Umowa deweloperska prawnik - sprawdzenie i analiza

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez prawnika

Nabywcy mieszkań często płacą prawnikom za sprawdzenie umowy deweloperskiej. Piszemy o tym, jak kształtują się ceny na rynku usług prawnych.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska zawierana jest pomiędzy deweloperem a nabywcą i dotyczy lokalu nabywanego w inwestycji, dla której deweloper nie otrzymał jeszcze pozwolenia na użytkowanie. Jest ona szczegółowo opisana w ustawie deweloperskiej. 

Więcej możliwości odstąpienia od umowy deweloperskiej

Katalog umożliwia takie sytuacje, gdy:

 • deweloper nie zawarł umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego z innym bankiem w sytuacji, gdy aktualna umowa rachunku powierniczego została wypowiedziana przez bank;
 • będzie brakować zgody wierzyciela hipotecznego lub zobowiązania do jej udzielenia na bezobciążeniowe ustanowienie odrębnej własności lokalu, lub bezobciążeniowe przeniesienie własności nieruchomości;
 • deweloper nie poinformował nabywcy o zmianie banku prowadzącego rachunek powierniczy;
 • deweloper nie usunął uznanej wady istotnej;
 • rzeczoznawca stwierdzi istnienie wady istotnej;
 • pomimo upadłości dewelopera syndyk zażąda wykonania umowy zawartej z nabywcą.

Jeśli masz jakieś pytania związane z umową deweloperską, to nie wahaj się skontaktować z Pewnym Lokalem!

Jaki jest koszt sprawdzenia umowy deweloperskiej przez prawnika (w tym online)?

Umowa deweloperska, prospekt informacyjny i inne dokumenty to przede wszystkim dokumentacja prawna. Najważniejsza jest umowa, która zawiera wszystkie najważniejsze zobowiązania nabywcy i dewelopera. Dobrze więc, żeby te dokumenty zostały dokładnie sprawdzone przez doświadczonego prawnika, a najlepiej adwokata lub radcę prawnego.

Porównanie radcy prawnego z Pewnego Lokalu i eksperta z innej kancelarii. Prawnik z kancelarii wycenia się za na pierwszy rzut oka za niską cenę, trzyma się od argumentów z daleka, nie ma wiedzy fachowej, brakuje mu rozmów z inżynierami. Za to adwokat Pewnego Lokalu ma nieukrytą cenę, odnajdzie się w trudnych sprawach, zna się na nieruchomościach i posiada niezawodny kontakt z inżynierami.Żeby dokonać zakupu mieszkania, dobrze by było skonsultować umowę z adwokatem z Pewnego Lokalu. Nasi prawnicy są ekspertami w doradztwie w nieruchomościach, a ceny ich usług są niskie. Eksperci z Pewnego Lokalu nie wymigują się od trudności. Skontaktuj się z prawnikami z Pewnego Lokalu i przeanalizuj umowę deweloperską.

Na rynku koszt analizy prawnej umowy deweloperskiej wynosi od 300 zł do nawet 2000 zł.

Zwykle podstawowa analiza w cenie 300-400 zł będzie polegała na sprawdzeniu samej umowy i przesłaniu krótkiego podsumowania ze wskazaniem najistotniejszych rzeczy drogą mailową. W cenie 400-600 zł możemy liczyć na sprawdzenie umowy deweloperskiej, prospektu informacyjnego i głębszej analizy, gdzie specjalista przygotuje propozycje zmian poszczególnych klauzul.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

W budżecie powyżej 600 zł możemy spodziewać się dogłębnej analizy całej dokumentacji przez doświadczonego prawnika, przygotowanie kompleksowej analizy prawnej umowy z propozycją zmian klauzul (nawet kilkoma wersjami), przejrzenie wszystkich publicznych rejestrów oraz pomoc w negocjacji z deweloperem. Jeżeli chodzi o czas analizy, to standardowo należy liczyć się z 3-5 dniami roboczymi od przesłania dokumentacji i opłacenia usługi.

Za co możemy spodziewać się dopłat przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej przez adwokata lub radcę prawnego?

Często jest tak, że renomowane firmy lub kancelarie oferują analizę umowy deweloperskiej już od 300 zł, co wydaje się dużą okazją dla nabywcy. Może przecież liczyć na sprawdzenie dokumentów przez prawnika z wieloletnim doświadczeniem w okazyjnej cenie. Niska cena ma swoje uzasadnienie i najczęściej oznacza jednak bardzo pobieżną analizę.

Najczęstszą dopłatą jest dodatkowe przejrzenie aneksów, pozwoleń, rzutów etc. (100-200 zł). Analiza w trybie ekspresowym może nas kosztować 100 zł więcej.

Konsultacja z prawnikiem to zwykle koszt od 100 do 230 zł. Opłatę może też stanowić sprawdzenie dodatkowej umowy przedwstępnej na garaż lub umowy przedwstępnej sprzedaży udziałów w drodze dojazdowej/terenie wspólnym. Zadanie kilku pytań do przygotowanej analizy również nie będzie za darmo.

Jaka jest cena sprawdzenia umowy przez prawnika w Pewnym Lokalu?

Chcielibyśmy już na wstępie podkreślić, że u nas obowiązują stałe stawki za poszczególne usługi, w tym za sprawdzanie umowy deweloperskiej. Nie stosujemy widełek cenowych, ponieważ nasze biuro wyróżnia indywidualne podejście do każdego Klienta. Ostateczny koszt współpracy zależy od rodzaju wybranej usługi. Za obowiązującym cennikiem przemawia wiele korzyści, o których moglibyśmy wypowiadać się w nieskończoność. Poniżej wymieniamy tylko część z nich, naszym zdaniem najważniejszych. Są to przede wszystkim:

 • wysoka jakość obsługi – zatrudniamy najlepszych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem,
 • stała i owocna współpraca z inżynierami i inspektorami budowlanymi,
 • obszerna wiedza oraz znajomość prawa nieruchomości i techniki budowlanej, 
 • kompleksowość usługi – sprawdzamy nie tylko umowę,
 • sprawność w działaniu,
 • ogromne zaangażowanie w każde zlecenie.

Więcej argumentów przemawiających za wyborem naszej usługi znajdziesz w kolejnych akapitach. Pamiętaj, że współpracując z naszym biurem, w ramach standardowej usługi, jaką jest analiza umowy, możesz skorzystać z szeregu działań dodatkowych. W wielu kancelariach wiąże się to z koniecznością poniesienia kolejnych, niemałych kosztów. Czynności te wykonujemy każdorazowo, celem uzyskania jak najlepszego efektu naszej pracy. Wszystko to z myślą wyłącznie o Twoim interesie. Bo nasi eksperci zawsze są po stronie naszego Klienta. I to właśnie tłumaczy cenę usługi, a właściwie wszystkich usług dostępnych w naszej ofercie. Konkrety dotyczące stawek znajdziesz w dalszej części tekstu.

Czym kierować się przy wyborze prawnika?

W wyborze osoby specjalizującej się w analizie umów deweloperskich należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem poszczególnych specjalistów. W firmie Pewny Lokal pracują prawnicy i adwokaci, którzy są ekspertami w dziedzinie prawa nieruchomości. Ich niezaprzeczalnym atutem jest ciągła styczność z inżynierami i inspektorami budowlanymi. Dzięki temu dysponują unikalną na rynku wiedzą na styku prawa nieruchomości i techniki budowlanej.


Nasze usługi mają stałą cenę, a w innych kancelariach koszty są złożone i nieprzewidywalne.W Pewnym Lokalu pracują prawnicy, którzy są ekspertami w dziedzinie prawa nieruchomości.

Bywa, że zakup nieruchomości nie przebiega tak, jak tego oczekiwaliśmy. Pojawiają się komplikacje, które skutecznie uniemożliwiają nam przeżywanie radości ze zmian w naszym życiu. Aby rozwiązać napotkane problemy, często potrzebować będziesz pomocy.

Umowa deweloperska powinna być konstruowana tak, aby skutecznie chronić zarówno interesy samego dewelopera, jak i nabywcy mieszkania lub domu. Niestety umowa ta jest dokumentem konstruowanym jednostronnie – przez dewelopera. Bywa, że klienci nie są nawet świadomi tego, że mogą domagać się wprowadzenia dodatkowych zapisów do umowy, a jeśli nawet to wiedzą, często brakuje im wiedzy na temat tego, co w umowie warto umieścić.

Deweloper może Cię oszukać

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy kilka bardzo niebezpiecznych dla nabywcy klauzul.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
 • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Mimo konkurencyjności na rynku budowlanym każda firma deweloperska chce wypaść jak najbardziej  profesjonalnie, zdarza się, że stosuje niedozwolone taktyki. Pierwszym więc zabezpieczeniem.

Twoich własnych interesów jest uznanie, że nie nigdy nie powinieneś mieć stuprocentowego zaufania do drugiej strony umowy. Nie bez powodu wprowadzono w życie ustawy deweloperskiej, której zadaniem jest zabezpieczenie praw klientów przed nieuczciwymi praktykami ze strony deweloperów, które jeszcze przed wprowadzeniem ustawy miały wielokrotnie miejsce. Ustawa jednak nie załatwi wszystkich kwestii. Twoja umowa nadal może zawierać tzw. klauzule abuzywne, czyli takie zapisy, które są niedopuszczalne, a mimo to deweloperzy wprowadzają je w treść umowy.

W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania  umowy, deweloper odpowiada za wykonane szkody wyrządzone nabywcy nieruchomości. Art. 471 kc zobowiązuje dewelopera do ich naprawienia.

Jednym z narzędzi ochrony nabywców lokali jest tzw. ujawnienie roszczenia nabywcy w księdze wieczystej. Zgodnie ze wspomnianą ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w księdze wieczystej, która prowadzona jest dla nieruchomości, na której prowadzone jest działanie deweloperskie, można ujawnić roszczenie ze strony nabywcy.

Dlaczego prawnicy kancelarii Pewny Lokal są lepsi od konkurentów przy analizie umów deweloperskich?

W firmie Pewny Lokal wierzymy, że oferowana przez nas usługa kompleksowej analizy umowy deweloperskiej jest najlepsza na rynku. Na to potwierdzenie tego mamy kilka mocnych argumentów.

Doświadczenie

Przede wszystkim, jesteśmy zdecydowanie największą firmą prawniczą w Polsce, która pomaga nabywcom w bezpiecznym kupnie mieszkania. Co miesiąc trafia do nas blisko stu klientów zainteresowanych profesjonalną analizą umowy od dewelopera. Dzięki wykonaniu setek analiz umów, znamy od podszewki praktycznie każdego dewelopera i wiemy, jakie są najczęstsze niebezpieczne klauzule stosowane przez niego w projektach umów. Za pracę prawników odpowiada dr Piotr Semeniuk, specjalista z zakresu prawa ochrony konsumentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który osobiście czyta każdą analizę.

Poniżej lista przykładowych deweloperów, których umowy przeanalizowali nasi prawnicy:

 • Dom Development
 • Murapol
 • Atal
 • Robyg
 • LC Corp
 • JW Construction
 • Polnord
 • Echo Investment
 • Vantage
 • Marvipol
 • Archicom
 • Skanska
 • InterBud
 • Triton
 • Inpro
 • BudDom
 • Hines
 • Grimp Deweloper
 • Budimex
 • Activ Investment
 • Arche
 • Dantex
 • Imperial
 • Yareal
 • Soho Development
 • Żagiel Dom
 • Bouygues Immobilier
 • Strabag

Usługi Pewnego Lokalu charakteryzują się doświadczeniem, wysoką specjalizacją, połączeniem kompetencji technicznych i prawnych, szybkość realizacji — to wszystko na skalę ogólnopolską. Właśnie dlatego wiemy, jak pomóc Ci w sprawie sprawdzenia umowy deweloperskiej. Zaufaj naszej specjalizacji!

Specjalizacja

Nawet najlepszy prawnik nie jest w stanie przewidzieć każdego niebezpieczeństwa kryjącego się w projekcie umowy, jeśli wcześniej nie przeanalizował setek umów podobnego rodzaju. Dlatego mówimy naszym klientom, że bylibyśmy ostrożni, jeśli chodzi o profesjonalnie wyglądające kancelarie, które zajmują się "mydłem i powidłem" (np. prawo spółek, prawo rodzinne, prawo deweloperskie). W Pewnym Lokalu nasi prawnicy zajmują się tylko prawem nieruchomości i tylko od strony pomocy nabywcy w bezpiecznym kupnie mieszkania i domu. 

Szybkość

W naszej kancelarii pracuje kilku prawników zajmujących się pomocą nabywcom w bezpiecznym kupnie mieszkania. Dysponujemy też profesjonalną infolinią. Dlatego — w przeciwieństwie do naszych konkurentów — jesteśmy w stanie błyskawicznie zareagować na każdą, nawet najbardziej skomplikowaną prośbę o szybką poradę prawną. Często sporządzamy analizy umów na drugi, a nawet na ten sam dzień. Nie mamy też problemu, żeby prawnik przeanalizował dokumenty i odbył z klientem konsultację nawet tego samego dnia.

Jedyne na rynku oprogramowanie

Jako jedyni na rynku posiadamy specjalistyczną, autorską aplikację do analizy umów deweloperskich oraz innych umów z deweloperem. Nasza aplikacja umożliwia szybkie przygotowanie raportu z analizy umowy i ma "wgrane" dane z już wykonanych przez nas setek analiz. Dzięki wsparciu aplikacji w analizach i opiniach prawników znajdziecie Państwo nie tylko informacje o niebezpiecznych klauzulach, ale także informację, jak dalece klauzula, do której podpisania chce Państwa zmusić deweloper, odstaje na plus lub na minus od średniej rynkowej.

Połączenie kompetencji inżynieryjnych i prawnych

Pewny Lokal to zarówno kancelaria, która specjalizuje się w prawie nieruchomości, jak i firma inżynieryjna, która zajmuje się odbiorami technicznymi mieszkań od dewelopera i audytem technicznym nieruchomości.

Czasami wiedza inżynierów przydaje się także podczas analizy umowy deweloperskiej.

Przykładowo, jeśli standard wykończenia (dokument dołączany do umowy deweloperskiej opisujący stan techniczny przyszłego mieszkania lub domu) w opinii prawnika analizującego Państwa umowę jest zbyt ogólny i odstaje na niekorzyść od średniej rynkowej, nasz prawnik zawsze może poprosić o pomoc w analizie takiego standardu doświadczonego inżyniera. Takiej możliwości połączenia kompetencji technicznych i prawnych przy analizie umów nie ma nasza konkurencja.

Od niedawna klientom korzystającym z usługi analizy umowy deweloperskiej oferujemy także inżynieryjną analizę standardu wykończenia. Powyższy produkt nie jest oferowany przez żadną konkurencyjną kancelarię. Dzięki analizie inżynieryjnej dowiedzą się Państwo m.in.:

 • czy standard wykończenia nieruchomości od dewelopera odbiega od średniej rynkowej;
 • czy standard wykończenia, do którego zobowiązał się deweloper, jest wyczerpujący;
 • które elementy standardu wykończenia powinny zostać uzupełnione przez dewelopera;
 • jakie są potencjalne wady i zalety rozwiązań technicznych stosowanych przez dewelopera;
 • żejakie dodatkowe koszty naraża nabywcę niekompletny lub ubogi standard wykończenia.
Więcej o naszej usłudze analizy standardu wykończenia dowiedzą się Państwo tutaj.

Przykładowe szkolenie dla osób podpisujących umowy deweloperskie

Na koniec zachęcamy do obejrzenia filmu z jednego ze szkoleń prowadzonych przez naszych prawników. Jako firma regularnie szkolimy nabywców oraz inwestorów z podpisywania bezpiecznych umów deweloperskich. Zachęcamy też do darmowej wyceny dokumentów i skontaktowania się z nami m.in. przez ten formularz.


Dowiedz się, czym jest i co powinna zawierać dobra umowa deweloperska.


Umowa deweloperska — ważne zmiany w ustawie deweloperskiej 2022

Zanim przejdziesz dalej w lekturze artykułu, zwróć uwagę na zmiany w umowie deweloperskiej, które wprowadza ustawa deweloperska z lipca 2022 roku. 

Wprowadzenie definicji umowy rezerwacyjnej

Ta luka z poprzedniej ustawy deweloperskiej została załatana nową definicją umowy rezerwacyjnej. Co ona zawiera? Wskazuje dewelopera i przedsiębiorcę lub osobę/osoby prywatne jako strony porozumienia. Co daje Ci taka forma umowy? Przede wszystkim Twoje wybrane mieszkanie zostaje wycofane czasowo z oferty sprzedaży. Choć umowa rezerwacyjna nie ponosi za sobą żadnych skutków prawnych, to zapis reguluje jej formę zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Przedłużenie procesu deweloperskiego

Teraz ustawa obowiązuje od momentu rozpoczęcia sprzedaży, aż do momentu przeniesienia własności. Jakie korzyści przynosi dla Ciebie ten zapis? Cały proces wybudowania Twojego mieszkania lub domu jest regulowany przepisami ustawy.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny 

Tutaj przechodzimy do funduszu gwarancyjnego, który pozwoli Ci spać spokojnie, jeśli wpłacisz pieniądze na nieruchomość, a deweloper nie będzie w stanie dokończyć inwestycji. Jak on działa? Deweloperzy będą zobowiązani do odprowadzenia na DFG dodatkowej składki w wysokości 0,45% wartości wpłat dokonanych przez nabywcę w przypadku otwartych rachunków powierniczych i 0,1% wartości wpłat dokonanych przez nabywcę w przypadku zamkniętych rachunków powierniczych.

Wadą tego rozwiązania jest to, że koszty związane z nową składką będą przerzucone na nabywcę.

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
nowa ustawa deweloperska wprowadza Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Ma on chronić Twoje interesy, ale również podniesie finalną cenę nieruchomości.
rynkowy koszt analizy umowy deweloperskiej wynosi od 300 do nawet 2000 złotych.
2
3
Pewny Lokal dysponuje specjalnym oprogramowaniem, które zapewnia Tobie szybką i dokładną analizę umowy deweloperskiej.
możesz skorzystać z porady prawnika, oprócz analizy umowy deweloperskiej.
4
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na co zwracać uwagę podpisując umowę deweloperską?

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Kary umowne w umowie deweloperskiej — jak z nich skorzystać, jak ich uniknąć?

Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1357 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik o umowie deweloperskiej

okładka poradnika

Poradnik o karach umownych w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka