Umowa deweloperska wpis do księgi wieczystej

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest wpis do księgi wieczystej.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Spis treści

  1. Wpis do księgi wieczystej mieszkanie od dewelopera
  2. Wpis roszczenia do księgi wieczystej umowa deweloperska

 

1. Wpis do księgi wieczystej mieszkanie od dewelopera

Kupując mieszkanie od dewelopera lub kupując lokal na kredyt, istnieje obowiązek założenia księgi wieczystej, która pozwoli uzyskać nabywcy pewność dotyczącą stanu prawnego danego lokalu. Dokładniej księga wieczysta jest rejestrem dotyczącym stanu prawnego nieruchomości, z której możemy odczytać informacje dotyczące między innymi właściciela lokalu, informacje o samej nieruchomości, ale również o obciążających hipotekach.

Dlaczego zaznajomienie się z księgą wieczystą nieruchomości przed kupnem lokalu jest tak ważne? - ponieważ deweloperzy często korzystają z kredytów hipotecznych podczas tworzenia swoich inwestycji. Korzystając z kredytu, bank nakłada hipotekę na cały wybudowany budynek, ale również na lokal, który zamierza nabywca wykupić. Możemy jednak zabezpieczyć się przed tym obciążeniem hipoteką poprzez domaganie się wyodrębnienia lokalu i założenia dla niego osobnej księgi wieczystej. Wpisy, jakie wprowadzamy do księgi wieczystej, są na bieżąco aktualizowane i stanowią historię danej nieruchomości. Wgląd do wpisów księgi wieczystej jest swobodny, jawny, każdy może się z ich treścią zapoznać.

Musimy wiedzieć, że najważniejszą zasadą dotyczącą wpisu do księgi wieczystej jest to, że powinny być zgodne z aktualnym stanem prawnym nieruchomości i dodatkowo istnieje zabezpieczenie praw nabywcy – „rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych” Jeżeli znajdziemy w księdze wieczystej rozbieżność między tym, co znajduje się w księdze a stanem faktycznym nieruchomości, to przepisy działają na korzyść nabywcy. Niestety ta rękojmia działa również na pewnych zasadach i musimy spełnić konkretne warunki, aby móc z niej skorzystać.

analiza umowy deweloperskiejNasi prawnicy przeprowadzą precyzyjne analizy prawne umów deweloperskich.

2. Wpis roszczenia do księgi wieczystej umowa deweloperska

Czym jest wpis roszczenia do księgi wieczystej? Zgodnie z Art. 23 Ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego - umowa deweloperska stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczeń. Czyli w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której ma zostać lub jest prowadzone przedsięwzięcie deweloperskie, ujawnia się roszczenie nabywcy o:

  • wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę;
  • przeniesienie na nabywcę własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego stanowiącego odrębną nieruchomość;
  • przeniesienie ułamkowej części własności nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.
     

Notariusz składa akt notarialny z informacją o zawarciu przedmiotowej umowy stosownego wniosku wieczystoksięgowego w Sądzie Rejonowym, następnie sąd powiadamia nabywcę o wpisie do księgi wieczystej roszczenia.

Wpisanie roszczenia do księgi wieczystej jest konieczne, aby nabywca był skutecznie chroniony w przypadku np. upadłości dewelopera. Gdyby jednak nie wpisano roszczenia do księgi wieczystej, to sytuacja nabywcy w przypadku problemów z deweloperem, nie byłaby na straconej pozycji, bo jeszcze przysługiwałoby roszczenie odszkodowawcze wobec dewelopera.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka