Zamów pomoc prawną

Jak negocjować z deweloperem

Czy z deweloperem warto negocjować? Tak, ale warto wiedzieć jak to robić.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.

Negocjacje z deweloperem

Praktyka naszej firmy (pomagamy nabywcom mieszkań od strony prawnej oraz inżynieryjnej) pokazuje, że nawet z deweloperami da się negocjować. Właśnie o tym będzie ten artykuł.

Negocjacje z deweloperami podzielilibyśmy na dwa rodzaje negocjacji. Pierwszy rodzaj negocjacji dotyczy ceny, drugi wszelkiego rodzaju postanowień umownych, które mogą być dla nas niekorzystne.

Negocjacje ceny z deweloperem

Pamiętajmy, że także deweloperzy (a nie tylko sprzedawcy mieszkań na rynku wtórnym „schodzą z ceny”). Oczywiście ochota dewelopera do negocjacji cenowych będzie zależna od momentu sprzedaży mieszkania. Mieszkania oferowane przez deweloperów w tzw. „przedsprzedażach” zwykle są stosunkowo agresywnie wycenione, dlatego potencjalna obniżka ceny za mieszkanie zwykle nie przekroczy 1-2 proc. Na największą obniżkę można liczyć już po zakończeniu przedsprzedaży, ale na stosunkowo wczesnych etapach inwestycji deweloperskiej, szczególnie, jeśli deweloper finansuje większość inwestycji z pieniędzy nabywców.

W swoim „arsenale” mamy całą „masę” argumentów, które możemy zastosować, żeby skłonić dewelopera do obniżki ceny. Z tego, co mówią nam nasi klienci, bardzo dobrze działa strategia „na konkurencyjnych deweloperów” (tj. już przy pierwszym kontakcie z przedstawicielem dewelopera poinformujmy go, że rozmawiamy także z innymi deweloperami i pytamy o ich inwestycje, a najlepiej wymieńmy te kilka konkretnych konkurencyjnych inwestycji).

W momencie, gdy deweloper prześle już nam prospekt informacyjny zawsze możemy „doczepić” się do mniej lub bardziej prawdziwych niedoskonałości danej inwestycji. Możemy np. domagać się obniżenia ceny ze względu na planowane uciążliwe obiekty w pobliżu naszego przyszłego mieszkania - prospekcie informacyjnym deweloperzy mają obowiązek poinformować przyszłych nabywców mieszkań o „uciążliwych” inwestycjach, które zgodnie z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym planowane są w pobliżu (np. cmentarz, obwodnica itp.).

Negocjacje umowy deweloperskiej

Równie ważne jak negocjacje dotyczące ceny płaconej za mieszkanie od dewelopera są negocjacje dotyczące postanowień umownych umowy deweloperskiej. Ogólna zasada jest taka, że im większy deweloper, tym mniej jest on skłonny do zmian w, zaakceptowanym przez jego biuro prawne, wzorze umowy deweloperskiej. Nawet jednak duzi deweloperzy są skłonni do niewielkich negocjacji, jeżeli widzą, że dla klienta zmiana konkretnych klauzul umownych jest niezbędna dla podpisania umowy. Oczywiście konkretne klauzule w umowach z deweloperem sugerujemy negocjować przed wizytą u notariusza w celu podpisania umowy deweloperskiej.

Spośród klauzul umownych, które warto negocjować z deweloperem są m.in. postanowienia dotyczące sankcji i kar umownych dla dewelopera za opóźnienia w realizacji inwestycji. W świetle ustawy deweloperskiej, jedyną „ustawową” sankcją dla dewelopera za opóźnienia w realizacji inwestycji jest prawo do odstąpienia od umowy przez nabywcę w razie spóźnienia przez dewelopera z podpisaniem umowy przenoszącej własność mieszkania lub domu. Znamy jednak przypadki osób, które skłoniły dewelopera do dodania do umowy deweloperskiej klauzuli, zgodnie z którą deweloper będzie też musiał płacić nabywcy kary umowne za opóźnienia z oddaniem mieszkania do odbioru. Inne postanowienia umowne, które warto negocjować z deweloperem dotyczą także m.in. opisu mieszkania (im precyzyjniej tym lepiej), zabezpieczenia nabywcy przed roszczeniami i hipotekami, czy terminów.

Zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania pomocy prawnej lub inżynieryjnej przy kupnie mieszkania: 797 014 014.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 246 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka