Księga wieczysta budynku

Kupując mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę na księgę wieczystą budynku. Znajdziesz tam wiele dodatkowych informacji na temat lokalu oraz gruntu na którym stoi.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści

1. Zawsze sprawdź księgę wieczystą budynku
2. Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej budynku?
3. Na co zwrócić uwagę w księdze wieczystej budynku?

1. Zawsze sprawdź księgę wieczystą budynku

Bez analizy prawnej księgi wieczystej budynku nie można dokładnie określić stanu prawnego mieszkania, gdyż wiele istotnych informacji o mieszkaniu, takich jak np. hipoteka na częściach wspólnych budynku lub prawo do korzystania z tarasu albo ogrodu znajduje się właśnie w księdze budynkowej. Szczególnie duże znaczenie księga wieczysta budynku zyskuje przy analizie prawnej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu: może się bowiem okazać, że spółdzielnia nie ma żadnego prawa do gruntu – bezprawnie użytkuje cudzą działkę, a to może mieć bardzo niekorzystne konsekwencje dla właścicieli mieszkań spółdzielczych. O tym jak czytać księgę wieczystą przeczytasz tutaj.

2. Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej budynku?

Mając numer księgi wieczystej lokalu, zazwyczaj da się ustalić numer księgi wieczystej budynku. W przypadku mieszkań własnościowych numer księgi budynku powinien być wpisany w dziale I-SP, w polu „Udział związany”, jednak często w tym miejscu znajduje się stary numer księgi wieczystej (numer papierowej kw). Wtedy konieczny jest telefon do sądu rejonowego, w celu ustalenia nowego numeru. W przypadku mieszkań spółdzielczych sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana – nie ma obowiązku umieszczania numeru księgi wieczystej bloku, ale czasem podaje się go w dziale I-O. Zawsze przed zakupem powinieneś ustalić numer kw budynku, nawet jeśli oznacza to konieczność osobistej wizyty w spółdzielni.  Jeśli masz problemy z ustaleniem numeru księgi lub analizą prawną mieszkania, możesz skorzystać z usługi Pewny Lokal – doświadczony prawnik specjalizujący się w prawie nieruchomości przeanalizuje zarówno księgę wieczystą mieszkania jak i budynku oraz sporządzi kompleksowy raport prawny, w którym znajdą się też sugestie i rekomendacje dotyczące tego jak bezpiecznie kupić mieszkanie.

Księga wieczysta i otwarta książka.Kupując mieszkanie na rynku wtórnym warto zweryfikować nie tylko księgę wieczystą mieszkania, ale także budynku.

3. Na co zwrócić uwagę w księdze wieczystej budynku?

Księga wieczysta budynku ma ten sam zestaw pól, co księga lokalu, ale na inne rzeczy powinno się zwracać uwagę. Bardzo ważny jest typ prawa do gruntu (pole: typ księgi wieczystej) – użytkowanie wieczyste oznacza konieczność zapłaty corocznej opłaty, która może wynosić nawet kilkaset złotych rocznie. Trzeba też zwrócić uwagę na to, kto jest właścicielem budynku (dokładniej – tych części budynku, które nie są wyodrębnione), czy na nieruchomości znajdują się hipoteki, jak wygląda sytuacja prawna dojazdu (czy nie ma drogi koniecznej) oraz to czy zostały podpisane umowy quoad usum. Więcej o informacjach zawartych w poszczególnych działach księgi znajdziesz tutaj. Analiza prawna księgi budynku jest bardzo skomplikowana, gdyż w księdze wieczystej zawarta jest cała jego historia. Dlatego przy analizie prawnej najlepiej skorzystać z fachowej pomocy. Usługa sprawdzenia treści księgi wieczystej Pewny Lokal to połączenie fachowej wiedzy, doświadczenia oraz zaawansowanej technologii i statystyki, dzięki temu nasz raport jest rynkowym standardem w analizie prawnej nieruchomości. Po więcej informacji zapraszamy do artykułu na temat analizy ksiąg wieczystych znajdującego się tutaj.

Pewny Lokal to wiodąca ogólnopolska zajmująca się analizą umów deweloperskich oraz odbiorami technicznymi mieszkańdomów od dewelopera.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 143 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka