Ile kosztuje badanie termowizyjne?

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Ile kosztuje badanie termowizyjne | 797 014 014

W artykule odpowiadamy na pytania, ile kosztuje badanie kamerą termowizyjną, dlaczego warto wykonać audyt termowizyjny, co można sprawdzić podczas takiego badania, a także, czy można wykonać badanie kamerą termowizyjna samemu. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie z Pewny Lokal!

 • Sprawdzamy mostki termiczne.
 • Weryfikujemy zawilgocenia, ogniska pleśni i korozji.
 • Sprawdzamy lokale, domy, budynki oraz obiekty przemysłowe.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Koszt badania termowizyjnego

Koszt badania termowizyjnego zleconego w naszej firmie waha się od 150 do kilkuset złotych. W Pewnym Lokalu wykonujemy badania termowizyjne jako dodatki do naszych innych usług (np. do odbioru od dewelopera, czy do przeglądu na rynku wtórnym),  a także samodzielne badania termowizyjne (np. audyty termiczne budynków, hal czy farm fotowoltaicznych, więcej na ten temat tutaj).

Przy odbiorze technicznym — poza badaniem termowizyjnym — oferujemy także inne dodatkowe badania, np. pomiary laserem krzyżowym. Laser krzyżowy jest niezwykle dokładnym urządzeniem, które pomoże sprawdzić odchyłki od płaszczyzn z dokładnością, jakiej nie uzyskamy innymi urządzeniami do pomiarów. Dla obu usług nasz cennik przewiduje zniżkę. Podczas odbioru technicznego od dewelopera oraz przeglądu na rynku wtórnym, cena badania termowizyjnego jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ świadomość występowania mostków cieplnych i zawilgoceń bardzo często rzutuje na cenę ostateczną, gdy mówimy o rynku wtórnym. Jeśli chodzi zaś o rynek pierwotny – w trakcie odbioru można zasugerować deweloperowi nieprawidłowości, które będą miały znaczny wpływ na straty ciepła w mieszkaniu. W praktyce więc, płacąc niewielką cenę potencjalnie zyskujesz szansę na obniżkę ceny mieszkania czy domu o kilka tysięcy.

Warto doliczyć też koszty remontu czy osuszania budynku, jakie musiałbyś ponieść, gdyby już po zakupie domu okazało się, że coś jest nie tak. Jeśli nie wszystkie wady dałoby się usunąć i chciałbyś sprzedać dom, a kupujący zamówiłby badanie termowizyjne, to mógłby zażądać dodatkowej obniżki.  Łącznie więc zaniedbanie na etapie badania termowizyjnego może kosztować nawet dziesiątki tysięcy złotych. To zdecydowanie jeden z tych wydatków, na których nie warto oszczędzać.

Tabela 1.1: Koszt badania kamerą termowizyjną

Typ budynkuCena
Mieszkanieod 299
Domod 399
Powyżej 1000 mkw.

Do indywidualnej wyceny

Czy warto wykonać badanie termowizyjne?

Jak łatwo zauważyć, to, ile kosztuje badanie termowizyjne, nie jest ważne w kontekście problemów, jakich może oszczędzić kupującemu. Istotne jest, by uświadomić naszym klientom, jak ważne jest sprawdzenie mieszkania przed kupnem lub przed odbiorem stanu deweloperskiego. Najłatwiej jest sprawdzić to, co widoczne gołym okiem, trudniej to, co wymaga sprzętu i obliczeń, a jeszcze trudniejsze są badania, które wymagają specjalistycznego sprzętu i umiejętnej analizy efektów jego pracy.

Darmowy poradnik Badanie termowizyjne
tutorial cover
Darmowy poradnik Badanie termowizyjne Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

Badania kamerą termowizyjną nie są dostępne dla każdego, ale tak naprawdę każdy inwestor powinien z nich skorzystać. Dzięki termowizji można ocenić jakość i sposób montażu izolacji termicznej, okien i drzwi, a także stan tynków i ich ewentualne zawilgocenia, które mogą w przyszłości powodować powstanie szkodliwych grzybów i pleśni. To ważne również dla osób, które same lub z ekipą budują własny dom. Sprawdź od razu, czy praca została wykonana fachowo.

To, czego nie zobaczysz gołym okiem, będzie widoczne na obrazie z badania termowizyjnego. Nawet jeśli planujesz takie mieszkanie sprzedać, to lepiej wiedzieć, jakie są jego realne wady i co może wpływać na cenę w trakcie negocjacji. W przeciwnym razie łatwo być na straconej pozycji, gdy kupujący nagle wskaże wady, o których nie wiedział sprzedający. W tym kontekście to, ile kosztuje badanie termowizyjne, wcale nie jest aż tak istotne – liczy się wiedza i dokładne dane, jakie można w ten sposób uzyskać.

Jak działa kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna jest to jedno z lepszych narzędzi przeznaczonych do wykrywania ubytków ciepła. Kamera tego typu działa dzięki specjalnemu systemowi elektronicznych czujników. Dzięki nim jej procesor pobiera i przetwarza informacje z milionów pikseli kamery. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu przez kamerę promieni podczerwieni. Następnie procesor, poprzez zaawansowane algorytmy matematyczne, tworzy mapę temperatury obiektu. Niektóre kamery termowizyjne pozwalają również na rejestrację obrazu. Opcja ta jest przydatna przy głębszej analizie termoizolacji danego pomieszczenia. Jak więc odczytać mapę temperatury obiektu? Jest to możliwe dzięki barwom widocznym na ekranie kamery. Pamiętajmy, że każdy producent ustala, jaka barwa odpowiada danemu zakresowi temperatur. Dlatego też przy odczycie, należy przede wszystkim kierować się informacjami zawartymi w instrukcji. Niektóre bardziej zaawansowane modele posiadają również opcję punktowego wskazania temperatury. Warto przy tym zwrócić uwagę na rozdzielczość danej kamery termowizyjnej. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób można precyzyjnie określić obszar, z którego ucieka ciepło. Ponadto wyższa rozdzielczość pozwala na sprawdzenie budynku lub pomieszczenia z większej odległości. Dzięki temu duże obszary można precyzyjnie sprawdzić w stosunkowo krótkim czasie. Mimo wszystko nie każdy wie, jak prawidłowo posługiwać się kamerą termowizyjną. Doskonałym przykładem złego użycia kamer termowizyjnej, jest zbyt szybkie poruszanie nią. W ten sposób kamera nie jest w stanie prawidłowo odczytać temperatury. Dlatego warto w tej kwestii zwrócić się o pomoc do naszych inżynierów z firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu, badanie nieruchomości przebiegnie sprawnie i szybko.

Co można sprawdzić dzięki badaniom termowizyjnym?

Kamera termowizyjna, która jest dobrze wykorzystana, może wskazać miejsca, które są zawilgocone, w których występują zwiększone straty ciepła. Są to przestrzenie nazwane mostkami cieplnymi, rzutujące na pozytywny odbiór, ponieważ sugerują, że w przyszłości mogą się w ich obrębie rozwinąć szkodliwe dla organizmu grzyby. Dzięki termowizji można wykryć nieszczelności w instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, ale nie tylko. Zakres prac kamerą termowizyjną jest ogromny. Warto zapoznać się z tym tematem, ponieważ termowizja jest jedną z najczęściej wybieranych przez naszych klientów usług.

Czasem na rynku wtórnym zdarza się, że dom nie posiada zbyt rozbudowanej dokumentacji. Kupującemu pozostaje wierzyć na słowo sprzedawcy, a niekiedy agentowi nieruchomości, który nie wie nic o konstrukcji czy czasie prowadzonych prac budowlanych. Badanie termowizyjne to wtedy najlepszy i właściwie jedyny sposób, by dowiedzieć się na pewno, czy dom jest ocieplony, a także, w jakim stanie są jego instalacje. Warto zbadać też fundamenty. Sposób, w jaki zostały zabezpieczone, trudno ocenić w jakikolwiek inny sposób niż kamerą termowizyjną. Badanie może wykazać również drobne wady jak niechlujnie wykonana obróbka komina. Mając te dane, można od razu zaplanować, które prace są potrzebne od razu, a które mogą zaczekać. Pozwala to w efekcie od początku lepiej rozplanować budżet. Wiedząc, ile kosztuje badanie termowizyjne i jak duże oszczędności może przynieść, nie warto się wahać.

Kamera termowizyjna może wskazać miejsca, w których występują zwiększone straty ciepła.

Badanie termowizyjne a koszty ogrzewania domu

Klienci często dzwonią na naszą infolinię, by zapytać, ile kosztuje badanie termowizyjne. Warto jednak odwrócić to pytanie i zapytać: ile kosztuje miesięczne, roczne i wieloletnie ogrzewanie domu? Mostki cieplne kojarzą się z problemami, takimi jak pleśń czy grzyby w mieszkaniu. Niektórzy biorą też pod uwagę zamówienie takiego badania, by sprawdzić, czy ściany w budynku nie są zbyt wilgotne. Wszystko to jest ważne, ale pomijany jest tu jeden bardzo ważny aspekt badań termowizyjnych. W trakcie badania poznajesz również stan i wstępną grubość izolacji termicznej. Dowiadujesz się, czy okna są szczelne. W ten sposób można ocenić stan instalacji grzewczych czy  ogrzewania podłogowego. Wszystkich tych parametrów nie da się ocenić na pierwszy rzut oka.

Można oczywiście zamówić ekipę fachowców, którzy będą analizować plany budynku, robić pomiary i w końcu będą w stanie przedstawić wnioski. Jednak to, ile kosztuje badanie termowizyjne, a także szybkość jego wykonania, sprawia, że jest to dużo prostsze rozwiązanie. Wynik otrzymujesz w maksymalnie obiektywnej formie, bo jest to odpowiednio zinterpretowany odczyt wykonany przez maszynę. Obecnie sporo mówi się o termomodernizacji i ekologicznym ogrzewaniu budynków. Aby jednak w nie zainwestować, trzeba najpierw zamówić badanie termowizyjne i sprawdzić, do jakich realnych strat ciepła dochodzi w konkretnych punktach. Często inwestorzy myślą, że w budynku największym problemem są np. okna. Tymczasem okazuje się, że ciepło uchodzi głównie przez strych. To pozwala podjąć świadome, bardziej racjonalne decyzje. Niezależnie, czy remontujesz sam, czy zlecasz pracę fachowcom, warto mieć dokument, który potwierdza zasadność wykonywania prac.

Badanie termowizyjne mieszkania samemu

Niektórzy porównują to, ile kosztuje badanie termowizyjne, z ceną podstawowych kamerek tego typu i dochodzą do wniosku, że najlepiej będzie kupić urządzenie samemu. Szczególnie jeśli mają do sprawdzenia wiele budynków. Nie rekomendujemy jednak takiego rozwiązania. Do wykonywania pomiarów wykorzystujemy profesjonalny sprzęt stosowany przez inżynierów i inspektorów na całym świecie. Kamera termowizyjna za kilkaset złotych służy do zabawy i najbardziej podstawowych pomiarów. Taki odczyt nie może być jednak podstawą do negocjacji z deweloperem czy sprzedającym mieszkanie.

To, czego nie zobaczysz gołym okiem, będzie widoczne na obrazie z badania termowizyjnego.

Poza tym zastosowanie profesjonalnego sprzętu wymaga wiedzy. Temperatura w domu i poza nim musi się od siebie odpowiednio różnić, by wynik był miarodajny. Trzeba też unikać gorących dni – nagrzana wówczas niemal do czerwoności blacha dachowa może sugerować zupełnie inny obraz na kamerze niż w rzeczywistości. Takich kryteriów jest więcej. Jak widać, przy wyborze metody liczy się nie tylko to, ile kosztuje badanie termowizyjne, ale również kto  i w jakich warunkach będzie je wykonywał.

Nasza firma wykonuje audyty kamerą termowizyjną na terenie całej Polski, w wielu miastach: w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Toruniu, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Obejrzyj film, który pokazuje, dlaczego jesteśmy lepsi od konkurentów.

Zobacz nasz film promocyjny.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1862 opinii.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Badanie termowizyjne z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

FIlm o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka