W artykule odpowiadamy na pytania, ile kosztuje badanie kamerą termowizyjną, dlaczego warto wykonać audyt termowizyjny, co można sprawdzić podczas takiego badania, a także, czy można wykonać badanie kamerą termowizyjna samemu. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.
Prezentujemy nasz artykuł o zastosowaniu kamery termowizyjnej w budownictwie. Dzięki niemu dowiesz się m.in. jak, przy użyciu kamery termowizyjnej, można dowiedzieć się o utratach ciepła w mieszkaniu lub domu. Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi odbioru technicznego mieszkania, w tym z wykorzystaniem kamery termowizyjnej! Przykładowy raport z badania termowizyjnego domu przeprowadzony przez inżynierów Pewnego Lokalu znajdziesz tutaj. Nasze usługi przy pomocy kamery termowizyjnej wykonujemy w: Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Łodzi i Rzeszowie.
Historia kamery termowizyjnej sięga XVII wieku, kiedy to odkryto działanie promieniowania podczerwonego, jednak początkowo nie spowodowało to dużego zainteresowania. Dopiero kiedy w czasie I Wojny Światowej wojsko opracowało technologię do wykrywania samolotów, zauważono możliwości, jakie daje analiza promieniowania podczerwonego.
Pierwsza kamera termowizyjna powstała dopiero w 1960 roku i była maszyną ważącą ponad 60 kg. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych dzięki rozwojowi technologii udało się zmniejszyć urządzenie, a od 2000 roku kamera termowizyjna stała się obecna w życiu codziennym. Podstawowym zadaniem kamery termowizyjnej jest rejestracja promieniowania cieplnego emitowanego w paśmie podczerwieni niewidocznej dla ludzkiego oka. Kamera znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia m.in. medycynie, przemyśle, energetyce czy budownictwie i służy głównie do wykrywania wszystkich anomalii termicznych. W ostatnich latach kamery termowizyjne są też wykorzystywane coraz częściej do odbiorów technicznych mieszkań i domów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kamera termowizyjna w budownictwie ma wiele zastosowań. Najbardziej popularne jest wykorzystanie kamery do badań przegród zewnętrznych budynku pod względem występowania tzw. mostków termicznych. Mostki termiczne, inaczej nazywane cieplnymi, są zjawiskami złożonymi, jednak potocznie uważa się je za miejsca o zaburzonym przepływie ciepła, najczęściej zwiększające straty ciepła w budynku.
Występują one na wszystkich załamaniach płaszczyzn przegród, przebiciach izolacji, otworach okiennych i drzwiowych oraz zmianach grubości lub rodzaju materiałów izolacyjnych. Badania kamerą termowizyjną przysłużyły się do zwiększenia świadomości istnienia mostków termicznych przez widoczne wskazanie krytycznych miejsc w budynku.
Warto również zaznaczyć, że występowanie mostków termicznych prowadzi do spadku temperatury po stronie wewnętrznej przegrody i może powodować kondensację pary wodnej i zawilgocenie. Zjawisko to przy jednoczesnym braku odpowiedniej wentylacji prowadzi do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów.
Dlatego dobrze przeprowadzone badanie kamerą termowizyjną wskaże miejsca zawilgocone, w których występują zwiększone straty ciepła. Badanie kamerą termowizyjną w budownictwie mieszkaniowych wykorzystywane jest również do wykrycia nieszczelności instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Dzięki kamerom możliwe jest wykrycie konkretnego miejsca uszkodzonego fragmentu instalacji bez konieczności niszczenia wykończonych powierzchni podłogi czy ścian na całej długości przewodów. Kamera przydatna jest także przed remontem w celu znalezienia tych przewodów, jeżeli brakuje dokumentacji projektowej. Kamera wykorzystywana jest również przy badaniach urządzeń elektrycznych, szafach rozdzielczych czy sterujących, w celu znalezienia uszkodzonych podzespołów.
Koszt badania termowizyjnego zleconego w naszej firmie waha się od 150 do kilkuset złotych. W Pewnym Lokalu wykonujemy badania termowizyjne jako dodatki do naszych innych usług (np. do odbioru od dewelopera, czy do przeglądu na rynku wtórnym), a także samodzielne badania termowizyjne (np. audyty termiczne budynków, hal czy farm fotowoltaicznych, więcej na ten temat tutaj).
Przy odbiorze technicznym — poza badaniem termowizyjnym — oferujemy także inne dodatkowe badania, np. pomiary laserem krzyżowym. Laser krzyżowy jest niezwykle dokładnym urządzeniem, które pomoże sprawdzić odchyłki od płaszczyzn z dokładnością, jakiej nie uzyskamy innymi urządzeniami do pomiarów. Dla obu usług nasz cennik przewiduje zniżkę. Podczas odbioru technicznego od dewelopera oraz przeglądu na rynku wtórnym, cena badania termowizyjnego jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ świadomość występowania mostków cieplnych i zawilgoceń bardzo często rzutuje na cenę ostateczną, gdy mówimy o rynku wtórnym. Jeśli chodzi zaś o rynek pierwotny – w trakcie odbioru można zasugerować deweloperowi nieprawidłowości, które będą miały znaczny wpływ na straty ciepła w mieszkaniu. W praktyce więc, płacąc niewielką cenę, potencjalnie zyskujesz szansę na obniżkę ceny mieszkania czy domu o kilka tysięcy.
Warto doliczyć też koszty remontu czy osuszania budynku, jakie musiałbyś ponieść, gdyby już po zakupie domu okazało się, że coś jest nie tak. Jeśli nie wszystkie wady dałoby się usunąć i chciałbyś sprzedać dom, a kupujący zamówiłby badanie termowizyjne, to mógłby zażądać dodatkowej obniżki. Łącznie więc zaniedbanie na etapie badania termowizyjnego może kosztować nawet dziesiątki tysięcy złotych. To zdecydowanie jeden z tych wydatków, na których nie warto oszczędzać.
Tabela 1.1: Koszt badania kamerą termowizyjną
Typ budynku | Cena |
Mieszkanie | od 299 |
Dom | od 399 |
Powyżej 1000 mkw. | Do indywidualnej wyceny |
Jak łatwo zauważyć, to, ile kosztuje badanie termowizyjne, nie jest ważne w kontekście problemów, jakich może oszczędzić kupującemu. Istotne jest, by uświadomić naszym klientom, jak ważne jest sprawdzenie mieszkania przed kupnem lub przed odbiorem stanu deweloperskiego. Najłatwiej jest sprawdzić to, co widoczne gołym okiem, trudniej to, co wymaga sprzętu i obliczeń, a jeszcze trudniejsze są badania, które wymagają specjalistycznego sprzętu i umiejętnej analizy efektów jego pracy.
Badania kamerą termowizyjną nie są dostępne dla każdego, ale tak naprawdę każdy inwestor powinien z nich skorzystać. Dzięki termowizji można ocenić jakość i sposób montażu izolacji termicznej, okien i drzwi, a także stan tynków i ich ewentualne zawilgocenia, które mogą w przyszłości powodować powstanie szkodliwych grzybów i pleśni. To ważne również dla osób, które same lub z ekipą budują własny dom. Sprawdź od razu, czy praca została wykonana fachowo.
To, czego nie zobaczysz gołym okiem, będzie widoczne na obrazie z badania termowizyjnego. Nawet jeśli planujesz takie mieszkanie sprzedać, to lepiej wiedzieć, jakie są jego realne wady i co może wpływać na cenę w trakcie negocjacji. W przeciwnym razie łatwo być na straconej pozycji, gdy kupujący nagle wskaże wady, o których nie wiedział sprzedający. W tym kontekście to, ile kosztuje badanie termowizyjne, wcale nie jest aż tak istotne – liczy się wiedza i dokładne dane, jakie można w ten sposób uzyskać.
Kamera termowizyjna jest to jedno z lepszych narzędzi przeznaczonych do wykrywania ubytków ciepła. Kamera tego typu działa dzięki specjalnemu systemowi elektronicznych czujników. Dzięki nim jej procesor pobiera i przetwarza informacje z milionów pikseli kamery. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu przez kamerę promieni podczerwieni.
Następnie procesor, poprzez zaawansowane algorytmy matematyczne, tworzy mapę temperatury obiektu. Niektóre kamery termowizyjne pozwalają również na rejestrację obrazu. Opcja ta jest przydatna przy głębszej analizie termoizolacji danego pomieszczenia. Jak więc odczytać mapę temperatury obiektu? Jest to możliwe dzięki barwom widocznym na ekranie kamery. Pamiętajmy, że każdy producent ustala, jaka barwa odpowiada danemu zakresowi temperatur.
Dlatego też przy odczycie, należy przede wszystkim kierować się informacjami zawartymi w instrukcji. Niektóre bardziej zaawansowane modele posiadają również opcję punktowego wskazania temperatury.
Warto przy tym zwrócić uwagę na rozdzielczość danej kamery termowizyjnej. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób można precyzyjnie określić obszar, z którego ucieka ciepło. Ponadto wyższa rozdzielczość pozwala na sprawdzenie budynku lub pomieszczenia z większej odległości. Dzięki temu duże obszary można precyzyjnie sprawdzić w stosunkowo krótkim czasie. Mimo wszystko nie każdy wie, jak prawidłowo posługiwać się kamerą termowizyjną.
Doskonałym przykładem złego użycia kamer termowizyjnej, jest zbyt szybkie poruszanie nią. W ten sposób kamera nie jest w stanie prawidłowo odczytać temperatury. Dlatego warto w tej kwestii zwrócić się o pomoc do naszych inżynierów z firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu, badanie nieruchomości przebiegnie sprawnie i szybko.
Kamera termowizyjna, która jest dobrze wykorzystana, może wskazać miejsca, które są zawilgocone, w których występują zwiększone straty ciepła. Są to przestrzenie nazwane mostkami cieplnymi, rzutujące na pozytywny odbiór, ponieważ sugerują, że w przyszłości mogą się w ich obrębie rozwinąć szkodliwe dla organizmu grzyby. Dzięki termowizji można wykryć nieszczelności w instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, ale nie tylko. Zakres prac kamerą termowizyjną jest ogromny. Warto zapoznać się z tym tematem, ponieważ termowizja jest jedną z najczęściej wybieranych przez naszych klientów usług.
Czasem na rynku wtórnym zdarza się, że dom nie posiada zbyt rozbudowanej dokumentacji. Kupującemu pozostaje wierzyć na słowo sprzedawcy, a niekiedy agentowi nieruchomości, który nie wie nic o konstrukcji czy czasie prowadzonych prac budowlanych. Badanie termowizyjne to wtedy najlepszy i właściwie jedyny sposób, by dowiedzieć się na pewno, czy dom jest ocieplony, a także, w jakim stanie są jego instalacje. Warto zbadać też fundamenty. Sposób, w jaki zostały zabezpieczone, trudno ocenić w jakikolwiek inny sposób niż kamerą termowizyjną. Badanie może wykazać również drobne wady jak niechlujnie wykonana obróbka komina. Mając te dane, można od razu zaplanować, które prace są potrzebne od razu, a które mogą zaczekać. Pozwala to w efekcie od początku lepiej rozplanować budżet. Wiedząc, ile kosztuje badanie termowizyjne i jak duże oszczędności może przynieść, nie warto się wahać.
Klienci często dzwonią na naszą infolinię, by zapytać, ile kosztuje badanie termowizyjne. Warto jednak odwrócić to pytanie i zapytać: ile kosztuje miesięczne, roczne i wieloletnie ogrzewanie domu? Mostki cieplne kojarzą się z problemami, takimi jak pleśń czy grzyby w mieszkaniu. Niektórzy biorą też pod uwagę zamówienie takiego badania, by sprawdzić, czy ściany w budynku nie są zbyt wilgotne. Wszystko to jest ważne, ale pomijany jest tu jeden bardzo ważny aspekt badań termowizyjnych. W trakcie badania poznajesz również stan i wstępną grubość izolacji termicznej. Dowiadujesz się, czy okna są szczelne. W ten sposób można ocenić stan instalacji grzewczych czy ogrzewania podłogowego. Wszystkich tych parametrów nie da się ocenić na pierwszy rzut oka.
Można oczywiście zamówić ekipę fachowców, którzy będą analizować plany budynku, robić pomiary i w końcu będą w stanie przedstawić wnioski. Jednak to, ile kosztuje badanie termowizyjne, a także szybkość jego wykonania, sprawia, że jest to dużo prostsze rozwiązanie. Wynik otrzymujesz w maksymalnie obiektywnej formie, bo jest to odpowiednio zinterpretowany odczyt wykonany przez maszynę. Obecnie sporo mówi się o termomodernizacji i ekologicznym ogrzewaniu budynków. Aby jednak w nie zainwestować, trzeba najpierw zamówić badanie termowizyjne i sprawdzić, do jakich realnych strat ciepła dochodzi w konkretnych punktach. Często inwestorzy myślą, że w budynku największym problemem są np. okna. Tymczasem okazuje się, że ciepło uchodzi głównie przez strych. To pozwala podjąć świadome, bardziej racjonalne decyzje. Niezależnie, czy remontujesz sam, czy zlecasz pracę fachowcom, warto mieć dokument, który potwierdza zasadność wykonywania prac.
Niektórzy porównują to, ile kosztuje badanie termowizyjne, z ceną podstawowych kamerek tego typu i dochodzą do wniosku, że najlepiej będzie kupić urządzenie samemu. Szczególnie jeśli mają do sprawdzenia wiele budynków. Nie rekomendujemy jednak takiego rozwiązania. Do wykonywania pomiarów wykorzystujemy profesjonalny sprzęt stosowany przez inżynierów i inspektorów na całym świecie. Kamera termowizyjna za kilkaset złotych służy do zabawy i najbardziej podstawowych pomiarów. Taki odczyt nie może być jednak podstawą do negocjacji z deweloperem czy sprzedającym mieszkanie.
Poza tym zastosowanie profesjonalnego sprzętu wymaga wiedzy. Temperatura w domu i poza nim musi się od siebie odpowiednio różnić, by wynik był miarodajny. Trzeba też unikać gorących dni – nagrzana wówczas niemal do czerwoności blacha dachowa może sugerować zupełnie inny obraz na kamerze niż w rzeczywistości. Takich kryteriów jest więcej. Jak widać, przy wyborze metody liczy się nie tylko to, ile kosztuje badanie termowizyjne, ale również kto i w jakich warunkach będzie je wykonywał.
Nasza firma wykonuje audyty kamerą termowizyjną na terenie całej Polski, w wielu miastach: w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Toruniu, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim.
Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal.
Zobacz nasz film promocyjny.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zachęcamy do obejrzenia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!