Inwestowanie wiąże się nie tylko z korzyściami, ale i niebezpieczeństwem straty pieniędzy. Ważne jest, aby objąć odpowiedni, przemyślany cel, który wiąże się ze wszelkimi podmiotami gospodarczymi.
Pierwszym z trzech najważniejszych celów inwestowania w nieruchomości jest wynajem lub dzierżawa. Inwestujemy po to, aby na tym zarabiać. Inwestowanie w wynajem to przede wszystkim inwestycja długoterminowa. Jednakże otrzymywany stały przypływ środków pieniężnych znacząco zachęca potencjalnych inwestorów. Podobnie w przypadku dzierżawy, gdy wydzierżawiający oddaje nieruchomość dzierżawcy, z czego każda ze stron korzysta na tym finansowo, gdyż dzierżawca może pobierać z tego pożytek, a wydzierżawiający otrzymuje czynsz za dzierżawę.
Kolejnym celem jest tzw. flipowanie, polegające na kupnie, ulepszeniu i sprzedaży nieruchomości z zyskiem. Dzięki podnoszeniu wartości poprzez np. wymianę mebli, odświeżenie pomieszczeń itp. możemy pozyskać więcej środków pieniężnych od kupującego, a przy tym sami zyskać, gdyż mieszkanie/dom kupujemy za mniejszą kwotę. Możemy inwestować zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, czy też kupić grunt i wybudować dom.
Trzecim celem jaki możemy wyróżnić jest kupowanie lokacyjne – lokujemy kapitał w nieruchomość, nie koniecznie tylko w mieszkania, ale także lokale, biura, hotele itd., odczekujemy jakiś czas i sprzedajemy. Lokowanie kapitału w nieruchomość musi być dokładnie przemyślane pod wieloma względami, oceniamy jego potencjał. Istotne jest także to, że istnieje przepis w polskim prawie podatkowym, który mówi nam o tym, że jeśli sprzedajemy nieruchomość po 5 latach, to nie płacimy podatku dochodowego. Jeżeli jednak sprzedajemy przed upływem 5 lat płacimy podatek od różnicy pomiędzy tym za ile się kupiło nieruchomość, a za ile sprzedało.
Podsumowując, wymieniliśmy najważniejsze cele, którymi zazwyczaj kieruje się większość inwestorów. Inwestowanie ma swoje zalety, jak i wady i decydując się na tę czynność musimy wiedzieć, że może coś pójść nie po naszej myśli. Wiadomo, że cały proces inwestowania w nieruchomości wiąże się z dużym nakładem pieniędzy, które nie zawsze zostaną pomnożone bez odpowiedniej wiedzy inwestora.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!