Zamów pomoc prawną

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania

Doradzamy, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania

Zanim zakupisz mieszkanie od dewelopera, poproś go o prospekt informacyjny. Z prospektu da się wyczytać najważniejsze informacje o samym deweloperze oraz o jego inwestycji deweloperskiej. W szczególności należy zwrócić uwagę na sposób finansowana inwestycji przez dewelopera, ewentualne obciążenie gruntu pod inwestycją hipoteką, a także na to, jakie tzw. środki ochrony nabywców stosuje deweloper.

Sposób finansowania inwestycji

Deweloper musi określić w prospekcie, skąd planuje zebrać pieniądze na sfinansowanie inwestycji. Zasadniczo ma do wyboru trzy główne źródła pozyskania środków: pieniądze nabywców mieszkań wpłacane po zawarciu przez nich umów deweloperskich, kredyt bankowy lub własne oszczędności. Najbezpieczniejszą formą finansowania są środki własne dewelopera, potem, odpowiednio: kredyt i środki nabywców.

Hipoteka

W świetle polskiego prawa, hipoteka na budynku „przenosi się” automatycznie na powstałe w nim mieszkania, chyba że bank dewelopera wyrazi zgodę na „bezobciążeniowe wyodrębnienie lokali”. Według naszych statystyk, deweloperzy ustanawiają hipotekę na inwestycji w około połowie przypadków. Jeżeli grunt pod inwestycją jest obciążony hipoteką dewelopera, najlepiej nie podpisywać umowy deweloperskiej przed przedstawieniem przez dewelopera tzw. promesy banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu. Taką promesę należy dołączyć do umowy deweloperskiej jako załącznik. Na jej podstawie, w momencie podpisywania umowy przenoszącej własność nieruchomości możemy domagać się od banku, żeby wyraził zgodę na założenie "czystej" księgi wieczystej naszego mieszkania.

Formy zabezpieczenia nabywców

Prawo nakazuje deweloperowi ustanowić na rzecz nabywców jeden z czterech tzw. środków ochrony. Są to, poczynając od najbardziej bezpiecznego środka: zamknięty rachunek powierniczy, otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją ubezpieczeniową, otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją bankową i zamknięty rachunek powierniczy. Standardem rynkowym jest tzw. otwarty rachunek powierniczy - na jego podstawie bank wypłaca nasze środki deweloperowi w miarę postępów prac na budowie. Jeszcze bezpieczniejszym środkiem ochrony nabywców jest rachunek "zamknięty" - na jego podstawie, bank przekazuje deweloperowi środki wpłacane przez nabywców dopiero po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka