

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!


Odbiór mieszkania a normy

W ramach usługi odbioru mieszkania lub domu od dewelopera, sprawdzamy mieszkanie nie tylko pod kątem ewentualnych usterek, ale również po kątem zgodności lokalu z normami budowlanymi, Polskimi Normami oraz rozporządzeniami budowlanymi. Poniżej przedstawiamy przykładowe normy, pod kątem których nasi inżynierowie sprawdzają mieszkania i domy podczas odbiorów. Polecamy też nasz artykuł o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

W skrócie chodzi o normy, które musi spełniać mieszkanie wraz z jego poszczególnymi elementami jak posadzki czy tynki. Drobne odchylenia zawsze mogą się zdarzyć; ważne, by mieściły się w ogólnie przyjętych standardach. Nasz fachowiec jest wyposażony w specjalną tabelę, z którą porównuje wartości, jakie zastaje na miejscu podczas sprawdzania norm przy odbiorze mieszkania. Na ich podstawie sporządza raport, który możesz przedstawić deweloperowi, żądając np. obniżki ceny lub naprawienia wad.  Tak naprawdę trudno byłoby stwierdzić odchyłki osobie, która po raz pierwszy kupuje mieszkanie. Poniżej więcej o tym, co sprawdzamy podczas odbiorów.


Inżynierowie naszej firmy sprawdzają zgodność nieruchomości z normami budowlanymi.

Co sprawdzamy? Odbiór mieszkania - dopuszczalne odchyłki

Normy pomiaru powierzchni

PN-ISO 9836:1997 - pomiaru dokonujemy według wymienionych norm. Zgodnie z ich treścią między innymi powierzchnia jest obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym na poziomie podłogi, nie licząc listew przypodłogowych, progów itp. Powyższa norma jest powszechnie uważana za korzystniejszą niż starsze normy pomiaru metrażu. Zamówienie raportu z pomiaru powierzchni może potencjalnie pomóc Ci zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych. Jakiś czas temu głośno było o deweloperze z Warszawy, który najpierw wybudował domy, a później zmienił normy pomiaru powierzchni i kazał nabywcom dopłacić po ok. 100 tys. zł za nieistotne z ich punktu widzenia miejsce na poddaszu pod ukośnie ściętym stropem. Niestety lokatorzy nie zareagowali na nieuczciwe normy pomiaru powierzchni ani na etapie podpisywania umowy, ani przy odbiorze. Unikniesz tego typu sytuacji, decydując się na bezstronny raport sporządzony przez fachowca. Deweloper będzie musiał się z Tobą liczyć, a Ty w porę zorientujesz się w sytuacji.

Przepisy o wysokości pomieszczeń

Zgodnie z treścią rozporządzenia ministra budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić 2,5 m (wyjątkiem jest łazienka, w której jeżeli zamontowano wentylację mechaniczną, to wysokość może wynosić 2,2 m). Inżynier Pewnego Lokalu sprawdza m.in. zgodność pomieszczeń z powyższą normą. To o tyle istotne, że praktycznie nikt, odbierając klucze do wymarzonego mieszkania, nie ma głowy do tego, by z centymetrem mierzyć wysokość każdego z pomieszczeń. A warto! Jeśli nie chcesz robić tego sam, zaproś na odbiór mieszkania kogoś, kto wyręczy Cię w tych najbardziej niewdzięcznych zajęciach i sprawdzi wszystkie szczegóły za Ciebie.  Sprawdzenie norm w czasie odbioru mieszkania, jeśli chodzi o wysokość pomieszczeń, wpłynie na Twój standard życia w kolejnych latach. To nie przypadek, że komfort życia w wysokich mieszkaniach w kamienicach określa się jako duży, podczas gdy niskie mieszkania na osiedlach z wielkiej płyty przytłaczają mieszkańców. Koniecznie sprawdź te parametry, zanim się wprowadzisz!

Normy dotyczące tynków

Pn-B- 10110:2005 - z treści tej normy możemy się dowiedzieć m.in. o tym, jakiej grubości powinny być tynki na ścianach i suficie oraz powierzchnia tynków. Norma mówi też o barwie tynku (powinna być jednolita na całej powierzchni tynku) oraz o wielkości możliwych odchyłek. Może się wydawać, że poszarzałe, pękające mury i tak zobaczysz na pierwszy rzut oka. Normy dotyczące tynków przy odbiorze mieszkania to jednak nie tylko tak oczywiste wady, ale też to, czego nie dostrzeżesz gołym okiem. Dopiero z czasem, gdy mury zaczną się kruszyć, a farba odchodzić od ściany, zauważysz, że tynki nie zostały położone fachowo. Aby oszczędzić sobie przykrości związanych z poprawianiem tego, co źle zrobił deweloper, zamów od razu badanie norm tynków podczas odbioru mieszkania. Pewność, że wszystko jest w porządku z murami i pokryciem ścian jest bezcenna i pozwoli Ci spać spokojnie w trudnym emocjonalnie okresie tuż po zakupie mieszkania.

Normy dotyczące okien i drzwi

PN-EN- 12519:2007 - zgodnie z treścią tej normy nasi inżynierowie dokładnie sprawdzają stolarkę okienną i drzwiową. Drzwi wejściowe do budynku i mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy szerokość co najmniej 0,9 m. Jeśli drzwi są dwuskrzydłowe, to skrzydło główne musi mieć szerokość minimum 0,9 m. Natomiast drzwi wewnętrzne powinny mieć w świetle ościeżnicy szerokość co najmniej 0,8 m. Wysokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 2 m, zarówno dla drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Nie oszukujmy się – podczas oglądania swojego pierwszego mieszkania na pewno nie będziesz miał głowy do tego, by sprawdzać z linijką te normy dotyczące drzwi i okien. Tymczasem odbiór mieszkania powinien polegać m.in. właśnie na tym. Sprawdzimy też, czy dostałeś to, na co umówiłeś się z deweloperem – czy okna są plastikowe czy drewniane, czy nie są nieszczelne i czy na szybach nie ma pęknięć. Wbrew pozorom takie sytuacje jak rysy na oknach, wykryte podczas odbioru mieszkań od dewelopera, zdarzają się nagminnie. Przyszli lokatorzy ich nie zauważają, szczególnie że na tym etapie okna często pokrywa jeszcze budowlany pył czy kurz. Sprawdzenie jakości i stanu drzwi to z kolei kwestia Twojego bezpieczeństwa – nie warto oszczędzać na badaniu takich elementów.

Przepisy o wymiarach łazienki

Sprawdzamy zgodność  instalacji sanitarnych z projektem architektonicznym, jak również z normami i aktualnym rozporządzeniem ministra budownictwa. Zgodnie z tym ostatnim minimalna kubatura łazienki to: (jeśli w łazience jest wentylacja grawitacyjna i urządzenie gazowe) 8 m3 lub  6,5 m3 (jeśli nie ma urządzenia gazowego). W przypadku wentylacji mechanicznej powyższe  liczby to odpowiednio 8 m3 (z urządzeniem gazowym) i 5,5 m3 (bez urządzenia). Już same te skomplikowane liczby pokazują, że nie jest łatwo samemu sprawdzić normy łazienki podczas odbioru mieszkania. A przecież do tego musisz jeszcze ocenić to, czego nie widać gołym okiem, czyli stan i rodzaj instalacji. Tymczasem najczęściej przyszli właściciele przyglądają się armaturze i kafelkom. Nie potrafią zbadać tego, co naprawdę ważne, czyli orurowania czy przewodów. Jedną z najczęstszych wad w nowych mieszkaniach od dewelopera jest woda niespływająca z brodzika, co wiąże się z niedbale położonymi rurami. Taki detal będzie denerwował Cię każdego dnia. Sprawdź to, zanim wprowadzisz się do mieszkania.

Normy dotyczące kuchni

Szczególna uwaga poświęcona jest prawidłowo wykonanej wentylacji w pomieszczeniu kuchennym. Rozporządzenie zakłada, iż powinno się w nim znajdować okno (wyjątkiem jest mieszkanie jednopokojowe, jednak wtedy konieczna jest wentylacja). Jeżeli w tzw. kuchni ciemnej jest kuchenka gazowa, to musi być zainstalowana wentylacja mechaniczna wywiewna. W mieszkaniach wielopokojowych kuchnia może być w aneksie, o ile jest w tym pomieszczeniu wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. Otwór wentylacyjny powinien znajdować się  na wysokości maksymalnie 15 cm od sufitu.

Czy będziesz pamiętał o wszystkich tych normach, odbierając samodzielnie mieszkanie? Jest prawdopodobne, że nie o wszystkim uda się pamiętać w tej szczególnej chwili, a przedstawiciel dewelopera zadba, byś nie zwracał uwagi na niewygodne dla niego szczegóły. Właśnie dlatego sprawdza się pomoc kogoś, kto przyszedł właśnie po to, by skontrolować normy dotyczące kuchni. Podczas odbioru mieszkania możesz zgłosić problemy z wentylacją, zamiast czekać aż pojawią się po wielu miesiącach użytkowania. Wtedy będzie już za późno, by cokolwiek z nimi zrobić.

Normy dotyczące schodów

W szczególności w domach sprawdzamy zgodność wykonanych prac z Rozporządzeniem Ministra Budownictwa. Na jego podstawie maksymalna wysokość stopni może wynosić 19 cm, a minimalna użytkowa szerokość biegu - 80 cm. Zwrócimy oczywiście uwagę na podstawowe parametry, jak bezpieczeństwo i materiał, z którego wykonane są schody. Szczególnie jeśli masz dzieci, na pewno nie chcesz, by takie wady ujawniły się w najmniej spodziewanym momencie. Fachowcy Pewny Lokal, badając normy dotyczące schodów przy odbiorze mieszkań, już wielokrotnie pomogli w porę wykryć usterki, które później mogłyby mieć fatalne skutki dla mieszkańców.

Normy dotyczące przynależności

W ramach usługi odbioru mieszkania od dewelopera nasi inżynierowie sprawdzają również przynależności mieszkania (komórki lokatorskie, rowerownie, miejsca postojowe oraz miejsca postojowe w garażu podziemnym). Miejsce postojowe, aby nie naruszać przepisów rozporządzenia, powinno mieć następujące wymiary: szerokość co najmniej 2,3 m i długość 5 m. Jeśli miejsce położone jest wzdłuż jezdni, to jego długość powinna wynieść minimum 6 m, a szerokość 3,6 m. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych w garażach podziemnych powinny mieć szerokość co najmniej 2,3 m szerokości i 5 m długości. Minimalna odległość od słupa to minimum 0,5 m. Należy jednak zwrócić uwagę, iż z dniem 8 grudnia 2018 roku w życie wszedł przepis z nowelizacji rozporządzenia, mówiący o poszerzeniu minimalnej szerokości z 2,3 m na 2,5 m. Nowelizacja zakłada, że miejsce postojowe dla niepełnosprawnych zawsze będzie miało wymiary minimum 3,6 m szerokości i 6 m długości.

Odbiór mieszkania lub domu z profesjonalistą

Powyższe normy techniczne to tylko przykładowe normy, zgodność z którymi jest sprawdzana przez inżynierów Pewnego Lokalu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że odbiór zostanie wykonany prawidłowo, zaufaj fachowcom Pewny Lokal.

Nasi inżynierowie są doskonale przeszkoleni ze znajomości norm oraz stale zdobywają cenne doświadczenie, wykonując kolejne odbiory. Wykonaliśmy już setki odbiorów, a gwarancją jakości świadczonych usług jest rzesza zadowolonych klientów. Polecamy także skorzystanie z usług naszych prawników podczas analizy umów deweloperskich. Dlaczego warto pójść z kimś na odbiór mieszkania? Większość osób, kupując pierwsze mieszkanie, marzy tylko o tym, co będzie już po odbiorze kluczy. Nie znając się na budownictwie, trudno stwierdzić, czy mieszkanie ma jakieś wady. Przyszły lokator nie wie, na jakie normy i odchyłki zwracać uwagę podczas odbioru mieszkania, czego może żądać i na co zwrócić uwagę.

Zazwyczaj odbiór mieszkania odbywa się w bardzo gorącym okresie już po wzięciu kredytu, a jeszcze przed wprowadzeniem się do mieszkania. Trudno się dziwić, że w emocjach i nerwach rzadko kto ma głowę do tego, by z centymetrem mierzyć tynki czy odchylenia od norm podczas odbioru mieszkania. Właśnie w tym miejscu tak dobrze sprawdza się pomoc kogoś, kto widział już setki mieszkań i wie, na co zwrócić uwagę. Teoretycznie można wziąć kuzyna czy znajomego. Praktyczna wiedza budowlana a znajomość fachowej terminologii, prawa i norm podczas odbioru mieszkania to jednak dwie różne rzeczy. Dlatego rekomendujemy spotkanie z fachowcem Pewny Lokal. On bezstronnie przyjrzy się wszystkim aspektom technicznym, a Ty będziesz mógł się zrelaksować i skupić na tym, co tego dnia jest dla Ciebie najważniejsze.


Zazwyczaj odbiór mieszkania odbywa się w bardzo gorącym okresie już po wzięciu kredytu

Analiza umów prawnych 

O swoje prawa warto zadbać już na początku swoich relacji z deweloperem. Dobrze skonstruowane zapisy w umowie deweloperskiej może nie zawsze pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek podczas odbioru, ale sprawią, że te niespodzianki nie spowodują niepożądanych konsekwencji. Mogą także wpłynąć na sposób, wysokość oraz czas wyciągnięcia odpowiedzialności od dewelopera za ewentualne wady lokalu.

Informacja o terminie odbioru mieszkania

Wbrew pozorom nie zawsze deweloper jasno poinformuje Cię o terminie, w którym możesz odebrać swoje mieszkanie. Zdarza się, że w umowie szczegóły są podane w zawiły sposób, a osoba podpisująca umowę nawet nie wie, czego się później spodziewać. Deweloper może ją poinformować o terminie odbioru mieszkania np. w szczycie sezonu urlopowego z kilkudniowym wyprzedzeniem lub w inny niepraktyczny sposób (np. wysyłając wiadomość na maila, z którego nie korzystasz). Wszystko po to, byś nie miał czasu przygotować się do sprawdzenia norm podczas odbioru mieszkania z fachowcem, a najlepiej gdybyś zdał się na to, co podsunie Ci deweloper. Analiza umowy prawnej zabezpieczy Cię przed takimi niespodziankami.

Odpowiedzialność dewelopera za wady

Deweloper może odmiennie od Ciebie rozumieć swoje obowiązki po odbiorze mieszkania. Ty oczekujesz, że szybko naprawi wszystko, czego nie dopilnował – a on wskaże Ci umowę, w której zgodziłeś się na samodzielne usuwanie wad.

Aby do tego nie dopuścić, zamów wcześniej analizę umowy z deweloperem. Nasz ekspert nie tylko przeanalizuje ją pod kątem zapisów, które powinny Cię niepokoić, ale też podpowie, co zmienić, by wymusić większą odpowiedzialność dewelopera za wady. Bardzo często lokatorzy nie wiedzą, czego powinni oczekiwać od tego, kto zbudował ich mieszkanie, a deweloper to wykorzystuje.

Oczekiwany standard

W broszurach od dewelopera możesz czytać o wysokim standardzie. Na wizualizacjach wszystko może wyglądać naprawdę luksusowo. Twarde reguły odbioru mieszkań są jednak takie, że liczy się to, co zostało konkretnie zapisane w umowie. Już na etapie podpisywania dokumentu zadbaj o doprecyzowanie standardu dotyczącego glazury, zabudowy czy instalacji.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 18 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka