Czy deweloper może oszukać? – oczywiście, że może, jeżeli nie będziemy dokładnie sprawdzali tego, co zamierzamy z nim podpisać oraz dokładnie nie przeanalizujemy jego inwestycji. Samo sprawdzenie dewelopera może nie dać nam gwarancji tego, że nas nie oszuka, możemy sprawdzić dewelopera w KRS, UOKiK, poczytać o nim informacje w Internecie i to co tam znajdziemy na pewno dostarczy nam ważnych informacji o deweloperze. Jednakże czeka nas jeszcze zawarcie umowy deweloperskiej, zanim zdecydujemy się na konkretną inwestycję i to zapisy tej umowy, pokażą nam, czy deweloper jest uczciwy.
Na co musimy zwrócić uwagę, podpisując umowę deweloperską? Na pewno na to, czy deweloper założył rachunek powierniczy - jeśli tak, to jaki. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ to na ten rachunek będziemy przelewać nasze pieniądze jako nabywca nieruchomości, które będą później w określonych terminach wypłacane przez bank deweloperowi. Brak rachunku powierniczego grozi nabywcy możliwością oszustwa przez dewelopera poprzez zabranie pieniędzy i niedokończenie inwestycji. Musimy zwrócić dokładnie uwagę na wszelkie terminy odbioru technicznego, zakończenia inwestycji, przeniesienia własności. Zwróćmy uwagę na cały harmonogram płatności. Kwoty za mieszkanie na rynku pierwotnym są na pewno bardzo wysokie, dlatego musimy mieć dokładną wiedzę o tym, kiedy i ile będziemy musieli zapłacić deweloperowi.
Kolejną ważną informację znajdującą się w umowie deweloperskiej jest metraż mieszkania. Musimy wiedzieć, że ten metraż początkowy, a metraż końcowy może się różnić i zazwyczaj różni się od 2- 5%. Zwróćmy uwagę również na to, czy to, co jest zapisane w umowie deweloperskiej, jest zgodne z prospektem informacyjnym, czyli bardzo ważnym załącznikiem do umowy, w którym to mamy również najważniejsze informacje dotyczące inwestycji.
Jakie kruczki możemy jeszcze spotkać w umowie deweloperskiej? – przykładowo dotyczące odbioru mieszkania, tego czy deweloper nie zastrzegł przypadkiem w umowie deweloperskiej jednostronnego odbioru lokalu (nabywca nie mógłby zobaczyć i ocenić stanu mieszkania po zakończeniu budowy). Sprawdźmy także w zapisach umowy, czy nie zostaniemy obciążeni hipoteką, a właściwie to nasze mieszkanie, ponieważ deweloper korzystał z kredytu hipotecznego. Jeżeli deweloper nie przedłożył promesy, to my staniemy się dłużnikami banku.
Umowa deweloperska dzięki temu, że jest bardzo rozbudowanym dokumentem, napisanym często w niezrozumiałym języku dla osoby, która planuje kupić mieszkanie, daje możliwość deweloperowi do zastosowania w niej niekorzystnych klauzul, które mogą działać na niekorzyść nabywcy. Dlatego właśnie sprawdzenie dokładne umowy deweloperskiej, najlepiej z prawnikiem, pozwoli nam mieć pewność, czy decydujemy się na zawarcie umowy deweloperskiej oraz zapłatę dużych kwot odpowiedniej osobie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!