Skontaktuj się z nami!

Umowa deweloperska koronawirus

W dzisiejszym artykule skupiamy się na wpływie koronawirusa na podpisywanie umów deweloperskich. Czy koronawirus może być powodem zerwania umowy z deweloperem?
Potrzebujesz pomocy prawników przy umowie lub inżynierów przy odbiorze lub przeglądzie technicznym nieruchomości? Działamy także w czasie epidemii.

Koronawirus a umowa deweloperska

Wiele osób zastanawia się obecnie nad konsekwencjami koronawirusa w odniesieniu do problemów gospodarczych. Sytuacja epidemiczna spadła na wszystkich nagle, a umowy deweloperskie były podpisywane jeszcze do niedawana w zupełnie innej sytuacji ekonomicznej. Zawarcie umowy z deweloperem jest często największym przedsięwzięciem naszego życia. Najczęściej decyzja, o kupnie mieszkania powiązana jest z wzięciem kredytu hipotecznego. Co w sytuacji kiedy koronawirus spowoduje, że nie będziemy w stanie wywiązać z zapisów umowy deweloperskiej? Czy jesteśmy w stanie rozwiązać umowę z deweloperem? Poniżej zamieszczamy małą analizę przygotowaną przez nasze biuro prawne.

Koronawirus - nadzwyczajna zmiana stosunków (rebus sic standibus)

Klauzula rebus sic stantibus (inaczej: klauzula nadzwyczajnej zmiany stosunków) jest uregulowana w art. 357(1) kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią, strona umowy może domagać się jej zmiany, jeżeli nastąpi nadzwyczajna zmiana stosunków. Z uwagi na to, że klauzula ta w ingeruje w swobodę zawierania umów i stosunki gospodarcze między dwoma podmiotami, jej stosowanie jest całkowicie wyjątkowe.

Zgodnie z Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 5 lutego 2014 r . sygn. akt VI ACa 1073/13 “Klauzula rebus sic stantibus, o której mowa w art. 3571 k.c. dotyczy nadzwyczajnej zmiany stosunków, a nie nadzwyczajnej zmiany sytuacji życiowej jednej ze stron. Jest to zmiana stosunku zobowiązaniowego poza zgodą obu zainteresowanych stron. Klauzula zezwalająca na modyfikację powstałego stosunku prawnego dotyczy tylko wyjątkowych i nadzwyczajnych sytuacji. Określenie "nadzwyczajne zmiany" oraz "nadzwyczajne wypadki", zakłada, że chodzi tu o wyjątkowe zdarzenia (strajki, nieurodzaj, długotrwała susza, pożar, powódź), nagłe i zaskakujące, których nie można było przewidzieć.”

Oznacza to, że zastosowanie tego przepisu kodeksu cywilnego uzależnione jest od czynników, które muszą występować łącznie:

  1. nastąpiła zmiana warunków gospodarczych, które są powszechne i niezależne od stron,
  2. zmiana stosunków, która jest nietypowa, zdarza się bardzo rzadko i jest niemożliwa do przewidzenia.

 

Zgodnie z ww. przepisem, na omawianą klauzulę można powołać się, gdy nastąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków, która skutkuje tym, że spełnienie świadczenia:

 

  1. byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami
  2. groziłoby jednej ze stron rażącą stratą.

 

Ocenę, czy nabywcy przysługuje prawo do skorzystania z art. 357 1 kodeksu cywilnego należy rozpatrywać zawsze indywidualnie.

 

Wpływ koronawirusa na pracę deweloperów

Koronawirus ma wpływ na zdecydowaną większość gałęzi gospodarczych. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku deweloperów. Chociaż prace na budowach raczej nie notują przestojów to duże grono deweloperów zamknęło swoje biura sprzedaży. W obecnej niepewnej sytuacji gospodarczej wiele osób, które jeszcze przed wybuchem epidemii rozważało zakup mieszkania może wstrzymać lub wręcz zrezygnować z kupna nieruchomości. Z pewnością odbije się to na całej branży budowlanej. W tej chwili ciężko przewidzieć jak dokładnie zachowa się rynek, ale z dużą dawką prawdopodobieństwa można już mówić, o dużo mniejszych wpływach deweloperów ze sprzedaży mieszkań w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Pomoc prawna Pewny Lokal 

Pewny Lokal oferuje pomoc nie tylko przy analizie umów od dewelopera, ale także m.in. służy wsparciem w przygotowaniu opinii prawnej odnośnie możliwości odstąpienia od umowy deweloperskiej. Koszt opinii to 500 zł (cena wraz z podatkiem VAT - 23%). W ramach opinii jesteśmy w stanie rozstrzygnąć następujące kwestie:

- koszt odstąpienia od umowy deweloperskiej - jakie odsetki, kary umowne?

- podpowiadamy w jakiej formie dostarczyć pismo dotyczące odstąpienia do dewelopera

- oceniamy realne szanse na uznanie przez dewelopera możliwości odstąpienia od umowy

- zwracamy uwagę czy nabywca ma prawo odstąpić od umowy na podstawie przesłanek zawartych w tejże umowie

- mówimy czy w świetle przesłanek ustawowych jest możliwość na odstąpienie. Czy spełnione zostają przesłanki do uznania stanu nadzwyczajnych zmian okoliczności?

- jaka podstawa prawna posłuży nam do odstąpienie od umowy?

Pomoc przy odstąpieniu od umowy lub cesji

Pewny Lokal wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, stworzył możliwość pomocy w zakresie analizy prawnej odstąpienia od umowy deweloperskiej lub cesji. Nasi prawnicy przygotują dla Państwa kompleksową analizę prawną, która pomoże rozwiązać umowę lub dokonać cesji. Zajmujemy się także "kojarzeniem" osób chętnych nabyciem praw z umowy deweloperskiej z osobami chcącymi "sprzedać" takie prawa. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą pomocą zapraszamy do kontaktu wypełniając formularz.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 57 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka