Skontaktuj się z nami!

Ceny mieszkań koronawirus

Jak koronawirus wpłynie na ceny mieszkań? Czy wirus ma wpływ na rynek nieruchomości? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.
Potrzebujesz pomocy prawników przy umowie lub inżynierów przy odbiorze lub przeglądzie technicznym nieruchomości? Działamy także w czasie epidemii.

aktualizacja: 06 maja 2020 r.

Spis treści:

1. Koronawirus – wpływ na gospodarkę
2. Wpływ koronawirusa na ceny mieszkań
2.1. Jak COVID-19 może przyczynić się do spadku cen mieszkań?
2.2. Jak koronawirus może wpłynąć na wzrost cen nieruchomości?
3. Ceny mieszkań spadną czy wzrosną?

1. Koronawirus – wpływ na gospodarkę i rynek

Koronawirus jest na ustach całego świata. Ups, to chyba nie jest zbyt dobry skrót myślowy. Tak czy inaczej w ostatnim czasie jest to temat numer jeden w każdym zakątku naszej planety. Poszczególne państwa próbują sobie poradzić z aspektem związanym z ochroną zdrowia i życia obywateli. Przyjrzyjmy się jednak, jak koronawirus może wpłynąć na rynek nieruchomości. Oczywiście nikt do końca jeszcze tego nie wie. Jeżeli ktoś pisze, że ma pewne informacje o wpływie epidemii COVID-19 na rynek mieszkań, raczej nie należy mu ufać. Sprawa konsekwencji ekonomicznych jest w głównej mierze zależna od czasu w jakim gospodarka będzie w stanie zawieszenia. Jednego możemy niestety być pewni, obecna sytuacja nie pozostanie bez konsekwencji dla wielu gałęzi gospodarczych.

2. Wpływ koronawirusa na ceny mieszkań

Nasze przypuszczenia podzielimy na dwieczęści:

- potencjalny wpływ koronawirusa na spadek cen mieszkań;

- potencjalny wpływ koronawirusa na wzrost cen mieszkań.

2.1. Jak COVID-19 może przyczynić się do spadku cen mieszkań

1. Spadek popytu na mieszkania przez wzrost kosztów transakcyjnych

Jednym z bardzo prozaicznych czynników wpływających w tej chwili na rynek nieruchomości jest trudność spotkania się stron zaangażowanych w proces kupna mieszkania: dotyczy to zarówno spotkań potencjalnego nabywcy mieszkania z przedstawicielami dewelopera np. w biurze sprzedaży, jak i spotkań potencjalnych stron transakcji na rynku wtórnym. Na rynku pierwotnym, klienci zainteresowani kupnem mieszkania najczęściej mają wiele pytań i wątpliwości, a swoje kroki w pierwszej kolejności kierują do biur sprzedaży. Obecnie zdecydowana większość deweloperów zamknęła swoje biura dla klientów. Oczywiście wiele informacji znajduje się na stronach internetowych deweloperów, ale nigdy nie zastąpi to bezpośredniej możliwości wizyty w biurze sprzedaży zlokalizowanym przy nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Spadek "sposobności transakcyjnych" oznacza spadek popytu, co krótkiej perspektywie może przełożyć się na spadek cen.

2. Spadek popytu na mieszkania przez niskie płace i brak pracy

Innym argumentem za średnioterminowym spadkiem cen mieszkań związanych z COVID-19 jest kryzys gospodarczy, który będzie skutkiem przestoju wielu gałęzi gospodarki. Duża część mieszkań kupowana jest pod inwestycje, a nie na własne cele mieszkaniowe. W przypadku załamania gospodarki spadnie zainteresowanie kupnem mieszkania: w pierwszej kolejności inwestorów nabywających nieruchomości za gotówkę, a w drugiej kolejności "zwykłych" nabywców: ludzie, którzy rzeczywiście potrzebują mieszkań mogą nie mieć pieniędzy na zakup nieruchomości (bo np. stracą pracę). Podobnie jak w pierwszym przypadku wpłynie to na mniejszy popyt, a ten spowoduje obniżkę cen mieszkań.

3. Spadek cen mieszkań ze względu na uwolnienie zajętego "zasobu" mieszkaniowego

Część klientów, która kupiła mieszkania, ale nie spłaciła ich w całości może chcieć odstąpić od umowy. Będzie to związane z koniecznością „zaciskania pasa”. Takie osoby w sytuacjach ekstremalnych będą zmuszone do rozwiązania umowy, a tym samym na rynku pojawi się znacznie więcej nieruchomości. Wzrost liczby nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży będzie miała wpływ na spadek rynkowych cen mieszkań: zwiększenie podaży mieszkań z przyczyn niezwiązanych ze wzrostem popytu wymusi konkurencję cenową między deweloperami.

2.2. Jak koronawirus może wpłynąć na wzrost cen nieruchomości?

1. Wzrost wartości mieszkań jako bezpiecznego aktywa

W czasach gorszej koniunktury, kryzysów gospodarczych nieruchomości stanowią dobre źródło lokowania kapitału. Może to spowodować większe zainteresowanie mieszkaniami jako źródłem bezpiecznego lokowania pieniędzy. Jak widać ten punkt stoi w sprzeczności z punktem mówiącym, o spadku zainteresowania inwestorów. Tak jak wspominaliśmy wszystkie te argumenty w obecnej chwili są swoistym „wróżeniem z fusów”. Staramy się jak najszerzej opisać możliwe scenariusze.

2. Spadek podaży mieszkań przez bankructwa budowlanki (a tym samym wyższe ceny)

Innym argumentem za wzrostem cen mieszkań może być sytuacja firm budowlanych. Deweloperzy korzystają z usług bardzo wielu firm – podwykonawców. Te firmy z kolei także są zależne od innych podmiotów. Kryzys gospodarczy może spowodować upadek części firm, a tym samym zaburzenia w globalnym łańcuchu powiązań. Plajta wielu firm doprowadzi do mniejszej liczby oddawanych mieszkań. Tutaj łatwo przewidzieć, że im mniej mieszkań dostępnych na rynku tym ceny wyższe.

3. Większa dostępność kredytów hipotecznych może pobudzić popyt

Na wzrost cen mieszkań może mieć wpływ stymulowanie gospodarki przez rząd. Wydaje się być jasne, iż politycy stworzą odpowiednie narzędzia do pobudzenia gospodarki celem wyrwania jej z kryzysu. Jednym z takich „narzędzi” mogą być gwarancje dla kredytów hipotecznych. Ułatwienia dla uzyskiwania kredytów tego rodzaju wpłyną na większe zainteresowania takim źródłem finansowania. Duży popyt na kredyty, które łatwo będzie dostać wpłynie na wzrost cen samych nieruchomości.

4. Lokowanie w mieszkania jako ucieczka przed inflacją

Część ekonomistów przewiduje, że rządzący zdecydują się na dodrukowywanie pieniędzy. Tego typu rozwiązanie spowoduje bardzo duży wzrost inflacji. Część osób, aby „pozbyć” się gotówki ulokuje swój kapitał w pewniejszym źródle, czyli nieruchomościach (szczególnie, że na przykład w przypadku umów deweloperskich cena jest "ustalana" raz a kolejne raty za nieruchomość są płacone według pierwotnej ceny abstrahując od inflacji). Wzrost popytu na nieruchomości może doprowadzić do wzrostu cen.

3. Ceny mieszkań spadną czy wzrosną?

Jak widać wiele argumentów pozostaje w sprzeczności ze sobą. Tak naprawdę sytuacja jest dynamiczna i nikt nie jest w stanie z dozą 100% pewności oszacować jak zachowa się rynek. Więcej o wpływie koronawirusa na rynek nieruchomości przeczytacie w naszym drugim artykule (wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości). Prawdopodobnie w bliskiej perspektywie nastąpi spadek cen mieszkań, by za chwilę odbić się i wywindować ceny w górę.

Niezależnie od cen nieruchomości, jako Pewny Lokal (największa w Polsce firma zajmująca się prawnym oraz inżynieryjnym audytem nieruchomości) jesteśmy w stanie Państwu pomóc w odbiorze technicznym nieruchomości, przeglądzie technicznym na rynku wtórnym, wycenie kosztów remontu, a także przy analizie prawnej m.in. umowy deweloperskiej, ksiąg wieczystych i szeregu innych dokumentów. Możemy Państwu doradzić także w razie ewentualnych pytań związanych z odstąpieniem od umowy deweloperskiej czy innych umów na rynku nieruchomości. Pozostajemy do dyspozycji.

Pomoc przy odstąpieniu od umowy lub cesji

Pewny Lokal wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, stworzył możliwość pomocy w zakresie analizy prawnej odstąpienia od umowy deweloperskiej lub cesji. Nasi prawnicy przygotują dla Państwa kompleksową analizę prawną, która pomoże rozwiązać umowę lub dokonać cesji. Zajmujemy się także "kojarzeniem" osób chętnych nabyciem praw z umowy deweloperskiej z osobami chcącymi "sprzedać" takie prawa. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą pomocą zapraszamy do kontaktu wypełniając formularz.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 277 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka