Ustawa deweloperska nie reguluje w specjalny sposób tego, w jakich udziałach nabywcy mogą na podstawie zapisów umowy deweloperskiej nabyć nieruchomość. W związku z tym podział udziałów może być dowolny. W przypadku lokali mieszkalnych nie stanowi to najmniejszego problemu.
Dodatkowo również sytuacja, kiedy na przykład 50% udziałów nabywane jest przez przedsiębiorcę, a pozostałe 50% przez konsumenta, nie pozostaje w sprzeczności z ustawą deweloperską. Co więcej, w takim przypadku wszystkie środki ochrony nabywców, które obejmują konsumenta, będą miały swoje zastosowanie także wobec przedsiębiorcy. Nie będą tu natomiast miały zastosowania przepisy konsumenckie, ponieważ nadrzędna jest właśnie ustawa deweloperska.
Małżeństwo również może nabyć wspólnie nieruchomość, przy czym w tym przypadku dodatkową kwestią jest rozdzielność majątkowa lub jej brak. Małżonkowie zakupu mogą dokonać odpowiednio do majątku osobistego lub wspólnego. Jeżeli mamy do czynienia ze wspólnością majątkową, wówczas małżonkowie powinni zadeklarować czy zakupu dokonują do wspólności, czy per udziały. Taka deklaracja powinna wynikać ze sposobu finansowania nabycia domu lub mieszkania. Środki, z których dokonywane jest nabycie, powinny pochodzić z majątku wspólnego, a nie na przykład ze spadku, który pozostaje poza nim. W innym przypadku, gdyby doszło do rozwodu, małżonek, który przy nabyciu wykorzystał środki z majątku osobistego, będzie mógł dochodzić od współmałżonka proporcjonalnej rekompensaty.
Gdy dochodzi do rozwodu po zawarciu umowy deweloperskiej wówczas umowę deweloperską można aneksować lub zaczekać ze zmianą stron umowy do momentu podpisywania umowy przeniesienia własności, pamiętając jedynie o poinformowaniu dewelopera o zaistniałej sytuacji, tak, aby w projekcie umowy kancelaria mogła umieścić już dane zaktualizowane.
Zmiana stanu cywilnego większe znaczenie będzie miała dla banku, jeżeli zakup był finansowany przez małżonków kredytem hipotecznym. W takiej sytuacji konieczne będzie przekazanie do banku dokumentu, potwierdzającego przedmiotową zmianę. W praktyce jednak najważniejsze dla banku jest terminowe regulowanie należnej raty kredytu. Gdyby ratę w całości miał przejąć na siebie jeden ze współmałżonków, będzie to możliwe dopiero po sprawdzeniu przez bank jego zdolności kredytowej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, niezależnie od tego, w jakich udziałach nabywamy nieruchomość oraz czy jest to zakup do majątku wspólnego, czy osobistego, jest zwrócenie się do prawnika w celu kompleksowego sprawdzenia zapisów umownych. Dzięki skorzystaniu z oferowanej przez Pewny Lokal usługi sprawdzenia umowy deweloperskiej zyskamy wiedzę odnośnie do bezpieczeństwa inwestycji i obecności w umowie zapisów potencjalnie dla nas niekorzystnych, które powinniśmy renegocjować. Zweryfikowane zostaną również załączniki do umowy, w tym Standard wykończenia, którego oceną zajmie się wykwalifikowany inżynier.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!