Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Księga wieczysta budynku

Kupując mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę na księgę wieczystą budynku. Znajdziesz tam wiele dodatkowych informacji na temat lokalu oraz gruntu na którym stoi.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Porada prawna

Zawsze sprawdź księgę wieczystą budynku

Bez analizy prawnej księgi wieczystej budynku nie można dokładnie określić stanu prawnego mieszkania, gdyż wiele istotnych informacji o mieszkaniu, takich jak np. hipoteka na częściach wspólnych budynku lub prawo do korzystania z tarasu albo ogrodu znajduje się właśnie w księdze budynkowej. Szczególnie duże znaczenie księga wieczysta budynku zyskuje przy analizie prawnej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu: może się bowiem okazać, że spółdzielnia nie ma żadnego prawa do gruntu – bezprawnie użytkuje cudzą działkę, a to może mieć bardzo niekorzystne konsekwencje dla właścicieli mieszkań spółdzielczych. O tym jak czytać księgę wieczystą przeczytasz tutaj.

Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej budynku?

Mając numer księgi wieczystej lokalu, zazwyczaj da się ustalić numer księgi wieczystej budynku. W przypadku mieszkań własnościowych numer księgi budynku powinien być wpisany w dziale I-SP, w polu „Udział związany”, jednak często w tym miejscu znajduje się stary numer księgi wieczystej (numer papierowej kw). Wtedy konieczny jest telefon do sądu rejonowego, w celu ustalenia nowego numeru. W przypadku mieszkań spółdzielczych sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana – nie ma obowiązku umieszczania numeru księgi wieczystej bloku, ale czasem podaje się go w dziale I-O. Zawsze przed zakupem powinieneś ustalić numer kw budynku, nawet jeśli oznacza to konieczność osobistej wizyty w spółdzielni.  Jeśli masz problemy z ustaleniem numeru księgi lub analizą prawną mieszkania, możesz skorzystać z usługi Pewny Lokal – doświadczony prawnik specjalizujący się w prawie nieruchomości przeanalizuje zarówno księgę wieczystą mieszkania jak i budynku oraz sporządzi kompleksowy raport prawny, w którym znajdą się też sugestie i rekomendacje dotyczące tego jak bezpiecznie kupić mieszkanie.

Księga wieczysta i otwarta książka.Kupując mieszkanie na rynku wtórnym warto zweryfikować nie tylko księgę wieczystą mieszkania, ale także budynku.

Na co zwrócić uwagę w księdze wieczystej budynku?

Księga wieczysta budynku ma ten sam zestaw pól, co księga lokalu, ale na inne rzeczy powinno się zwracać uwagę. Bardzo ważny jest typ prawa do gruntu (pole: typ księgi wieczystej) – użytkowanie wieczyste oznacza konieczność zapłaty corocznej opłaty, która może wynosić nawet kilkaset złotych rocznie. Trzeba też zwrócić uwagę na to, kto jest właścicielem budynku (dokładniej – tych części budynku, które nie są wyodrębnione), czy na nieruchomości znajdują się hipoteki, jak wygląda sytuacja prawna dojazdu (czy nie ma drogi koniecznej) oraz to czy zostały podpisane umowy quoad usum. Więcej o informacjach zawartych w poszczególnych działach księgi znajdziesz tutaj. Analiza prawna księgi budynku jest bardzo skomplikowana, gdyż w księdze wieczystej zawarta jest cała jego historia. Dlatego przy analizie prawnej najlepiej skorzystać z fachowej pomocy. Usługa sprawdzenia treści księgi wieczystej Pewny Lokal to połączenie fachowej wiedzy, doświadczenia oraz zaawansowanej technologii i statystyki, dzięki temu nasz raport jest rynkowym standardem w analizie prawnej nieruchomości. Po więcej informacji zapraszamy do artykułu na temat analizy ksiąg wieczystych znajdującego się tutaj.

Pewny Lokal to wiodąca ogólnopolska zajmująca się analizą umów deweloperskich oraz odbiorami technicznymi mieszkańdomów od dewelopera.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 66 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka