Skontaktuj się z nami!

Koronawirus a rynek nieruchomości

Kontynuujemy nasz cykl dotyczący wpływu koronawirusa na rynek nieruchomości. W tej części skupimy się na przeszkodach, które powodują nerwową sytuację na rynku mieszkaniowym.
Potrzebujesz pomocy prawników przy umowie lub inżynierów przy odbiorze lub przeglądzie technicznym nieruchomości? Działamy także w czasie epidemii.

Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości:

  1. Problem z podpisaniem umowy u notariusza

Jednym z istotnych problemów jest brak możliwości podpisania umowy przeniesienia własności w obecności notariusza. Większość kancelarii w których przyjmują notariusze wskutek pandemii koronawirusa pozostaje zamkniętych. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż Krajowa Rada Notarialna zastanawia się nad wprowadzeniem wideokonferencji, które pozwolą na zakończenie tego problemu. Nie jest to jednak rozwiązanie, które można wprowadzić z dnia na dzień, ponieważ wymaga zastosowania odpowiednich uregulowań. Po zakończeniu obowiązywania ograniczeń wprowadzanych przez rządzących może się okazać, że czas oczekiwania na załatwienie formalności u notariusza znacznie się wydłuży.

  1. Brak otwartych biur sprzedaży u deweloperów

Większość deweloperów zamknęła swoje biura sprzedaży. Wiąże się to z trudnością uzyskania informacji na temat szczegółów kupna mieszkania. Klienci chcący kupić mieszkanie w pierwszej kolejności udają się do tego typu biur sprzedaży. Jest to najprostsze rozwiązanie, na miejscu można obejrzeć inwestycję, a także uzyskać wszelkie materiały potrzebne do przeanalizowania oferty. Oczywiście w tej chwili większość materiałów udostępniana jest poprzez strony internetowe deweloperów, ale nie zastąpi to bezpośredniej rozmowy z przedstawicielem dewelopera.

  1. Czy będą opóźnienia na budowach?

Obecnie prace na budowach toczą się bez większych przeszkód. Jednakże sytuacja w kraju jest dynamiczna i cały czas wprowadzane są różne ograniczenia, które mogą wpływać także na pracowników budowy. Obecnie jednak nie są notowane przestoje, a łagodna zima pozwoliła na przyspieszenie w wielu pracach.

  1. Problem z formalnościami urzędowymi

Celem załatwienia odpowiednich pozwoleń, trzeba odwiedzić państwowe urzędy. Na przykład w celu wydania zaświadczenia o zameldowaniu (potrzebne na rynku wtórnym). Obecnie większość urzędów jest zamkniętych dla interesantów. W związku ze wstrzymaniem pracy urzędów nie ma możliwości załatwienia wielu spraw, co powoduje opóźnienia np. w zakresie kupna nieruchomości. Sytuacja po otwarciu urzędów może być problematyczna ponieważ wszystkie wstrzymane sprawy trzeba będzie na bieżąco załatwiać, co przyczyni się do ogromnych kolejek.

  1. Problemy z pozwoleniem na użytkowanie

Także są to problemy natury urzędowej, ale po stronie deweloperów. Deweloper nie może rozpocząć wydawania mieszkań bez uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Żeby uzyskał takie pozwolenie budowę musi odwiedzić szereg odpowiednich służb. Jedną z nich jest nadzór. W tej chwili wizyty urzędników na budowach zostały wstrzymane. Przyczyni się to do opóźnień w wydawaniu nieruchomości.

Wpływ koronawirusa na cenę mieszkań

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy, o wpływie koronawirusa na cenę mieszkań. Tak naprawdę w obecnej sytuacji ciężko przewidzieć jak zachowa się rynek nieruchomości. Więcej na temat czynników wpływających na wzrost i spadek ceny mieszkań, przeczytacie klikając tutaj. Sytuacja zmienia się dynamicznie, a my na bieżąco staramy się obserwować rynek nieruchomości. Jedyne czego możemy być pewni w obecnej sytuacji to, że koronawirus wpłynie także na branżę budowlaną.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w odbiorze technicznym mieszkania lub sprawdzenia stanu technicznego nieruchomości (domu, mieszkania) z rynku pierwotnego zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal. Oprócz pomocy w audycie technicznym oferujemy także wsparcie w kompleksowej analizie dokumentacji prawnej. Zespół naszych prawników jest w stanie w krótkim czasie przygotować kompleksowy raport. Mamy także możliwość telefonicznej konsultacji z prawnikiem przygotowującym analizę dokumentów. Pozostajemy do dyspozycji.

Zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub wysyłając wiadomość mailową na adres – kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 26 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka