Inwestycja deweloperska bez rachunku powierniczego? - jest to możliwe, ale nie do końca zgodne z prawem. Nadal możemy spotkać deweloperów, którzy nie zakładają rachunku powierniczego, pomimo tego, że jest on obowiązkiem według ustawy deweloperskiej. Rachunek powierniczy jest ochroną pieniędzy nabywcy, który wpłaca pewne sumy na poczet kolejnych etapów inwestycji na rachunek, z którego bank wypłaca w określonym czasie pieniądze deweloperowi. Wyróżniamy dwa rodzaje rachunków powierniczych - otwarty rachunek powierniczy i zamknięty rachunek powierniczy. W przypadku otwartego rachunku deweloper otrzymuje pieniądze od banku wpłacone przez nabywcę, po zakończeniu danego etapu inwestycji. Natomiast posiadając zamknięty rachunek, deweloper otrzymuje wszystkie środki, po przeniesieniu na nabywcę własności mieszkania.
Pomimo tego, że zamknięty rachunek powierniczy jest bezpieczniejszy, to jednak częściej stosowany jest przez deweloperów otwarty rachunek.
Brak rachunku powierniczego oznacza brak ochrony nabywcy i możliwość oszustwa dewelopera. Jeżeli nabywca zapłaci część albo całość kwoty za mieszkanie, które ma dopiero co powstać, to istnieje ryzyko, że deweloper może go nie ukończyć i zabrać pieniądze, a nabywca zostanie z niczym. Ustawa deweloperska zaczęła obowiązywać od 2012 roku i deweloperzy rozpoczynali swoje inwestycje przed 2012 bez nakazu zakładania rachunków powierniczych. Inwestycje trwają często kilka lat i bywa tak, że nowo powstające inwestycje uważane są przez deweloperów za kontynuacje budowy mieszkań rozpoczętych przed 2012 rokiem, dlatego nie muszą zakładać rachunków powierniczych.
Nie ufaj odgórnie deweloperom, którzy są znani w świecie inwestycji deweloperskich. Zawsze musimy dokładnie sprawdzić, komu zamierzamy powierzyć pieniądze i czy ten konkretny deweloper założył rachunek powierniczy. Dokładne sprawdzenie inwestycji, jak i samego dewelopera jest podstawą przy bezpiecznym zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego. Weryfikacja dewelopera jest połową sukcesu, ponieważ kolejnym bardzo ważnym elementem potwierdzającym uczciwość dewelopera będzie umowa deweloperska.
Dokładne przeanalizowanie tej umowy, pozwoli nam uzyskać odpowiedź, czy deweloper nie próbuje nas w oszukać, stosując klauzule działające na niekorzyść nabywcy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!