Zamów pomoc prawną

Deweloper opóźnia sprzedaż mieszkania

Doradzamy, co należy zrobić, gdy deweloper opóźnia się ze sprzedażą mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Co zrobić, gdy deweloper opóźnia sprzedaż nieruchomości?

Kupno mieszkania od dewelopera wiąże się z podpisaniem z nim tzw. umowy deweloperskiej. W umowie określony jest termin ukończenia przez dewelopera inwestycji budowlanej, termin odbioru technicznego mieszkania oraz podpisania tzw. umowy przenoszącej własność mieszkania. Sytuacja na budowach nie wygląda jednak "różowo", m.in. przez kryzys na rynku pracy i brak wykwalifikowanych pracowników (lub ich niebotyczne stawki). Opóźnienia zdarzają się coraz częściej i należy liczyć się z tym, że terminy (np. na ukończenie inwestycji i podpisanie umowy przenoszącej własność) niekoniecznie muszą odpowiadać rzeczywistości. Jak zabezpieczyć się więc przed opóźnieniami ze strony dewelopera oraz co zrobić w sytuacji, gdy deweloper opóźnia sprzedaż mieszkania?

Terminy dla dewelopera w umowie deweloperskiej

Przede wszystkim należy mieć świadomość i pamiętać o tym, że czym innym jest (a) termin zakończenia prac budowlanych; (b) termin uzyskania przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku; (c) termin odbioru technicznego mieszkania oraz - wreszcie - (d) termin podpisania między deweloperem i nabywcą umowy przenoszącej własność nieruchomości. Umowa deweloperska oraz prospekt informacyjny zwykle określają powyższe terminy "jeden po drugim". Analizując umowę deweloperską warto jednak zwrócić uwagę w szczególności na odstęp czasowy między terminem zakończenia prac budowlanych a terminem podpisania umowy przenoszącej własność. W praktyce bowiem deweloperzy zwykle nie "wpisują" dla siebie jakichkolwiek sankcji (kar umownych) za opóźnienia. Jedyną sankcją jest ta wynikająca z ustawy deweloperskiej: jeżeli deweloper spóźni się z terminem umowy przenoszącej własność, nabywca mieszkania może mu wyznaczyć 120-dniowy termin na przeniesienie własności mieszkania, a w razie upływu tego terminu - odstąpić od umowy i domagać się zwrotu wpłaconych rat. Jeżeli więc różnica czasowa między terminem zakończenia prac budowlanych a terminem przeniesienia własności jest długa (z naszego doświadczenia - dłuższa niż rok) należy zakładać, że deweloper najpewniej zakłada potencjalne opóźnienia (gdyż w razie opóźnień z terminem zakończenia praw budowlanych nie grożą mu żadne sankcje).

Deweloper opóźnia sprzedaż mieszkania - co robić?

Odpowiedź na pytanie, co robić jeżeli deweloper opóźnia sprzedaż mieszkania zależy więc tak naprawdę od tego, jakie klauzule wynegocjowaliśmy z deweloperem w umowie deweloperskiej. Jeżeli umowa nie przewiduje żadnych sankcji dla dewelopera za opóźnienia w budowie, jedynym sposobem postępowania pozostaje "wyczekanie" do upłynięcia terminu na zawarcie przez dewelopera umowy przenoszącej własność, następnie wysłanie do dewelopera pisma z wyznaczeniem mu 120-dniowego terminu na przeniesienie własności, a po upływie tego terminu - odstąpienie od umowy i domaganie się od dewelopera zwrotu już wpłaconych rat. Jeżeli jednak chcemy wprowadzić się do mieszkania (nawet później niż pierwotnie zakładaliśmy) pozostaje nam cierpliwie czekać i ewentualnie domagać się od dewelopera "w międzyczasie" odsetek za opóźnienia. Pamiętajmy jednak, że, jeżeli umowa deweloperska milczy na ten temat, nie należą się nam od dewelopera żadne "odsetki ustawowe".

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 32 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka