Zarezerwuj odbiór

Kupno mieszkania od dewelopera koszty

W artykule opisujemy jakie są koszty związane z kupnem mieszkania od dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Koszt mieszkania

Podpisanie umowy z deweloperem oznacza zobowiązanie nabywcy do nabycia w przyszłości lokalu mieszkalnego za określoną cenę. Musimy pamiętać, że do ceny mieszkania należy doliczyć podatek VAT (deweloper może kusić niską netto). Kupno mieszkania od dewelopera podlega obniżonej stawce podatku od towarów i usług, która wynosi 8 proc. Obniżona stawka dotyczy mieszkań do 150 mkw i domów jednorodzinnych do 300 mkw. Dosyć często deweloperzy sprzedają także udziały w budynkach niemieszkalnych - garażach (zwykle na podstawie dodatkowej umowy przedwstępnej). Kupno udziału w garażu, który stanowi odrębną własność jest obarczone wyższą stawką podatku VAT w wysokości 23 proc. Należy mieć to na uwadze, bo deweloper może chwalić się niskimi cenami netto, a ostatecznie nabywca zapłaci wyższą cenę brutto za miejsce postojowe. Z posiadaniem udziału w odrębnym garażu wiąże się także wyższa opłata za użytkowanie wieczyste (nawet dziesięciokrotnie) i podatek od nieruchomości (3 proc. zamiast 1 proc w przypadku lokali mieszkalnych). Zobacz co może mieć wpływ na cenę mieszkania w naszym artykule.

Koszt umowy

Oprócz zapłaty ceny za mieszkanie i przynależności należy pamiętać o kosztach związanych z podpisaniem umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska jest zawierana w formie aktu notarialnego. Akt notarialny jest podpisywany u notariusza i wiąże się z tym konieczność wynagrodzenia notariusza za dokonane czynności notarialne. Dla standardowej transakcji w widełkach od 60 tys. zł do 1 mln zł koszt taksy notarialnej wynosi 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł. O cenniku notariusza dowiesz się z naszego artykułu pod tym linkiem. Dodatkowo należy liczyć się z kosztami wypisów (6 zł za stronę). Należy też pamiętać o kosztach związanych z opłatą sądową. Jest to koszt założenia księgi wieczystej (60 zł) oraz wpisania prawa własności mieszkania do księgi (200 zł). Jeżeli zaciągamy kredyt to trzeba pamiętać o opłacie za wpis hipoteki do księgi wieczystej (200 zł). Więcej o kosztach notarialnych zob. tutaj.

Inne koszty

Oprócz kosztów zakupu i podpisania umowy trzeba liczyć się z opłatami związanymi z późniejszym użytkowaniem lokalu. Należy pamiętać o podatku od nieruchomości i opłatach związanych z użytkowaniem wieczystym. Oprócz danin na rzecz państwa będziemy musieli płacić czynsz, w którym znajdują się m.in. koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, koszty ochrony lub fundusz remontowy (od czego zależy wysokość czynszu piszemy w naszym artykule). Czasem nieruchomość, na której znajduje się nasz lokal jest obciążona płatnymi służebnościami, co może podnosić opłaty związane z posiadaniem lokalu. Jeżeli mieszkanie jest kredytowane to musimy oczywiście pamiętać o regularnej spłacie rat na rzecz kredytodawcy - banku.

W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z firmą Pewny Lokal: kontakt@pewnylokal.pl 

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 174 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka