Ile kosztuje badanie termowizyjne?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Ile kosztuje badanie termowizyjne | 797 014 014

W artykule odpowiadamy na pytania, ile kosztuje badanie kamerą termowizyjną, dlaczego warto wykonać audyt termowizyjny, co można sprawdzić podczas takiego badania, a także, czy można wykonać badanie kamerą termowizyjna samemu. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.


Koszt badania termowizyjnego

Koszt badania termowizyjnego zleconego w naszej firmie waha się od 150 do kilkuset złotych. W Pewnym Lokalu wykonujemy badania termowizyjne jako dodatki do naszych innych usług (np. do odbioru od dewelopera, czy do przeglądu na rynku wtórnym), a także samodzielne badania termowizyjne (np. audyty termiczne budynków, hal czy farm fotowoltaicznych  więcej na ten temat tutaj).

Przy odbiorze technicznym — poza badaniem termowizyjnym — oferujemy także inne dodatkowe badania, np. pomiary laserem krzyżowym. Laser krzyżowy jest niezwykle dokładnym urządzeniem, które pomoże sprawdzić odchyłki od płaszczyzn z dokładnością, jakiej nie uzyskamy innymi urządzeniami do pomiarów. Dla obu usług zamawianych jednocześnie nasz cennik przewiduje zniżkę.

Podczas odbioru technicznego od dewelopera oraz przeglądu na rynku wtórnym, cena badania termowizyjnego jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ świadomość występowania mostków cieplnych i zawilgoceń bardzo często rzutuje na cenę ostateczną, gdy mówimy o rynku wtórnym. Jeśli chodzi zaś o rynek pierwotny – w trakcie odbioru można zasugerować deweloperowi nieprawidłowości, które będą miały znaczny wpływ na straty ciepła w mieszkaniu. W praktyce więc, płacąc niewielką cenę, potencjalnie zyskujesz szansę na obniżkę ceny mieszkania czy domu o kilka tysięcy.

Warto doliczyć też koszty remontu czy osuszania budynku, jakie musiałbyś ponieść, gdyby już po zakupie domu okazało się, że coś jest nie tak. Jeśli nie wszystkie wady dałoby się usunąć i chciałbyś sprzedać dom, a kupujący zamówiłby badanie termowizyjne, to mógłby zażądać dodatkowej obniżki. Łącznie więc zaniedbanie na etapie badania termowizyjnego może kosztować nawet dziesiątki tysięcy złotych. To zdecydowanie jeden z tych wydatków, na których nie warto oszczędzać.


pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.


Tabela 1.1: Koszt badania kamerą termowizyjną

Typ budynkuCena
Mieszkanieod 299
Domod 399
Powyżej 1000 mkw.

Do indywidualnej wycenyCo można zbadać kamerą termowizyjną?

Historia kamery termowizyjnej sięga XVII wieku, kiedy to odkryto działanie promieniowania podczerwonego, jednak początkowo nie spowodowało to dużego zainteresowania. Dopiero kiedy w czasie I Wojny Światowej wojsko opracowało technologię do wykrywania samolotów, zauważono możliwości, jakie daje analiza promieniowania podczerwonego.

Aż dziw, że dzisiejsze kamery termowizyjne mieszczą się w dłoni.

Pierwsza kamera termowizyjna powstała dopiero w 1960 roku i była maszyną ważącą ponad 60 kg.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie z Pewny Lokal!

 • Sprawdzamy mostki termiczne.
 • Weryfikujemy zawilgocenia, ogniska pleśni i korozji.
 • Sprawdzamy lokale, domy, budynki oraz obiekty przemysłowe.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Dopiero w latach dziewięćdziesiątych, dzięki rozwojowi technologii, udało się zmniejszyć urządzenie, a od 2000 roku kamera termowizyjna stała się obecna w życiu codziennym. Podstawowym zadaniem kamery termowizyjnej jest rejestracja promieniowania cieplnego emitowanego w paśmie podczerwieni niewidocznej dla ludzkiego oka.

Kamera znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia, m.in. medycynie, przemyśle, energetyce czy budownictwie i służy głównie do wykrywania wszystkich anomalii termicznych. W ostatnich latach kamery termowizyjne są też wykorzystywane coraz częściej do odbiorów technicznych mieszkań i domów.

Tabela: Jakie elementy sprawdza kamera termowizyjna.


ElementyCzy sprawdza?
MetrażNie
Mostki termiczneTak
Stan sąsiedniego pomieszczenia (przez ścianę)Nie
ZawilgoceniaTak
Nieszczelności instalacjiTak
Urządzenia elektryczneTak


Po co wykonywać i do czego służy badanie kamerą termowizyjną?

Kamera termowizyjna w budownictwie ma wiele zastosowań.

Najbardziej popularne jest wykorzystanie kamery do badań przegród zewnętrznych budynku pod względem występowania tzw. mostków termicznych.

Mostki termiczne, inaczej nazywane cieplnymi, są zjawiskami złożonymi, jednak potocznie uważa się je za miejsca o zaburzonym przepływie ciepła, najczęściej zwiększające straty ciepła w budynku.

Występują one na wszystkich załamaniach płaszczyzn przegród, przebiciach izolacji, otworach okiennych i drzwiowych oraz zmianach grubości lub rodzaju materiałów izolacyjnych.

Badania kamerą termowizyjną przysłużyły się do zwiększenia świadomości istnienia mostków termicznych przez widoczne wskazanie krytycznych miejsc w budynku.

Warto również zaznaczyć, że występowanie mostków termicznych prowadzi do spadku temperatury po stronie wewnętrznej przegrody i może powodować kondensację pary wodnej i zawilgocenie. Zjawisko to, przy jednoczesnym braku odpowiedniej wentylacji, prowadzi do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów.

Dlatego dobrze przeprowadzone badanie kamerą termowizyjną wskaże miejsca zawilgocone, w których występują zwiększone straty ciepła.

Badanie kamerą termowizyjną w budownictwie mieszkaniowym wykorzystywane jest również do wykrycia nieszczelności instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Dzięki kamerom możliwe jest wykrycie konkretnego miejsca uszkodzonego fragmentu instalacji bez konieczności niszczenia wykończonych powierzchni podłogi czy ścian na całej długości przewodów.

Kamera przydatna jest także przed remontem w celu znalezienia tych przewodów, jeżeli brakuje dokumentacji projektowej. Kamera wykorzystywana jest również przy badaniach urządzeń elektrycznych, szafach rozdzielczych czy sterujących, w celu znalezienia uszkodzonych podzespołów.

Czy warto wykonać badanie termowizyjne?

Jak łatwo zauważyć, to, ile kosztuje badanie termowizyjne, nie jest ważne w kontekście problemów, jakich może oszczędzić kupującemu. Istotne jest, by uświadomić naszym klientom, jak ważne jest sprawdzenie mieszkania przed kupnem lub przed odbiorem stanu deweloperskiego.

Najłatwiej jest sprawdzić to, co widoczne gołym okiem, trudniej to, co wymaga sprzętu i obliczeń, a jeszcze trudniejsze są badania, które wymagają specjalistycznego sprzętu i umiejętnej analizy efektów jego pracy.

Badania kamerą termowizyjną nie są dostępne dla każdego, ale tak naprawdę każdy inwestor powinien z nich skorzystać.

Dzięki termowizji można ocenić jakość i sposób montażu izolacji termicznej, okien i drzwi, a także stan tynków i ich ewentualne zawilgocenia, które mogą w przyszłości powodować powstanie szkodliwych grzybów i pleśni. To ważne również dla osób, które same lub z ekipą budują własny dom. Sprawdź od razu, czy praca została wykonana fachowo.

To, czego nie zobaczysz gołym okiem, będzie widoczne na obrazie z badania termowizyjnego.

Nawet jeśli planujesz takie mieszkanie sprzedać, to lepiej wiedzieć, jakie są jego realne wady i co może wpływać na cenę w trakcie negocjacji.

W przeciwnym razie łatwo być na straconej pozycji, gdy kupujący nagle wskaże wady, o których nie wiedział sprzedający. W tym kontekście to, ile kosztuje badanie termowizyjne, wcale nie jest aż tak istotne – liczy się wiedza i dokładne dane, jakie można w ten sposób uzyskać.

Tabela 2.: Zalety i wady termowizji


Zalety termowizjiWady termowizji
Dokładne wykrywanie miejsc z utratą ciepła
Konieczność specjalistycznej wiedzy i doświadczenia
Identyfikacja mostków termicznych
Wysoki koszt sprzętu i szkolenia personelu
Wykrywanie nieszczelności instalacji
Potrzeba odpowiedniej interpretacji wyników
Badanie jakości izolacji termicznej
Możliwość błędnej interpretacji obrazu
Oszczędność czasu przy analizie dużych obszarów
Możliwość błędów wynikających z nieprawidłowego użytkowania sprzętu
Sprawdzenie efektywności systemów grzewczych i chłodniczych


Korzyści płynące z badań termowizyjnych

Dzięki uzyskanym termogramom możemy wykonać analizę, która pozwoli nam na odczytanie dokładnej temperatury każdego punktu powierzchni.

W ten sposób dowiemy się, w których miejscach znajdują się najsłabsze pod względem cieplnym miejsca. Poznamy też dokładną lokalizację wszystkich mostków cieplnych, a także odkryjemy strefy nieszczelne.

Wreszcie – sprawdzimy, czy budynek, który mamy np. zamiar kupić, wykonany został w należyty sposób.

Przykładem istotności badania termowizyjnego może być, chociażby szacunek, że ok. 30 proc. paneli fotowoltaicznych jest zainstalowanych w błędny sposób. Dlatego też termowizja budynku nie pozostawi złudzeń i miejsca na niedopowiedzenia. Termoanaliza w sposób bezbłędny wskazuje nieprawidłowości cieplne. Z takimi dowodami ciężko jest zaś dyskutować.

Jak działa kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna jest to jedno z lepszych narzędzi przeznaczonych do wykrywania ubytków ciepła. Kamera tego typu działa dzięki specjalnemu systemowi elektronicznych czujników. Dzięki nim jej procesor pobiera i przetwarza informacje z milionów pikseli kamery. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu przez kamerę promieni podczerwieni.

Następnie procesor, poprzez zaawansowane algorytmy matematyczne, tworzy mapę temperatury obiektu. Niektóre kamery termowizyjne pozwalają również na rejestrację obrazu. Opcja ta jest przydatna przy głębszej analizie termoizolacji danego pomieszczenia. Jak więc odczytać mapę temperatury obiektu? Jest to możliwe dzięki barwom widocznym na ekranie kamery.

Pamiętajmy, że każdy producent ustala, jaka barwa odpowiada danemu zakresowi temperatur. Dlatego też przy odczycie, należy przede wszystkim kierować się informacjami zawartymi w instrukcji. Niektóre bardziej zaawansowane modele posiadają również opcję punktowego wskazania temperatury.

Warto przy tym zwrócić uwagę na rozdzielczość danej kamery termowizyjnej. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób można precyzyjnie określić obszar, z którego ucieka ciepło. Ponadto wyższa rozdzielczość pozwala na sprawdzenie budynku lub pomieszczenia z większej odległości. Dzięki temu duże obszary można skrupulatnie sprawdzić w stosunkowo krótkim czasie.

Mimo wszystko nie każdy wie, jak prawidłowo posługiwać się kamerą termowizyjną. Doskonałym przykładem złego użycia tego typu sprzętu jest zbyt szybkie poruszanie nim. W ten sposób kamera nie jest w stanie prawidłowo odczytać temperatury. Dlatego warto w tej kwestii zwrócić się o pomoc do naszych inżynierów z firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu badanie nieruchomości przebiegnie sprawnie i szybko.

Co można sprawdzić dzięki badaniom termowizyjnym?

Kamera termowizyjna, która jest dobrze wykorzystana, może wskazać miejsca, które są zawilgocone, w których występują zwiększone straty ciepła.

Są to przestrzenie nazwane mostkami cieplnymi, rzutujące na pozytywny odbiór, ponieważ sugerują, że w przyszłości mogą się w ich obrębie rozwinąć szkodliwe dla organizmu grzyby.

Dzięki termowizji można wykryć nieszczelności w instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, ale nie tylko. Zakres prac kamerą termowizyjną jest ogromny. Warto zapoznać się z tym tematem, ponieważ termowizja jest jedną z najczęściej wybieranych przez naszych klientów usług.

Czasem na rynku wtórnym zdarza się, że dom nie posiada zbyt rozbudowanej dokumentacji. Kupującemu pozostaje wierzyć na słowo sprzedawcy, a niekiedy agentowi nieruchomości, który nie wie nic o konstrukcji czy czasie prowadzonych prac budowlanych. Badanie termowizyjne to wtedy najlepszy i właściwie jedyny sposób, by dowiedzieć się na pewno, czy dom jest ocieplony, a także, w jakim stanie są jego instalacje.

Warto zbadać też fundamenty. Sposób, w jaki zostały zabezpieczone, trudno ocenić w jakikolwiek inny sposób niż kamerą termowizyjną. Badanie może wykazać również drobne wady, takie jak niechlujnie wykonana obróbka komina. Mając te dane, można od razu zaplanować, które prace są potrzebne od razu, a które mogą zaczekać. Pozwala to w efekcie od początku lepiej rozplanować budżet. Wiedząc, ile kosztuje badanie termowizyjne i jak duże oszczędności może przynieść, nie warto się wahać.

Kamera termowizyjna może wskazać miejsca, w których występują zwiększone straty ciepła.

Badanie termowizyjne a koszty ogrzewania domu

Klienci często dzwonią na naszą infolinię, by zapytać, ile kosztuje badanie termowizyjne. Warto jednak odwrócić to pytanie i zapytać: ile kosztuje miesięczne, roczne i wieloletnie ogrzewanie domu?

Mostki cieplne kojarzą się z problemami takimi jak pleśń czy grzyby w mieszkaniu. Niektórzy biorą też pod uwagę zamówienie takiego badania, by sprawdzić, czy ściany w budynku nie są zbyt wilgotne.

Wszystko to jest ważne, ale pomijany jest tu jeden bardzo ważny aspekt badań termowizyjnych. W trakcie poznajesz bowiem również stan i wstępną grubość izolacji termicznej, a także dowiadujesz się, czy okna są szczelne. W ten sposób można ocenić również stan instalacji grzewczych czy ogrzewania podłogowego. Wszystkich tych parametrów nie da się ocenić na pierwszy rzut oka.

Można oczywiście zamówić ekipę fachowców, którzy będą analizować plany budynku, robić pomiary i w końcu będą w stanie przedstawić wnioski. Jednak to, ile kosztuje badanie termowizyjne, a także szybkość jego wykonania, sprawia, że jest to dużo prostsze rozwiązanie. Wynik otrzymujesz w maksymalnie obiektywnej formie, bo jest to odpowiednio zinterpretowany odczyt wykonany przez maszynę. Obecnie sporo mówi się o termomodernizacji i ekologicznym ogrzewaniu budynków.

Aby jednak w nie zainwestować, trzeba najpierw zamówić badanie termowizyjne i sprawdzić, do jakich realnych strat ciepła dochodzi w konkretnych punktach. Często inwestorzy myślą, że w budynku największym problemem są np. okna. Tymczasem okazuje się, że ciepło uchodzi głównie przez strych. To pozwala podjąć świadome, bardziej racjonalne decyzje. Niezależnie od tego, czy remontujesz sam, czy zlecasz pracę fachowcom, warto mieć dokument, który potwierdza zasadność wykonywania prac.

Badanie termowizyjne mieszkania samemu

Niektórzy porównują to, ile kosztuje badanie termowizyjne, z ceną podstawowych kamerek tego typu i dochodzą do wniosku, że najlepiej będzie kupić urządzenie samemu. Szczególnie jeśli mają do sprawdzenia wiele budynków. Nie rekomendujemy jednak takiego rozwiązania. Do wykonywania pomiarów wykorzystujemy profesjonalny sprzęt, stosowany przez inżynierów i inspektorów na całym świecie. Kamera termowizyjna za kilkaset złotych służy do zabawy i najbardziej podstawowych pomiarów. Taki odczyt nie może być jednak podstawą do negocjacji z deweloperem czy sprzedającym mieszkanie.

Skorzystaj z certyfikowanych usług termowizji!

Warto wspomnieć, że wieloletnie doświadczenie, budowane dzięki audytom termowizyjnym mieszkań, domów i budynków, pozwoliła firmie na rozszerzenie oferty również na inne branże, np. przemysł i fotowoltaikę. Dlatego z oferty Pewnego Lokalu mogą korzystać zarówno osoby prywatne, chcące nabyć dom lub mieszkanie, jak i podmioty gospodarcze, takie jak wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy, właściciele budynków i osiedli, potrzebujący rzetelnej analizy i fachowej pomocy. Badania wykonywane są na terenie całej Polski.

Usługi termowizyjne firmy Pewny Lokal

 • Termowizyjne badanie budynków: wskazanie miejsc, w których następuje największa strata cieplna budynku oraz opis punktów wymagających remontu lub docieplenia.
 • Audyty termowizyjne w przemyśle: badanie termowizyjne umożliwiające optymalizację procesu produkcyjnego oraz minimalizację ryzyka awarii.

Wejdź na stronę Pewny Lokal, zarezerwuj badanie termowizyjne i zacznij oszczędzać na energii już dziś!

To, czego nie zobaczysz gołym okiem, będzie widoczne na obrazie z badania termowizyjnego.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że zastosowanie profesjonalnego sprzętu wymaga wiedzy. Temperatura w domu i poza nim musi się od siebie odpowiednio różnić, by wynik był miarodajny. Trzeba też unikać gorących dni – nagrzana wówczas niemal do czerwoności blacha dachowa może sugerować zupełnie inny obraz na kamerze niż w rzeczywistości. Takich kryteriów jest więcej. Jak widać, przy wyborze metody liczy się nie tylko to, ile kosztuje badanie termowizyjne, ale również kto i w jakich warunkach będzie je wykonywał.

Nasza firma wykonuje audyty kamerą termowizyjną na terenie całej Polski, w wielu miastach: w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Toruniu, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim.

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
badanie termowizyjne pojawiło się w latach 60. ubiegłego wieku i od tamtego czasu sprzęt termowizyjnie znacząco się zmniejszył.
termowizja może skutecznie pomóc w zdiagnozowaniu przyczyn utraty ciepła w nieruchomości.
2
3
warto przeprowadzać badanie termowizyjne podczas chłodniejszych miesięcy.
Pewny Lokal może udostępnić Ci swoich specjalistów od termowizji.
4

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na czym polega użycie kamery termowizyjnej przy odbiorze?

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Film o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 2652 opinii.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Badanie termowizyjne z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka