Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym jest umowa rezerwacyjna. Umowa rezerwacyjna to umowa, na podstawie której deweloper wyłącza ze swojej oferty proponowanie innym osobom konkretnego lokalu, który rezerwuje potencjalny nabywca. Możemy rozróżnić kilka umów rezerwacyjnych, takie, które są zgodne z prawem oraz takie, którymi deweloper może się posłużyć, aby obejść ustawę deweloperską (ustawa deweloperska to akt prawny regulujący prawa i obowiązki dewelopera podczas prowadzenia przedsięwzięcia inwestycyjnego).
Warto również wspomnieć, czym jest rachunek powierniczy, a jest to sposób zabezpieczenia pieniędzy nabywcy nieruchomości od dewelopera. Na rachunku otwartym lub zamkniętym gromadzone są środki nabywcy przeznaczone na kupno mieszkania.
Deweloper jest zobowiązany według ustawy deweloperskiej do prowadzenia rachunku powierniczego, gdy nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie budynku. Jeżeli pozwolenie jest uzyskane, to deweloper nie ma obowiązku prowadzenia rachunku i możemy podpisać umowę rezerwacyjną, gdzie możemy wystąpić np. o kredyt. Pamiętajmy jednak, że umowa rezerwacyjna nie zobowiązuje nas do podpisania umowy deweloperskiej, tylko do podpisania umowy przedwstępnej lub też umowy przenoszącej własność i taka sytuacja jest jak najbardziej zgodna z prawem. Natomiast musimy uważać na sytuację, gdy umowa rezerwacyjna próbuje obejść umowę deweloperską, a deweloper prowadzi swoje przedsięwzięcie inwestycyjne podczas gdy budynek jeszcze nie uzyskał pozwolenia na użytkowanie. Jeżeli deweloper chce podpisać z nami tylko umowę rezerwacyjną, to takie działanie jest niezgodne z ustawą i rodzi się pytanie, czy jest to dla nas bezpieczne. Teoretycznie nie jest, ale musimy to uwarunkować od wysokości opłaty rezerwacyjnej.
Standardowa opłata rezerwacyjna wynosi między 5 a 15 tys. zł. W przypadku gdy opłata wynosi ponad 15 tys. i deweloper nie stosuje rachunku powierniczego, to mamy sytuację bardzo niebezpieczną dla nabywcy, gdyż może się okazać, że deweloper próbuje na nas tylko zarobić i ma podpisane np. 20 umów rezerwacyjnych na ten sam lokal. Zawsze, gdy spotkamy się z sytuacją próby obejścia umowy deweloperskiej, zalecamy od razu skontaktować się z prawnikiem, który wyjaśni możliwe działanie dewelopera i konsekwencje, jakie grożą zarówno nabywcy, jak i deweloperowi za zawarcie innej umowy niż deweloperska.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!