Ocena stanu starego domu

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Ocena stanu technicznego starego domu | 797 014 014

W poniższym artykule podpowiadamy, jak postępować wobec starego domu, który planujemy kupić.

Stary dom a nowe problemy

Jeżeli planujemy kupić stary dom i chcemy przeprowadzić kontrolę jego stanu, zawiłość polega na tym, że możemy się spodziewać wszystkiego. Stare budownictwo ma to do siebie, że było tworzone w sposób niesformalizowany. W zależności od tego, jaką technologią wznoszono taki budynek, jak był realizowany, możemy spodziewać się większej lub mniejszej ilości ewentualnych problemów. W przypadku każdego zakupu domu nie powinniśmy pomijać tak ważnego momentu, jakim jest kontrola jego stanu technicznego, a w szczególności, jeżeli chcemy kupić dom, który stoi już kilkanaście lat. Stare budownictwo, jest szczególnie narażone na powstawanie usterek, dlatego tak istotna jest weryfikacja jego stanu wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zakup niesprawdzonego domu, nie będzie ulgą, która by towarzyszyła przeprowadzce do nowego lokum, tylko będzie się to wiązało z różnymi pojawiającymi się później nieprzyjemnościami.

Zlecenie sprawdzenia stanu technicznego warto zlecić profesjonalistom.

Kupno starego domu – co sprawdzić

 W przypadku starego budownictwa musimy sprawdzić taką inwestycję przede wszystkim pod kątem instalacji, a mowa tu głównie o instalacji elektrycznej, gazowej, wodnej i grzewczej. Te elementy, jeżeli nie będą spełniały swojej roli i zaczną funkcjonować nieprawidłowo, mogą generować bardzo dużo kosztów i problemów. Dlatego właśnie bardzo ważne jest to, aby zweryfikować te wszystkie rzeczy niewidoczne gołym okiem.

Sprawdzamy również jakość wykonania izolacji termicznej i hydroizolacji, gdyż tutaj również jakieś nieprawidłowości mogą przysporzyć nam wielu problemów oraz przesłanek, które mogą świadczyć o tym, ze zaburzona może być jakaś konstrukcja budynku ze względu na jego wiek. Bazujemy tutaj na podstawie symptomów, dzięki którym oceniamy, czy występuje jakieś zagrożenie dotyczące zburzenia prawidłowego funkcjonowania domu.

Powinniśmy sprawdzić jakość wykonanych odwodnień dookoła domu. Jeżeli grunt będzie źle przepuszczał wodę, możemy się spodziewać po deszczu powodzi na działce. Kałuże utrudniają poruszanie się po działce, na której stoi dom oraz mogą powodować zawilgocenie jego fundamentów. Dlatego właśnie sprawdźmy, w jaki sposób woda z działki jest odprowadzana, o ile zadbano o taki element.

Kupując stary dom, musimy sprawdzić jakość wykonania samego jego wnętrza, gdyż może się okazać, że dom, który z pozoru wygląda ładnie i został odświeżony przez poprzednich właścicieli, ma np. tynki starego typu, odspojone od ścian. Wówczas istnieje ryzyko, że zaczną one odpadać od ścian, co by się oczywiście wiązało z dużymi kosztami naprawy.

Stary dom  - przykład z pracy fachowców Pewny Lokal

Przykład pracy ze starym domem pojawia się tutaj w celu zasygnalizowania tego, jak ważne jest wcześniejsze dogłębne sprawdzenie domu przed jego zakupem.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Sprawdzaliśmy stary, przedwojenny dom we Wrocławiu, który został odświeżony powierzchownie przed sprzedażą i w bardzo krótkim okresie użytkowania okazało się, że wszędzie zaczął wychodzić grzyb, nie było wentylacji, izolacja budynku była błędnie wykonana. Pojawił się również podsiąk kapilarny i woda dostawała się z zewnątrz do środka budynku. Jakość izolacji termicznej była tak niska, że system ogrzewania zastosowany w tym domu, nie był wystarczający, aby go ogrzać.

Niestety odstąpienie od takiej umowy i udowodnienie osobie sprzedającej, że w domu są popełnione jakieś błędy, jest bardzo trudne i wiąże się z długoletnią walką w sądzie. To ryzyko wystąpienia niespodziewanych problemów zawsze towarzyszy zakupie starego domu. Chcąc zainwestować duże pieniądze, musimy upewnić się, że nasza wymarzona inwestycja nie będzie wiązała się z nieprzyjemnościami i komplikacjami.

Weryfikacja stanu zewnętrznych elementów domu

Mówiąc o domu, a szczególnie o jego hydroizolacji, musimy podkreślić to, że takimi istotnymi elementami jest dach, jego poddasze i części ukryte pod ziemią. Ryzyko związane z pojawieniem się olbrzymich kosztów w przypadku prac zanikających jest bardzo duże, a wiele rzeczy może nie być przewidzianych, podczas podejmowania decyzji o zakupie starego domu.

Nabywając nieruchomość wolnostojącą, wszystkie koszty związane z utrzymaniem części zewnętrznych leżą po stronie właściciela, a nie tak, jak jest w mieszkaniu, że za części wspólne odpowiada wspólnota, która dzieli się kosztami napraw.

Pomoc fachowców przy sprawdzeniu domu

Zawsze warto podczas sprawdzania domu przed jego kupnem, skorzystać z pomocy osób, które posiadają doświadczenie techniczne. Te wszystkie nieprawidłowości, jakie mogą występować, niekoniecznie muszą być widoczne okiem osoby, która fachowej wiedzy nie posiada. Nasza firma Pewny Lokal oferuje kompleksową analizę stanu technicznego domu i mieszkań, dlatego zachęcamy do kontaktu z nami: 797 014 014, w celu umówienia się na sprawdzenie inwestycji.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie domu?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • W sprawdzanym domu średnio wykrywamy 27 usterek. Sprawdzamy też stan prawny domu i to, co zostanie zbudowane w sąsiedztwie domu.
 • Naprawa usterek w standardowym domu kosztuje średnio 40 000 zł.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 657 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka