aktualizacja: 21 czerwca 2020 r.
Koronawirus jest na ustach całego świata. Ups, to chyba nie jest zbyt dobry skrót myślowy. Tak czy inaczej w ostatnim czasie jest to temat numer jeden w każdym zakątku naszej planety. Poszczególne państwa próbują sobie poradzić z aspektem związanym z ochroną zdrowia i życia obywateli. Przyjrzyjmy się jednak, jak koronawirus może wpłynąć na rynek nieruchomości. Oczywiście nikt do końca jeszcze tego nie wie. Jeżeli ktoś pisze, że ma pewne informacje o wpływie epidemii COVID-19 na rynek mieszkań, raczej nie należy mu ufać. Sprawa konsekwencji ekonomicznych jest w głównej mierze zależna od czasu w jakim gospodarka będzie w stanie zawieszenia. Jednego możemy niestety być pewni, obecna sytuacja nie pozostanie bez konsekwencji dla wielu gałęzi gospodarczych.
Nasze przypuszczenia podzielimy na dwie części:
- potencjalny wpływ koronawirusa na spadek cen mieszkań;
- potencjalny wpływ koronawirusa na wzrost cen mieszkań.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
1. Spadek popytu na mieszkania przez wzrost kosztów transakcyjnych
Jednym z bardzo prozaicznych czynników wpływających w tej chwili na rynek nieruchomości jest trudność spotkania się stron zaangażowanych w proces kupna mieszkania: dotyczy to zarówno spotkań potencjalnego nabywcy mieszkania z przedstawicielami dewelopera np. w biurze sprzedaży, jak i spotkań potencjalnych stron transakcji na rynku wtórnym. Na rynku pierwotnym, klienci zainteresowani kupnem mieszkania najczęściej mają wiele pytań i wątpliwości, a swoje kroki w pierwszej kolejności kierują do biur sprzedaży. Obecnie zdecydowana większość deweloperów zamknęła swoje biura dla klientów. Oczywiście wiele informacji znajduje się na stronach internetowych deweloperów, ale nigdy nie zastąpi to bezpośredniej możliwości wizyty w biurze sprzedaży zlokalizowanym przy nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Spadek "sposobności transakcyjnych" oznacza spadek popytu, co krótkiej perspektywie może przełożyć się na spadek cen.
2. Spadek popytu na mieszkania przez niskie płace i brak pracy
Innym argumentem za średnioterminowym spadkiem cen mieszkań związanych z COVID-19 jest kryzys gospodarczy, który będzie skutkiem przestoju wielu gałęzi gospodarki. Duża część mieszkań kupowana jest pod inwestycje, a nie na własne cele mieszkaniowe. W przypadku załamania gospodarki spadnie zainteresowanie kupnem mieszkania: w pierwszej kolejności inwestorów nabywających nieruchomości za gotówkę, a w drugiej kolejności "zwykłych" nabywców: ludzie, którzy rzeczywiście potrzebują mieszkań mogą nie mieć pieniędzy na zakup nieruchomości (bo np. stracą pracę). Podobnie jak w pierwszym przypadku wpłynie to na mniejszy popyt, a ten spowoduje obniżkę cen mieszkań.
3. Spadek cen mieszkań ze względu na uwolnienie zajętego "zasobu" mieszkaniowego
Część klientów, która kupiła mieszkania, ale nie spłaciła ich w całości może chcieć odstąpić od umowy. Będzie to związane z koniecznością „zaciskania pasa”. Takie osoby w sytuacjach ekstremalnych będą zmuszone do rozwiązania umowy, a tym samym na rynku pojawi się znacznie więcej nieruchomości. Wzrost liczby nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży będzie miała wpływ na spadek rynkowych cen mieszkań: zwiększenie podaży mieszkań z przyczyn niezwiązanych ze wzrostem popytu wymusi konkurencję cenową między deweloperami.
1. Wzrost wartości mieszkań jako bezpiecznego aktywa
W czasach gorszej koniunktury, kryzysów gospodarczych nieruchomości stanowią dobre źródło lokowania kapitału. Może to spowodować większe zainteresowanie mieszkaniami jako źródłem bezpiecznego lokowania pieniędzy. Jak widać ten punkt stoi w sprzeczności z punktem mówiącym, o spadku zainteresowania inwestorów. Tak jak wspominaliśmy wszystkie te argumenty w obecnej chwili są swoistym „wróżeniem z fusów”. Staramy się jak najszerzej opisać możliwe scenariusze.
2. Spadek podaży mieszkań przez bankructwa budowlanki (a tym samym wyższe ceny)
Innym argumentem za wzrostem cen mieszkań może być sytuacja firm budowlanych. Deweloperzy korzystają z usług bardzo wielu firm – podwykonawców. Te firmy z kolei także są zależne od innych podmiotów. Kryzys gospodarczy może spowodować upadek części firm, a tym samym zaburzenia w globalnym łańcuchu powiązań. Plajta wielu firm doprowadzi do mniejszej liczby oddawanych mieszkań. Tutaj łatwo przewidzieć, że im mniej mieszkań dostępnych na rynku tym ceny wyższe.
3. Większa dostępność kredytów hipotecznych może pobudzić popyt
Na wzrost cen mieszkań może mieć wpływ stymulowanie gospodarki przez rząd. Wydaje się być jasne, iż politycy stworzą odpowiednie narzędzia do pobudzenia gospodarki celem wyrwania jej z kryzysu. Jednym z takich „narzędzi” mogą być gwarancje dla kredytów hipotecznych. Ułatwienia dla uzyskiwania kredytów tego rodzaju wpłyną na większe zainteresowania takim źródłem finansowania. Duży popyt na kredyty, które łatwo będzie dostać wpłynie na wzrost cen samych nieruchomości.
4. Lokowanie w mieszkania jako ucieczka przed inflacją
Część ekonomistów przewiduje, że rządzący zdecydują się na dodrukowywanie pieniędzy. Tego typu rozwiązanie spowoduje bardzo duży wzrost inflacji. Część osób, aby „pozbyć” się gotówki ulokuje swój kapitał w pewniejszym źródle, czyli nieruchomościach (szczególnie, że na przykład w przypadku umów deweloperskich cena jest "ustalana" raz a kolejne raty za nieruchomość są płacone według pierwotnej ceny abstrahując od inflacji). Wzrost popytu na nieruchomości może doprowadzić do wzrostu cen.
5. Mniej mieszkań pod inwestycje
Znaczna część mieszkań kupowanych w naszym kraju jest za gotówkę. Mowa tutaj, o inwestorach którzy kupują, a następnie sprzedają mieszkania z zyskiem. Załamanie sytuacji gospodarczej może wpłynąć na mniejsze chęci inwestorów do tego typu działań. Jednocześnie część ekspertów kwestionuje ten argument twierdząc, że w czasach kryzysu (gigantycznej inflacji), mieszkania stanowią bezpieczne źródło lokowania kapitału. Z pewnością za wcześnie jeszcze na jednoznaczne oceny czy inwestorzy będą kupować mniej mieszkań czy też wręcz odwrotnie – decydować się na lokatę pieniędzy w nieruchomościach. Wirus covid-19 z pewnością wpłynie na sytuację inwestorów.
Jak widać wiele argumentów pozostaje w sprzeczności ze sobą. Tak naprawdę sytuacja jest dynamiczna i nikt nie jest w stanie z dozą 100% pewności oszacować jak zachowa się rynek. Więcej o wpływie koronawirusa na rynek nieruchomości przeczytacie w naszym drugim artykule (wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości). Prawdopodobnie w bliskiej perspektywie nastąpi spadek cen mieszkań, by za chwilę odbić się i wywindować ceny w górę.
Niezależnie od cen nieruchomości, jako Pewny Lokal (największa w Polsce firma zajmująca się prawnym oraz inżynieryjnym audytem nieruchomości) jesteśmy w stanie Państwu pomóc w odbiorze technicznym nieruchomości, przeglądzie technicznym na rynku wtórnym, wycenie kosztów remontu, a także przy analizie prawnej m.in. umowy deweloperskiej, ksiąg wieczystych i szeregu innych dokumentów. Możemy Państwu doradzić także w razie ewentualnych pytań związanych z odstąpieniem od umowy deweloperskiej czy innych umów na rynku nieruchomości. Pozostajemy do dyspozycji.
Pewny Lokal wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, stworzył możliwość pomocy w zakresie analizy prawnej odstąpienia od umowy deweloperskiej lub cesji. Nasi prawnicy przygotują dla Państwa kompleksową analizę prawną, która pomoże rozwiązać umowę lub dokonać cesji. Zajmujemy się także "kojarzeniem" osób chętnych nabyciem praw z umowy deweloperskiej z osobami chcącymi "sprzedać" takie prawa. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą pomocą zapraszamy do kontaktu wypełniając formularz.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!