Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy

Dewelopera musimy sprawdzić odpowiednio wcześniej, przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Weryfikacja dewelopera, uchroni nas przed popełnieniem ogromnego błędu, który będzie rzutował na cały proces kupna nieruchomości.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.

Spis treści:

1. Skąd czerpać informacje o deweloperze
2. Umowa deweloperska, księga wieczysta – sprawdzenie dewelopera

1. Skąd czerpać informacje o deweloperze

Sprawdźmy przede wszystkim developera w publicznych rejestrach, tj. Krajowy Rejestr Sądowy oraz UOKiK.

KRS to źródło informacji prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości i sądy rejonowe. Do rejestru wpisywane są spółki, przedsiębiorstwa itp. W każdym dziale rejestru znajdziemy bardzo istotne informacje o różnych podmiotach tj. deweloper. Z rejestru możemy wyczytać m.in. jaki kapitał zakładowy posiada deweloper. Dowiemy się również, czy wobec dewelopera nie toczy się postępowanie upadłościowe, ale również, czy nie posiada żadnych zaległości podatkowych.

Następnie sprawdź dewelopera w UOKiK, czyli Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tam możemy sprawdzić, czy nie zostały naniesione na dewelopera żadne kary za np. nierespektowanie ustawy deweloperskiej. Zwracajmy jednak też uwagę na datę powstania danego wpisu w UOKiK, gdyż to datami powinniśmy najbardziej się sugerować, czy jest czym się martwić, czy nie. Ustawa deweloperska weszła w życie w 2012 roku i wszelkie wpisy po tym roku na temat dewelopera, na którego chcemy się zdecydować, powinny zostać przez nas dokładnie zweryfikowane.

Przeszukaj także internet, aby poznać opinie klientów konkretnych deweloperów. Internet jest dobrym źródłem wiedzy, o ile wiemy jak z niego pożytecznie korzystać i na co uważać. Różne fora internetowe mogą być przepełnione treściami nieprawdziwymi, tworzonymi w jakimś negatywnym celu, ale również mogą znaleźć się tam wiarygodne opinie, które mogą wpłynąć na naszą decyzję o wybraniu konkretnego dewelopera.

Im większy deweloper to tych opinii będzie więcej w internecie, gdyż takie osoby są bardziej znane. Również to, że są więksi, może nas bardziej przekonywać w ich stronę, gdyż są bardziej wiarygodni i tutaj istnieje mniejsze ryzyko, że np. ogłosi upadłość.

Warto także sprawdzić organizacje branżowe, czy deweloper jest członkiem jakiejś organizacji. Na pewno takie osoby są weryfikowane w pewny sposób, co może wzbudzać u nas większe zaufanie do nich.

2. Umowa deweloperska, księga wieczysta – sprawdzenie dewelopera

Dokładna weryfikacja umowy deweloperskiej oraz księgi wieczystej, na pewno w dużym stopniu chroni nas przed ryzykami związanymi z kupnem mieszkania od danego dewelopera. Jeżeli umowa deweloperska (sprawdzona najlepiej przez specjalistę) będzie zawierał podejrzane klauzule, niezgodne z prawem i z  ustawą deweloperską, na pewno uświadomi nas bardziej, że nie warto inwestować swój czas i pieniądze dewelopera, który próbuje nas w jakiś sposób oszukać. Natomiast sprawdzając księgę wieczystą, będziemy mieli jasną sytuację, czy wobec dewelopera nie są prowadzone żadne postępowania egzekucyjne oraz, czy inwestycja nie jest obciążona hipoteką itd.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Jednocześnie jesteśmy też firmą inżynieryjną asystującą nabywcom przy odbiorze technicznym nieruchomości od dewelopera. Zachęcamy do kontaktu.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka