Inspektor budowlany to osoba, która za zadanie ma sprawdzenie poszczególnych etapów budowy, aby zapewnić zlecającego, że wszystko idzie, jak należy. Jakie jeszcze zadania ma taka osoba i dlaczego warto zainteresować się tymi usługami? Przygotowaliśmy artykuł, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości na temat jego usług.
2022-12-12
Inspektor nadzoru budowlanego to pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, przypisanego do danego regionu lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru. Pełni on obowiązki w obrębie architektoniczno-budowlanych organów powiatowych i wojewódzkich. Oprócz tego wyróżniamy też Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który jest organem właściwym w sprawach indywidualnych, rozstrzyganych w drodze postępowania administracyjnego, w zakresie wynikającym z przepisów prawa budowlanego. W ogólnym rozrachunku inspektor budowlany to osoba, która działa z imienia organów państwowych i jego zadania są ściśle określone. Wśród nich znajduje się m.in.:
Jak więc widzisz, inspektorzy budowlani mają na swojej głowie sporo obowiązków, które mają ogromne znaczenie z perspektywy zarówno stawiania nowych nieruchomości, jak i użytkowania tych, które już istnieją.
Wiele osób myli inspektora budowlanego z inspektorem nadzoru inwestorskiego. Różnica jest spora i warto ją znać, ponieważ ta druga osoba zatrudniana jest przez inwestora i występuje jako jego reprezentant na danej budowie. Zatem ma on kontrolować co dzieje się podczas prowadzonych prac, zatwierdzać kolejne etapy budowy, egzekwować terminy, sprawdzać materiały, wykorzystywane do budowy, itp.
Musisz więc wiedzieć, że są to dwa zupełnie inne stanowiska. Jeżeli zależy Ci na zatrudnieniu inspektora budowlanego do odbioru mieszkań w Warszawie, musisz znaleźć osobę, która spełnia określone w przepisach prawa budowlanego warunki. M.in. musi być to osoba po studiach budownictwa lub architektury, która zdobyła uprawnienia budowlane. Dodatkowo musi mieć doświadczenie jako urzędnik. Koszt usługi każdego z inspektorów budowlanych różni się w zależności od wielu czynników i może wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Największe znaczenie ma tutaj złożoność zlecenia, a konkretniej, m.in. metraż mieszkania czy konieczność dojazdów.
Odbiór mieszkania wykonany przez inspektora budowlanego to gwarancja spokoju i pewności, że nieruchomość faktycznie jest w dobrym stanie. Taka fachowa pomoc zdejmuje z barków zlecającego ogromny ciężar, związany z samodzielnym sprawdzaniem każdego kąta i ocenianiem, czy w domu nie ma jakichś nieprawidłowości.
Inspektor budowlany to osoba doświadczona, będąca w stanie znaleźć wady i usterki, które trudno jest wychwycić gołym okiem, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie. Odbiór mieszkania to ostatni moment, który dzieli inwestora od przekazania kluczy właścicielowi, dlatego warto wykonać cały proces sprawdzania dokładnie, aby zagwarantować sobie spokojny sen. Poprawność realizacji takiej kontroli i wydanie akceptacji na użytkowanie sprawia, że można rozpocząć prace wykończeniowe.
Mamy nadzieję, że teraz wiesz już wszystko o pracy inspektora budowlanego i wiesz, dlaczego warto skorzystać z jego usług.
Inżynierowie z Pewnylokal.pl wykonują odbiory techniczne nieruchomości m.in. w Warszawie.
Autor
Jolanta Buzalska
Była nauczycielka języka polskiego, która postanowiła przebranżowić się, by pracować w branży nieruchomości. Sprzedała swoje mieszkanie w mieście i kupiła niewielki domek na wsi – formalnościami zajęła się nasza firma, od tej pory współpracujemy. Do tego stopnia zainteresowała się nieruchomościami, że od kilku lat pomaga znajomym nadzorować remonty i ekipy wykończeniowe. Umiejętnie korzysta ze sprzętów takich jak łata murarska, kątownik czy dalmierz.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.