Zarezerwuj odbiór

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania

Doradzamy, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania

Zanim zakupisz mieszkanie od dewelopera, poproś go o prospekt informacyjny. Z prospektu da się wyczytać najważniejsze informacje o samym deweloperze oraz o jego inwestycji deweloperskiej. W szczególności należy zwrócić uwagę na sposób finansowana inwestycji przez dewelopera, ewentualne obciążenie gruntu pod inwestycją hipoteką, a także na to, jakie tzw. środki ochrony nabywców stosuje deweloper.

Sposób finansowania inwestycji

Deweloper musi określić w prospekcie, skąd planuje zebrać pieniądze na sfinansowanie inwestycji. Zasadniczo ma do wyboru trzy główne źródła pozyskania środków: pieniądze nabywców mieszkań wpłacane po zawarciu przez nich umów deweloperskich, kredyt bankowy lub własne oszczędności. Najbezpieczniejszą formą finansowania są środki własne dewelopera, potem, odpowiednio: kredyt i środki nabywców.

Hipoteka

W świetle polskiego prawa, hipoteka na budynku „przenosi się” automatycznie na powstałe w nim mieszkania, chyba że bank dewelopera wyrazi zgodę na „bezobciążeniowe wyodrębnienie lokali”. Według naszych statystyk, deweloperzy ustanawiają hipotekę na inwestycji w około połowie przypadków. Jeżeli grunt pod inwestycją jest obciążony hipoteką dewelopera, najlepiej nie podpisywać umowy deweloperskiej przed przedstawieniem przez dewelopera tzw. promesy banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu. Taką promesę należy dołączyć do umowy deweloperskiej jako załącznik. Na jej podstawie, w momencie podpisywania umowy przenoszącej własność nieruchomości możemy domagać się od banku, żeby wyraził zgodę na założenie "czystej" księgi wieczystej naszego mieszkania.

Formy zabezpieczenia nabywców

Prawo nakazuje deweloperowi ustanowić na rzecz nabywców jeden z czterech tzw. środków ochrony. Są to, poczynając od najbardziej bezpiecznego środka: zamknięty rachunek powierniczy, otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją ubezpieczeniową, otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją bankową i zamknięty rachunek powierniczy. Standardem rynkowym jest tzw. otwarty rachunek powierniczy - na jego podstawie bank wypłaca nasze środki deweloperowi w miarę postępów prac na budowie. Jeszcze bezpieczniejszym środkiem ochrony nabywców jest rachunek "zamknięty" - na jego podstawie, bank przekazuje deweloperowi środki wpłacane przez nabywców dopiero po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka