Zanim przystąpimy do kupna domu, musimy pamiętać o tym, aby zweryfikować jego stan prawny, jak i techniczny. W poniższym artykule wyjaśniamy m.in. jakich dokumentów przy zakupie domu z rynku wtórnego możemy potrzebować oraz co powinniśmy sprawdzić przed kupnem domu. Zainteresowanych tematem, zapraszamy do dalszej lektury.
Kupno domu, jak i każdej innej nieruchomości, to poważna decyzja, której skutki będziemy odczuwać przez lata. Jeżeli nie chcemy, aby ten zakup wpływał na nas negatywnie, musimy zweryfikować pod każdym względem to, na co chcemy wydać dużą sumę pieniędzy. Pamiętajmy, że zakup domu to nie tylko jednorazowa opłata. Decydując się na taki krok, musimy wiedzieć, jakie zobowiązania na nas czekają.
Dlaczego powinniśmy zawsze przed kupnem domu czy innej nieruchomości sprawdzić wszelkie dokumenty, do jakich możemy uzyskać dostęp? Weryfikacja dokumentów będzie potwierdzeniem, że dom nie jest obciążony wadami prawnymi, a sprzedawca nie próbuje nas w jakiś sposób oszukać. Dokumenty są niezwykle ważnym wyznacznikiem bezpiecznego zakupu i legalności istnienia nieruchomości. Przed podpisaniem umowy sprzedaży domu musimy pamiętać o dwóch niezwykle istotnych rzeczach. Mamy tutaj na myśli to, że oprócz sprawdzenia dokumentacji musimy również sprawdzić stan techniczny nieruchomości, o czym w dalszej części artykułu.
Kupując dom, musimy przede wszystkim sprawdzić dwa następujące dokumenty:
Po zapoznaniu się z tymi dwoma dokumentami właściciel domu powinien przedstawić nam również:
Jak wspominaliśmy, oprócz weryfikacji dokumentacji zawierającej informacje o mieszkaniu, powinniśmy także sprawdzić stan techniczny domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy zajmującej się sprawdzaniem mieszkań i domów. Na miejscu, w którym znajduje się planowany przez nas do kupienia dom, pojawi się inżynier, który sprawdzi stan domu wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zweryfikuje m.in. czy dom nie posiada jakichś ukrytych wad i usterek. Dzięki takiej usłudze będziemy mieli pewność, że kupujemy dom w takim stanie technicznym, jakiego oczekujemy oraz o jakim zapewnia nas sprzedawca.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Sprawdzenie stanu technicznego domu nie może być pominiętym przez nas etapem, zwłaszcza w przypadku domów starych, wybudowanych przed wieloma latami. Instalacje, materiały wykorzystywane do budowy zewnętrznej, jak i wewnętrznej nie są pierwszej świeżości i na pewno potrzebują profesjonalnej analizy jakości oraz stwierdzenia, czy nie wymagają większego remontu, wymiany niektórych elementów. Sprawdzając dom, na pewno na początku należy dokładnie wypytać sprzedawcę o, to kiedy został wybudowany; kiedy przechodził remont; czy jest coś, o czym kupujący powinien wiedzieć lub co wymaga naprawy.
Oprócz wywiadu ze sprzedającym warto skorzystać z wcześniej wspomnianej usługi firmy zajmującej się na co dzień audytami nieruchomości, która na pewno przy pomocy odpowiedniego sprzętu sprawdzi dogłębnie stan techniczny domu.
Naszą uwagę musimy skierować przede wszystkim na to, czy występują jakieś zawilgocenia, zacieki, mostki termiczne, lecz najczęściej takie elementy będziemy musieli sprawdzić z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Coraz więcej firm, z którymi sprawdzamy nieruchomości, posiada tego typu urządzenia. Wewnątrz domu zbadajmy również okna, stan podłóg, ścian, czy występują odchylenia od normy, pęknięcia. Bardzo ważne jest również skontrolowanie instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej oraz wentylacji. Stare instalacje mogą być poważnym zagrożeniem dla mieszkańców domu. Pamiętajmy, aby nie pomijać żadnego z elementów podczas sprawdzania, ponieważ kupno domu jest bardzo dużą inwestycją i ważne, aby została ona przeprowadzona w sposób świadomy i kontrolowany.
Kupno mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, dlatego wszystko powinno zostać dokładnie sprawdzone. Należy zapoznać się z szeregiem dokumentów przed podpisaniem umowy z deweloperem. Co jednak w przypadku sprzedawcy, który nie ma dokumentów koniecznych do dokonania zakupu nieruchomości? Wszystko się komplikuje i trzeba zachować szczególną czujność. Oczywiście brak dokumentów nie musi być kłamstwem. Niektórzy sprzedawcy rzeczywiście nie mają niezbędnej dokumentacji. Należy dobrze przemyśleć swoją decyzję dotyczącą kupna mieszkania bez dokumentów. Taka transakcja jest obarczona wysokim ryzykiem, którego lepiej nie ponosić w przypadku niesprawdzonej osoby. Jeśli sprzedawca jest godny zaufania, to sprawa wygląda inaczej, ale zawsze lepiej poczekać na dostarczenie przez niego wymaganych dokumentów, aby uniknąć ewentualnych problemów przy transakcji. Dobrym rozwiązaniem będzie także podpisanie umowy sprzedaży mieszkania, w której zostaną zawarte odpowiednie deklaracje sprzedającego.
Jest wiele kwestii, które należy mieć na uwadze przy zakupie działki budowlanej. Zacząć należy od sprawdzenia jej lokalizacji, czyli dokładnego położenia, bo wpływa to na jej cenę. Kolejną kwestią będzie ukształtowanie terenu działki. Najkorzystniej jest kupić teren wyrównany, co przełoży się na tańszą budowę. Bardzo ważny będzie także dostęp drogi dojazdowej do działki. Jej brak niestety wiąże się z odmową otrzymania warunków zabudowy i pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Znaczenie ma nawet szerokość drogi dojazdowej, nie może być ona węższa niż 5 m. W przypadku działki budowlanej bardzo ważne są jej wielkość i kształty. Inwestora powinien interesować rodzaj gruntu na działce, istotne jest także jej usytuowanie względem stron świata. Przyjrzeć trzeba się najbliższej okolicy działki, co znajduje się w jej otoczeniu. Na liście rzeczy do sprawdzenia jest także uzbrojenie działki.
Przed odebraniem kluczy do nowego mieszkania musi nastąpić jego odbiór techniczny. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie tego wraz z doświadczonym inżynierem, który wie dokładnie, na co zwracać uwagę. Zna normy budowlane, dysponuje profesjonalnym sprzętem. Wszystko to ułatwia znalezienie usterek i wad, które zostaną potem wpisane do protokołu zdawczo-odbiorczego. Deweloper jest zobowiązany do ich wyeliminowania, dzięki czemu inwestor nie musi dokonywać napraw na własny koszt. Podczas odbioru technicznego należy sprawdzić kąty proste, ściany, ościeżnice i drzwi, stolarkę, instalacje, multimedia, powierzchnie dodatkowe. Badanie termowizyjne jest w stanie wykryć nawet wycieki, zawilgocenia i mostki termiczne.
W Pewny Lokal oferujemy również usługę audytu domów i mieszkań z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Zapraszamy do kontaktu!
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!