Zamów pomoc prawną

Umowa deweloperska zagrożenia

Jakie zapisy umowy deweloperskiej mogą być dla nas groźne? Dlaczego warto dokładnie prześledzić zapisy umowy? Odpowiedź w naszym poradniku.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Umowa deweloperska – zagrożenia

Jak bezpiecznie podpisać umowę deweloperską i uniknąć niekorzystnych dla nas, jako nabywców, skutków jej zawarcia? Kluczowym przy podpisywaniu jakiejkolwiek z umów jest szczegółowe zapoznanie się z jej treścią. Daje to możliwość wcześniejszego wychwycenia wszelkich zapisów, które nie zabezpieczają w pełni naszych praw czy interesów. 

Umowa deweloperska

Ustawa deweloperska wprost normuje jakie elementy powinna zawierać umowa deweloperska, zasady i tryb jej zawierania a także prawa i obowiązki stron tejże umowy. Jednak jak każdy akt prawny, ustawa ta zawiera pewne przepisy, które są określone nieprecyzyjnie, pozostawiając swego rodzaju dowolność w przypadku kształtowania praw i obowiązków stron umowy. Wiąże się to z powstaniem licznych zagrożeń, na które może zostać narażony nabywca.

Jakie niebezpieczeństwa mogą stać za postanowieniami umowy deweloperskiej?

Zanim zdecydujemy się na kupno domu lub mieszkania od dewelopera, warto najpierw sprawdzić i ewentualnie negocjować warunki umowy, którą deweloper oferuje nabywcy. Przede wszystkim, ważne jest doświadczenie dewelopera oraz jego sytuacja finansowa. Co za tym idzie, warto w umowie odszukać zapis dotyczący sposobu finansowania inwestycji przez dewelopera, ponieważ może być ona realizowana zarówno z:

  • środków własnych dewelopera,
  • zaciągniętego przez dewelopera kredytu,
  • środków pochodzących od nabywcy.

 

Nie budzi wątpliwości fakt, iż najbardziej korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia nabywcy jest finansowanie inwestycji ze środków własnych dewelopera. W przypadku, gdy realizacja inwestycji jest w pełni uzależniona od kredytu zaciągniętego przez dewelopera lub środków pochodzących od nabywcy, można domniemywać, że na którymś z etapów inwestycji deweloper może mieć problem z płynnością finansową, a co za tym idzie – ukończeniem przedsięwzięcia deweloperskiego w terminie. Nie jest to co prawda zasada, natomiast warto o tym pamiętać decydując się na zawarcie umowy z deweloperem.

Rozwiązanie umowy deweloperskiej

Co do zasady, podpisując jakąkolwiek umowę, nie robimy tego z myślą, że w najbliższym czasie przyjdzie nam ją rozwiązać. Mimo to, warto jednak zabezpieczyć swe interesy również na tym polu. Ustawa, potocznie zwana deweloperską, określa sytuacje, w których nabywca może odstąpić od już podpisanej umowy bez ponoszenia negatywnych konsekwencji z tym związanych. Zazwyczaj, deweloper decyduje się na wprowadzenie kilku dodatkowych zapisów odnośnie możliwości odstąpienia od zawartej już umowy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie z punktu widzenia zarówno nabywcy jak i dewelopera, dlatego jeśli brak jest umownych warunków odstąpienia od umowy, zaproponuj deweloperowi ich wprowadzenie.

Kary umowne, odsetki

Zgodnie z ustawą, umowa deweloperska musi zawierać w swej treści określenie wysokości odsetek i kar umownych w przypadku niewywiązywania się z umowy,  w tym niedotrzymywania terminów przez którąś ze stron umowy. W przypadku kar umownych, na przykład za rozwiązanie umowy deweloperskiej z innych przyczyn niż te, które w ustawie lub umowie pozwalają na jej rozwiązanie bez ujemnych konsekwencji dla strony, ważne jest aby zwrócić uwagę na ich wysokość. Zwykle są one podawane procentowo, natomiast warto upewnić się, że wysokość ta nie jest wygórowana i nie stanowi potencjalnego zagrożenia dla nabywcy. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku odsetek. Często w umowie znajduje się zapis odnośnie odsetek ustawowych, natomiast nie jest to zasada czy też ogólny wymóg. W przypadku, jeśli strony umawiają się co do wysokości odsetek za zwłokę, również należy ustalić czy nie są one mniej korzystne, aniżeli odsetki ustawowe.

Zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub wysyłając wiadomość mailową na adres - kontakt@pewnylokal.pl. Nasze biuro prawne chętnie pomoże przy analizie umowy deweloperskiej.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 38 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka