Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z ogromnym ryzykiem, gdyż w grę wchodzą bardzo duże pieniądze Jeżeli jesteś początkującym inwestorami lub dopiero zapoznajesz się tym, czym jest inwestowanie, mamy wiele możliwości, aby tą najważniejszą wiedzę zdobyć. Inwestorzy z doświadczeniem chętnie dzielą się swoją wiedzą, dlatego właśnie mamy możliwość skorzystania z kursów internetowych na żywo, płatnych lub nie, ale i na portalach społecznościowych. Możemy również odnaleźć wiele grup poświęconych inwestowaniu w nieruchomości. Mamy tak wiele opcji do wyboru, dlatego warto usiąść i przejrzeć wszystkie pomoce, na jakie możemy sobie pozwolić.
Wspominamy tutaj także o przygotowaniu finansowym. Mamy na myśli tutaj to, że jeżeli nasz budżet nie jest zbyt wystarczający na to, jak chcemy inwestować i na jaką skalę lub być może nie wiemy jaki budżet musimy mieć, powinniśmy rozejrzeć się, jaka jest średnia cena rynkowa nieruchomości w regionie, w którym chcielibyśmy zacząć inwestować.
Jeżeli mniej więcej mamy świadomość, w jakich cenach ludzie najchętniej kupują mieszkania i sprzedają, będziemy wiedzieć, ile tego budżetu będziemy potrzebować. Jeżeli te kwoty będą dla nas zbyt duże, nie musimy się poddawać, ponieważ zawsze jest możliwość wzięcia kredytu.
Flipowanie to spolszczona wersja angielskiego House Flipping. Jest to forma inwestowania na rynku nieruchomości, która często pojawia się, gdy wspominamy o różnych sposobach dodatkowego zarobku. Flipowanie to kupno mieszkania poniżej ceny rynkowej, jego wyremontowanie, zwiększenie wartości oraz sprzedaż klientowi za wyższą cenę. Kiedyś często ludzie, którzy zajmowali się takim sposobem inwestowania, nie wiedzieli, że nazywani są fliperami a ich działania flipowaniem. Ten sposób inwestowania jest bardzo często wybierany, gdyż pozwala nam on na uzyskanie w krótkim czasie dodatkowego dochodu. flipować możemy jednorazowo lub traktować to jako styl życia i zajmować się tym bardziej profesjonalnie.
Na początku, zanim przejdziemy do szukania okazji, powinniśmy zorientować się, co możemy traktować jako okazje na rynku nieruchomości. Taką okazją będzie np. mieszkanie poniżej ceny rynkowej w dobrej lokalizacji, choć często ciężko spotkać się z taką sytuacją. Dlatego również po prostu okazją możemy nazwać mieszkanie za niską cenę. Dla każdego inwestora coś innego może być okazją. Przykładowo mieszkanie, które spełnia nasze wymagania, jest w bardzo dobrym stanie, choć ta cena jest nieco wyższa niż cena rynkowa to i tak będziemy mogli to mieszkanie sprzedać z zyskiem. Okazją może być również mieszkanie poniżej ceny rynkowej, ale i dodatkowo po remoncie. Jednakże nie pozwólmy zmylić się pojęciu „mieszkanie po remoncie”, gdyż ludzie, którzy sprzedają mieszkanie, uważają, że mieszkania po remoncie to również mieszkania, które remont miały kilka lat wstecz, a nie niedawno. Dlatego może być tak, że pomimo tego, o czym mówił sprzedawca, stan faktyczny mieszkania będzie się znacząco różnił i do wymiany będą wszystkie istotne rzeczy tj. instalacje.
Zdobywając wiedzę o inwestowaniu w nieruchomości a konkretniej o flipowaniu, na pewnym etapie znajdziemy również informacje, gdzie szukać tych okazyjnych mieszkań, które pozwolą nam na korzystną dla nas transakcję.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Tak jak wspominaliśmy podczas przygotowań do szukania okazji, powinniśmy zagłębić się w region, w którym chcemy inwestować, a konkretniej w cenę mieszkań i tym na jaką kwotę możemy sobie pozwolić, aby kupić lokal oraz za jaką sprzedać, aby na tym nie stracić.
Po zapoznaniu się z cenami mieszkań warto, jest zadbać o utrzymywanie dobrych kontaktów z pośrednikami. Jeżeli będziemy mieć takie znajomości to pośrednik, który znajdzie ciekawą ofertę mieszkania, na pewno nas o tym powiadomi. Nie musimy jednak poprzestawiać tylko na pośredniku, jeżeli chcemy samemu szukać mieszkań, warto rozejrzeć się nad licytacjami komorniczymi. Na takie licytacje trafiają mieszkania, które są np. zadłużone, czy też takie, z którymi ktoś nie mógł sobie poradzić i zostało ono zlicytowane. Ceny mieszkań z licytacji komorniczych będą na pewno okazyjne, gdyż będziemy kupować mieszkanie np. z różnymi problemami prawnymi, z którymi będziemy musieli się uporać, zanim będziemy chcieli sprzedać to mieszkanie. Na licytacjach komornik, jeżeli nie ma chętnych na mieszkania może coraz niżej schodzić z jego ceną, dlatego dla inwestorów jest to bardzo duża okazja.
Możemy również szukać w internecie ofert osób, które chcą jak najszybciej pozbyć się mieszkania, które np. będzie skazane na licytację komorniczą i jeżeli je odkupimy, to my na tym skorzystamy, ale i pomożemy osobie, która to mieszkanie chce sprzedać.
Często na różnych portalach znajdziemy okazyjne ceny mieszkań, czyli takie, które są podejrzanie niskie. Mieszkania te zazwyczaj właśnie będą obciążone jakimiś problemami nie tylko prawnymi, ale i technicznymi. Zanim zdecydujemy się na kupno takiego mieszkania, musimy dokładnie przeanalizować, czy te problemy, jakie związane są z tym lokum, nie będą za bardzo obciążały naszego budżetu.
Proces flipowania na rynku pierwotnym może znacznie wydłużyć się w czasie, gdyż musimy uzyskać większą ilość dokumentów, pozwoleń. Podobnie jest, jeżeli osoba, która chce kupić od nas mieszkanie na rynku pierwotnym, posiłkuje się kredytem, wtedy również ten czas sprzedaży mieszkania zostanie wydłużony. Zaletą inwestowania na rynku pierwotnym jest to, że wykończenie mieszkania jest znacznie prostsze niż na rynku wtórnym, ponieważ mamy już podstawy, o które zadbał deweloper. Na rynku pierwotnym mamy również takie ułatwienie, że jeżeli blok nie jest oddany do użytku, to my posiadając to mieszkanie, nie musimy płacić wysokich kosztów jego użytkowania.
Flipowanie na rynku wtórnym może okazać się bardziej problematyczne niż na rynku pierwotnym. Na pewno czas remontu na wtórnym może być znacznie dłuższy niż remont mieszkania od dewelopera. Jeżeli staniemy się właścicielami mieszkania, to już od samego początku będziemy musieli uiszczać wszystkie opłaty eksploatacyjne, płacić za media itd. Zaletą inwestowania w nieruchomości znajdujące się na rynku wtórnym jest na pewno to, że ta sprzedaż mieszkań jest płynniejsza, gdyż cena jest znacznie niższa niż na rynku pierwotnym. Dlatego też mieszkanie szybciej sprzedamy i szybciej zarobimy.
Najlepiej szukać mieszkań 3 pokojowych do 50 mkw, gdyż takie mieszkania są najchętniej kupowane na rynku wtórnym. Pamiętajmy, aby przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego sprawdzić bardziej szczegółowo całe mieszkanie, ale również sam budynek czy klatkę schodową. Te elementy również przyciągają potencjalnych klientów, dlatego lepiej szukać mieszkań, których budynki prezentują się całkiem dobrze. Często pięknie wyremontowane mieszkania, znajdujące się w brzydkim zabudowaniu zostają pomijane przez osoby szukające lokum.
Przyglądając się mieszkaniu, zawsze musimy przekalkulować, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na remont, jeżeli zrobimy to niezbyt dokładnie, może okazać się potem po zakupie mieszkania, że remont wyniesie nas zbyt dużo i będziemy tylko na tym stratni.
Na rynku wtórnym ciężko dokładnie określić, ile powinien wynieść nas remont, dlatego, że to zależy od każdego inwestora indywidualnie. Inwestorzy chcą się wyróżniać, aby ich mieszkania były jak najbardziej atrakcyjne dla klientów, dlatego standard, w jakim remontuje mieszkania, może się znacznie różnić od innych osób. Jednakże szacuje się, że za wyremontowanie mieszkania, aby na tym nie stracić, powinniśmy zapłacić do 1000 zł za metr. Natomiast na rynku pierwotnym, 700 zł za metr wykończenia, to cena, która pozwala nam w bardzo dokładny sposób to mieszkanie wykończyć.
Początkujący inwestorzy obawiają się wykonać jakikolwiek ruch na rynku nieruchomości, gdyż zatrzymuje ich myśl, że inwestorów jest zbyt dużo i nie uda im się kupić i sprzedać mieszkania za korzystną cenę. Takie myślenie często ogranicza ludzi przed rozpoczęciem np. flipowania i jest dla nas często krzywdzące, ponieważ powiedzenie, że jest zbyt wielu inwestorów, jest bardzo ogólnikowe. Przy zrobieniu dokładnego researchu miast czy konkretnych regionów, w których chcielibyśmy inwestować, zobrazuje nam czy jest ich aż tak dużo jak nam się wydawało. W małych miejscowościach np. 100 inwestorów to faktycznie jest dużo, ale np. w Warszawie już nie, dlatego wszystko zależy od tego, w jakim miejscu chcemy inwestować. Nie powinniśmy już na samym początku zrażać się do tego przez różne stereotypy, jakie krążą wokół inwestowania. Pomimo tego, że w danym miejscu może być zwiększona liczba inwestorów, to zawsze są szanse na to, że to nasze inwestycje mogą być atrakcyjne dla potencjalnych kupujących, gdyż będziemy się wśród tych inwestorów wyróżniać. Takim wyróżnieniem może być np. sposób remontowania mieszkań czy też cena.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!