Ocena stanu technicznego starego domu

Rozważając zakup starego domu, musimy mieć świadomość, że taka transakcja wiąże się z pewnymi ryzykami. Aby je zminimalizować, dobrze jest zdecydować się na skorzystanie z usługi przeprowadzenia oceny jego kondycji.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Opinia techniczna budynku
2. Ocena stanu domu przed kupnem

1. Opinia techniczna budynku

Ocena (lub opinia) techniczna przygotowywana jest przez inżyniera bądź technika po przeprowadzeniu szczegółowych oględzin domu oraz na podstawie dokumentacji projektowej, jeżeli taka jest dostępna.

Dobrze jest rozważyć jej zlecenie na etapie zainteresowania zakupem danej nieruchomości. W przypadku domu inaczej niż ma to miejsce w wielomieszkaniowych inwestycjach, z ewentualnymi kosztami napraw będziemy musieli mierzyć się samodzielnie, ponieważ nie mamy tu części wspólnych, o których stan zadba wspólnota lub spółdzielnia. Dodatkowo, jeżeli rozważamy zakup starego domu, to problemy, z którymi może przyjść się nam mierzyć, mogą być naprawdę duże, jak na przykład nieszczelność kanalizacji lub dachu.

Odbiór technicznySprawdzenie stanu technicznego.

2. Ocena stanu domu przed kupnem

Dokładna weryfikacja stanu technicznego budynku może mieć duży wpływ na decyzję odnośnie jego zakupu lub rezygnacji z niego.

Szczegółowego sprawdzenia wymagają przede wszystkim następujące elementy:

  • instalacja elektryczna - z jakiego została wykonana materiału, z jakimi zabezpieczeniami mamy do czynienia, z jakiego rodzaju przewodami, czy widoczne są ślady zaistniałych wcześniej incydentów w postaci zasmoleń lub stopionych kabli;
  • instalacja wodna - z jakiego materiału wykonane są rury (np. żeliwne lub stalowe). Należy pamiętać, że żywotność takiej instalacji szacuje się na około 30 - 40 lat, więc w przypadku starszej instalacji należy liczyć się z koniecznością jej wymiany;
  • instalacja kanalizacyjna - z jakich materiałów jest wykonana, czy są ślady po nieszczelnościach.
     

Warto podkreślić, że wszelkie badania, wykonywane przez inżyniera bądź technika Pewnego Lokalu, są przeprowadzane w sposób nieinwazyjny, co może mieć duże znaczenie dla sprzedającego, będącego nadal właścicielem badanego domu.

Sprawdzenia pod względem kondycji wymaga również system ogrzewania. W tym przypadku nawet jeżeli stan instalacji jest dobry, to może okazać się, że jego wydajność jest zbyt niska i warto wówczas rozważyć jego wymianę w celu obniżenia ponoszonych w związku z ogrzewaniem budynku kosztów.

Tym, co powinno zwrócić uwagę podczas przeprowadzania oceny domu, są naruszenia konstrukcji budynku, których symptomem mogą być na przykład pęknięcia ścian.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na kondycję dachu, nie tylko z zewnątrz, ale też na jego konstrukcję oraz izolację. Może się bowiem okazać, że w przypadku remontu będziemy musieli liczyć się nie tylko z wymianą okładziny dachowej, ale z koniecznością wykonania całej konstrukcji dachu.

Naszą czujność powinny też wzbudzić wszelkie zawilgocenia w podpiwniczeniach, ponieważ one też mogą zwiastować poważne problemy w przyszłości.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka