Czy koronawirus podlega prawnej definicji siły wyższej? Biorąc pod uwagę zaistniałe fakty, wydaje się że tak, ale opinie ekspertów bywają podzielone. Brakuje także jednoznacznej definicji siły wyższej w prawie. Głównym zagadnieniem jest tutaj niewykonanie jakiś czynności prawnych związanych z zaistniał siłą wyższą. W związku z koronawirusem, możliwe jest bowiem, że nie będziemy w stanie dostarczyć odpowiednich zaświadczeń np. o niezaleganiu z podatkami (formalności związane z kredytem wprost wpływające na umowę z deweloperem), które są niezbędne w procesie zawarcia umowy deweloperskiej. Deweloper nie powinien w takiej sytuacji obciążać nas karami umownymi, ponieważ brak możliwości załatwienia niezbędnych formalności powoduje, że nie możemy podpisać umowy. Jednakże pojawiają się także głosy, że nie ma przesłanek, abyśmy nie byli w stanie wywiązać się z podpisania umowy deweloperskiej w określonym w umowie terminie. Nie wprowadzono, bowiem stanu klęski żywiołowej. Każdą tego typu sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. Najlepszym sposobem będzie wyjaśnienie deweloperowi z jakiego powodu nie możemy w terminie podpisać umowy deweloperskiej. Większość deweloperów powinna przystać na odroczenie podpisania umowy deweloperskiej.
Jak duży wpływ koronawirus wywrze na rynek nieruchomości, jest w głównej mierze zależne od czasu trwania pandemii. Osoby będące na wczesnym etapie zakupu nieruchomości, być może odłożą decyzję do czasu ustabilizowania się sytuacji. Koronawirus ma wpływ na zdecydowaną większość sektorów gospodarki, a w globalnym łańcuchu powiązań wszystko oddziałuje na siebie wzajemnie. Natomiast dla niektórych osób nieruchomości w trudnych czasach mogą okazać się dobrym źródłem lokowania kapitału. Kiedy wartość gotówki jest niepewna, lokowanie oszczędności w nieruchomościach wydaje się lepszym rozwiązaniem. Być może właśnie to spowoduje, że rynek mieszkaniowy nie popadnie w całkowitą stagnację.
Deweloperzy mocno przestawiają się na sprzedaż mieszkań z wykorzystaniem nowych technologii (wirtualny spacer po inwestycji), bowiem biura sprzedaży pozostają zamknięte. Trzeba pamiętać, że ciężko jest zastąpić rozmowę w biurze sprzedaży, przy tak ważnej decyzji jaką jest zakup nieruchomości. W obecnej sytuacji widać było znaczący spadek zainteresowania klientów nieruchomościami w pierwszej połowie marca, jest to głównie spowodowane niepewną sytuacją na rynku pracy. Obecnie sytuacja powoli zaczyna powracać do sytuacji sprzed pandemii. Osoby, które są w trakcie czynności związanych z kupnem mieszkania nie zgłaszają większych przeszkód. Znaczna część kancelarii notarialnych pozostaje otwarta, a odbiory mieszkań odbywają się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Zarówno notariusze jak i deweloperzy wprowadzili dodatkowe środki ochronne podczas czynności związanych z obsługą klientów.
Część osób liczy na znaczne obniżki cen mieszkań po przywróceniu sytuacji sprzed pandemii. Przed koronawirusem rynek nieruchomości przeżywał prawdziwy boom. Mieszkania z każdym miesiącem notowały coraz większe ceny, a mimo wszystko nabywców nie brakowało. Jednakże czekający na duże obniżki, mogą się takowych nie doczekać. Jednym z argumentów za tym, że ceny mieszkań nie spadną jest ten, o którym pisaliśmy powyżej, czyli chęci lokowania kapitału w nieruchomościach. Duże zainteresowanie (popyt) wpłynie oczywiście na to, że ceny nie spadną (podaż). Deweloperzy mówią także, że po pierwszym dużym spadku na początku marca, sytuacja wraca do normalności. Klienci kierują swoje pytania poprzez strony internetowe i widać, że liczba tych zapytań już w tej chwili jest porównywalna z tymi sprzed paru miesięcy. Znaczna część mieszkań w Polsce kupowana jest przez osoby zawodowo zajmujące się „obrotem” nieruchomościami. Tego typu osoby nie zamierzają rezygnować z inwestowania w nieruchomości po zakończeniu pandemii.
Jeżeli jesteśmy zmuszeni do odstąpienia od umowy deweloperskiej np. w związku z niepewną sytuacją na rynku pracy, a deweloper grozi nam karami umownymi możemy zdecydować się na cesję praw i obowiązków na inną osobę. Firma Pewny Lokal pomaga nie tylko przy analizach prawnych umów od dewelopera, ale także „kojarzymy” osoby zainteresowane nabyciem praw z umowy deweloperskiej (potencjalnych cesjonariuszy) z osobami chcącymi „sprzedać” takie prawa (cedentami). Doradzamy takim stronom jak bezpiecznie podpisać umowę cesji. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani taką pomocą prosimy o wypełnienie poniższego formularza.
Pandemia koronawirusa ma wpływ na wiele zawodów. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się pracy pośredników nieruchomości w dobie Covid-19. Sytuacja związana z ogłoszeniem pandemii wpłynęła na cały rynek nieruchomości. Nie inaczej sytuacja wygląda z pośrednikami nieruchomości. Do tej pory ich praca w dużej mierze polegała na spotykaniu się z klientami. Obecnie kontakty między ludźmi zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Jak więc, poradzić sobie w pracy z klientem, bez bezpośredniego kontaktu? W dużej mierze agencje nieruchomości przeniosły swoją działalność do Internetu. Tam gdzie nie ma konieczności bezpośredniego kontaktu z klientem, pośrednicy komunikują się przy pomocy wiadomości mailowych. W przypadku konieczności kontaktu „na żywo”, agenci nieruchomości wykorzystują do tego celu wideokonferencje.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Agencje nieruchomości starają się wciąż pozyskiwać nowe oferty, ponieważ klienci teraz więcej czasu spędzają w Internecie i to właśnie tam poszukują ogłoszeń, o interesujących ich mieszkaniach lub domach. Stały dopływ nowych ofert powoduje, że przyszli nabywcy mieszkań cały czas pozostają w kontakcie z daną agencją nieruchomości. Pośrednicy zwracają uwagę, że znacząco zwiększyła się liczba zapytań o oferty właśnie poprzez wiadomości mailowe. Szybka odpowiedź na pytania klientów, może decydować o powodzeniu danej transakcji.
Znudzony klient, długo czekający na reakcję będzie szukał innych ofert, czym zmniejszy szansę na zarobek danej agencji.
W czasach, gdy jesteśmy zamknięci w domach, nie ma możliwości obejrzenia danego mieszkania. W tym celu dobre agencje nieruchomości robią wideoprezentacje, gdzie klient nie wychodząc z domu, ma szansę na odbycie wirtualnego spaceru po nieruchomości. Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniej wizyty, ale tego typu sposób prezentacji mieszkania może pomóc w podjęciu decyzji o zainteresowaniu danym lokalem lub odrzuceniem danej oferty. Pośrednicy nieruchomości starają się, aby jakość obrazu wideoprezentacji stała na wysokim poziomie. Nabywca nie chce, aby jakieś szczegóły uszły jego uwadze poprzez złą jakość transmisji. Warto poprosić agenta, aby podczas zdalnej prezentacji pokazał nam też np. widok z okien mieszkania. Być może nowe narzędzia, które obecnie wykorzystywane są przez pośredników, upowszechnią się także po ustaniu ograniczeń związanych z koronawirusem.
Dobry pośrednik nieruchomości musi wykazywać się spokojem w obecnej sytuacji. Wielu klientów może być zdenerwowanych poprzez trudną sytuację ekonomiczną. Agent nieruchomości powinien wykazać się profesjonalizmem i nie dać odczuć klientowi, że mogą być jakieś problemy związane z transakcją. Rolą agenta jest przygotowanie nabywcy mieszkania i sprzedającego do załatwienia wszelkich formalności, tak aby nie odczuwali niepokoju związanego z panującą pandemią koronawirusa. Agencje nieruchomości stosują także niezbędne środki bezpieczeństwa związane z obsługą klientów. Pośrednicy wyposażeni są w rękawiczki ochronne, rezygnują z podawania ręki na powitanie, utrzymują odpowiedni dystans podczas niezbędnych spotkań.
Decydując się na bezpośrednią wizytę w biurze nieruchomości, sprawdźmy, czy jest ono otwarte. Niektóre agencje zdecydowały się na prace biur, ale np. ograniczyły liczbę pracowników, którzy obsługują klientów. Zmienione mogą być także godziny otwarcia biura. Najlepiej upewnijmy się, że sprawy, które chcemy załatwić, są naprawdę niezbędne do odbycia bezpośredniej wizyty w agencji. Pierwszą naszą czynnością powinien być kontakt mailowy lub telefoniczny z agentem nieruchomości, który poinformuje nas o wszystkich następnych czynnościach.
Zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres mailowy – kontakt@pewnylokal.pl. Pomagamy zarówno w odbiorach technicznych nieruchomości jak i analizie prawnej umowy deweloperskiej.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!