Kupując nieruchomość, możemy spotkać się zarówno z umową deweloperską na rynku pierwotnym, jak i umową sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym. W poniższym artykule wyjaśniamy różnice między tymi dwoma umowami.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest umowa deweloperska – jest to bardzo ważny dokument, występujący podczas kupna mieszkania lub domu od dewelopera. Umowa ta jest regulowana przez ustawę deweloperską z 2011 roku i musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. W umowy deweloperskiej stronami umowy jest deweloper oraz nabywca. Dokument zobowiązuje strony do spełnienia pewnych postanowień - deweloper zobowiązuje się do zakończenia inwestycji oraz przeniesienia własności na nabywcę, a nabywca do uiszczenia należnej kwoty za mieszkanie.
Umowę deweloperską zawieramy, gdy budowa została rozpoczęta lub jest w trakcie i budynek nie uzyskał jeszcze pozwolenia na użytkowanie. W tym dokumencie znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące inwestycji, wszelkie terminy rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, termin odbioru technicznego, informacje o zabezpieczeniu poprzez rachunek powierniczy pieniędzy nabywcy itd. Umowa deweloperska zazwyczaj jest wielostronicowa i napisana trudnym językiem, często niezrozumiałym dla nabywcy.
Umowa sprzedaży, to umowa regulowana przed Kodeks Cywilny, zawierana w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym. Umowa ta jest dokumentem tak samo ważnym, jak umowa deweloperska i również musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Dokument zawierany jest pomiędzy sprzedawcą a kupującym, na mocy której sprzedawca zbywa nieruchomość i przenosi własność, a kupujący zobowiązuje się do kupna nieruchomości i dotrzymania terminu zapłaty za nieruchomość. Umowa sprzedaży zawiera takie elementy jak: metraż, numer księgi wieczystej, cenę nieruchomości, dane sprzedawcy i kupującego, termin wydania lokalu, oświadczenie sprzedawcy do posiadania prawa własności do mieszkania, opis przedmiotu umowy (adres, nazwa ulicy, numer budynku i numer lokalu mieszkalnego, liczba i rodzaje pomieszczeń, dokładna powierzchnia użytkowa, położenie w bloku), listę dokumentów przekazanych notariuszowi, zobowiązanie kupującego do zapłaty za nieruchomość określonej kwoty).
Jeżeli potrzebujesz analizy umowy deweloperskiej lub umowy kupna-sprzedaży wykonanej przez prawnika, to skontaktuj się z nami: 797 014 014
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!