Zarezerwuj odbiór

Odbiór tynków cementowo wapiennych

Obecnie standardowym rozwiązaniem stosowanym przez deweloperów są tynki gipsowe. Rzadziej spotyka się tynki cementowo-wapienne. Przyjrzyjmy się obu tym rozwiązaniom.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Tynki cementowo - wapienne

Po ułożeniu taki tynk ma lekko chropowatą fakturę i nawet po dokładnym wygładzeniu pozostaje szorstki. Tynki te są paroprzepuszczalne, więc nie hamują przenikania pary wodnej przez mury. Odznaczają się także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Układa się je na wszystkich rodzajach podłoży mineralnych w pomieszczeniach dowolnego przeznaczenia. Całkowita grubość warstw wynosi 0,5-4 cm.

Tynki gipsowe

Uznaje się je za produkt zdrowy i ekologiczny. Gips tworzy mikroklimat przyjazny organizmowi ludzkiemu. Pochłania i przechowuje nadmiar wilgoci. Oddaje go, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho. Tynki gipsowe pozwalają uzyskać gładką powierzchnię ścian i sufitów bez potrzeby dodatkowego stosowania gładzi. Pokryte nimi powierzchnie wykańcza się bezpośrednio farbą lub tapetą.

Standard wykończenia – klasa tynków

W standardzie wykończenia zapisana jest klasa tynków jakiej zobowiązał się użyć deweloper. Podczas odbioru mieszkania przez fachowca, zostanie zweryfikowane czy klasa tynków jest zgodna w rzeczywistości z tym co znajduje się w dokumentacji. Dobry fachowiec, znający się na „budowlance” jest w stanie ocenić klasę tynków, a także sprawdzi czy występują zawilgocenia, odchylenia od płaszczyzny, „prostość” kątów czy też ubytki. W celu dokładnego określenia wszystkich tych aspektów konieczna jest znajomość norm budowlanych, w tym tzw. Polskich Norm.

Więcej informacji na temat odchyłek tynków gipsowych można sprawdzić w normie – PN-B 10110:2005. Oprócz kontroli odchyłek warto przyjrzeć się także strukturze tynku oraz pęknięciom.

Dokładne sprawdzenie tynków jest możliwe przy pomocy odpowiedniej poziomicy (łaty). Przydatny będzie także kątownik o ramieniu jednego metra. W miejscach do których jest ograniczona dostępność można użyć krótszych poziomic. Dobry fachowiec będzie umiał dokładnie określić odchyłki od płaszczyzny. Pamiętajmy o zapisaniu wszystkich nieprawidłowości w protokole odbioru.

Jeżeli potrzebują Państwo inżyniera do odbioru mieszkania zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub wysyłając wiadomość mailową na adres: kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 13 opinii.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka