Zarezerwuj odbiór

Deweloper opóźnia sprzedaż mieszkania

Doradzamy, co należy zrobić, gdy deweloper opóźnia się ze sprzedażą mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Co zrobić, gdy deweloper opóźnia sprzedaż nieruchomości?

Kupno mieszkania od dewelopera wiąże się z podpisaniem z nim tzw. umowy deweloperskiej. W umowie określony jest termin ukończenia przez dewelopera inwestycji budowlanej, termin odbioru technicznego mieszkania oraz podpisania tzw. umowy przenoszącej własność mieszkania. Sytuacja na budowach nie wygląda jednak "różowo", m.in. przez kryzys na rynku pracy i brak wykwalifikowanych pracowników (lub ich niebotyczne stawki). Opóźnienia zdarzają się coraz częściej i należy liczyć się z tym, że terminy (np. na ukończenie inwestycji i podpisanie umowy przenoszącej własność) niekoniecznie muszą odpowiadać rzeczywistości. Jak zabezpieczyć się więc przed opóźnieniami ze strony dewelopera oraz co zrobić w sytuacji, gdy deweloper opóźnia sprzedaż mieszkania?

Terminy dla dewelopera w umowie deweloperskiej

Przede wszystkim należy mieć świadomość i pamiętać o tym, że czym innym jest (a) termin zakończenia prac budowlanych; (b) termin uzyskania przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku; (c) termin odbioru technicznego mieszkania oraz - wreszcie - (d) termin podpisania między deweloperem i nabywcą umowy przenoszącej własność nieruchomości. Umowa deweloperska oraz prospekt informacyjny zwykle określają powyższe terminy "jeden po drugim". Analizując umowę deweloperską warto jednak zwrócić uwagę w szczególności na odstęp czasowy między terminem zakończenia prac budowlanych a terminem podpisania umowy przenoszącej własność. W praktyce bowiem deweloperzy zwykle nie "wpisują" dla siebie jakichkolwiek sankcji (kar umownych) za opóźnienia. Jedyną sankcją jest ta wynikająca z ustawy deweloperskiej: jeżeli deweloper spóźni się z terminem umowy przenoszącej własność, nabywca mieszkania może mu wyznaczyć 120-dniowy termin na przeniesienie własności mieszkania, a w razie upływu tego terminu - odstąpić od umowy i domagać się zwrotu wpłaconych rat. Jeżeli więc różnica czasowa między terminem zakończenia prac budowlanych a terminem przeniesienia własności jest długa (z naszego doświadczenia - dłuższa niż rok) należy zakładać, że deweloper najpewniej zakłada potencjalne opóźnienia (gdyż w razie opóźnień z terminem zakończenia praw budowlanych nie grożą mu żadne sankcje).

Deweloper opóźnia sprzedaż mieszkania - co robić?

Odpowiedź na pytanie, co robić jeżeli deweloper opóźnia sprzedaż mieszkania zależy więc tak naprawdę od tego, jakie klauzule wynegocjowaliśmy z deweloperem w umowie deweloperskiej. Jeżeli umowa nie przewiduje żadnych sankcji dla dewelopera za opóźnienia w budowie, jedynym sposobem postępowania pozostaje "wyczekanie" do upłynięcia terminu na zawarcie przez dewelopera umowy przenoszącej własność, następnie wysłanie do dewelopera pisma z wyznaczeniem mu 120-dniowego terminu na przeniesienie własności, a po upływie tego terminu - odstąpienie od umowy i domaganie się od dewelopera zwrotu już wpłaconych rat. Jeżeli jednak chcemy wprowadzić się do mieszkania (nawet później niż pierwotnie zakładaliśmy) pozostaje nam cierpliwie czekać i ewentualnie domagać się od dewelopera "w międzyczasie" odsetek za opóźnienia. Pamiętajmy jednak, że, jeżeli umowa deweloperska milczy na ten temat, nie należą się nam od dewelopera żadne "odsetki ustawowe".

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 29 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka