Pewny Lokal oferuje możliwość przeprowadzenia badania kamerą termowizyjną nieruchomości zarówno na ryku pierwotnym jak i wtórnym. Wielu naszych klientów zastanawia się jednak, czy uzasadnionym jest przeprowadzenie badania termowizyjnego również w porze letniej. W artykule wyjaśniamy, czy stosowanie kamery termowizyjnej latem daje porównywalnie korzystne efekty co w okresie zimowym.
Badanie termowizyjne daje możliwość wychwycenia wielu potencjalnie kosztownych usterek, które są niemożliwe do wykrycia bez posługiwania się profesjonalnym sprzętem. Do podstawowych zadań kamery termowizyjnej należy, m.in. zbadanie występowania tzw. mostków termicznych, czy sprawdzenie wilgotności tynków i wylewek. Uzyskany obraz z badania dostarcza szczegółowej informacji o rozkładzie temperatury na poszczególnych powierzchniach. Jednak audyt termowizyjny nie kończy się na tych elementach. Dzięki niemu doświadczony inżynier wykonujący pomiar jest w stanie również ocenić m.in. sprawność wentylacji w lokalu, a nawet zbadać poprawność osadzenia okien i ich szczelność.
W każdej nieruchomości mogą wystąpić problemy z ociepleniem oraz wilgocią, warto posłużyć się kamerą termowizyjną, by zbadać te aspekty w sposób kompleksowy. Doradzamy, aby przed wykonaniem takiego badania, zwrócić się do dewelopera z prośbą o uruchomienia pieca i dogrzanie mieszkania, lub domu. Dzięki temu będziemy w stanie również sprawdzić, czy nie następuje ucieczka ciepła przez przegrody zewnętrzne (przedmuchy, nieprawidłowy montaż izolacji termicznej) a nawet czy przewody ogrzewania podłogowego zostały prawidłowo rozłożone (tj. zgodnie z zasadami i z projektem). Dodatkowo można zweryfikować, czy nie doszło do rozszczelnienia instalacji centralnego ogrzewania (zarówno podłogowego jak i standardowego grzejnikowego).
Może się zdarzyć, że odbierana przez nas nieruchomość nie będzie odpowiednio nagrzana, mimo wszystko kamera termowizyjna i w takich warunkach może dostarczyć nam cennych informacji. W takiej sytuacji warto wykorzystać pomiar do zbadania zawilgoceń (nawet w trudno dostępnych miejscach), które mogły powstać z różnych przyczyn, np. przecieku wody przez nieszczelność dachu, awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej czy nawet błędnie wykonanej izolacji poziomej budynku która ze względu na kapilarne właściwości ścian, może być przyczyną zawilgoceń nawet kilka metrów od poziomu terenu. Należy również pamiętać, że audyt termowizją najlepiej wykonać przed wykończeniem lokalu. Nie powinno się rozpoczynać prac, gdy nie ma pewności, że poziom wilgoci nie przekracza dopuszczalnych norm.
W większości przypadków lokal z uruchomioną wcześniej instalacją grzewczą jest ogrzewany do momentu odbioru bardzo oszczędnie. W takim przypadku należy poprosić dewelopera, by odpowiednio wcześniej rozgrzał nieruchomość w celu osiągnięcia temperatury tzw. komfortu cieplnego (około 20 stopni). W przypadku kontroli kamerą termowizyjną na rynku wtórnym również powinniśmy poprosić sprzedawcę, by zastosował się do powyższych zaleceń we wszystkich pomieszczeniach użytkowych. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, na czas samego badania, zaleca się, aby wyłączyć wszelkie emitory ciepła, aby pomiar był możliwie jak najmniej ‘zanieczyszczony’.
Szansa na odpowiednie wykorzystanie możliwości kamery termowizyjnej dotyczy tych nieruchomości, które oddawane są razem z kompletną instalacją centralnego ogrzewania i w których jest możliwość uruchomienia tej instalacji, tym samym osiągnięcia odpowiednio dużej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem. Uruchomienie jej jest możliwe w momencie, gdy deweloper ma dostęp do wody, gazu i prądu. Niestety, zdarza się, że deweloperzy przekazują domy bez kotła C.O. Wówczas warto przeprowadzić ponowne badanie kamerą termowizyjną po uruchomieniu pieca, upewniając się wcześniej, że dom został nagrzany do odpowiednich temperatur.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W porze letniej kamera termowizyjna może być wykorzystana do zbadania przegród zewnętrznych w tym izolacji ścian i dachu. Przy wysokich temperaturach panujących na zewnątrz, możliwa jest obserwacja zjawiska przeciwnego do tego co obserwujemy zimą, czyli przepływu ciepła z zewnątrz do środka budynku. Należy zadbać, aby różnice temperatur były jak największe, warto unikać więc intensywnego wietrzenia, a w oknach zasłonić rolety lub zasłony. Obserwacja zawilgoceń w przegrodach jest możliwa bez względu na panujące w nieruchomości temperatury.
Jeżeli chcesz, żeby Twoja nowa inwestycja została sprawdzona w sposób kompleksowy to koniecznie skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, którzy wychwycą wszystkie usterki i wady, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych wydatków. Skontaktuj się z nami pod numerem 797 014 014.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!