W artykule poruszamy temat dotyczący umowy rezerwacyjnej oraz celu jej zawierania.
Umowa rezerwacyjna to dokument, który zobowiązuje nas między innymi do podpisania umowy deweloperskiej. Nie powinno być takiej sytuacji, w której umowa rezerwacyjna będzie zobowiązywała nas od razu do podpisania umowy końcowej, czyli przenoszącej własność oraz umowy przedwstępnej, chyba że dotyczy to lokalu niemieszkalnego np. miejsca w garażu.
Jeśli przedmiotem umowy miałby być lokal mieszkalny, to jest jedyna możliwość, żeby umowa rezerwacyjna zobowiązywała nas do zawarcia umowy deweloperskiej i to jest najistotniejsza kwestia, jeśli chodzi o umowę rezerwacyjną. Umowa rezerwacyjna nazywana jest także umową nienazwaną. Oznacza to, że opiera się na swobodzie zobowiązań. Przykładowo umowa najmu, czy umowa deweloperska to umowy nazwane, które muszą zawierać konkretne informacje. W przypadku umowy rezerwacyjnej takich przepisów nie mamy, które określałoby, jakie elementy muszą się w niej znajdować. Dlatego tak ważne jest, aby uważać z umowami rezerwacyjnymi.
Pamiętajmy również o tym, że umowy rezerwacyjne tak bardzo nie zobowiązują, żeby się do nich stosować. Deweloper nie jest zobowiązany tak w stu procentach, aby nie sprzedawać mieszkania, którym jesteśmy zainteresowani, Umowy rezerwacyjne nie są tworzone w formie aktu notarialnego, a najczęściej w formie cywilnoprawnej. Dlatego właśnie w sytuacji, w której deweloper postanowi nam jednak nie sprzedać mieszkania, będzie bardzo ciężko później od niego to wyegzekwować przed sądem.
Zazwyczaj w umowach rezerwacyjnych zastrzeżone są jakieś zadatki, czy też opłata rezerwacyjna. Tutaj najważniejszą kwestia jest to, jak są one regulowane. W umowie powinna znaleźć się informacja, czy te opłaty są zwrotne oraz jakie możliwości do odstąpienia od umowy będą posiadały obie strony transakcji. Dlatego właśnie zawsze zwracajmy na takie kwestie szczególną uwagę, gdyż zdarza się, że deweloperzy opisują te elementy w ten sposób, że np. jeśli w okresie rezerwacji nie podpiszemy umowy deweloperskiej, to opłata rezerwacyjna przepada, a deweloper ma prawo ją zatrzymać.
Pojawiają się również takie zapisy, że deweloper będzie miał możliwość w dowolnym momencie odstąpić od umowy rezerwacyjnej, a jedyną konsekwencją, jaką poniesie, będzie zwrot opłaty rezerwacyjnej. Zalecamy, aby zawierać umowy rezerwacyjne w momencie, gdy potrzebny jest nam jakiś dokument w banku, w którym chcemy starać o kredyt, gdyż zdarza się, że bank wymaga tego od nas.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!