Zarezerwuj

Ile kosztuje badanie termowizyjne szczelności budynku

W artykule odpowiadamy na pytania, ile kosztuje badanie kamerą termowizyjną oraz co można sprawdzić podczas takiego badania.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Chcesz zamówić usługę badania/pomiaru termowizyjnego?

navigate_before Karol, główny inżynier Pewny Lokal

inżynier pewnego lokalu

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Na czym polega użycie kamery termowizyjnej przy odbiorze?

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.


Ile kosztuje badanie termowizyjne?

Koszt badania termowizyjnego w Pewnym Lokalu to 250 zł. Cena może ulec zmianie, gdy w pakiecie nasz klient wybierze również pomiary laserem krzyżowym (100 zł). Laser krzyżowy jest niezwykle dokładnym urządzeniem, które pomoże sprawdzić odchyłki od płaszczyzn z dokładnością, jakiej nie uzyskamy innymi urządzeniami do pomiarów. Dla obu usług nasz cennik przewiduje zniżkę. Koszt, jaki ponosi klient za obie usługi, to 300 zł.

Cena jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ świadomość występowania mostków cieplnych i zawilgoceń bardzo często rzutuje na cenę ostateczną, gdy mówimy o rynku wtórnym. Zaś jeśli chodzi o rynek pierwotny – w trakcie odbioru można zasugerować deweloperowi nieprawidłowości, które będą miały znaczny wpływ na straty ciepła w mieszkaniu. W praktyce więc, płacąc 250-300 zł, potencjalnie zyskujesz szansę na obniżkę ceny mieszkania czy domu o kilka tysięcy.

Warto doliczyć też koszty remontu czy osuszania budynku, jakie musiałbyś ponieść, gdyby już po zakupie domu okazało się, że coś jest nie tak. Jeśli nie wszystkie wady dałoby się usunąć i chciałbyś sprzedać dom, a kupujący zamówiłby badanie termowizyjne, to mógłby zażądać dodatkowej obniżki.  Łącznie więc zaniedbanie na etapie badania termowizyjnego może kosztować nawet dziesiątki tysięcy złotych. To zdecydowanie jeden z tych wydatków, na których nie warto oszczędzać.

Czy badanie termowizyjne jest ważne?

Jak łatwo zauważyć, to, ile kosztuje badanie termowizyjne, nie jest ważne w kontekście problemów, jakich może oszczędzić kupującemu. Istotne jest, by uświadomić naszym klientom, jak ważne jest sprawdzenie mieszkania przed kupnem lub przed odbiorem stanu deweloperskiego. Najłatwiej jest sprawdzić to, co widoczne gołym okiem, trudniej to, co wymaga sprzętu i obliczeń, a jeszcze trudniejsze są badania, które wymagają specjalistycznego sprzętu i umiejętnej analizy efektów jego pracy.

Badania kamerą termowizyjną nie są dostępne dla każdego, ale tak naprawdę każdy inwestor powinien z nich skorzystać. Dzięki termowizji można ocenić jakość i sposób montażu izolacji termicznej, okien i drzwi, a także stan tynków i ich ewentualne zawilgocenia, które mogą w przyszłości powodować powstanie szkodliwych grzybów i pleśni. To ważne również dla osób, które same lub z ekipą budują własny dom. Sprawdź od razu, czy praca została wykonana fachowo.

To, czego nie zobaczysz gołym okiem, będzie widoczne na obrazie z badania termowizyjnego. Nawet jeśli planujesz takie mieszkanie sprzedać, to lepiej wiedzieć, jakie są jego realne wady i co może wpływać na cenę w trakcie negocjacji. W przeciwnym razie łatwo być na straconej pozycji, gdy kupujący nagle wskaże wady, o których nie wiedział sprzedający. W tym kontekście to, ile kosztuje badanie termowizyjne, wcale nie jest aż tak istotne – liczy się wiedza i dokładne dane, jakie można w ten sposób uzyskać.

Co można sprawdzić dzięki badaniom termowizyjnym?

Kamera termowizyjna, która jest dobrze wykorzystana, może wskazać miejsca, które są zawilgocone, w których występują zwiększone straty ciepła. Są to przestrzenie nazwane mostkami cieplnymi, rzutujące na pozytywny odbiór, ponieważ sugerują, że w przyszłości mogą się w ich obrębie rozwinąć szkodliwe dla organizmu grzyby. Dzięki termowizji można wykryć nieszczelności w instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, ale nie tylko. Zakres prac kamerą termowizyjną jest ogromny. Warto zapoznać się z tym tematem, ponieważ termowizja jest jedną z najczęściej wybieranych przez naszych klientów usług.

Czasem na rynku wtórnym zdarza się, że dom nie posiada zbyt rozbudowanej dokumentacji. Kupującemu pozostaje wierzyć na słowo sprzedawcy, a niekiedy agentowi nieruchomości, który nie wie nic o konstrukcji czy czasie prowadzonych prac budowlanych. Badanie termowizyjne to wtedy najlepszy i właściwie jedyny sposób, by dowiedzieć się na pewno, czy dom jest ocieplony, a także, w jakim stanie są jego instalacje. Warto zbadać też fundamenty. Sposób, w jaki zostały zabezpieczone, trudno ocenić w jakikolwiek inny sposób niż kamerą termowizyjną. Badanie może wykazać również drobne wady, jak niechlujnie wykonana obróbka komina. Mając te dane, można od razu zaplanować, które prace są potrzebne od razu, a które mogą zaczekać. Pozwala to w efekcie od początku lepiej rozplanować budżet. Wiedząc, ile kosztuje badanie termowizyjne i jak duże oszczędności może przynieść, nie warto się wahać.


Kamera termowizyjna może wskazać miejsca, w których występują zwiększone straty ciepła.

Badanie termowizyjne a koszty ogrzewania domu

Klienci często dzwonią na naszą infolinię, by zapytać, ile kosztuje badanie termowizyjne. Warto jednak odwrócić to pytanie i zapytać: ile kosztuje miesięczne, roczne i wieloletnie ogrzewanie domu? Mostki cieplne kojarzą się z problemami, takimi jak pleśń czy grzyby w mieszkaniu. Niektórzy biorą też pod uwagę zamówienie takiego badania, by sprawdzić, czy ściany w budynku nie są zbyt wilgotne. Wszystko to jest ważne, ale pomijany jest tu jeden bardzo ważny aspekt badań termowizyjnych. W trakcie badania poznajesz również stan i wstępną grubość izolacji termicznej. Dowiadujesz się, czy okna są szczelne. W ten sposób można ocenić stan instalacji grzewczych czy  ogrzewania podłogowego. Wszystkich tych parametrów nie da się ocenić na pierwszy rzut oka.

Można oczywiście zamówić ekipę fachowców, którzy będą analizować plany budynku, robić pomiary i w końcu będą w stanie przedstawić wnioski. Jednak to, ile kosztuje badanie termowizyjne, a także szybkość jego wykonania, sprawia, że jest to dużo prostsze rozwiązanie. Wynik otrzymujesz w maksymalnie obiektywnej formie, bo jest to odpowiednio zinterpretowany odczyt wykonany przez maszynę. Obecnie sporo mówi się o termomodernizacji i ekologicznym ogrzewaniu budynków. Aby jednak w nie zainwestować, trzeba najpierw zamówić badanie termowizyjne i sprawdzić, do jakich realnych strat ciepła dochodzi w konkretnych punktach. Często inwestorzy myślą, że w budynku największym problemem są np. okna. Tymczasem okazuje się, że ciepło uchodzi głównie przez strych. To pozwala podjąć świadome, bardziej racjonalne decyzje. Niezależnie, czy remontujesz sam, czy zlecasz pracę fachowcom, warto mieć dokument, który potwierdza zasadność wykonywania prac.

Badanie termowizyjne mieszkania samemu

Niektórzy porównują to, ile kosztuje badanie termowizyjne, z ceną podstawowych kamerek tego typu i dochodzą do wniosku, że najlepiej będzie kupić urządzenie samemu. Szczególnie jeśli mają do sprawdzenia wiele budynków. Nie rekomendujemy jednak takiego rozwiązania. Do wykonywania pomiarów wykorzystujemy profesjonalny sprzęt stosowany przez inżynierów i inspektorów na całym świecie. Kamera termowizyjna za kilkaset złotych służy do zabawy i najbardziej podstawowych pomiarów. Taki odczyt nie może być jednak podstawą do negocjacji z deweloperem czy sprzedającym mieszkanie.

Poza tym zastosowanie profesjonalnego sprzętu wymaga wiedzy. Temperatura w domu i poza nim musi się od siebie odpowiednio różnić, by wynik był miarodajny. Trzeba też unikać gorących dni – nagrzana wówczas niemal do czerwoności blacha dachowa może sugerować zupełnie inny obraz na kamerze niż w rzeczywistości. Takich kryteriów jest więcej. Jak widać, przy wyborze metody liczy się nie tylko to, ile kosztuje badanie termowizyjne, ale również kto  i w jakich warunkach będzie je wykonywał.

Nasza firma wykonuje audyty kamerą termowizyjną na terenie całej Polski, w wielu miastach: w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Toruniu, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Obejrzyj film, który pokazuje, dlaczego jesteśmy lepsi od konkurentów.

Zobacz nasz film promocyjny.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 16 opinii.

FIlm o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka