Jak sprawdzić dewelopera

Obawiasz się kupna mieszkania na rynku pierwotnym? Dowiedz się, jak sprawdzić dewelopera.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.

Jak sprawdzić dewelopera

Kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym? Obawiasz się wpłaty wysokiej „zaliczki” deweloperowi w momencie, gdy w miejscu, gdzie ma powstać Twoje „wymarzone M” znajduje się na razie jedynie dziura w ziemi. Chcesz „sprawdzić” dewelopera? Ten artykuł podpowie Ci, jak to zrobić.

1) Przed bankructwem zabezpieczają rachunki powiernicze

Z pewnością kilkukrotnie zdarzyło Ci się usłyszeć o tym, że media informowały o bankructwie deweloperów. Bankructwa zdarzają się do dzisiaj; dobra wiadomość polega jednak na tym, że od 2011 r. obowiązuje tzw. ustawa deweloperska. Znacząco zmniejsza ona ryzyko bankructw deweloperów. Przede wszystkim deweloperzy obowiązani są stosować tzw. rachunki powiernicze, a z nabywcami podpisywać „umowy deweloperskie”. Wpłacając pieniądze deweloperowi pieniądze na podstawie umowy deweloperskiej znacząco zmniejsza się ryzyko ich późniejszej straty: nawet w razie ewentualnego bankructwa dewelopera, z rachunku powierniczego nabywcy mieszkań otrzymają dużą część wpłaconych środków.

2) Więksi deweloperzy są bardziej godni zaufania

To stara i trywialna zasada, jednak z naszego doświadczenia naprawdę ma ona znaczenie. Jeżeli słyszałeś już nie raz o deweloperze, ryzyko, że nagle zabraknie mu pieniędzy na inwestycję deweloperską jest niższe niż w przypadku małych, nieznanych deweloperów. Więksi deweloperzy rzadziej podpisują też nie do końca legalne umowy przedwstępne zamiast „umów deweloperskich” (zob. więcej w tym wpisie). Duzi deweloperzy mają też najczęściej za sobą niejedną inwestycję deweloperską – o swoich przeszłych zrealizowanych inwestycjach, deweloper ma obowiązek poinformować nabywców w prospekcie informacyjnym.

3) Sprawdź dewelopera w publicznych rejestrach

Więcej na temat tego, jak skorzystać z publicznych rejestrów w celu sprawdzeniu dewelopera pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Dobrymi źródłami na sprawdzenie dewelopera są m.in. strony Krajowego Rejestru Sądowego, strony UOKiK czy po prostu wyszukiwarka informacji prasowych Google.

4) Ważniejsze od sprawdzenia dewelopera jest zweryfikowanie informacji o inwestycji

Bezpieczeństwo nabywców mieszkań na rynku pierwotnym zależy częściej nie tyle od samego dewelopera, co od realizowanej przez niego inwestycji. Ten sam deweloper jedno osiedle może finansować w całości ze swoich środków, a drugie – praktycznie w całości ze środków nabywców mieszkań. O tym, jak deweloper ma zamiar sfinansować inwestycję deweloperską możemy przeczytać w jego „prospekcie informacyjnym”. Prospekt (oraz księgi wieczyste gruntu, na którym budowana będzie inwestycja) powie nam też, czy inwestycja jest obciążona hipoteką banku.

5) Sprawdź (i negocjuj) umowę deweloperską (lub przedwstępną)

Najważniejsza rada jest następująca. Przed większością ryzyk związanych z kupnem mieszkania lub domu na rynku pierwotnym da się zabezpieczyć uważnie czytając i negocjując umowę deweloperską.

Nasza firma (Pewny Lokal) specjalizuje się w odbiorach technicznych mieszkań od dewelopera oraz analizie bezpieczeństwa inwestycji deweloperskich oraz umów deweloperskich. Skontaktuj się z nami, żeby zasięgnąć profesjonalnej pomocy: 797 014 014.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Jednocześnie jesteśmy też firmą inżynieryjną asystującą nabywcom przy odbiorze technicznym nieruchomości od dewelopera. Zachęcamy do kontaktu.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 97 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka