Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Sprawdzenie mieszkania przed kupnem

Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem? W artykule opisujemy najważniejsze kwestie związane z kupnem lokalu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Sprawdź kwestie prawne

Pierwszym krokiem przed zakupem mieszkania powinno być sprawdzenie jego stanu prawnego. W zasadzie każdy lokal mieszkalny, zarówno dom jak i mieszkanie w bloku, posiadają księgę wieczystą. W księdze wieczystej należy upewnić się, że negocjujemy zakup z osobą, która widnieje w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości. Informacja ta znajduje się w dziale II księgi wieczystej lokalu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy w dziale IV księgi nie znajdują się obciążenia hipoteczne o których sprzedający nas nie poinformował. W dziale III mogą znajdować się służebności, które mogą wpływać w przyszłości na wysokość czynszu. Oczywiście zupełnie osobną kwestią jest umowa. O umowie przeczytasz w naszym artykule klikając tutaj.

Sprawdzenie mieszkania

Sprawdzenie stanu technicznego lokalu jest podstawą. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej dobrze byłoby przeprowadzić przegląd techniczny, który pozwoli ocenić na ile późniejsze użytkowanie lokalu będzie wpływać na budżet domowy. Dokładne ocenienie stanu lokalu będzie również dobrą kartą przetargową w negocjacjach cenowych (przeczytaj o przeglądzie technicznym i specjalnym raporcie przygotowywanym przez specjalistów firmy Pewny Lokal). W czasie przeglądu należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak stan ściany czy podłogi. Sprawdź ogrzewanie (gazowe, elektryczne). Będzie to miało wpływ na późniejsze koszty utrzymania.

Co jeszcze sprawdzić?

Zapytaj się właściciela lokalu o wysokość czynszu. Najlepiej, żeby właściciel pokazał koszty za 3 ostatnie miesiące użytkowania lokalu lub 2 miesiące “letnie” i 2 miesiące “zimowe”. Jeżeli sprzedający nie ma nic do ukrycia to nie powinien odmawiać przedstawienia rachunków. Inną kwestią jest ustalenie wysokości podatku od nieruchomości i jeżeli lokal był położony na użytkowaniu wieczystym, wysokość tzw. opłaty przekształceniowej. Należy również ustalić czy właściciel rzeczywiście posiada prawo do przynależności o których zapewnia i czy ich stan techniczny pozwala na bezproblemowe użytkowanie.

W razie jakichkolwiek pytań napisz na kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka