Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym

W poniższym artykule poruszymy temat dotyczący opłat notarialnych pojawiających się podczas zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Z artykułu dowiesz się również, jakich dodatkowych kosztów można spodziewać się podczas kupna mieszkania na rynku wtórnym. Zapraszamy do lektury i do szerszego zapoznania się z tematem.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Planując kupno mieszkania na rynku wtórnym, dobrze jest właściwie skalkulować budżet, biorąc pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty związane z transakcją zakupu nieruchomości. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych komplikacji na etapie jej  finalizacji. Jakie koszty dodatkowe należy wziąć pod uwagę, przygotowując się do kupna mieszkania?

Kupno mieszkania a dodatkowe koszty

Na koszty dodatkowe składają się:

 1. opłaty notarialne,
 2. koszty kredytowe (jeżeli zakup finansujemy kredytem hipotecznym),
 3. prowizja agencji nieruchomości.

Punkty 2 oraz 3 niekoniecznie muszą nas dotyczyć- jeżeli zakupu dokonujemy za gotówkę, a mieszkanie znaleźliśmy bez pomocy pośrednika, wówczas musimy liczyć się jedynie z opłatami notarialnymi. Te są nie do uniknięcia, ponieważ umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi być bezwzględnie sporządzona w formie aktu notarialnego.

Poszukiwanie nieruchomości na własną rękę koszty 

Jeśli ktoś planuję kupno mieszkania, to musi najpierw znaleźć nieruchomość, która będzie jak najlepiej spełniać jego indywidualne potrzeby, preferencje i możliwości finansowe. Można rozpocząć poszukiwania na własną rękę, co jest najtańszym rozwiązaniem. Nie trzeba płacić żadnemu pośrednikowi, w internecie znajduje się wiele stron z ogłoszeniami nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego. Na witrynach branżowych można liczyć na różne porównywarki i zawężenie wyników po zaznaczeniu konkretnej lokalizacji, wpisaniu metrażu, ceny itd. Niestety ogłoszeń jest wiele, więc ich przejrzenie zajmuje sporo czasu. Nie ma też pewności, że opis oferty jest zgodny ze stanem faktycznym mieszkania. 

Ile wynosi prowizja agencji nieruchomości

Jeśli ktoś chce szybko znaleźć nieruchomość, która będzie zgodna z jego potrzebami i preferencjami, to warto skorzystać z usług pośrednika. Agencja nieruchomości pobiera opłatę w wysokości od 2 do 3% wartości nieruchomości, czyli ceny transakcyjnej. Oczywiście zawsze można negocjować wysokość prowizji, szczególnie przy dużej konkurencji na rynku. Biuro pobiera prowizję po zawarciu umowy przedwstępnej ze sprzedającym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli z jakichś powodów dojdzie do jej rozwiązania z winy kupującego, to nie odzyska się zapłaconej prowizji, bo nie podlega ona zwrotowi. Umowę pośrednictwa zawsze sporządza się w formie pisemnej lub elektronicznej. 

Podatek za zakup mieszkania na rynku wtórnym

Kupno mieszkania od dewelopera wiąże się z koniecznością zapłacenia za nie ceny brutto powiększonej o podatek VAT. Nie pobiera się już podatku od czynności cywilnoprawnych, można również liczyć na to, że deweloper będzie musiał zająć się rozliczeniem podatku w przypadku zakupu nieruchomości na podstawie faktury VAT. Jeśli nieruchomość została objęta społecznym programem mieszkaniowym, to zostanie nałożony dodatkowo podatek VAT w wysokości 8% Przy metrażu nieprzekraczającym 150 m kw. Przy większej powierzchni użytkowej wysokość podatku VAT zwiększa się do 23%. Z kolei w przypadku nabycia mieszkania na rynku wtórnym konieczne jest opłacenie podatku PCC, który wynosi 2% wartości nieruchomości.

Taksa notarialna kalkulator  

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Odwołując się do poprzednich akapitów, można szybko zauważyć, że koszty notarialne są dosyć znaczące. W związku z tym zawczasu trzeba się przygotować finansowo do ich opłacenia w kancelarii notarialnej. W zależności od kwoty wybranego lokalu można sprawdzić obowiązującą nabywcę taksę notarialną. Dodatkowo w tabelkach wyżej znajdziesz też informacje o pozostałych opłatach notarialnych typu - cena za wypisy czy wniosek wieczystoksięgowy, a także wielkości opłat sądowych. Oczywiście trzeba pamiętać również o kwocie związanej z podatkiem PCC przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego. Jeśli masz wątpliwości, możesz zawsze dopytać zawczasu dewelopera bądź danego notariusza. Dodatkowo coraz więcej stron internetowych proponuje kalkulatory, które po wpisaniu szczegółów transakcji (tj. ceny nieruchomości i drogi jej nabycia), wyliczają przewidywalną sumę opłat czekających nabywcę w kancelarii. Zalecamy, jednak weryfikację tych wyliczeń bezpośrednio z notariuszem bądź przedstawicielem dewelopera, by nie dopuścić do rozbieżności oraz problemu w spłacie zobowiązań przy podpisywaniu umowy.

Planując kupno mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z transakcją zakupu nieruchomości.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania?

Na opłaty notarialne, związane z transakcją zakupu mieszkania na rynku wtórnym składa się kilka elementów, z których część jest stała, a część zmienna, uzależniona od wartości przedmiotu umowy.

Za co dokładnie płacimy u notariusza?

Na opłaty składa się:

Taksa notarialna - jej maksymalną wysokość określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku. Oznacza to, że notariusz nie może pobrać opłaty wyższej niż wskazana w rozporządzeniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby taksa była niższa. W związku z tym warto jej wysokość z notariuszem negocjować jeżeli zaproponowana stawka wydaje się nam za wysoka, ponieważ są duże szanse na osiągnięcie pułapu cenowego, który będzie satysfakcjonujący dla obydwu stron. Stawki określone rozporządzeniem w zależności od wartości nieruchomości kształtują się jak poniżej:

 • do 3000 zł - 100 zł;
 • powyżej 3000 zł do 10.000 zł - 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
 • powyżej 10.000 zł do 30.000 zł - 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 zł;
 • powyżej 30.000 zł do 60.000 zł - 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 zł;
 • powyżej 60.000 zł do 1.000.000 zł - 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł;
 • powyżej 1.000.000 zł do 2.000.000 zł - 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł;
 • powyżej 2.000.000 zł - 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł, nie więcej jednak niż 10.000 zł. Jeżeli czynności dokonywane są pomiędzy osobami z I grupy podatkowej, wówczas maksymalna stawka taksy notarialnej wynosi 7500 zł.

Odpis aktu notarialnego - od 6 do 20 zł za stronę odpisu (plus VAT),

Stałe opłaty sądowe, w tym opłata za założenie księgi wieczystej - 60 zł, opłata za dokonanie wpisu prawa własności do księgi wieczystej- 200 zł, opłata za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej (w przypadku, gdy zakup finansujemy kredytem hipotecznym)-  200 zł,

Opłaty dodatkowe - podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości transakcji (należny tylko w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym)

Poniżej przykładowa szacunkowa kalkulacja opłat notarialnych dla lokalu o wartości 500 tysięcy złotych:

Tabela 2.1 : Przykładowe szacunkowe koszty opłat notarialnych

Taksa notarialna (z 23% VAT)3500 zł
Podatek od czynności cywilnoprawnych (2%)10 000 zł
Wpis do księgi wieczystej 200 zł
PCC od hipoteki19 zł
Odpis aktu notarialnego50 zł
Suma kosztów notarialnych 13 769 zł

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1202 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka