Zamów pomoc prawną

Kupno mieszkania od dewelopera koszty

W artykule opisujemy jakie są koszty związane z kupnem mieszkania od dewelopera.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.

Spis treści

  1. Koszt mieszkania
  2. Koszt umowy
  3. Inne koszty
     

1. Koszt mieszkania

Podpisanie umowy z deweloperem oznacza zobowiązanie nabywcy do nabycia w przyszłości lokalu mieszkalnego za określoną cenę. Musimy pamiętać, że do ceny mieszkania należy doliczyć podatek VAT (deweloper może kusić niską netto). Kupno mieszkania od dewelopera podlega obniżonej stawce podatku od towarów i usług, która wynosi 8 proc. Obniżona stawka dotyczy mieszkań do 150 mkw i domów jednorodzinnych do 300 mkw. Dosyć często deweloperzy sprzedają także udziały w budynkach niemieszkalnych - garażach (zwykle na podstawie dodatkowej umowy przedwstępnej). Kupno udziału w garażu, który stanowi odrębną własność jest obarczone wyższą stawką podatku VAT w wysokości 23 proc. Należy mieć to na uwadze, bo deweloper może chwalić się niskimi cenami netto, a ostatecznie nabywca zapłaci wyższą cenę brutto za miejsce postojowe. Z posiadaniem udziału w odrębnym garażu wiąże się także wyższa opłata za użytkowanie wieczyste (nawet dziesięciokrotnie) i podatek od nieruchomości (3 proc. zamiast 1 proc w przypadku lokali mieszkalnych). Zobacz co może mieć wpływ na cenę mieszkania w naszym artykule.

Kupno mieszkania od dewelopera koszty.Oprócz kosztów zakupu mieszkania i przynależności należy pamiętać o dodatkowych wydatkach.

2. Koszt umowy

Oprócz zapłaty ceny za mieszkanie i przynależności należy pamiętać o kosztach związanych z podpisaniem umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska jest zawierana w formie aktu notarialnego. Akt notarialny jest podpisywany u notariusza i wiąże się z tym konieczność wynagrodzenia notariusza za dokonane czynności notarialne. Dla standardowej transakcji w widełkach od 60 tys. zł do 1 mln zł koszt taksy notarialnej wynosi 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł. O cenniku notariusza dowiesz się z naszego artykułu pod tym linkiem. Dodatkowo należy liczyć się z kosztami wypisów (6 zł za stronę). Należy też pamiętać o kosztach związanych z opłatą sądową. Jest to koszt założenia księgi wieczystej (60 zł) oraz wpisania prawa własności mieszkania do księgi (200 zł). Jeżeli zaciągamy kredyt to trzeba pamiętać o opłacie za wpis hipoteki do księgi wieczystej (200 zł). Więcej o kosztach notarialnych zob. tutaj.

3. Inne koszty

Oprócz kosztów zakupu i podpisania umowy trzeba liczyć się z opłatami związanymi z późniejszym użytkowaniem lokalu. Należy pamiętać o podatku od nieruchomości i opłatach związanych z użytkowaniem wieczystym. Oprócz danin na rzecz państwa będziemy musieli płacić czynsz, w którym znajdują się m.in. koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, koszty ochrony lub fundusz remontowy (od czego zależy wysokość czynszu piszemy w naszym artykule). Czasem nieruchomość, na której znajduje się nasz lokal jest obciążona płatnymi służebnościami, co może podnosić opłaty związane z posiadaniem lokalu. Jeżeli mieszkanie jest kredytowane to musimy oczywiście pamiętać o regularnej spłacie rat na rzecz kredytodawcy - banku.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy zaufanego pośrednika kredytowego to zapraszamy do kontaktu mailowego. Wystarczy napisać do nas na adres - kredyt@pewnylokal.pl

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w odbiorze technicznym mieszkania to zapraszamy do kontaktu (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres - kontakt@pewnylokal.pl
 

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Jednocześnie jesteśmy też firmą inżynieryjną asystującą nabywcom przy odbiorze technicznym nieruchomości od dewelopera. Zachęcamy do kontaktu.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 428 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka