Porada prawna

Umowa deweloperska a prospekt informacyjny

Prospekt informacyjny stanowi załącznik do umowy deweloperskiej. Deweloper ma zawsze obowiązek sporządzić prospekt przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Poniższy artykuł objaśnia, jakie informacje można znaleźć w prospekcie informacyjnym oraz w projekcie umowy deweloperskiej, jednak w sposób oczywisty nie wyczerpuje problematyki prawnych konsekwencji i ryzyk związanych z podpisaniem niebezpiecznej umowy. W tym celu zachęcamy do skorzystania z pomocy prawników firmy Pewny Lokal, którzy sprawdzą, czy wszystkie klauzule w umowie deweloperskiej zabezpieczają interes nabywcy mieszkania. Działamy szybko i sprawnie, a kompleksowy raport z analizy dokumentacji przesyłamy klientowi już po 48h od złożenia zamówienia na naszej stronie internetowej. Oferujemy również usługi inżynierów, którzy pomagają klientom podczas odbiorów technicznych mieszkań oraz domów.

Jak sprawdzić dewelopera?

Czym jest prospekt informacyjny?

Poza uregulowaniem instytucji umowy deweloperskiej, ustawa deweloperska wprowadziła nowy instrument ochrony nabywców lokali jakim jest prospekt informacyjny. Prospekt zawiera informacje o deweloperze, przede wszystkim na temat doświadczenia (obowiązek wymienienia ostatnio zrealizowanych inwestycji) oraz o nieruchomości i konkretnym lokalu, którego nabyciem zainteresowany jest klient. Deweloper jest zobowiązany dostarczyć prospekt nabywcy przed rozpoczęciem sprzedaży lokali (w praktyce chodzi o moment, kiedy deweloper zaczął „reklamować” inwestycję, np. w internecie), a dostarczenie nie może być uzależnione od podpisania umowy rezerwacyjnej ani wpłacenia zaliczki. 

Prospekt informacyjny jest darmowy i wystarczy zainteresowanie potencjalnego klienta aby deweloper był zobowiązany dostarczyć mu prospekt na tzw. trwałym nośniku (w teorii prospekt powinien być więc dostarczony na papierze lub np. nośniku USB, w praktyce wystarczająca jest forma elektroniczna). Należy pamiętać, że prospekt jest załącznikiem do umowy deweloperskiej, dlatego treść prospektu i umowy nie może być sprzeczna, a deweloper przed podpisaniem umowy deweloperskiej ma obowiązek poinformować nabywcę o wszelkich zmianach wprowadzonych w prospekcie. Deweloperowi, który w prospekcie informacyjnym podaje informacje niezgodne z prawdą grozi odpowiedzialność karna!

Prospekt informacyjny to obowiązkowy dodatek i jednocześnie załącznik do umowy.

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Jakie informacje musi zawierać prospekt informacyjny

Prospekt informacyjny dzieli się na dwie części: ogólną i indywidualną. Część ogólna prospektu powinna być taka sama dla całego przedsięwzięcia deweloperskiego. Prezentuje ona dane dotyczące dewelopera i jego dotychczasowy inwestycji, ale również informacje dotyczące nieruchomości oraz budynku. W tej części prospektu należy zwrócić szczególną uwagę na informację o planowanych inwestycjach w promieniu 1 km. W praktyce może się np. okazać, że gmina ma w planach budowę oczyszczalni ścieków lub drogi szybkiego ruchu – deweloper powinien poinformować o tym nabywcę w prospekcie.

W części indywidualnej prospektu znajdują się informacje dotyczące konkretnego lokalu lub domu, którym zainteresowany jest nabywca. Znajdziemy tu m.in. parametry i opis tych lokali, ich ceny, usytuowanie, charakterystykę rozkładu pomieszczeń, standard wykończenia, liczbę kondygnacji i lokali w budynku, doprowadzone media, czy dostęp do drogi publicznej. Do prospektu deweloper załącza rzut kondygnacji z zaznaczeniem lokalu mieszkalnego oraz wzór umowy deweloperskiej.


Dowiedz się, czym jest i co powinna zawierać dobra umowa deweloperska

Na co zwrócić uwagę przy lekturze prospektu informacyjnego

Analizując treść prospektu, warto sprawdzić czy zawarte w nim dane są zgodne ze stanem faktycznym. Należy sprawdzić czy informacje na temat nieruchomości są zgodne z księgą wieczystą, np. czy w prospekcie zostały wymienione wszystkie hipoteki widniejące w księdze. Równie istotne jest zweryfikowanie, czy deweloper wskazany w prospekcie jest rzeczywiście właścicielem nieruchomości (znowu w tym celu, warto porównać treść prospektu i księgi). Warto także porównać z prospektem treść innych dokumentów od dewelopera takich jak: projekt umowy deweloperskiej czy projekt umowy rezerwacyjnej (w praktyce może się np. okazać, że część indywidualna prospektu i projekty umów różnią się np. w zakresie przynależności do mieszkania lub standardu jego wykończenia – w takiej sytuacji, przed podpisaniem umów należy zadbać, żeby był do nich dołączony poprawiony prospekt). Przede wszystkim jednak należy sprawdzić, czy deweloper wypełnił wszystkie pola w prospekcie – czasami zdarza nam się np. że w prospekcie brak jest numeru księgi wieczystej.

Jeśli potrzebują Państwo porady związanej z kupnem mieszkania od dewelopera (w tym z analizą prawną umowy deweloperskiej lub prospektu informacyjnego), zapraszamy do kontaktu: 797 014 014.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 415 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka