Najszybciej zarezerwujesz nasze usługi online - tak jak 4 z 5 naszych klientów Rezerwuj online
797 014 014

Ile wytrzyma mieszkanie zaprojektowane w bloku z wielkiej płyty?

W artykule opisujemy wady i zalety kupna mieszkania w bloku z wielkiej płyty oraz najistotniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas oceny stanu technicznego.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

navigate_before Karol, główny inżynier Pewny Lokal

prawnik pewnego lokalu

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Chcesz poprawić swoje warunki mieszkaniowe, ale masz ograniczone środki finansowe. Kusi Cię zatem oferta zakupu mieszkania w bloku z wielkiej płyty, za połowę ceny mieszkania oferowanego przez deweloperów! Wiadomo, najczęściej do odnowienia, ale zdarzają się także zaskakujące oferty z mieszkaniami, które dopiero co przeszły generalny remont. Nie wiesz, co masz zrobić. W końcu ten typ budownictwa, jak żaden inny, od lat budzi kontrowersje. Myślisz sobie, jeśli komuś zależało się na szybkim zbyciu mieszkania w wielkiej płycie, to po to je starannie wyremontował, aby zwiększyć szansę sprzedaży. Co się więc za tym kryje? Czy zakup takiego mieszkania w ogóle ma sens?

Ile wytrzyma mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Wielka płyta do odczarowania. Są powody, żeby zerwać z uprzedzeniami i poważnie rozważyć zakup mieszkania w wielkiej płycie jako inwestycji na lata. W końcu takich bloków jest tysiące, ich mieszkańcy to ogromna, sięgająca 12 mln, populacja. Żaden tego typu budynek nigdy dotąd się nie zawalił ani nie został rozebrany z powodu złego stanu technicznego. A że tego typu bloki były nawet w słusznie minionej epoce wykpiwane (serial Alternatywy 4)… No cóż, katastroficzne wizje się jak dotąd nie sprawdziły. Domy stoją i będą stały jeszcze wiele długich lat. A to prawdopodobnie za sprawą nowych rządowych regulacji prawno-finansowych, które mają spowodować przyśpieszenie działań podejmowanych w celu poprawy stanu technicznego budynków z wielkiej płyty, co przyniesie wymierne korzyści ich mieszkańcom. Według ekspertów, po wzmocnieniu ich konstrukcji i termomodernizacji ceny lokali w wielkiej płycie mogą znacznie wzrosnąć.

Warto więc wziąć pod uwagę zakup mieszkania w dotąd zaniedbanym budynku wielkopłytowym, który ma szansę na modernizację wspomaganą przez rząd.

Co jest nie tak z wielką płytą? Wielokrotnie nas straszono, że prędzej czy później takie domy się rozlecą jak domki z kart. Wbrew powszechnej opinii, nie jest tak źle. Na podstawie zleconych przez rząd , trwających kilka lat badań ok. 300 budynków wielkopłytowych, wybranych spośród około 60 tys. wciąż istniejących na terenie całego kraju tego typu obiektów z lat 60. i 70. XX w., Instytut Techniki budowlanej sporządził raport, który jest podstawą do dalszych działań ze strony rządowej administracji. Najważniejszą tezą raportu ITB jest to, że w większości przypadków nieprawidłowości budownictwa wielkopłytowego są możliwe do usunięcia. Domy nie grożą zawaleniem, ich konstrukcja jest solidna. Na pewno postoją nie, jak nas straszono, maksymalnie 50 lat ale co najmniej dwa razy dłużej. By zapewnić im długowieczność, należy jednak przedsięwziąć kompleksowe naprawy i modernizacje, mogące zapobiec degradacji. Naprawa jedynie samej konstrukcji budynków nie ma sensu. Konieczna jest termomodernizacja, w tym zwiększenie grubości ocieplenia, które, jeśli w ogóle zostało kiedyś wykonane, mogło już ulec częściowemu zawilgoceniu i uszkodzeniu.

Doklejenie kolejnej warstwy styropianu lub wełny mineralnej, ma na celu osiągnięcie parametrów termicznych elewacji wymaganych przez obecne przepisy. Ze względu na dodatkowe obciążenie dla konstrukcji konieczne jest wzmocnienie nośności budynku, poprawienie połączeń płyt, które, wykonywane kiedyś niezbyt starannie, wskutek wieloletniej eksploatacji budynku mogły ulec osłabieniu. Najbardziej wrażliwymi miejscami wielkiej płyty są łączniki warstw fakturowej i nośnej. Najszybciej ulegają zawilgoceniu i korozji wskutek działania wód opadowych i wilgoci z pary wodnej wykraplającej się w przegrodzie.

Wsparcie finansowe kupna mieszkania

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Rząd na ratunek wielkiej płycie. Rząd planuje wspomagać finansowo wspólnoty z większościowym udziałem własności komunalnej i spółdzielnie mieszkaniowe w procesie modernizacji osiedli z wielkiej płyty. Pomoc w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych otrzymają również samorządy. Będzie też dodatkowa premia za instalowanie systemów odnawialnych źródeł energii. A więc w dalszej perspektywie, z racji wciąż niższej ceny takich mieszkań w stosunku do lokali wybudowanych innymi metodami, zamieszkanie w nich będzie nie tylko zasadne, ale wręcz opłacalne dla rodzin o ograniczonych zasobach finansowych. Dodatkowym efektem działań rządu ma być gruntowna poprawy charakterystyki energetycznej budynków a docelowo ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania.

Jakie są wady i zalety mieszkań w bloku z wielkiej płyty?

Opinie o blokach z wielkiej płyty są jednoznaczne: są szare i brzydkie (o ile nie przeszły częściowej termomodernizacji), niestarannie wykonane, energochłonne. Mieszkania w nich są ciasne, nieustawne (ślepe kuchnie!) i niewygodne, głośne, drogie w eksploatacji z powodu przestarzałego systemu ogrzewania i niedostatecznej izolacji termicznej elewacji i dachu oraz braku ocieplenia stropów nad nieogrzewanymi piwnicami. Dlatego część mieszkańców jest stale zadłużona. Przede wszystkim takie bloki są niebezpieczne. Wszędobylskie kraty, przestarzała instalacja elektryczna i gazowa, problemy z szybką ewakuacją, brak systemu oddymiania klatek schodowych stwarzają zagrożenie dla życia mieszkańców. Na szczęście ich konstrukcja jest odporna na wybuch gazu a stare stalowe przewody instalacji sanitarnych nie rozprzestrzeniają ognia, jak nowe, plastikowe. Ponadto warto wiedzieć, że wytrzymałość betonu z czasem wzrasta.

Beton użyty w elementach prefabrykowanych produkowano w możliwie najlepszych warunkach, jakie można osiągnąć, podobnie jak same elementy, które były wykonane w fabrykach domów. Do zalet należy też zaliczyć zazwyczaj spore odległości między budynkami i dużo zielonej przestrzeni na osiedlach. Wiele bloków z wielkiej płyty ma świetną lokalizację w centrach miast lub w ich pobliżu, zapewniającą dobrą infrastrukturę społeczną i połączenia komunikacyjne.

Kontrola stanu technicznego bloku z wielkiej płyty

Nowa młodość starych blokowisk? Budynki z wielkiej płyty były wznoszone od stu lat, w Polsce najwięcej ich powstało w latach siedemdziesiątych. Okazały się kosztowne, jednak zakrojone w tym czasie na wielką skalę wieloletnie przedsięwzięcie inwestycyjne umożliwiało częściową redukcję ogromnego deficytu na lokale mieszkalne w państwie permanentnego niedoboru wszystkiego. Dziś takich budynków się nie buduje, ale o już istniejące trzeba zadbać.

Instytut opracował zalecenia dla kontroli okresowych budynków. Będą też przeprowadzane szkolenia zarządców i rzeczoznawców. Systemowe wady technologiczne wielkiej płyty powstały przede wszystkim w wyniku nierzetelnych prac projektowych i robót budowlanych, natomiast wady i uszkodzenia elementów wykończeniowych i systemów instalacyjnych wynikły z naturalnych procesów ich zużycia i starzenia. Dlatego ważne są rzetelnie prowadzone obowiązkowe kontrole okresowe, podczas których można dostrzec wiele usterek, takich jak rysy i pęknięcia elementów ściennych i stropowych, nieszczelności w miejscu łączeń balkonów i loggii ze ścianą budynku, zawilgocenia i wykwity pleśni, rdzawe zacieki na powierzchni elementów żelbetowych, ubytki betonu, objawy degradacji pokrycia dachowego i systemu odwodnienia.

Stwierdzone usterki usuwa się na bieżąco, natomiast co pięć lat jest obowiązek dokonania szczegółowych przeglądów budowlanych, w wyniku których przeprowadzone są większe, kompleksowe remonty. ITB opracowała katalog zabiegów mających na celu poprawę parametrów poszczególnych elementów budynków z wielkiej płyty, takich jak uszczelnianie pęknięć, ochrona powierzchniową betonu, odciążenie istniejących łączników przez montaż nowych kotew rozporowych, naprawa obróbek blacharskich odprowadzających wodę poza płytę oraz montaż dodatkowej warstwa ocieplenia ściany, zapewniającej wieszakom lepsze warunki pracy, eliminującej wilgoć i wielokrotne zmiany temperatury.

Jak sprawdzić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty? Blok blokowi nierówny, mieszkania w nich są także w różnym stanie. Dlatego, jeśli nie jesteś pewien, czy podejmujesz właściwą decyzję, lokując w takim miejscu swoje oszczędności, skorzystaj z usługi sprawdzenia lokalu przed zakupem z pomocą inspektora z firmy Pewny Lokal (tel. 797 014 014).


autor posta

Autor

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

PORADNIKI

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

pobierz poradnik pewny lokal

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Badanie
termowizyjne

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Audyt działki

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik poodbiorowy

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Operat szacunkowy

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 159 opinii.

Poznaj naszych prawników

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

DYSPOZYCYJNOŚĆ

Raport z analizy przygotowujemy w ciągu 48h.

Dyspozycyjność

DOŚWIADCZENI PRAWNICY

Analizy umów wykonują doświadczeni prawnicy.

Dyspozycyjność

JEDNOLITY FORMAT USŁUG

Raporty wykonywane są według sprawdzonego schematu.

Dyspozycyjność

ZGROMADZONA WIEDZA

Doświadczenie z setek przeanalizowanych umów.

Zamów analizę prawną

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka