Kupno mieszkania od dewelopera a koszty - kto je ponosi?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Kupno mieszkania od dewelopera koszty | 797 014 014

W artykule opisujemy, jakie koszty związane z kupnem mieszkania pojawiają się na rynku pierwotnym. Wyjaśniamy m.in., ile kosztuje notariusz, jaki podatek musimy zapłacić po kupnie nieruchomości oraz jakie elementy powinna zawierać umowa deweloperska. Zapraszamy do przeczytania artykułu i odświeżenia informacji o kosztach kupna nieruchomości.

Przygotowując się do przystąpienia do umowy z deweloperem, dobrze jest dowiedzieć się więcej na temat zasad zawierania umów na rynku pierwotnym, a także kosztów, związanych z ich podpisywaniem w trybie zgodnym z  przepisami prawa.

Umowa z deweloperem w formie aktu notarialnego

W przypadku gdy nabywamy od dewelopera lokal mieszkalny lub dom, realizowany w ramach przedsięwzięcia, dla którego nie zostało jeszcze wydane pozwolenia na użytkowanie, a więc pozostającego w budowie, wówczas strony, deweloper oraz nabywca, zawierają umowę deweloperską. Jest ona szczegółowo opisana w ustawie deweloperskiej z 2011 roku, która weszła w życie w 2012 roku. Ustawa nie tylko reguluje tryb zawierania umów deweloperskich, ich formę oraz treść, ale nakłada też na deweloperów obowiązki przed kontraktowe oraz obowiązek zapewnienia nabywcom środków ochrony ich wpłat.

Według zapisów ustawy umowa deweloperska powinna być zawierana jedynie w formie aktu notarialnego i jako taka stanowi podstawę do wpisu roszczeń kupującego o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę do księgi wieczystej gruntu, na którym realizowane jest dane przedsięwzięcie deweloperskie.

Jakie są koszty zakupu mieszkania?

Decydując się na kupno mieszkania należy przygotować się na spory wydatek. Ceny nieruchomości w Polsce od wielu lat systematycznie rosną. Głównym kosztem, który obciąży portfel nabywcy będzie cena lokalu. Niemniej należy również pamiętać o różnych dodatkowych kosztach związanych z nabyciem nieruchomości. Planując i rozglądając się za wymarzonym “M” trzeba wziąć pod uwagę, że nasz budżet powinien być przygotowany na różne dodatkowe wydatki, które mogą wynieść od kilku do nawet kilkunastu procent ceny zakupu! Lepiej więc zawczasu wiedzieć jakie są całkowite koszty zakupu mieszkania.

Przede wszystkim każdy zakup mieszkania oznacza wizytę u notariusza, który musi sporządzić akt notarialny sprzedaży nieruchomości. Cenę za akt łatwo sprawdzić, bo notariusze mają określone przez prawo “widełki” cenowe - tzw. taksę notarialną. Należy przy tym pamiętać, że na rynku pierwotnym co do zasady podpisywane będą dwa akty - umowa deweloperska, a po zbudowaniu lokalu umowa przenosząca własność. Innym koniecznym wydatkiem będą koszty sądowe. Nabycie lokalu to każdorazowo zmiana właściciela w księdze wieczystej i będzie wymagała sądowej zmiany treści działu II (jest to koszt 200 zł). Z kolei wpisanie w księdze hipoteki (w przypadku kredytowania inwestycji będzie to konieczność) również oznacza wydatek w wysokości 200 zł. Na rynku wtórnym trzeba również pamiętać o konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest to 2 proc. wartości sprzedanej nieruchomości.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania od dewelopera w 2024 r.?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Oprócz zapłaty ceny za mieszkanie i przynależności należy pamiętać o kosztach związanych z podpisaniem umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska jest zawierana w formie aktu notarialnego. Akt notarialny jest podpisywany u notariusza i wiąże się z tym konieczność zapłacenia wynagrodzenia notariusza za dokonane czynności notarialne. Dla standardowej transakcji w widełkach od 60 tys. zł do 1 mln zł koszt taksy notarialnej wynosi 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości reguluje maksymalną wysokość stawki taksy notarialnej, kalkulowanej na podstawie wartości nabywanej nieruchomości.

Tabela 2.1: Koszty Taksy Notarialnej

Wartość nieruchomościStawka taksy notarialnej
Od 3 tys. zł do 10 tys. zł
100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł
Od 10 tys. zł do 30 tys. zł
310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 zł
Od 30 tys. zł do 60 tys. zł
710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 zł
Od 60 tys. zł do 1 mln zł
1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł
Od 1 mln zł do 2 mln zł
4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł
Od 2 mln 
6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł

W przypadku części umów maksymalną dopuszczalną stawką jest połowa tej, wskazanej powyżej. Dotyczy to między innymi umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego, umowy przedwstępnej, umowy przenoszącej własność lub użytkowanie wieczyste w wykonaniu umowy przedwstępnej, umowy deweloperskiej oraz umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę, w tym w wykonaniu umowy deweloperskiej cennikach usług notariuszów dowiesz się z naszego artykułu pod tym linkiem. Dodatkowo należy liczyć się z kosztami wypisów (6 zł za stronę). W budżecie trzeba także uwzględnić koszty związane z opłatami sądowymi. Należy do nich koszt założenia księgi wieczystej (60 zł) oraz wpisania prawa własności mieszkania do księgi (200 zł). Jeżeli zaciągamy kredyt, trzeba pamiętać także o opłacie za wpis hipoteki do księgi wieczystej (200 zł). 

Taksa notarialna za inne umowy notarialne

Czasem zdarzają się przypadki, kiedy musisz kilkukrotnie podpisywać dokumenty u notariusza w związku z zakupem jednej nieruchomości. Tak jest w przypadkach:

 • osobnej umowy na miejsce postojowe,
 • umowy w strefie rewitalizacji.

Poniżej opisujemy szerzej te przypadki. 

Umowy dotyczące miejsca postojowego

Jeżeli umowa deweloperska dotyczy udziału w hali garażowej, to jeżeli chodzi o podpisanie umowy przeniesienia własności, sygnujemy dwa dokumenty, ponieważ powstają dwie księgi wieczyste — lokalu mieszkalnego i użytkowego. Przeniesienie własności garażu następuje ok. 6-10 miesięcy po podpisaniu umowy przeniesienia własności mieszkania. Niestety, oznacza to osobną taksę na lokal użytkowy, czyli garaż. 

Umowy w strefie rewitalizacji

Dotyczy to w tym momencie miasta stołecznego. Mieszkania po praskiej stronie Wisły można natrafić na mieszkania i nieruchomości, które znajdują się w tak zwanej strefie rewitalizacji. Nieruchomości w tym rejonie są objęte prawem pierwokupu przez miasto Warszawa. Na szczęście, z prawa tego nie się z reguły nie korzysta. 

Co to zmienia? Do dwóch opłat za taksę notarialną (umowa deweloperska i przeniesienie własności) trzeba dopisać warunkową umowę sprzedaży. Jest to druga w kolejności umowa (pomiędzy deweloperską a przeniesieniem własności).

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy od trzech do czterech bardzo niebezpiecznych klauzul.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
 • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Koniec końców opłatę notarialną zapłacisz trzy razy.

Kto płaci za notariusza?

Pewnie zastanawiasz się, kto ponosi wyżej wymienione koszty. Według prawa podpisanie umowy deweloperskiej przez Ciebie, czyli nabywcę zobowiązuje dewelopera do zapłaty przynajmniej połowy kosztów za notariusza. Zatem jest to najczęściej rozbicie 50/50, jak praktyka pokazuje.

Inaczej ma się sprawa przy przeniesieniu własności po udanym odbiorze mieszkania. Tutaj ustawa deweloperska nie przewiduje ustalonych widełek — jak strony się umówią, tak będzie. Często tutaj klienci deweloperów tracą! Czemu? Brak wiedzy o dowolności widełek sprawia, że płacą 100% kwoty taksy notarialnej. Znaj swoje prawa i negocjuj z deweloperem! Chętnie Ci w tym pomożemy.

Podpowiemy Ci tutaj, jeden haczyk. Taksa, którą pokazaliśmy w akapicie wcześniej, jest maksymalna. Oznacza to, że spokojnie możesz się targować nie tylko z deweloperem, ale również z notariuszem. Pamiętaj, że udane negocjacje pozostawiają w Twojej kieszeni sporą kwotę.

Inne koszty przy kupnie mieszkania od dewelopera

W tym akapicie przedstawimy Ci zestawienie wszystkich kosztów, które musisz ponieść wobec państwa, żeby cieszyć się w pełni swoim mieszkaniem. Poznasz obowiązkowe podatki i opłaty. 

Oprócz tego odkryjesz, jakie są terminy, kiedy obowiązują opłaty za media, a kiedy za obowiązkowe są podatki i jakie do nich należą. 

Podatek PCC

Deweloper to przedsiębiorca. Zatem do ceny mieszkania jest wpisany VAT (z reguły 8%), zatem jesteś zwolniony z PCC. 

Na marginesie warto wspomnieć, że to zwolnienie różni się od tego, które ostatnio uchwalono. Ustawodawca zwolnił od podatku PCC na pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego wszystkich, którzy dokonują takiego zakupu.

Zwolnienie od pierwszego mieszkania nie uwzględnia mieszkań od dewelopera. 

Podatek od nieruchomości i opłata za przekształcenie użytkowania wieczystego

Daniny te płaci się w wymiarze rocznym od momentu uzyskania decyzji o wysokości podatku za dany rok.

PAMIĘTAJ, żeby w ciągu siedmiu dni od przeniesienia własności złożyć stosowny formularz w urzędzie gminy. Inaczej narażasz się na wysoką grzywnę. 

Podatek od towarów i usług (VAT)

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, VAT zostaje wliczony w cenę nieruchomości. 

Tego nie wspomnieliśmy o taksie notarialnej — VAT od niej wynosi 23%.

Kiedy płacisz za media, a kiedy opłacasz podatki?

Co do zasady media opłaca się wraz z odbiorem kluczy, czyli po odbiorze technicznym lub poodbiorze. Opłaty wchodzące w skład tego obowiązku to:

 • prąd,
 • woda,
 • czynsz,
 • inne płaty administracyjne.

Możesz też od czasu odbioru kluczy założyć inne media, takie jak: internet, telewizja kablowa lub satelitarna. Od wtedy jest też liczona opłata radiotelewizyjna. 

Należności nieruchomościowe, czyli opłata przekształceniowa z użytkowania wieczystego i podatki od nieruchomości obowiązują Cię od momentu przeniesienia własności — tj. drugiej wizyty u notariusza. 

Pamiętaj, że dopiero po notarialnym przekazaniu własności deweloper może przerzucić na Ciebie zobowiązania państwowe. Jakiekolwiek zapisy umowy deweloperskiej, które w istocie będą zobowiązywały Cię do opłaty danin państwowych po otrzymaniu kluczy, są klauzulami stricte abuzywnymi!

Nie daj się oszukać i pamiętaj, że masz prawo odmówić zapłaty wspomnianych danin publicznych przed przeniesieniem własności. To Twoje prawo!

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania

Notariusz, koszty sądowe i podatki to często tylko wierzchołek góry lodowej. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym deweloperzy najczęściej oferują tzw. standard deweloperski. Oznacza to konieczność wykończenia lokalu na własną rękę, co zwiększa koszt zakupu mieszkania co najmniej o dodatkowe kilkaset złotych za metr kwadratowy. 

Również na rynku wtórnym trzeba liczyć się z pracami remontowymi. Kupując lokal z drugiej ręki najpewniej trzeba będzie dokonać mniejszych lub większych napraw powstałych w czasie użytkowania lokalu. W skrajnych przypadkach nabywca będzie zmuszony dokonać remontu kapitalnego całej nieruchomości.

Treść umowy deweloperskiej według ustawy

Ustawa w art. 22 szczegółowo określa elementy, które umowa deweloperska powinna zawierać, w tym:

 • wskazanie stron, miejsca i daty zawarcia umowy;
 • cenę nabywanej nieruchomości;
 • informację dotyczącą gruntu, na którym realizowane jest przedsięwzięcie deweloperskie, w tym dotyczącą powierzchni działki oraz jej stanu prawnego;
 • określenie położenia oraz istotnych cech domu jednorodzinnego, będącego przedmiotem umowy deweloperskiej, lub budynku, w którym ma znajdować się lokal mieszkalny będący przedmiotem tej umowy oraz określenie
 • usytuowania lokalu mieszkalnego w budynku;
 • wskazanie powierzchni i układu pomieszczeń i zakresu oraz standardu prac wykończeniowych, do których wykonania zobowiązuje się deweloper;
 • określenie terminu przeniesienia na kupującego prawa własności nabywanej nieruchomości;
 • wskazanie wysokości i terminów płatności transz ceny;
 • informacje dotyczące stosowanych przez dewelopera środków ochrony wpłat nabywców;
 • informacje dotyczące pozwolenia na budowę;
 • termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych;
 • warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej oraz zwrotu wpłaconych środków;
 • określenie wysokości odsetek i kar umownych dla stron umowy deweloperskiej;
 • określenie sposobu pomiaru powierzchni lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
 • oświadczenie nabywcy o odbiorze prospektu informacyjnego;
 • termin i sposób zawiadomienia nabywcy o odbiorze lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
 • w przypadku obciążenia nieruchomości kredytem dewelopera — promesa dotycząca bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności po wpłacie pełnej ceny przez kupującego;
 • zobowiązanie dewelopera do wybudowania budynku, wyodrębnienia lokalu mieszkalnego i przeniesienia prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę, albo przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego stanowiącego odrębną nieruchomość, lub przeniesienia ułamkowej części własności nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służącej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Obowiązki stron umowy deweloperskiej

Do głównych obowiązków dewelopera należy zapewnienie nabywcy środków ochrony w postaci rachunku powierniczego otwartego z gwarancją ubezpieczeniową bądź bankową lub bez, bądź rachunku powierniczego zamkniętego. Ten ostatni jest bezpieczniejszy z punktu widzenia nabywcy, ponieważ wpłacane przez kupującego środki przekazywane są na rachunek dewelopera dopiero po przeniesieniu własności nabywanej nieruchomości na kupującego. Rachunek powierniczy otwarty jest jednak powszechniej stosowany przez deweloperów, ponieważ umożliwia on zarządzanie środkami, wpłacanymi przez nabywców, już na etapie realizacji przedsięwzięcia — pieniądze zwalniane są przez bank zgodnie z potwierdzonym przez jego przedstawiciela postępem prac na budowie, założonym w harmonogramie przedsięwzięcia.

Nowa ustawa deweloperska z 2021 roku wprowadziła dodatkowe zabezpieczenie w formie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego środki uruchamiane mają być między innymi w przypadku upadłości dewelopera lub banku, prowadzącego rachunek powierniczy, przeniesienia na nabywcę prawa własności obciążonej nieruchomości lub braku zwrotu środków dewelopera w przypadku odstąpienia przez kupującego od umowy na zasadach określonych w ustawie. Środki Funduszu pochodzić będą między innymi ze składek, wpłacanych od deweloperów, od wpłat nabywców na rachunki powiernicze w wysokości zależnej od rodzaju rachunku, stosowanego przez dewelopera.

Do przed kontaktowych obowiązków dewelopera należy przygotowanie prospektu informacyjnego (przed rozpoczęciem sprzedaży lokali w ramach danej inwestycji) oraz jego udostępnienie na żądanie zainteresowanej nabyciem nieruchomości strony. Wzór prospektu znajduje się w ustawie, a sam dokument stanowi obowiązkowy załącznik do umowy deweloperskiej. W prospekcie, składającym się z części ogólnej oraz indywidualnej, powinny znaleźć się informacje na temat dewelopera, przedsięwzięcia oraz gruntu, na którym jest ono realizowane, a także dotyczące wybranego mieszkania lub domu (powierzchnia, cena za metr kwadratowy, standard wykończenia).

Nowa ustawa deweloperska nałożyła na deweloperów obowiązek sporządzenia prospektu już na etapie zawierania umów rezerwacyjnych (które dopiero w nowej ustawie zostały uregulowane), a także jego przekazania potencjalnemu nabywcy bez konieczności występowania o niego przez przyszłego kupującego.

Dodatkowo deweloper, zgodnie z art. 21 ustawy, ma obowiązek umożliwienia stronie, zainteresowanej zakupem, możliwości wglądu w siedzibie dewelopera w:

 • aktualny odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości;
 • kopię aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, jeśli podmiot podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego lub aktualnym zaświadczeniem o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
 • kopię pozwolenia na budowę;
 • sprawozdanie finansowe dewelopera za ostatnie dwa lata;
 • projekt budowlany.

Grafika przedstawia informację o  jednym z najważniejszych obowiązków dewelopera wobec nabywcy. Deweloper powinien zapewnić nabywcy rachunek powierniczy.Kupno mieszkania od dewelopera wiąże się z wieloma kosztami, które przedstawiliśmy w artykule. Obowiązkiem dewelopera wobec nabywcy jest stworzenie rachunku powierniczego, na którym znajdowałyby się pieniądze nabywcy, które trafią w odpowiednim momencie do dewelopera.

Umowa przedwstępna z deweloperem — z notariuszem lub bez

W przypadku gdy mieszkanie lub dom, będące przedmiotem umowy, zawieranej z deweloperem, zostało już wybudowane, a deweloper uzyskał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla inwestycji, wówczas umowa będzie miała formę umowy przedwstępnej, uregulowanej w przepisach Kodeksu cywilnego. Jeżeli umowa przedwstępna poprzedza zawarcie umowy deweloperskiej, wówczas swoje zastosowanie będą mieć zapisy ustawy deweloperskiej. Jeżeli jednak wykonaniem umowy przedwstępnej jest umowa przenosząca własność, wówczas będzie ona musiała być zgodna z postanowieniami Kodeksu cywilnego. Zgodnie z definicją, zawartą w Kodeksie cywilnym, w umowie przedwstępnej „jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna)”. W umowie powinny znaleźć się najważniejsze postanowienia umowy przyrzeczonej (przede wszystkim opis przedmiotu umowy oraz jego cena).

Przepisy nie wymagają, aby umowa przedwstępna zawierana była w formie aktu notarialnego, przy czym warto pamiętać o tym, że tylko taka forma będzie podstawą do dochodzenia przez uprawnioną stronę zawarcia umowy przenoszącej własność na drodze sądowej oraz do wpisania w dziale III księgi wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości, roszczenia kupującego o przeniesienie własności, które znacząco zwiększa jego bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że w przypadku sprzedania nieruchomości przez sprzedającego innemu kupującemu, roszczenie, wpisane do księgi wieczystej, przekształca się w roszczenie przeciwko każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości (Sąd Najwyższy z dnia 13 lipca 2005 r. I CK 28/05).

Jeżeli jednak przedmiotem umowy przedwstępnej z deweloperem jest nieruchomość, której budowa nie została ukończona, umowa przedwstępna powinna być zgodnie z przepisami umową deweloperską, co oznacza, że jej zapisy muszą być zgodne z ustawą deweloperską, a deweloper zobligowany jest do wypełnienia wszystkich obowiązków, nałożonych na niego przez ustawę.

Warto też zaznaczyć, że nowa ustawa deweloperska swoimi regulacjami obejmuje również umowy, dotyczące  zrealizowanych już lokali mieszkalnych i domów, a także lokali użytkowych, jeżeli nabywane są na podstawie tej samej umowy, w ramach jednej inwestycji. Zgodnie z art. 42 nowej ustawy w przypadku, gdy postanowienia umów, zawieranych z nabywcami, opisanych w ustawie, będą mniej korzystne dla nabywców niż przepisy ustawy, będą one uznane za nieważne, a w ich miejsce stosuje się odpowiednie przepisy ustawy.

Regulacje nowej ustawy deweloperskiej wejdą w życie 1 lipca 2022 roku.

Kto płaci za notariusza przy kupnie mieszkania od dewelopera? 

Jeśli ktoś decyduje się na kupno mieszkania, to będzie musiał ponieść wiele dodatkowych kosztów. Niezbędne jest między innymi zapłacenie za skorzystanie z usług notariusza. Umowę podpisaną ze sprzedającym należy sporządzić w formie aktu notarialnego. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego koszty notarialne są dzielone po równo między deweloperem i nabywcą. Można wobec tego liczyć na zredukowanie kosztów o połowę. Oczywiście, jeśli nie ustali się tego ze sprzedającym i nie umieści odpowiedniego zapisu w podpisanej z nim umowie, to nie będzie można potem domagać się poniesienia przez niego części kosztów. Inwestor musi dopilnować tego, aby zostało wyszczególnione w umowie deweloperskiej, kto ponosi koszty materialne i w jakiej wysokości.

Kim jest notariusz?

Notariusz jest prawnikiem, który może sporządzać między innymi akty notarialne. Jeśli dokument zostanie spisany przez notariusza, to można być pewnym, że będzie on miał moc prawną, czyli będzie zgodny z przepisami prawa. Jeśli ktoś decyduje się na kupno mieszkania, to odwiedza notariusze w celu sporządzenia umowy kupna-sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego. Warto też podpisać u niego umowę przedwstępną, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek niewywiązania się drugiej strony umowy z widniejących w niej warunków. U notariusza sporządza się także intercyzę w formie aktu, czyli małżeńską umowę majątkową. Załatwia się u niego również różnego typu sprawy spadkowe. Jest to zdecydowanie szybsze rozwiązanie niż założenie sprawy w sądzie. Notariusz sporządza różne poświadczenia notarialne, spisuje protokoły, testamenty, oświadczenia. Zajmuje się również sporządzeniem protestów czeków i weksli. 

Jak wybrać odpowiedniego notariusza? 

Na rynku działa wiele kancelarii notarialnych, co przekłada się na duży wybór. Jest kilka istotnych kwestii, na które powinno się zwracać uwagę. Warto zapoznać się z opiniami na temat notariusza. Można zapytać znajomych i członków rodziny, czy mogą kogoś polecić. Pomocne będą także fora internetowe i różne strony www, na których znajdują się informacje zamieszczone przez osoby, które korzystały z usług lokalnych kancelarii notarialnych. Istotna jest także lokalizacja siedziby notariusza, nie może być ona zbyt mocno oddalona od miejsca zamieszkania klienta, bo będzie wiązało się to z droższymi i czasochłonnymi dojazdami. Im bliżej miejsce zamieszkania, tym lepiej. Sprawdzić należy również dostępność notariusza, czy będzie on dyspozycyjny w najbliższym terminie. Cena także ma znaczenie, dlatego powinno się sprawdzić cennik usługodawcy. Najczęściej podaje go on na swojej stronie internetowej. Notariusz ma narzuconą odgórnie maksymalną stawkę notarialną, ale od niego zależy, jaka będzie wysokość pobranego wynagrodzenia. 

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym?

W celu sporządzenia aktu notarialnego konieczne jest dostarczenie notariuszowi dokumentów w postaci tytułu prawnego nabycia nieruchomości. Niezbędny jest także odpis z księgi wieczystej, w której znajdują się wszystkie informacje o przedmiocie umowy. Czasem potrzebne są także inne dokumenty typu umowa kredytowa, zaświadczenie od banku o udzielonym kredycie. W przypadku nieruchomości obciążonej hipoteką niezbędne staje się zaświadczenie do spłaty zadłużenia.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w odbiorze technicznym mieszkania, to zapraszamy do kontaktu (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres - kontakt@pewnylokal.pl.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3346 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem?

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka