Home staging co to

Home staging polega na profesjonalnym przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży, co w każdym przypadku będzie nieco inaczej wyglądać.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy sprawdzeniu nieruchomości, którą chcesz kupić?

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Spis treści:

1. Na czym polega home staging
2. Sposób pracy home stagera
3. Jakie zabiegi pomogą przygotować nieruchomość do wynajmu lub na sprzedaż
4. Home staging a remont generalny
5. Kiedy zwrócić się do home stagera

Indywidualne podejście home stagera do nieruchomości, z którą będzie pracował, jest podstawą, ponieważ każde mieszkanie wymaga nieco innych zabiegów, które pozwolą na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

1. Na czym polega home staging

Home staging jest usługą od dawna popularną na świecie i zyskującą coraz większą popularność również w Polsce, a polegającą na ciekawym przygotowaniu i zaaranżowaniu  wnętrza, co służyć ma zwiększeniu wartości nieruchomości. Ta wartość powinna mieć oczywiście wymiar finansowy, ale dla inwestora będzie oznaczać też skrócenie czasu prezentacji oferty, co również niesie ze sobą wiele korzyści.

Home staging może oznaczać zarówno przeprowadzenie generalnego remontu mieszkania, jeżeli jest taka konieczność, a właściciel dysponuje wystarczającym budżetem, jak i wykorzystanie jedynie drobnych detali i dekoracji, które uczynią nieruchomość bardziej atrakcyjną wizualnie dla potencjalnego klienta.

2. Sposób pracy home stagera

Podczas pierwszej konsultacji z inwestorem, która zawsze musi poprzedzać pracę z mieszkaniem, ustalany jest kompleksowy plan działania. Kluczowe jest określenie grupy docelowej, do której chcemy trafić z produktem, jakim jest w tym przypadku mieszkanie. Warto tu zaznaczyć, że home staging nie ma jedynie wymiaru wnętrzarskiego, ale również (a może przede wszystkim) sprzedażowy, dlatego też tak ważna jest odpowiednia strategia działania. Określenie grupy docelowej pozwoli na ustalenie, jaki styl wnętrza będziemy chcieli osiągnąć i jakie rozwiązania, które cieszą się popularnością w danej grupie, zastosujemy. Na przykład w przypadku studentów, którzy są bardzo ważną grupą najemców, atrakcyjnym rozwiązaniem będzie stworzenie stylowej strefy pracy, a  także zapewnienie kameralnego miejsca ma potrzeby pracy w sieci (tzw. selfie kącik). Są to często pomysły, które przeciętnemu właścicielowi mieszkania nie przyszłyby do głowy, a które mimo swej prostoty mają ogromny wpływ na odbiór danej nieruchomości przez klientów.

Konieczne jest też przedyskutowanie oczekiwań właściciela odnośnie zysku, jaki chce osiągnąć, a także określenie budżetu na home staging. Home stager może pracować zarówno na małym, jak i nawet kilkunasto- lub kilkudziesięciotysięcznym budżecie- wszystko zależy od inwestora i efektu, jaki ma zostać finalnie osiągnięty. 

Jednym z podstawowych źródeł inspiracji dla home stagera powinny być media społecznościowe, zwłaszcza w kontekście dostosowania stylu mieszkania do potrzeb grupy docelowej. Obecnie prywatni inwestorzy nie wykorzystują ich potencjału na tyle, na ile jest to możliwe, ale home stagerzy już tak.

3. Jakie zabiegi pomogą przygotować nieruchomość do wynajmu lub na sprzedaż

Bardzo ważnym etapem pracy z mieszkaniem, jeżeli było ono już wcześniej zamieszkane, jest jego zneutralizowanie, co oznacza usunięcie z pola widzenia potencjalnego  klienta wszelkich elementów osobistych, takich jak zdjęcia rodzinne, pamiątki etc.. Dzięki temu zabiegowi najemca lub nabywca będzie mógł, oglądając mieszkanie, zobaczyć siebie w tym wnętrzu, a także dostrzec jego pełny potencjał w przestrzeni. Dobrze jest też nie pokazywać pustego mieszkania, a takie już zaaranżowane. Zdjęcia takiego wnętrza pozwalają klientom na wizualizację tego, co można osiągnąć w danej przestrzeni.

Ważne jest, aby nasza oferta wyróżniała się wśród innych. Dlatego tak duże znaczenie ma ustalenie, jaki kadr pozwoli osiągnąć taki efekt. Może warto stworzyć krótki film, który przyciągnie uwagę użytkowników portali nieruchomościowych? Klienci powinni być ofertą zachwyceni, nie tylko zainteresowani, a prezentowany standard powinien być co najmniej taki, jak ten, do którego są na co dzień przyzwyczajeni lub nawet od niego wyższy.

4. Home staging a remont generalny

 Home staging może być bardzo rozbudowany i uwzględniać nawet generalny remont. Wszystko zależy od potrzeb inwestora i jego możliwości. Sposób działania home stagera można tu porównać do metod flipperów, przy czym w tym drugim przypadku remont jest podstawą, a home staging może rozpocząć się nawet od momentu, kiedy mieszkanie jest już umeblowane, ale wymaga nadania mu wyjątkowego charakteru.

Co ważne, sam remont nie pozwoli osiągać we wnętrzu poczucia, że jesteśmy u siebie, a to ma w dużym uproszczeniu na celu home staging. Często inwestorzy bardzo dużo płacą za remont nieruchomości, ale nie uwzględniają w budżecie środków na home staging. W rezultacie brak jest efektu wizualnego- wnętrze jest w porządku, ale nic poza tym, a klient powinien się nim móc zachwycić. Charakter wnętrza budują dodatki- obrazy, tekstylia, kwiaty. Dzięki nim przestrzeń się zmienia, co często jest przez inwestorów niedoceniane.

5. Kiedy zwrócić się do home stagera

Współpracę z home stagerem najlepiej jest rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu łatwiej jest osiągnąć spektakularne efekty przy wykorzystaniu mniejszego budżetu. Czasem inwestorowi wystarczy na tym etapie jedynie konsultacja, podczas której określane są konieczne działania, które następnie inwestor realizuje we własnym zakresie. Sposób działania jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od potrzeb inwestora oraz jego budżetu.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka