Odbiór domu z rynku wtórnego - co sprawdzić przed zakupem?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Odbiór domu z rynku wtórnego | 797 014 014

Zakup domu na rynku wtórnym wiąże się z szeregiem ważnych decyzji. Tak poważna inwestycja, przeprowadzona powinna zostać w maksymalnie bezpieczny sposób. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wykonać inspekcję domu na rynku wtórnym, jak sprawdzić zarówno stan techniczny, jak i prawny nieruchomości. Zapraszamy do lektury.

Kupno nieruchomości z rynku wtórnego niesie za sobą wiele plusów, ale także całkiem sporą ilość pułapek, o których warto wiedzieć, by ich uniknąć. Nasza firma specjalizuje się w kompleksowym sprawdzaniu domów i mieszkań z rynku wtórnego. Możemy pomóc Państwu nie tylko w ocenie stanu technicznego domu, mieszkania lub lokalu, ale także wesprzeć Państwa we wszystkich kwestiach związanych z aspektami prawnymi. Działamy w interesie klienta i sprawiamy, że być może nieruchomość idealnie dobraną do swoich potrzeb i możliwości finansowych, bez żadnych wad ukrytych.

Dlaczego warto sprawdzić dom przed zakupem?

Niezależnie od tego, czy ktoś decyduje się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego, istotne jest jego dokładne sprawdzenie. Warto skorzystać z usług fachowca, który wszystko dokładnie obejrzy. Zna on najczęściej popełniane błędy przez ekipy budowlano-wykończeniowe i sztuczki stosowane przez sprzedających. Jest to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na uzyskanie szczegółowej wiedzy na temat konkretnej nieruchomości. Zostaną wykryte wszystkie wady, które pozwolą ocenić, czy zakup mieszkania jest opłacalny, czy stan faktyczny nieruchomości zgadza się z zapisami zawartymi w umowie. Znalezione usterki stanowią również podstawę do prowadzenia negocjacji ze sprzedającym. Można uzyskać niższą cenę lub domagać się wyeliminowania wad. Fachowiec sprawdzi wszystkie ściany i sufity, instalacje, ogrzewanie, wentylacje, multimedia, stolarkę okienną i drzwiową, oceni konstrukcję i architekturę. Zostanie sporządzony szczegółowy raport, który ułatwi zaplanowanie prac remontowych, zmian aranżacyjnych. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla potencjalnego nabywcy, można uchronić się przed koniecznością poniesienia szeregu dodatkowych kosztów. 

Ile kosztuje sprawdzenie domu przed kupnem

Jeśli dom ma zostać dokładnie sprawdzony, z dbałością o każdy szczegół, to warto powierzyć to zadanie fachowcowi. Oczywiście skorzystanie z jego usług wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, ale można uchronić się w ten sposób przed znacznie większymi wydatkami. Inżynier ma wiedzę i doświadczenie, zna wszystkie aktualne normy budowlane, dysponuje profesjonalnym sprzętem. Koszt sprawdzenia stanu technicznego nieruchomości jest uzależniony przede wszystkim od jej metrażu, czyli wielkości powierzchni użytkowej. Istotna jest także lokalizacja budynku. Ceny rozpoczynają się od 700 zł brutto i rosną wraz ze wzrostem wielkości mieszkania. W przypadku dużego obiektu trzeba liczyć jest z poniesieniem kosztów rzędu do nawet 1400 zł brutto. Można jednak liczyć na kompleksowe usługi wraz z przeprowadzeniem badania termowizyjnego, sporządzeniem raportu zawierającego zastrzeżenia i wykryte wady.

Inspekcja domu przed kupnem oraz inspekcja mieszkania

Audyt nie jest tak prostym procesem, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób twierdzi, że wystarczy rzucić okiem, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Nic bardziej mylnego! Eksperci, których zatrudniamy w naszej firmie, oprócz sprawdzenia wszystkiego zgodnie z obowiązującymi normami, używają także różnych narzędzi, np. kamer termowizyjnych, wilgotnościomierzy, dalmierzy itp. Dzięki nim mogą np. zobaczyć, którędy ucieka ciepło lub gdzie zbiera się wilgoć, która jeszcze nie wyszła na wierzch w postaci pleśni czy zagrzybienia. Oprócz tego, że specjaliści zaglądają w każdy kąt, sprawdzają także ogólną kondycję budynku, w którym mieści się lokal mieszkalny. Wbrew pozorom to bardzo ważny aspekt, ponieważ jeśli okaże się na przykład, że klatka schodowa jest do remontu czy winda powinna być już dawno wymieniona, będzie to miało wpływ na Twoje miesięczne koszty zamieszkania. Zaniedbania wspólnoty mieszkaniowej odbijają się na kondycji budynku i w efekcie podnoszą czynsz na fundusz remontowy, który ponoszą wszyscy lokatorzy w postaci wyższego czynszu. A mało kto, po obejrzeniu wymarzonego mieszkania zadaje sobie trud sprawdzenia całokształtu stanu technicznego budynku.

