Najszybciej zarezerwujesz nasze usługi online - tak jak 4 z 5 naszych klientów Rezerwuj online
797 014 014

Umowa deweloperska prawnik - sprawdzenie i analiza

Nabywcy mieszkań często płacą prawnikom za sprawdzenie umowy deweloperskiej. Piszemy o tym, jak kształtują się ceny na rynku usług prawnych.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

navigate_before dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

prawnik pewnego lokalu

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

aktualizacja: 21 grudnia 2020 r.

Jaki jest koszt sprawdzenia umowy deweloperskiej przez prawnika (w tym online)?

Umowa deweloperska, prospekt informacyjny i inne dokumenty to przede wszystkim dokumentacja prawna. Najważniejsza jest umowa, która zawiera wszystkie najważniejsze zobowiązania nabywcy i dewelopera. Dobrze więc żeby te dokumenty zostały dokładnie sprawdzone przez doświadczonego prawnika, a najlepiej adwokata lub radcę prawnego.


Prawnik pomagający przy umowie deweloperskiej.
Od konkurencji odróżnia nas m.in. praca na rzecz nabywców nieruchomości, a nie także na rzecz deweloperów.

Na rynku koszt analizy prawnej umowy deweloperskiej wynosi od 300 zł do nawet 2000 zł. Zwykle podstawowa analiza w cenie 300-400 zł będzie polegała na sprawdzeniu samej umowy i przesłaniu krótkiego podsumowania ze wskazaniem najistotniejszych rzeczy drogą mailową. W cenie 400-600 zł możemy liczyć na sprawdzenie umowy deweloperskiej, prospektu informacyjnego i głębszej analizy, gdzie specjalista przygotuje propozycje zmian poszczególnych klauzul. W budżecie powyżej 600 zł możemy spodziewać się dogłębnej analizy całej dokumentacji przez doświadczonego prawnika, przygotowanie kompleksowej analizy prawnej umowy z propozycją zmian klauzul (nawet kilkoma wersjami), przejrzenie wszystkich publicznych rejestrów oraz pomoc w negocjacji z deweloperem. Jeżeli chodzi o czas analizy, to standardowo należy liczyć się z 3-5 dniami roboczymi od przesłania dokumentacji i opłacenia usługi.


Prawnik pomagający przy umowie deweloperskiej.Prawnicy Pewnego Lokalu pomagają nabywcom mieszkań przy podpisywaniu umowy deweloperskiej.

Za co możemy spodziewać się dopłat przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej przez adwokata lub radcę prawnego?

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Często jest tak, że renomowane firmy lub kancelarie oferują analizę umowy deweloperskiej już od 300 zł, co wydaje się być dużą okazją dla nabywcy. Może przecież liczyć na sprawdzenie dokumentów przez prawnika z wieloletnim doświadczeniem w okazyjnej cenie. Niska cena ma swoje uzasadnienie i najczęściej oznacza jednak bardzo pobieżną analizę. Najczęstszą dopłatą jest dodatkowe przejrzenie aneksów, pozwoleń, rzutów etc. (100-200 zł). Analiza w trybie ekspresowym może nas kosztować 100 zł więcej. Konsultacja z prawnikiem to zwykle koszt od 100 do 230 zł. Opłatę może też stanowić sprawdzenie dodatkowej umowy przedwstępnej na garaż lub umowy przedwstępnej sprzedaży udziałów w drodze dojazdowej/terenie wspólnym. Zadanie kilku pytań do przygotowanej analizy również nie będzie za darmo.

Czym kierować się w wyborze prawnika?

W wyborze osoby specjalizującej się w analizie umów deweloperskich należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem pracujących w niej specjalistów. W firmie Pewny Lokal pracują prawnicy i adwokaci, którzy są ekspertami w dziedzinie prawa nieruchomości. Ich niezaprzeczalnym atutem jest ciągła styczność z inżynierami i inspektorami budowlanymi. Dzięki temu dysponują unikalną na rynku wiedzą na styku prawa nieruchomości i techniki budowlanej.

Analizy umów zaczynają się już od 249 zł i w tej cenie sprawdzimy nie tylko umowę, ale także prospekt informacyjny, KRS, księgi wieczyste, niepokojące informacje prawne czy sprawdzenie bazy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod kątem niedozwolonych klauzul. Co więcej, jako jedyni na rynku obiecujemy przygotowanie analizy w ciągu 48h. Naszą maksymą jest jak najlepsza pomoc w świadomym kupnie nieruchomości przez naszych klientów, dlatego też z chęcią pomagamy rozwiać wszelkie wątpliwości w czasie konsultacji telefonicznych lub odpowiadając na pytania do analizy.

Dlaczego prawnicy kancelarii Pewny Lokal są lepsi od konkurentów przy analizie umów deweloperskich?

W firmie Pewny Lokal wierzymy, że oferowana przez nas usługa kompleksowej analizy umowy deweloperskiej jest najlepsza na rynku. Mamy ku temu przekonaniu kilka mocnych powodów.

Doświadczenie

Przede wszystkim, jesteśmy zdecydowanie największą firmą prawniczą w Polsce, która pomaga nabywcom w bezpiecznym kupnie mieszkania. Co miesiąc trafia do nas blisko stu klientów zainteresowanych profesjonalną analizą umowy od dewelopera. Dzięki wykonaniu setek analiz umów, znamy od podszewki praktycznie każdego dewelopera i wiemy, jakie są najczęstsze niebezpieczne klauzule stosowanych przez niego w projektach umów. Za pracę prawników odpowiada dr Piotr Semeniuk, specjalista z zakresu prawa ochrony konsumentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który osobiście czyta każdą analizę.

Poniżej lista przykładowych deweloperów, których umowy przeanalizowali nasi prawnicy:

 • Dom Development
 • Murapol
 • Atal
 • Robyg
 • LC Corp
 • JW Construction
 • Polnord
 • Echo Investment
 • Vantage
 • Echo Investment
 • Marvipol
 • Archicom
 • Skanska
 • InterBud
 • Triton
 • Inpro
 • BudDom
 • Hines
 • Grimp Deweloper
 • Budimex
 • Activ Investment
 • Arche
 • Dantex
 • Imperial
 • Yareal
 • Soho Development
 • Żagiel Dom
 • Bouygues Immobilier
 • Strabag
   

Specjalizacja

Nawet najlepszy prawnik nie jest w stanie przewidzieć każdego niebezpieczeństwa kryjącego się w projekcie umowy, jeśli wcześniej nie przeanalizował setek umów podobnego rodzaju. Dlatego mówimy naszym klientom, że bylibyśmy ostrożni jeśli chodzi o profesjonalnie wyglądające kancelarie, które zajmują się "mydłem i powidłem" (np. prawo spółek, prawo rodzinne, prawo deweloperskie). W Pewnym Lokalu nasi prawnicy zajmują się tylko prawem nieruchomości i tylko od strony pomocy nabywcy w bezpiecznym kupnie mieszkania i domu. 

Szybkość

W naszej kancelarii pracuje kilku prawników zajmujących się pomocą nabywcom w bezpiecznym kupnie mieszkania. Dysponujemy też profesjonalną infolinią. Dlatego - w przeciwieństwie do naszych konkurentów - jesteśmy w stanie błyskawicznie zareagować na każdą, nawet najbardziej skomplikowaną prośbę o szybką poradę prawną. Często sporządzamy analizy umów na drugi, a nawet na ten sam dzień. Nie mamy też problemu, żeby prawnik przeanalizował dokumenty i odbył z klientem konsultację nawet tego samego dnia.

Jedyne na rynku oprogramowanie

Jako jedyni na rynku posiadamy specjalistyczną, autorską aplikację do analizy umów deweloperskich oraz innych umów z deweloperem. Nasza aplikacja umożliwia szybkie przygotowanie raportu z analizy umowy i ma "wgrane" dane z już wykonanych przez nas setek analiz. Dzięki wsparciu aplikacji w analizach i opiniach prawników znajdziecie Państwo nie tylko informacje o niebezpiecznych klauzulach, ale także informację, na ile klauzula, do której podpisania chce Pana zmusić deweloper, odstaje na plus lub na minus od średniej rynkowej.

Połączenie kompetencji inżynieryjnych i prawnych

Pewny Lokal to zarówno kancelaria, która specjalizuje się w prawie nieruchomości jak i firma inżynieryjna, która zajmuje się odbiorami technicznymi mieszkań od dewelopera i audytem technicznym nieruchomości. Czasami wiedza inżynierów przydaje się także podczas analizy umowy deweloperskiej. Przykładowo, jeśli standard wykończenia (dokument dołączany do umowy deweloperskiej opisujący stan techniczny przyszłego mieszkania lub domu) w opinii prawnika analizującego Państwa umowę jest zbyt ogólny i odstaje na niekorzyść od średniej rynkowej, nasz prawnik zawsze może poprosić o pomoc w analizie takiego standardu doświadczonego inżyniera. Takiej możliwości połączenia kompetencji technicznych i prawnych przy analizie umów nie ma nasza konkurencja.

Od niedawna klientom korzystającym z usługi analizy umowy deweloperskiej oferujemy także inżynieryjną analizę standardu wykończenia. Powyższy produkt nie jest oferowany przez żadną konkurencyjną kancelarię. Dzięki analizie inżynieryjnej dowiedzą się Państwo m.in.:

 • czy standard wykończenia nieruchomości od dewelopera odbiega od średniej rynkowej;
 • czy standard wykończenia, do którego zobowiązał się deweloper jest wyczerpujący;
 • które elementy standardu wykończenia powinny zostać uzupełnione przez dewelopera;
 • jakie są potencjalne wady i zalety rozwiązań technicznych stosowanych przez dewelopera;
 • na jakie dodatkowe koszty naraża nabywcę niekompletny lub ubogi standard wykończenia.
Więcej o naszej usłudze analizy standardu wykończenia dowiedzą się Państwo tutaj.

Przykładowe szkolenie dla osób podpisujących umowy deweloperskie

Na koniec zachęcamy do obejrzenia filmu z jednego ze szkoleń prowadzonych przez naszych prawników. Jako firma regularnie szkolimy nabywców oraz inwestorów z podpisywania bezpiecznych umów deweloperskich. Zachęcamy też do darmowej wyceny dokumentów i skontaktowania się z nami m.in. przez ten formularz.Dowiedz się, czym jest i co powinna zawierać dobra umowa deweloperska.

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 139 opinii.

Poznaj naszych prawników

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

DYSPOZYCYJNOŚĆ

Raport z analizy przygotowujemy w ciągu 48h.

Dyspozycyjność

DOŚWIADCZENI PRAWNICY

Analizy umów wykonują doświadczeni prawnicy.

Dyspozycyjność

JEDNOLITY FORMAT USŁUG

Raporty wykonywane są według sprawdzonego schematu.

Dyspozycyjność

ZGROMADZONA WIEDZA

Doświadczenie z setek przeanalizowanych umów.

Zamów analizę prawną

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka