Zachęcamy do obejrzenia rozmowy dotyczącej odbioru posadzek przy odbiorze mieszkania.
Spis treści:
1. Sprawdzanie kątów prostych podczas odbioru
2. Wymiary kątownika zgodnie z normami
3. Kąty proste w lokalu
Narzędziem, które jest niezbędne podczas przeprowadzania odbioru technicznego lokalu, jest kątownik. Zbudowany jest on z dwóch ramion, pomiędzy którymi zawiera się kąt prosty. Dzięki temu kątownik wykorzystywany jest właśnie między innymi do weryfikacji ewentualnych odchyłek w lokalu. Oczywiście należy pamiętać, iż weryfikujemy zgodność z projektem mieszkania, w związku z czym kąty proste powinny znaleźć się tylko tam, gdzie wskazane zostały na planie lokalu.
Kątownika używamy przykładając jego jedno ramię równolegle do ściany, wtedy drugie ramię wskazuje właśnie kąt prosty. Jeżeli tak nie jest, wówczas mamy do czynienia z odchyłką, która może wynieść maksymalnie 4 mm na długości ramienia 1 metra, ponieważ powyżej tej wartości mamy już do czynienia z usterką. Pomiaru dokonujemy za pomocą poziomicy (łaty) 2m oraz kątownika i szczelinomierza. Ten ostatni służy do pomiaru ewentualnych odchyłek.
Podczas przeprowadzania pomiaru kątownik i poziomicę przykładamy w dowolnych miejscach.
Za kątownik zgodny z normami przyjmuje się kątownik o ramionach o długości 1 metra, równoramienny, chociaż podczas odbiorów stosuje się również kątowniki o ramionach długości 1 metra i 1,5 metra (takie wartości wskazane były we wcześniej obowiązującej normie).
Niezależnie od długości ramion, najważniejsze jest rozwarcie kątownika, które umożliwia pomiar kąta prostego..
Znaczenie kątów prostych (tam, gdzie zostały zaprojektowane) jest nie do przecenienia, na przykład w sytuacji, gdy planujemy montaż mebli, mocowanych do ściany. Brak kąta prostego pomiędzy sąsiadującymi ścianami może zniweczyć nasze plany, dlatego też przygotowując się do odbioru lokalu, koniecznie zaopatrzmy się w kątownik (oprócz niego przyda się też między innymi wspominana wyżej poziomica, miarka lub dalmierz, próbnik elektryczny, latarka i detektor elektryczny), a także w kopię rzutu lokalu, aby porównać istniejące kąty proste z tymi projektowymi. Stwierdzony brak kątów prostych (wewnętrznych i zewnętrznych) oznacza konieczność ich naprawy poprzez nałożenie wyrównującej warstwy tynku lub zeszlifowanie jego nadmiaru, w zależności od rodzaju problemu z kątem. Efekty wykonanej naprawy należy bardzo dokładnie zweryfikować, sprawdzając, czy przy jej okazji nie zostały naruszone piony lub płaszczyzny w lokalu.
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.
DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL
Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Rękojmia
nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z naszym inżynierem.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!