Co znajduje się w księdze wieczystej? M.in., służebności, hipoteki i właścicielePierwszy krok, który należy zrobić, jeśli chodzi o audyt nieruchomości, to dokładna analiza księgi wieczystej.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jak sprawdzić mieszkanie przed zakupem?

Sprawdzenie aspektów prawnych to dopiero początek drogi, jeśli chodzi o zakup mieszkania. Profesjonalne oględziny to drugi bardzo ważny aspekt, który ma wpływ na późniejszy komfort mieszkania. Oczywiście jako nabywcy musicie Państwo sami określić, czy odpowiada Wam wyposażenie danego lokalu, układ pomieszczeń czy lokalizacja. Są jednak kwestie, z którymi trudno jest sobie poradzić osobie niezaznajomionej z rynkiem nieruchomości. Wpłynąć one mogą na cenę późniejszego remontu, a jeśli właściciel nieruchomości ukrywa przed nami usterki, to będą to dodatkowe, często niemałe, koszty ponad przeznaczony na nieruchomość budżet.

Ocena instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, wentylacyjnej, gazowej

Sprawdzenie mieszkania przez profesjonalistów z naszej firmy to m.in. ocena stanu technicznego wszystkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej i gazowej). Jest to ważne, ponieważ jeśli okaże się, że w danej nieruchomości trzeba jedną z nich (lub wszystkie) wymienić, musisz do swojego budżetu na zakup lokalu doliczyć pokaźną sumę liczoną w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych. Oprócz tego trzeba sprawdzić kondycję ścian, sufitów, podłóg, okien i drzwi. O ile stan instalacji wodno-kanalizacyjnej można ocenić poprzez sprawdzenie, czy nic nie przecieka, to stan instalacji elektrycznej jest trudniejszy do oceny, jeśli możemy zapalić i zgasić światła i włączyć jakieś sprzęty. Nasi eksperci dysponują profesjonalnym sprzętem i wieloletnim doświadczeniem, które pozwolą im sprawdzić te pozornie ukryte usterki, które kosztować nas mogą niemałe pieniądze, a nawet życie. Wyobraźmy sobie źle działająca instalację gazową w łazience lub popalone, lub zbutwiałe przewody elektryczne.

Tak samo rzecz się ma z wilgocią i powstającym grzybem. Sprzedający może przykryć go farbą i na jakiś czas to wystarczy, by zatuszować jego istnienie. Jednak mieszkanie w nieruchomości z grzybem może nieść za sobą poważne skutki zdrowotne. A jego usunięcie i wysuszenie ścian bywa bardzo kosztowne.

Nasza firma nie tylko wykonuje audyty techniczne mieszkań i domów, ale także pomaga oszacować koszty ewentualnego raportu

Wycena remontu, audyt działki oraz przydatne informacje z raportów

Audyt techniczny nieruchomości

Nasza firma nie tylko wykonuje audyty techniczne mieszkań i domów, ale także pomaga oszacować koszty ewentualnego remontu. Przy pomocy dedykowanej aplikacji nasi inżynierowie są w stanie oszacować przybliżony koszt remontu nabywanej nieruchomości (mieszkania lub domu). Pozwala to lepiej zaplanować budżet i daje ogląd, na jakie nieruchomości klient może sobie pozwolić.

Księgi wieczyste i bezpieczne podpisanie umowy

Z kolei nasi prawnicy są w stanie nie tylko sprawdzić księgi wieczyste oraz pomóc w podpisaniu bezpiecznej umowy, ale także zweryfikować, czy w pobliżu nabywanej nieruchomości nie są planowane uciążliwe budowy (np. spalarnia śmieci). Sprawdzenie Księgi Wieczystej, czyli kluczowego dokumentu przypisanego każdej nieruchomości to najważniejszy krok, jaki należy wykonać przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Zawarte w niej informacje pozwolą sprawdzić również takie rzeczy jak ciążące na domu długi czy dożywotni lokatorzy. Pomożemy Ci również w bezpiecznym podpisaniu umowy, która będzie gwarantem i zabezpieczeniem, a nie obciążeniem.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie domu?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • W sprawdzanym domu średnio wykrywamy 27 usterek. Sprawdzamy też stan prawny domu i to, co zostanie zbudowane w sąsiedztwie domu.
 • Naprawa usterek w standardowym domu kosztuje średnio 40 000 zł.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Możemy wykonać raport o szacunkowych kosztach remontu.

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Nieruchomości z rynku wtórnego często mają nieuregulowany stan prawny, o czym należy pamiętać podczas początkowego audytu wybranego mieszkania czy domu. Każde uchybienie może znacząco wpłynąć na komfort mieszkania w danym miejscu, dlatego warto krok po kroku sprawdzić każdy element nieruchomości lub powierzyć to zadanie naszym specjalistom. O czym nie można zapomnieć? O tym poniżej.

Co sprawdzić w księdze wieczystej przed kupnem mieszkania?

Pierwszy krok, który należy zrobić, jeśli chodzi o audyt nieruchomości, to dokładna analiza księgi wieczystej. Powierzając tę kwestię w nasze ręce, macie Państwo pewność, że sprawdzimy nie tylko tak podstawowe informacje, jak np. to, kto jest prawowitym właścicielem, czy jakie są ewentualne zadłużenia nieruchomości. Analiza musi być znacznie głębsza. W księdze wieczystej znaleźć można także np. informacje o różnych umowach (dożywocia czy służebności). To bardzo ważne, aby nic z tego typu prawnych aspektów nie dotyczyło lokalu, który chcesz kupić, ponieważ może mieć to znaczący wpływ na to, jak komfortowo będzie się Państwu mieszkać w danej nieruchomości. Dlaczego?

Przykładowo, jeśli na domu ciąży umowa dożywocia, należy mieć świadomość, że osoba, która zamieszkuje nieruchomość, ma prawo w niej przebywać aż do śmierci i nie można z tym faktem wiele zrobić. W księdze wieczystej znajduje się także informacja na przykład o metrażu mieszkania, który warto skonfrontować z tym, co jest w rzeczywistości. Podczas audytu technicznego inżynierowie wykonają niezbędne pomiary i ocenią, czy metraż według księgi wieczystej zgadza się z rzeczywistym metrażem. Często sprzedawcy w ogłoszeniu wpisują metraż z księgi wieczystej, a rzeczywisty wymiar mieszkania jest zupełnie inny, o czym nawet nie wiedzą. To oczywiście tylko kilka aspektów, które musisz sprawdzić. Sama analiza księgi wieczystej to bardzo skomplikowany proces, ale warto o to zadbać, aby później nie żałować poczynionej inwestycji.

 Jeżeli okaże się, że w danej nieruchomości instalacje wymagają poprawy, naprawa może kosztować Cię dziesiątki tysięcy złotych.Sprawdzenie mieszkania przez profesjonalistów z naszej firmy to m.in. ocena stanu technicznego wszystkich instalacji.

Umowa kupna mieszkania

Umowa sprzedaży to zupełnie inny temat. Wielu nabywców zapomina o tym, jak ważny to dokument i decyduje się podpisać go po pobieżnym przekartkowaniu. Chodzi zarówno o umowę przedwstępną, jak i umowę przenoszącą własność nieruchomości (jeśli transakcja podzielona jest na dwa etapy) lub samą umowę sprzedaży. To ogromny błąd! Tylko dobrze sporządzona, uczciwa umowa uchroni Państwa przed różnego rodzaju problemami w przyszłości, np. ze związanymi z nieuznaniem gwarancji czy z rekompensatą za kilkukrotnie przekładany termin przekazania kluczy. W umowie sprzedaży może znajdować się wiele zapisów, które mogą okazać się niekorzystne, dlatego warto przekazać ten dokument do analizy naszym prawnikom, którzy dzięki dużemu doświadczeniu w branży nieruchomości potrafią znaleźć każdy kruczek. Dzięki temu umowa przedwstępna będzie gwarantem sprzedaży nieruchomości właśnie Wam, a umowa sprzedaży zawierać będzie wszystkie potrzebne aspekty, żeby transakcja była bezpieczna dla kupującego i nie wpędziła go w straty materialne.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 290 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka