Dewelopera musimy sprawdzić odpowiednio wcześniej, przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Weryfikacja dewelopera uchroni nas przed popełnieniem ogromnego błędu, który będzie rzutował na cały proces kupna nieruchomości.
Sprawdźmy przede wszystkim developera w publicznych rejestrach, takich jak Krajowy Rejestr Sądowy oraz UOKiK.
KRS to źródło informacji prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości i sądy rejonowe. Do rejestru wpisywane są spółki, przedsiębiorstwa itp. W każdym dziale rejestru znajdziemy bardzo istotne informacje o różnych podmiotach tj. deweloper. Z rejestru możemy wyczytać m.in. jaki kapitał zakładowy posiada deweloper. Dowiemy się również, czy wobec dewelopera nie toczy się postępowanie upadłościowe, ale również, czy nie posiada żadnych zaległości podatkowych.
Następnie sprawdź dewelopera w UOKiK, czyli Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tam możemy sprawdzić, czy nie zostały naniesione na dewelopera żadne kary za np. nierespektowanie ustawy deweloperskiej. Zwracajmy jednak też uwagę na datę powstania danego wpisu w UOKiK, gdyż to datami powinniśmy najbardziej się sugerować, czy jest czym się martwić, czy nie. Ustawa deweloperska weszła w życie w 2012 roku i wszelkie wpisy po tym roku na temat dewelopera, na którego chcemy się zdecydować, powinny zostać przez nas dokładnie zweryfikowane.
Przeszukaj także internet, aby poznać opinie klientów konkretnych deweloperów. Internet jest dobrym źródłem wiedzy, o ile wiemy jak z niego pożytecznie korzystać i na co uważać. Różne fora internetowe mogą być przepełnione treściami nieprawdziwymi, tworzonymi w jakimś negatywnym celu, ale również mogą znaleźć się tam wiarygodne opinie, które mogą wpłynąć na naszą decyzję o wybraniu konkretnego dewelopera.
Im większy deweloper to tych opinii będzie więcej w internecie, gdyż takie osoby są bardziej znane. Również to, że są więksi, może nas bardziej przekonywać w ich stronę, gdyż są bardziej wiarygodni i tutaj istnieje mniejsze ryzyko, że np. ogłosi upadłość.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Warto także sprawdzić organizacje branżowe, czy deweloper jest członkiem jakiejś organizacji. Na pewno takie osoby są weryfikowane w pewny sposób, co może wzbudzać u nas większe zaufanie do nich.
Dokładna weryfikacja umowy deweloperskiej oraz księgi wieczystej, na pewno w dużym stopniu chroni nas przed ryzykami związanymi z kupnem mieszkania od danego dewelopera. Jeżeli umowa deweloperska (sprawdzona najlepiej przez specjalistę) będzie zawierał podejrzane klauzule, niezgodne z prawem i z ustawą deweloperską, na pewno uświadomi nas bardziej, że nie warto inwestować swój czas i pieniądze dewelopera, który próbuje nas w jakiś sposób oszukać. Natomiast sprawdzając księgę wieczystą, będziemy mieli jasną sytuację, czy wobec dewelopera nie są prowadzone żadne postępowania egzekucyjne oraz, czy inwestycja nie jest obciążona hipoteką itd.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!