Jakie dokumenty sprawdzić przed kupnem domu?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jakie dokumenty sprawdzić przed kupnem domu | 797 014 014

Zanim przystąpimy do kupna domu, musimy pamiętać o tym, aby zweryfikować jego stan prawny, jak i techniczny. W poniższym artykule wyjaśniamy m.in.  jakich dokumentów przy zakupie domu z rynku wtórnego możemy potrzebować oraz co powinniśmy sprawdzić przed kupnem domu. Zainteresowanych tematem, zapraszamy do dalszej lektury.

Sprawdzenie domu przed kupnem

Kupno domu, jak i każdej innej nieruchomości, to poważna decyzja, której skutki będziemy odczuwać przez lata. Jeżeli nie chcemy, aby ten zakup wpływał na nas negatywnie, musimy zweryfikować pod każdym względem to, na co chcemy wydać dużą sumę pieniędzy. Pamiętajmy, że zakup domu to nie tylko jednorazowa opłata. Decydując się na taki krok, musimy wiedzieć, jakie zobowiązania na nas czekają.

Dlaczego powinniśmy zawsze przed kupnem domu czy innej nieruchomości sprawdzić wszelkie dokumenty, do jakich możemy uzyskać dostęp? Weryfikacja dokumentów będzie potwierdzeniem, że dom nie jest obciążony wadami prawnymi, a sprzedawca nie próbuje nas w jakiś sposób oszukać. Dokumenty są niezwykle ważnym wyznacznikiem bezpiecznego zakupu i legalności istnienia nieruchomości. Przed podpisaniem umowy sprzedaży domu musimy pamiętać o dwóch niezwykle istotnych rzeczach. Mamy tutaj na myśli to, że oprócz sprawdzenia dokumentacji musimy również sprawdzić stan techniczny nieruchomości, o czym w dalszej części artykułu.

Jakie dokumenty sprawdzić?

Kupując dom, musimy przede wszystkim sprawdzić dwa następujące dokumenty:

  1. Księga wieczysta – uzyskując numer księgi od właściciela, możemy z rozdziałów tego dokumentu dowiedzieć się wielu ważnych informacji o nieruchomości:
    DZIAŁ I: w tym dziale znajdziemy informacje o adresie, numerze działki, informacje o prawach własności, ale również o przynależnościach do domu lub mieszkania, powierzchni i ilości pomieszczeń.
    DZIAŁ II: wyczytamy w nim informacje o własności i użytkowaniu wieczystym, ale również o oznaczeniu samego właściciela.
    DZIAŁ III: zawiera informacje o roszczeniach, ograniczeniach praw rzeczowych, rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, roszczenia ciążące na nieruchomości.
    DZIAŁ IV: w tym dziale pojawią się informacje o hipotece, jej wysokości, zakresie, rodzaju itd.
  2. Umowa sprzedaży – przeanalizujmy dokładnie wszelkie zapisy umowy, jaką zawieramy ze sprzedającym. Sprawdźmy, czy przenoszone są na nas wszystkie prawa związane z własnością domu, jaka jest cena za dom, w jakiej formie ma zostać opłacona, czy właściciel poświadcza brak obciążeń prawnych spoczywających na domu. Sprawdźmy, czy umowa jest kompletna i zawiera niezbędne informacje tj. dane osobowe stron, czy opis przedmiotu umowy.

Po zapoznaniu się z tymi dwoma dokumentami właściciel domu powinien przedstawić nam również:

  • dokument świadczący o pozwoleniu na budowę domu, który chcemy kupić;
  • dziennik budowy;
  • pozwolenie na użytkowanie domu;
  • certyfikat energetyczny budynku;
  • dokumenty potwierdzające odbiór wszelkich instalacji i przyłączy;
  • potwierdzenie uregulowanych płatności za prąd, wodę i gaz;
  • wypis z ewidencji gruntów.

Weryfikacja dokumentów  będzie potwierdzeniem, że dom nie jest obciążony wadami prawnymi.

Analiza stanu technicznego domu

Jak wspominaliśmy, oprócz weryfikacji dokumentacji zawierającej informacje o mieszkaniu, powinniśmy także sprawdzić stan techniczny domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy zajmującej się sprawdzaniem mieszkań i domów. Na miejscu, w którym znajduje się planowany przez nas do kupienia dom,  pojawi się inżynier, który sprawdzi stan domu wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zweryfikuje m.in. czy dom nie posiada jakichś ukrytych wad i usterek. Dzięki takiej usłudze będziemy mieli pewność, że kupujemy dom w takim stanie technicznym, jakiego oczekujemy oraz o jakim zapewnia nas sprzedawca.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Sprawdzenie stanu technicznego domu nie może być pominiętym przez nas etapem,  zwłaszcza w przypadku domów starych, wybudowanych przed wieloma latami. Instalacje, materiały wykorzystywane do budowy zewnętrznej, jak i wewnętrznej nie są pierwszej świeżości i na pewno potrzebują profesjonalnej analizy jakości oraz stwierdzenia, czy nie wymagają większego remontu, wymiany niektórych elementów. Sprawdzając dom, na pewno na początku należy dokładnie wypytać sprzedawcę o, to kiedy został wybudowany; kiedy przechodził remont; czy jest coś, o czym kupujący powinien wiedzieć lub co wymaga naprawy.

Co dokładniej sprawdzić przed kupnem domu?

Oprócz wywiadu ze sprzedającym warto skorzystać z wcześniej wspomnianej usługi firmy zajmującej się na co dzień audytami nieruchomości, która na pewno przy pomocy odpowiedniego sprzętu sprawdzi dogłębnie stan techniczny domu.

Naszą uwagę musimy skierować przede wszystkim na to, czy występują jakieś zawilgocenia, zacieki, mostki termiczne, lecz najczęściej takie elementy będziemy musieli sprawdzić z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Coraz więcej firm, z którymi sprawdzamy nieruchomości, posiada tego typu urządzenia.  Wewnątrz domu zbadajmy również okna, stan podłóg, ścian, czy występują odchylenia od normy, pęknięcia. Bardzo ważne jest również skontrolowanie instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej oraz wentylacji. Stare instalacje mogą być poważnym zagrożeniem dla mieszkańców domu. Pamiętajmy, aby nie pomijać żadnego z elementów podczas sprawdzania, ponieważ kupno domu jest bardzo dużą inwestycją i ważne, aby została ona przeprowadzona w sposób świadomy i kontrolowany.

Gdy sprzedający twierdzi, że nie ma dokumentów 

Kupno mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, dlatego wszystko powinno zostać dokładnie sprawdzone. Należy zapoznać się z szeregiem dokumentów przed podpisaniem umowy z deweloperem. Co jednak w przypadku sprzedawcy, który nie ma dokumentów koniecznych do dokonania zakupu nieruchomości? Wszystko się komplikuje i trzeba zachować szczególną czujność. Oczywiście brak dokumentów nie musi być kłamstwem. Niektórzy sprzedawcy rzeczywiście nie mają niezbędnej dokumentacji. Należy dobrze przemyśleć swoją decyzję dotyczącą kupna mieszkania bez dokumentów. Taka transakcja jest obarczona wysokim ryzykiem, którego lepiej nie ponosić w przypadku niesprawdzonej osoby. Jeśli sprzedawca jest godny zaufania, to sprawa wygląda inaczej, ale zawsze lepiej poczekać na dostarczenie przez niego wymaganych dokumentów, aby uniknąć ewentualnych problemów przy transakcji. Dobrym rozwiązaniem będzie także podpisanie umowy sprzedaży mieszkania, w której zostaną zawarte odpowiednie deklaracje sprzedającego. 

Kupujemy działkę budowlaną: co warto sprawdzić?

Jest wiele kwestii, które należy mieć na uwadze przy zakupie działki budowlanej. Zacząć należy od sprawdzenia jej lokalizacji, czyli dokładnego położenia, bo wpływa to na jej cenę. Kolejną kwestią będzie ukształtowanie terenu działki. Najkorzystniej jest kupić teren wyrównany, co przełoży się na tańszą budowę. Bardzo ważny będzie także dostęp drogi dojazdowej do działki. Jej brak niestety wiąże się z odmową otrzymania warunków zabudowy i pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Znaczenie ma nawet szerokość drogi dojazdowej, nie może być ona węższa niż 5 m. W przypadku działki budowlanej bardzo ważne są jej wielkość i kształty. Inwestora powinien interesować rodzaj gruntu na działce, istotne jest także jej usytuowanie względem stron świata. Przyjrzeć trzeba się najbliższej okolicy działki, co znajduje się w jej otoczeniu. Na liście rzeczy do sprawdzenia jest także uzbrojenie działki.

Odbiór techniczny domu

Przed odebraniem kluczy do nowego mieszkania musi nastąpić jego odbiór techniczny. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie tego wraz z doświadczonym inżynierem, który wie dokładnie, na co zwracać uwagę. Zna normy budowlane, dysponuje profesjonalnym sprzętem. Wszystko to ułatwia znalezienie usterek i wad, które zostaną potem wpisane do protokołu zdawczo-odbiorczego. Deweloper jest zobowiązany do ich wyeliminowania, dzięki czemu inwestor nie musi dokonywać napraw na własny koszt. Podczas odbioru technicznego należy sprawdzić kąty proste, ściany, ościeżnice i drzwi, stolarkę, instalacje, multimedia, powierzchnie dodatkowe. Badanie termowizyjne jest w stanie wykryć nawet wycieki, zawilgocenia i mostki termiczne.

Pomoc w zakupie domu

W Pewny Lokal oferujemy również usługę audytu domów i mieszkań z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Zapraszamy do kontaktu!

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie domu?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • W sprawdzanym domu średnio wykrywamy 27 usterek. Sprawdzamy też stan prawny domu i to, co zostanie zbudowane w sąsiedztwie domu.
  • Naprawa usterek w standardowym domu kosztuje średnio 40 000 zł.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1790 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka