Kupno mieszkania w kamienicy - porady na rynku wtórnym

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Kupno mieszkania w kamienicy porady | 797 014 014

Zakup mieszkania z rynku wtórnego trzeba poprzedzić dokładnym sprawdzeniem stanu technicznego nieruchomości. Podpowiadamy, jak to zrobić.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Mieszkania w kamienicy już wiele lat temu wróciły do łask i przestały być kojarzone z zaniedbaniem i biedą. Kamienice w dużych miastach to miejsca bardzo pożądane przez każdego, kto ceni sobie dobry styl i mieszkania z duszą. Kupno mieszkania w kamienicy wiąże się ze sporymi przygotowaniami, zaczynając od sprawdzenia niekiedy bardzo skomplikowanego stanu prawnego nieruchomości, do dokładnego rozeznania się w jego stanie fizycznym. W poniższym poradniku przedstawiamy plusy i minusy mieszkania w kamienicy, kwestie prawne oraz wszystkie aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę jeśli w ogóle rozważasz kupno mieszkania w kamienicy.

Plusy posiadania mieszkania w kamienicy

Dobra lokalizacja

Zwykle zabudowa w centrum i najbliższych mu dzielnic w największych polskich miastach złożona jest właśnie z kamienic. Dlatego między innymi mieszkania w nich są tak drogie. Mamy jednak wszędzie blisko, a na spotkanie w modnej kawiarni możemy wybrać się spacerem z mieszkania i nie tracimy dużo czasu na dojazdach komunikacja miejską czy samochodem.

Cena sprzedaży i wynajmu mieszkania

Ceny mieszkań w kamienicy omówimy w innym dziale, jednak na mieszkaniu w kamienicy można sporo zarobić wynajmując je. W przypadku kupna nie będziemy mieć później problemów z jego sprzedażą, gdyż kamienice od wielu lat robią się coraz bardziej modne.

Nieruchomość zlokalizowana w zabytkowej kamienicy ma wiele plusów, jest też kilka aspektów, w których tego typu nieruchomość znacznie przewyższa mieszkania chociażby w nowych blokach.

Grube mury i wysokie ściany
Obecnie nie buduje się budynków w takim stylu jak budowało się na początku XX wieku. Kamienice charakteryzują się przede wszystkim mniejszą wysokością budynku i mniejszą ilością mieszkań. Mury kamienic są grube i raczej nie usłyszymy, co sąsiad robi w łazience przylegającej do ściany naszej sypialni.Grube mury i dobra cegła są świetną izolacją, a latem dają przyjemny chłód w mieszkaniu. Wysokie pomieszczenia natomiast wizualnie powiększają mieszkanie, podnoszą wielkość okien, wpada więcej światła, nie czujemy się stłoczeni w środku, co szczególnie dotyczy osób bardzo wysokich.

Klimat i styl

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Miłośnicy mieszkań w kamienicy, szczególnie Ci marzący o takim znajdującym się w dużym mieście, to zdecydowanie ludzie ceniący sobie niepowtarzalny, historyczny wręcz klimat i styl. Wysokie pomieszczenia mieszkania, często piękne zdobienia elewacji i modna lokalizacja to elementy, które przyciągają do życia w takim miejscu.

Plusami kupna mieszkania w kamienicy są na pewno: dobra lokalizacja, grube mury, klimat, cena.Kupując mieszkanie w kamienicy powinniśmy zwrócić uwagę na minusy, ale i plusy takiej nieruchomości. W artykule udzielamy porad dotyczących kupna mieszkania. Kupując mieszkanie w kamienicy na pewno nie możesz narzekać na brak stylu i klimatu, czy dobrą lokalizację.

Minusy posiadania mieszkania w kamienicy

Mimo swojej prestiżowej lokalizacji, historycznego stylu i klimatu mieszkania w kamienicy mają również sporo minusów i nie chodzi bynajmniej tylko o ich cenę. Pamiętajmy również, że mieszkania w kamienicy to nie tylko prestiżowe lokalizacje w centrum dużych miasta, ale też dużo mniejsze miasta, gdzie w kamienicach nadal czasami mieszkańcy mają wspólne łazienki i brak instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Brak windy w mieszkaniu

Nie jest to problem każdej kamienicy, ale dużo z nich, szczególnie tych mających mniej niż 4 piętra nie posiada windy. Ewentualnie jest tam jedna zabytkowa lub stara winda, do tego bardzo mała. Może to być dużym problemem w przypadku osób starszych, mam z dziećmi, które muszą transportować wózek, czy rowerzystów. Sprawa najbardziej komplikuje się gdy musimy przeprowadzić remont, wnieść nową kanapę czy pralkę na ostatnie piętro bez windy, ai firmy kurierskie liczą sobie pieniądze dodatkowo za każde piętro.

Ogrzewanie gazowe - czy to dobre rozwiązanie?

Wiele mieszkań w kamienicy nadal korzysta z ogrzewania gazowego, choć już często się od tego odchodzi. Kupienie piecyka grzewczego do łazienki powinno być wtedy przemyślane, sprzęt sprawdzony i na gwarancji, gdyż zatrucie dwutlenkiem węgla może być śmiertelne.

Grafika przedstawia minusy posiadania mieszkania w kamienicy. Minusy to przykładowo brak windy, czy niepewnośc ogrzewania gazowego.Jeżeli kupujemy mieszkanie w kamienicy, to musimy rozważyć minusy takiego rozwiązania. Stary budynek należy dokładnie sprawdzić pod kątem instalacji, stanu technicznego. W tekście znajdziesz porady dotyczące kupna mieszkania w kamienicy.

Sprawdź sytuację prawną mieszkania

Sytuacja prawna kamienicy odróżnia je zdecydowanie od innych rodzajów mieszkań. Nie tylko jeśli chodzi o formalności, możliwą współwłasność, która opisujemy niżej, ale także jako aspekt moralny związany z reprywatyzacją i pozbywaniem się przez wiele firm dawnych lokatorów.

Stan techniczny kamienic

Stan techniczny mieszkania w wielu kamienicach, szczególnie tych w mniejszych miastach może nie być najlepszy. Bywają tam nawet braki kanalizacji wodnej czy instalacji elektrycznej. Grube mury, które latem są wybawieniem, zimą ogrzać trudniej niż w miejscu z centralnym ogrzewaniem.

Jeśli kamienica, w której chcemy kupić mieszkanie zlokalizowana jest w centrum dużego miasta będziemy mieć wieczny problem ze znalezieniem i tak już ograniczonych miejsc parkingowych. Brak tam prywatnych wydzielonych garaży i chociaż mieszkańcy centrum nie muszą płacić za parkowanie, to i tak nie mają wydzielonych miejsc i zmagają się  tymi samymi kłopotami parkingowymi co reszta kierowców.

Uciążliwe sąsiedztwo - jak sobie radzić?

Przeszkadzający w życiu i niszczący dobro wspólne sąsiedzi mogą zdarzyć się wszędzie. Natomiast lokalizacja większości kamienic sprawia, że zaakceptować będziemy musieli dużą liczbę turystów pod oknami, gwar, imprezowiczów lub nawet ciągle zmieniających się lokatorów, którzy wynajmować będę mieszkania na Airbnb.

Ocena stanu prawnego nieruchomości

Kamienice w polskim prawie nie są osobno zdefiniowane więc traktowane są jak inne nieruchomości. Bywają niestety dużo trudniejsze do zarządzania, sprzedawania czy użytkowania. Przedstawiamy najważniejsze aspekty prawne lub dokumenty, na które należy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem mieszkania w kamienicy.

Brak księgi wieczystej mieszkania - co robić?

Wyciąg z księgi wieczystej dla danej nieruchomości powinien być pierwszą rzeczą, którą robimy w przypadku kupna nieruchomości, szczególnie w kamienicy. Możemy dostać ją w wersji papierowej bądź elektronicznej. Zanim w ogóle podpiszemy umowę przedwstępną należy zajrzeć do księgi wieczystej. Znajdziemy tam informacje takie jak:

 • Dział I KW: informacje o nieruchomości
 • Dział II KW: informacje o właścicielu lub użytkowniku
 • Dział III KW: informacje o prawach i roszczeniach dotyczących nieruchomości
 • Dział IV KW: informacje o hipotekach

Może zdarzyć się tak, że upatrzyłam już sobie mieszkanie w wymarzonej kamienicy i sięgamy do księgi wieczystej lokalu. Tam okazuje się, że mieszkanie w ogóle księgi wieczystej nie ma. W takim wypadku nadal można mieszkanie nabyć, ale jako udział w nieruchomości. Gdy zapisane jest, że udział dotyczy tego jednego lokalu, który sobie wybraliśmy, mamy wtedy szansę na wyodrębnienie dla niego księgi wieczystej. Jednak gdy takiego wskazania nie ma, możemy mieć dużo problemów. Nie wiemy wszak, do którego konkretnie miejsca w kamienicy nabywamy udziały, więc musimy współzajmować się całością.

Współwłasność - możliwe problemy

Jeśli zdecydujemy się na wejście we współwłasność w kamienicy musimy liczyć się z wieloma niedogodnościami w jej zarządzaniu. Odpowiedzialność bowiem jest zbiorowa i tylko od tego jak dobrze dogadamy się z resztą współwłaścicieli będzie zależeć jak dobrze będzie nam się żyło.

Nieuregulowane podatki a kuno mieszkania

Jeśli okaże się, że na kamienicy ciążą nieuregulowane podatki lub dojdzie do tego już po kupnie udziałów, każdy będzie pociągnięty do odpowiedzialności za ich uregulowanie.

Zgoda wszystkich współwłaścicieli a chęć zmiany wylądu mieszkania

Przy niedużej ilości właścicieli, którzy do tego dobrze się dogadują załatwianie spraw może iść bezkonfliktowo. Natomiast przy większej ilości może pojawiać się odpowiednio więcej problemów. Wedle prawa, do czynności przekraczających zwykły zarząd potrzebna jest zgoda wszystkich. A w to wliczać się będzie na przykład remont. Co w przypadku zgody nieznanych spadkobierców, którzy przebywają za granicą? W takim wypadku możemy nigdy nie doczekać się remontu.

Umowa quoad usum - czym jest?

W wypadku umowy quoad usum właściciele dzielą kamienice na konkretne części czyli mieszkania, które stają się ich własnością. Potrzeba tu jednak zgody wszystkich współwłaścicieli. Nie wymaga ona notariusza, ale lepiej zrobić to w kancelarii.

Zniesienie współwłasności mieszkania

Budynek (a nie działka) dzielony jest między współwłaścicieli na lokale mieszkalne z przyznaniem wyłącznego prawa do własności. W tym wypadku trzeba ponieść spore koszty, które nalicza się względem wartości kamienicy.

Mieszkania w kamienicy mogą mieć skomplikowany stan prawny.

Reprywatyzacja mieszkania - jak sobie poradzić?

Kilka lat temu w Warszawie i większych miastach Polski miała miejsce afera reprywatyzacyjna, gdyż na podstawie tzw. dekretu Bieruta status wielu kamienic otwierał furtkę oszustom. Wytłumaczenie spraw reprywatyzacyjnych wymagałoby osobnego artykułu, jednak w przypadku kupna mieszkania w kamienicy w dużych miastach należy liczyć się z tym, że budynek przeszedł podobną drogę do bycia własnościowym. Problemem jest fakt, że wiele firm i osób prywatnych odzyskujących na tych zasadach kamienice bardzo źle traktowała lokatorów często uciekając się do przemocy, wpędzają ich w bezdomność i długi. Od naszego sumienia zależy czy przymykamy na to oko, ale warto przyjrzeć się firmie, od której kupuje się mieszkanie.

Popytać można mieszkańców kamienicy nie mających mieszkań własnościowych, jak zachowuje się wobec nich firma, jak duży musi płacić czynsz, czy właściciel nie znęca się nad nimi. Można zapytać właściciela, gdzie obecnie mieszka osoba zajmująca nasz przyszłe mieszkanie, czy dostała od nich inny lokal, a nawet poprosić o kontakt z nią.

Pomoc prawnika przy kupnie mieszkania

Najlepszym wyjściem w przypadku chęci kupna mieszkania w kamienicy jest zatrudnienie prawnika zajmującego się nieruchomościami i prawem budowlanym. Oczywiście jest to dodatkowy koszt, ale w przypadku kamienic warto go ponieść i mieć pewność, że nie czeka na nas niespodzianka po podpisaniu umowy kupna.

Kamienica w rejestrze zabytków - co robić?

Bardzo prawdopodobnym jest, że kamienica, w której mieszkanie chcemy kupić znajduje się w rejestrze zabytków. Kamienice wybudowane przed 1940 rokiem z zasady znajdują się w rejestrze zabytków, jednak te wybudowane po 1940 roku również mogą tam należeć.

Kamienica będąca w rejestrze zabytków jest obiektem historycznym lub artystycznym do momentu kiedy nie ulegnie zniszczeniu, a konserwator zabytków i inne organy mają za zadanie przeciwdziałać jej zniszczeniu. Dla nas niewiele to zmienia, poza sytuacją gdzie będziemy chcieli przeprowadzić w naszym mieszkaniu duży remont z np. burzeniem ścian. Właściciel takiej kamienicy wszelkie remonty musi zgłaszać i uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Mogą również pojawić się problemy z zatrudnieniem architekta mającego projektować nasze mieszkanie, gdyż wielu z nich słysząc o rejestrze zabytków po prostu odmawia.

Ocena stanu technicznego mieszkania

Poza stanem prawnym mieszkania w kamienicy oczywiście należy ocenić jego stan techniczny. W przypadku kamienic, szczególnie tych znajdujących się w mniejszych miastach jest to szczególnie ważne, gdyż ich stan może być dużo gorszy niż mieszkan w bloku, którym zarządza administracja komunalna.

Grzyb na ścianach i wilgotność murów - jak sobie poradzić?

Kamienice mają grube i stare mury. Często są lub były zaniedbywane, więc dobrze sprawdzić wraz ze specjalistą od remontów jaki jest stan ścian. Jeśli w naszym mieszkaniu pod warstwą farby (a często na wierzchu) znajduje się grzyb lub wilgoć jego usuwanie i suszenie może być kosztowne.

Sprawdź w mieszkaniu: Instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną

Ciężko w to uwierzyć, ale niektóre kamienice nie mają nadal kanalizacji i chociaż nie uświadczymy tego może w stolicy i wielkich miastach Polski, to w mniejszych takie sytuacje nadal mogą mieć miejsce. Inną ewentualnością może być np. toaleta osobno od mieszkania lub nawet wspólna toaleta na korytarzu. Braku instalacji elektrycznej raczej nie uświadczymy jednak kable i wtyczki mogą być stare i w złym stanie i być może trzeba będzie je wymienić.

Koszty kupna mieszkania w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy, szczególnie takie znajdujące się w dużym mieście zwykle znajduje się w centrum lub w innej pobliskiej, modnej dzielnicy. Jako, że kamienice i dzielnice nimi usiane są niezwykle klimatyczne i od dawna już modne, mieszkania w nich są bardzo drogie.

Oczywiście na cenę mieszkania wpływają takie rzeczy jak lokalizacja, okolica, stan wnętrza mieszkania i stan budynku itd. Szacuje się jednak, że mieszkania w kamienicach z XIX i XX wieku, które są dobrze utrzymane i znajdują w miastach jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków wahają się pomiędzy 7-14 tys. zł za metr kwadratowy.

Kupno mieszkania w kamienicy jako sposób na zarobek i inwestycje

Kupno mieszkania w kamienicy, o ile jej stan prawny i techniczny nie pozostawia wiele do życzenia i nie będziemy musieli ponosić przez nie nadprogramowych kosztów, może być świetną inwestycją. Dobra lokalizacja i moda sprawia, że raczej nie będziemy długo czekać na znalezienie najemcy. Oczywiście im większy metraż i lepsze warunki w środku mieszkania i budynku tym większego czynszu możemy się spodziewać. Możemy wynająć je firmie lub osobie prywatnej i zainwestować jedynie w remont czy home staging.

Ciężko oszacować koszt wynajmu mieszkania na podstawie typu budynku, jednak jako, że mieszkania w kamienicach znajdują się w dobrej lokalizacji w centrum miasta możemy w przybliżeniu spodziewać się zarobków rzędu:

 • Warszawa. Mieszkanie 30m2 w centrum 2500zł, mieszkanie na Pradze Północ w kamienicy, 80m2 4500zł;
 • Kraków. Kawalerka na Starym Mieście 2500zł, mieszkanie 95m2 3500zł- 4500zł;
 • Wrocław. Kawalerka w centrum 2200zł, 100m2 w centrum 5000zł.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 438 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka