Zarezerwuj

Sprawdzenie mieszkania od dewelopera przed jego kupnem

Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem? W artykule opisujemy najważniejsze kwestie związane z kupnem lokalu.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

navigate_before dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

prawnik pewnego lokalu

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.


Sprawdź kwestie prawne mieszkania przed zakupem

Pierwszym krokiem przed zakupem mieszkania powinno być sprawdzenie jego stanu prawnego. W zasadzie każdy lokal mieszkalny, zarówno dom, jak i mieszkanie w bloku, posiadają księgę wieczystą. Z jej zawartością w formie elektronicznej zapoznamy się bezpłatnie, korzystając z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. W tym celu niezbędna będzie jedynie znajomość numeru księgi, o podanie którego najlepiej jest zwrócić się do sprzedającego.

Alternatywnym sposobem jego uzyskania będzie skorzystanie z jednej z licznych w internecie stron udostępniających odpłatnie poszukiwany numer księgi w oparciu o adres nieruchomości bądź numer działki.  

W Księdze wieczystej należy upewnić się, że negocjujemy zakup z osobą, która widnieje w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości. Informacja ta znajduje się w Dziale II Księgi wieczystej lokalu. Tam też znajdziemy informacje dotyczące rodzaju własności oraz podstawy nabycia nieruchomości.

Z kolei w Dziale III mogą znajdować się wpisy dotyczące służebności, które mogą wpływać w przyszłości na wysokość czynszu, oraz praw osób trzecich, obciążających nieruchomość. Tu też znajdziemy roszczenia o przeniesienie własności z umów zawartych w formie aktu notarialnego, na przykład z umów przedwstępnych, podpisanych u notariusza.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy w Dziale IV Księgi nie znajdują się obciążenia hipoteczne, o których sprzedający nas nie poinformował. Hipoteka może być ustanowiona na rzecz banku (z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej), indywidualnego pożyczkodawcy bądź też Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

Kredyt czy gotówka? O czym pamiętać przy kupnie mieszkania?

Kupno mieszkania nie wiąże się niestety jedynie ze sprawdzeniem księgi wieczystej, ale także z szeregiem innych elementów, o weryfikacji których trzeba pamiętać przed decyzją o kupnie konkretnej nieruchomości. Musimy zdecydować przede wszystkim, czy chcemy kupić mieszkanie na kredyt, czy będziemy posiłkować się gotówką.

Jeżeli chcemy skorzystać z kredytu, to musimy odpowiednio wcześniej o ten kredyt się postarać. Zorientujmy się, jaki będziemy mieć wkład własny, ile potrzebujemy zaciągnąć kredytu oraz na jaki okres i załatwmy wszelkie formalności z wybranym przez nas bankiem.

Natomiast jeżeli chcemy kupić mieszkanie za gotówkę, to ominą nas dodatkowe formalności bankowe, ale za to możemy spodziewać się, że Urząd Skarbowy będzie chciał przyjrzeć się naszej transakcji z wysoką kwotą, zwłaszcza, że ta kwota nie widniała na naszym koncie.

Zorientujemy się również, czy w mieszkaniu  nie ma przypadkiem zameldowanego lokatora, a w szczególności lokatora, który może mieszkać w mieszkaniu dożywotnio. Powinniśmy zwracać uwagę na takie elementy, tak by po kupnie mieszkania móc bez żadnych problemów móc w nim zamieszkać czy je wynająć.

To podpisywana między nabywcą a sprzedającym umowa jest najważniejszym elementem, jaki musimy sprawdzić przed podpisaniem, ponieważ to właśnie w niej będziemy zobowiązywać się do wszystkiego, co zostanie tam zawarte. To umowa będzie decydowała o najważniejszych kwestiach związanych m.in. z przeniesieniem własności, możliwością odstąpienia od umowy. Znajdziemy w niej informacje o cenie kupna nieruchomości, metrażu, ilości pomieszczeń itd. 

Więcej na temat umowy kupna-sprzedaży znajdziecie, klikając tutaj.


Dzięki skorzystaniu z oferowanej przez Pewny Lokal usługi przeglądu technicznego zyskamy pełną wiedzę na temat mieszkania, które chcemy kupić.

Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania

Sprawdzenie stanu technicznego lokalu jest podstawą, ponieważ bez niego nie będziemy w stanie oszacować, jak dużych nakładów pracy mieszkanie będzie wymagało oraz na ile jego zakup jest opłacalną inwestycją. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej dobrze byłoby przeprowadzić przegląd techniczny lokalu, który pozwoli ocenić, w jakim stopniu późniejsze jego użytkowanie będzie wpływać na budżet domowy i na jakie wydatki związane z jego remontem musimy być przygotowani, decydując się na zakup.

Dzięki skorzystaniu z oferowanej przez Pewny Lokal usługi przeglądu technicznego zyskamy pełną wiedzę na temat mieszkania, nad zakupem którego się zastanawiamy, a w podsumowaniu otrzymamy kompleksowy raport dotyczący stanu technicznego mieszkania, który może okazać się również dobrą kartą przetargową w negocjacjach cenowych ze sprzedającym (przeczytaj o przeglądzie technicznym i specjalnym raporcie przygotowywanym przez specjalistów firmy Pewny Lokal). Dodatkowo możemy poprosić o przygotowanie szacunkowego kosztorysu niezbędnych do realizacji prac remontowych, dzięki czemu zyskamy pełny obraz sytuacji.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas przeglądu mieszkania?  

Podczas analizy stanu mieszkania powinniśmy sprawdzić przede wszystkim stan izolacji termicznej budynku. Możemy wykorzystać przy tym kamerę termowizyjną - jeżeli firma, z którą planujemy odebrać mieszkanie, posiada tego typu sprzęt tak, jak Pewny Lokal.  Sprawdzić powinniśmy również ściany, stropy oraz podłogi - czy nie zawierają żadnych spękań, uszkodzeń, zawilgoceń, które mogą przyczyniać się do powstawania pleśni i grzybów.

Bardzo ważne jest również sprawdzenie stanu stolarki okiennej - czy jest szczelna, ponieważ wszelkie nieszczelności mogą wpływać na zwiększenie naszego czynszu.

Sprawdźmy wydajność, sprawność wszystkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej, wentylacji, telekomunikacji) i zwróćmy uwagę na to, z jakich materiałów zostały wykonane.

Zweryfikujmy także:

  • geometrię lokalu - piony, płaszczyzny, kąty proste;
  • rodzaj ogrzewania (gazowe, elektryczne) - będzie to miało wpływ na późniejsze koszty utrzymania;
  • stan przynależności - piwnica, komórka, miejsce postojowe.

Co jeszcze sprawdzić? O czym pamiętać przy kupnie mieszkania?

Zapytaj właściciela lokalu o wysokość czynszu. Najlepiej, żeby sprzedający udokumentował wydatki związane z utrzymaniem lokalu z 3 ostatnich miesięcy lub 2 miesięcy letnich i 2 miesięcy zimowych. Jeżeli zbywca nie ma nic do ukrycia w tej kwestii, wówczas nie powinien odmawiać przedstawienia rachunków.

Dobrze jest też zapoznać się z funkcjonowaniem spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty - na ile efektywnie radzi sobie z zarządzaniem nieruchomością i czy posiada środki na tzw. funduszu remontowym - jest to o tyle ważne, że w przypadku konieczności przeprowadzenia remontu, chociażby klatki schodowej, mogłoby okazać się, że mieszkańcy są zobowiązani do wpłacenia dużej sumy w celu sfinansowania niezbędnych prac.

Odrębną kwestią jest ustalenie wysokości podatku od nieruchomości i jeżeli lokal był położony na użytkowaniu wieczystym - wysokości tzw. opłaty przekształceniowej. Należy również ustalić, czy właściciel rzeczywiście posiada prawo do przynależności, o których zapewnia, i czy ich stan techniczny pozwala na bezproblemowe ich użytkowanie.

Istotną kwestią jest też weryfikacja metrażu mieszkania. W przypadku lokali z rynku wtórnego zdarza się, że powierzchnia wskazana w księdze wieczystej uwzględnia nie tylko powierzchnię użytkową mieszkania, ale też powierzchnię przynależności oraz pomieszczeń pomocniczych (zgodnie z ustawą o własności lokali). Dlatego dobrze jest zmierzyć rzeczywistą powierzchnię mieszkania, ponieważ ma ona decydujący wpływ na jego  łączną cenę, kalkulowaną w oparciu o metraż.

O co warto zapytać sprzedawcę mieszkania?

Sprzedającego warto podpytać też o kwestie praktyczne, takie jak akustyka lokalu, wysokość opłat bieżących oraz termin, od którego mieszkanie będzie dostępne.

Przed kupnem mieszkania warto zorientować się, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego, czy w okolicy będą powstawać jakieś budynki, miejsca,  których budowa lub funkcjonowanie może negatywnie wpływać na nasze życie w nowym mieszkaniu.

Warto również sprawdzić, jak ogólnie wygląda okolica mieszkania (tereny zielone,  miejsca do rekreacji,  sklepy). Porozmawiajmy również z sąsiadami, ponieważ warto zorientować się, czy w okolicy będą mieszkać rodziny z dziećmi, a także czy nie występują jakieś problemy z mieszkańcami.

Nie wspomnieliśmy jeszcze o miejscu parkingowym, które jest ważnym elementem podczas kupna mieszkania - sprawdźmy, czy parking będzie należał do naszych przynależności.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 22 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka