Czy wiesz, że kupując mieszkanie, powinniśmy się zaznajomić z księgą wieczystą? Księga wieczysta jest jednym z ważniejszych dokumentów/rejestrów, jaki należy przejrzeć, aby dowiedzieć się więcej o stanie prawnym nieruchomości. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest wpis do księgi wieczystej.
Kupując mieszkanie od dewelopera lub kupując lokal na kredyt, istnieje obowiązek założenia księgi wieczystej, która pozwoli uzyskać nabywcy pewność dotyczącą stanu prawnego danego lokalu. Dokładniej księga wieczysta jest rejestrem dotyczącym stanu prawnego nieruchomości, z której możemy odczytać informacje dotyczące między innymi właściciela lokalu, informacje o samej nieruchomości, ale również o obciążających hipotekach.
Dlaczego zaznajomienie się z księgą wieczystą nieruchomości przed kupnem lokalu jest tak ważne? - ponieważ deweloperzy często korzystają z kredytów hipotecznych podczas tworzenia swoich inwestycji. Korzystając z kredytu, bank nakłada hipotekę na cały wybudowany budynek, ale również na lokal, który zamierza nabywca wykupić. Możemy jednak zabezpieczyć się przed tym obciążeniem hipoteką poprzez domaganie się wyodrębnienia lokalu i założenia dla niego osobnej księgi wieczystej. Wpisy, jakie wprowadzamy do księgi wieczystej, są na bieżąco aktualizowane i stanowią historię danej nieruchomości. Wgląd do wpisów księgi wieczystej jest swobodny, jawny, każdy może się z ich treścią zapoznać.
Musimy wiedzieć, że najważniejszą zasadą dotyczącą wpisu do księgi wieczystej jest to, że powinny być zgodne z aktualnym stanem prawnym nieruchomości i dodatkowo istnieje zabezpieczenie praw nabywcy – „rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych” Jeżeli znajdziemy w księdze wieczystej rozbieżność między tym, co znajduje się w księdze a stanem faktycznym nieruchomości, to przepisy działają na korzyść nabywcy. Niestety ta rękojmia działa również na pewnych zasadach i musimy spełnić konkretne warunki, aby móc z niej skorzystać.
Czym jest wpis roszczenia do księgi wieczystej? Zgodnie z Art. 23 Ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego - umowa deweloperska stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczeń. Czyli w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której ma zostać lub jest prowadzone przedsięwzięcie deweloperskie, ujawnia się roszczenie nabywcy o:
Notariusz składa akt notarialny z informacją o zawarciu przedmiotowej umowy stosownego wniosku wieczystoksięgowego w Sądzie Rejonowym, następnie sąd powiadamia nabywcę o wpisie do księgi wieczystej roszczenia.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wpisanie roszczenia do księgi wieczystej jest konieczne, aby nabywca był skutecznie chroniony w przypadku np. upadłości dewelopera. Gdyby jednak nie wpisano roszczenia do księgi wieczystej, to sytuacja nabywcy w przypadku problemów z deweloperem, nie byłaby na straconej pozycji, bo jeszcze przysługiwałoby roszczenie odszkodowawcze wobec dewelopera.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!