Zarezerwuj

Jak wygląda badanie termowizyjne kamerą - Warszawa

W poniższym artykule podpowiadamy, jak wygląda badanie kamerą termowizyjną oraz gdzie umówić się na audyt termowizyjny w Warszawie.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Chcesz zamówić usługę badania/pomiaru termowizyjnego?

navigate_before Karol, główny inżynier Pewny Lokal

inżynier pewnego lokalu

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Na czym polega użycie kamery termowizyjnej przy odbiorze?

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.


Czekasz właśnie na odbiór mieszkania lub wykryłeś jakieś nieprawidłowości związane z ociepleniem twojej nieruchomości? Skorzystanie z audytu termowizyjnego jest bardzo dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach, o czym będzie mowa w poniższym artykule.

Kamera termowizyjna

Kamera termowizyjna to specjalistyczne urządzenie tworzące obraz ukazujący rozkład temperatur danego obiektu. Kamery te mają wiele zastosowań. Wykorzystywane są w przemyśle, budownictwie, a nawet medycynie. Urządzenie to staję się coraz bardziej popularne prawdopodobnie na terenie całej Polski, a już na pewno w największych miastach będziemy mogli skorzystać z usługi badania termowizyjnego. Coraz więcej firm zajmujących się np. odbiorem mieszkań  posiada kamery termowizyjne. Kamery termowizyjne wykorzystywane są najczęściej do: sprawdzania izolacji termicznej (np. domów, mieszkań), do wykrycia mostków termicznych, sprawdzania instalacji elektrycznej, zlokalizowania przewiewu w oknach.

Jeżeli doskwierają nam jakieś problemy w mieszkaniu np. zawilgocone ściany czy przewiew w oknach, warto skonsultować te informacje z fachowcem, który sprawdzi pomieszczenia w budynku, a w ten sposób być może uchronimy się przed np. zwiększonymi opłatami za ogrzewanie. Użycie kamery termowizyjnej  może przydać się również w przypadku dopiero co wybudowanego domu lub w trakcie jego budowy, ocieplania. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli zauważyć, jakie miejsca powinny zostać jeszcze docieplone (prześwity, niewystarczająca warstwa), i dokonamy zmian jak najszybciej. Wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości w mieszkaniu czy domu może nas uchronić przed wieloma problemami np. zawilgoceniem ścian, powstaniem pleśni czy grzybów.

Jak działa kamera termowizyjna?

Kamery termowizyjne reagują na temperaturę, która jest wytwarzana przez niemal każde ciało posiadające temperaturę wyższą od zera bezwzględnego. Kamery wykorzystują promieniowanie podczerwone, które przechodzi przez soczewkę i dociera do detektora wytwarzającego zmieniający się sygnał elektryczny. Dlaczego w kamerach wykorzystywane jest promieniowanie podczerwone? Ponieważ ma ono większą energię niż promieniowanie widzialne, dlatego może być wykrywane z większych odległości. Dzięki termowizji jesteśmy w stanie wykryć to, czego ludzkie oko nie jest w stanie wyłapać, bez naruszenia powierzchni danego obiektu.

Na ekranie kamery termowizyjnej widzimy różnokolorowy obraz, a każdy kolor oznacza inną temperaturę. Skala barw obejmuje kolory od ciemnoniebieskiego przez zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, a nawet biały. Jednakże na różnych zdjęciach obiektu dany kolor może oznaczać coś innego, ponieważ bardzo ważne jest, aby za każdym razem ustalić warunki odniesienia tj. np. temperatura odbicia czy warunki środowiskowe. Te ustalenia są niezwykle ważne, aby móc prawidłowo odczytać obraz z kamery. Może być np. tak, że niebieski kolor raz może wskazać powierzchnię, która posiada jakieś nieszczelności, ale innym razem może po prostu ukazać chłodniejszy fragment, niekoniecznie świadczący o nieprawidłowości.

Co sprawdzimy kamerą termowizyjną?

Za pomocą kamery termowizyjnej możemy:

 • zlokalizować mostki termiczne - to miejsca, przez które budynek traci ciepło. Wyróżniamy zazwyczaj dwa rodzaje mostków termicznych:
  -> mostki punktowe - to miejsca np. przewierceń, z których nie ucieka aż tak bardzo dużo ciepła, ale przyczyniają się jednak do jego utraty,
  -> mostki liniowe - pojawiają się często w połączeniach stropu ze ścianą zewnętrzną, w okolicach kominów czy w połączeniach balkonu ze stropem i powstają np. przez wykorzystanie niewłaściwych materiałów budowlanych;
 • wykryć wady konstrukcyjne budynku – np. pęknięcia stropów, przeciek dachu;
 • sprawdzić szczelność okien i drzwi – wykorzystanie termowizji będzie w tym przypadku dokładniejsze niż metoda organoleptyczna;
 • sprawdzić instalację elektryczną, wentylację, klimatyzację, instalacje grzewcze ogrzewanie podłogowe – odnajdziemy przegrzewające się instalacje, nieszczelności;
 • zlokalizować zawilgocenia, zagrzybienia – niewykryte lub nieusunięte mogą negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia.


Kamera termowizyjna to specjalistyczne urządzenie tworzące obraz ukazujący rozkład temperatur danego obiektu.

Audyt termowizyjny z  Pewny Lokal – Warszawa, usługi termowizyjne Warszawa

Firma Pewny Lokal oferuje audyty termowizyjne w Warszawie oraz w innych miastach w całej Polsce. Możecie Państwo skorzystać z naszej usługi m.in. podczas audytów nieruchomości, odbiorów mieszkań lub domów. Zakres naszych usług poszerzyliśmy również do audytów termowizyjnych w przemyśle oraz audytów paneli fotowoltaicznych. Pewny lokal jest ogólnopolskim liderem na rynku audytów nieruchomości oraz wykonywania badań termowizyjnych. W audytach wykorzystujemy wieloletnie doświadczenie w sprawdzaniu stanów technicznych mieszkań i domów, toteż zdobyta wiedza pozwoliła nam poszerzyć zakres usług o audyt termowizyjny nie tylko domów czy mieszkań, ale również wykonywać tego typu usługę w przemyśle i fotowoltaice.

Nasi specjaliści wykorzystują najnowocześniejsze kamery marki FLIR, która jest liderem w produkcji urządzeń termograficznych. Zdecydowaliśmy się na sprzęt, który pozwoli na najbardziej precyzyjne i profesjonalne wykonanie audytu termowizyjnego. Dlaczego właśnie FLIR? Marka ta posiada 60-letnie doświadczenie w tworzeniu urządzeń termograficznych, dzięki czemu stworzyła najbardziej intuicyjne urządzenia z nowoczesnym oprogramowaniem. Nasi specjaliści oprócz profesjonalnego sprzętu mogą również pochwalić się certyfikatami uzyskanymi podczas szkolenia w prestiżowej organizacji Infrared Training Center, dlatego to właśnie u nas z każdego badania termowizyjnego uzyskasz certyfikowany raport wykonany zgodnie z zaleceniami normy PN-EN 13187.

Audyt termowizyjny w przemyśle i fotowoltaice z Pewny Lokal

Usługi Pewny Lokal kierowane są do klientów indywidualnych, jak i podmiotów gospodarczych. Jak wcześniej wspominaliśmy, zakres naszych usług poszerzył się o przemysł i fotowoltaikę, a właściwie o wykonywanie badań termowizyjnych w tych obszarach. Kamera pozwoli przeanalizować cały proces produkcji przemysłowej i wskazać miejsca, które posiadają niepokojąco wysoką temperaturę. Badania wykonywane są, aby zapobiec przeciążeniu maszyn, a przy tym uniknąć awarii.

Z kolei na rynku fotowoltaicznym, który jest coraz bardziej spopularyzowany w Polsce, zakładane są panele fotowoltaiczne, które aż w około 30% są błędne instalowane. Dzięki kamerze termowizyjnej jesteśmy w stanie wykryć, czy panele działają w sposób poprawny i czy nie stanowią zagrożenia dla gospodarstwa domowego.

Koszt audytu termowizyjnego, badanie termowizyjne Warszawa cennik

Koszty wykonania badania kamerą termowizyjną są bardzo różne, w zależności od firmy,  jakości sprzętu, metrażu mieszkania/domu -  ceny zaczynają się od 250 zł i jest to naprawdę niewiele w  porównaniu do skutków, jakie może przynieść niewykrycie na czas i nieusunięcie  problemów związanych np. z izolacją czy zawilgoceniem. Przykładowo cena za audyt termowizyjny mieszkania powyżej 75 m2 zaczyna się od około 400 zł, a w przypadku domu do 100 m2 to koszt  ok. 500 zł. Warto zorientować się i porozmawiać z firmą, która zajmuje się wykonywaniem audytów, czy w cennik podany przez firmę wpisuje się koszt dojazdu fachowca oraz, czy dodatkowo płatne jest zbadanie kamerą przynależności.

Kiedy można wykonać badanie kamerą termowizyjną?

Pomiary kamerą termowizyjną najlepiej wykonać w sezonie grzewczym, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz mieszkania/domu wynosi około 12°C - w takim okresie badanie będzie najbardziej miarodajne. Badania nie należy wykonywać na wysokim mrozie, ale również gdy występują duże skoki temperatury. Pomiary najlepiej wykonać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Jeżeli wykonujemy badanie termowizyjne od razu podczas odbioru, to ściany mogą mieć podwyższoną wilgotność i wówczas kamera przyda się do wykrycia nieszczelności, ale nie sprawdzimy dokładnie możliwych problemów z termoizolacją. W przemyśle  korzystne warunki będą nieco inne i wykonując badanie np. rozdzielni elektrycznej, z termowizji będziemy mogli skorzystać praktycznie przez cały rok. W zależności od danego przedsiębiorstwa te najkorzystniejsze warunki będą się zmieniały.

Jak przygotować mieszkanie do termowizji?

Oprócz tego, że należy pamiętać, aby wykonać badanie w okresie grzewczym, to musimy przygotować do takiego badania również samo mieszkanie. Nie powinniśmy dogrzewać budynku na krótko przed wykonywaniem badania, temperatura powinna być ustabilizowana. Pomiary wykonujemy, gdy mamy pochmurny dzień, tak aby nie docierało nadmierne promieniowanie słoneczne, które ogrzewałoby dodatkowo cały budynek. Silny wiatr, deszcz czy wysoka wilgoć na zewnątrz nie są sprzyjającymi warunkami do wykonania pomiaru temperatur. Ważne jest również to, aby okna w mieszkaniu były zamknięte.

Skontaktuj się z nami w sprawie termowizji, jeśli:

 • planujesz odbiór mieszkania;
 • chcesz zbadać nieruchomość z pomocą kamery termowizyjnej;
 • nie wiesz, co jest przyczyną zbyt wysokich rachunków za ogrzewanie;
 • chcesz sprawdzić stan techniczny mieszkania przed kupnem;
 • chcesz sprawdzić panele fotowoltaiczne.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Obejrzyj film, który pokazuje, dlaczego jesteśmy lepsi od konkurentów.

Zobacz nasz film promocyjny.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

FIlm o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka