Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Spis treści:
Jeżeli mamy już „na oku” konkretny dom, który chcemy kupić – sprawdźmy jego stan prawny. Tutaj pomocne będzie przejrzenie księgi wieczystej nieruchomości. Księga odpowie nam czy na nieruchomości nie ciążą obciążenia potencjalnie dla nas niebezpieczne. W tym dokumencie mogą być zawarte różnego rodzaju roszczenia do nieruchomości. Kolejną kwestią, którą należy prześledzić jest umowa ze sprzedającym/pośrednikiem nieruchomości. Musimy sprawdzić czy nie ma tam zapisów, które mogą być dla nas potencjalnie niebezpieczne. Jeśli nie mamy dostatecznej wiedzy prawniczej i np. nie wiemy jakie klauzule w umowach są niedozwolone warto skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w prawie nieruchomości. Biuro prawne przygotuje dla nas szczegółowy raport w którym wskaże niebezpieczne zapisy, a także zaproponuje zmiany zapisów umowy. Pamiętajmy, że możemy sprzedającemu zaproponować zmianę jakiś punktów umowy, które są dla nas niekorzystne lub wręcz sprzeczne z obowiązującym prawem (tzw. klauzule abuzywne).
Konieczne będzie także sprawdzenie takich elementów jak:
- pozwolenie na budowę (sprawdzimy czy dom nie jest samowolą budowlaną)
- informacje o przeprowadzonych remontach (jeżeli dom przechodził remont, sprawdźmy jego zakres, czy były wprowadzane zmiany aranżacyjne na które została wydana zgoda odpowiednich organów, jeśli przeprowadzono remont sprawdźmy czy nie miał on na celu zatuszowanie wad technicznych domu)
- umowy z dostawcami mediów (sprawdźmy czy właściciel nie zalega z rachunkami, czy dom jest legalnie podłączony do sieci – umowa z zakładem energetycznym).
Jeżeli uzgodnimy ze sprzedającym, że wszystko się zgadza i jesteśmy naprawdę zainteresowani nabyciem nieruchomości podpiszmy umowę przedwstępną. Dzięki niej będziemy wiedzieć, że sprzedający nie będzie próbował sprzedać nieruchomości po większej cenie innej osobie. Zadatek, który wpłacany jest sprzedającemu wynosi zazwyczaj około 10% ceny nieruchomości. Strony mogą ustalić między sobą wysokość zadatku. W momencie kiedy jednak nie zdecydujemy się na nieruchomość zadatek zatrzyma sprzedający. Jeśli wycofa się sprzedający, ciąży na nim obowiązek wypłaty podwójnego zadatku niedoszłemu nabywcy nieruchomości. Trzeba dobrze przemyśleć wysokość zadatku, czy te 10% jest dla nas wartością bezpieczną czy też lepiej próbować negocjować jego wysokość. Pamiętajmy że zadatek nie jest tym samym co zaliczka. W przypadku zaliczki jeśli transakcja nie dochodzi do skutku, wysokość zaliczki podlega zwrotowi.
Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi na ostatnim etapie przekształcić się w akt notarialny. Tylko taka forma prawna gwarantuje, że umowa jest ważna. Pamiętajmy, że obecność u notariusza będzie koniecznością.
Inwestując kilkaset tysięcy, a czasem i więcej w kupno domu warto mieć pewność co w zasadzie kupujemy. Tutaj koniecznym elementem będzie audyt techniczny nieruchomości, który wskaże nam jakie usterki, wady występują w nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Obecnie bardzo popularnym sposobem na kontrolę domu przed zakupem, jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej firmy zajmującej się przeglądami technicznymi (zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym). Inżynier, który przyjedzie w wybranym przez nas terminie będzie w stanie zidentyfikować wady, usterki budynku, a także wskaże nam potencjalne koszty związane z remontem domu. Po wizycie inżyniera otrzymamy szczegółowy raport, który może nam posłużyć także do negocjacji ceny ze sprzedającym. W przypadku domów z rynku wtórnego konieczna jest inspekcja w zakresie obejmującym także badanie termowizyjne. Kamera termowizyjna pozwala na wykrycie wad, które nie są widoczne „gołym okiem”, jak np. ogniska korozji biologicznej, zacieki, zawilgocenia czy też mostki termiczne. Jeżeli chodzi, o ten ostatni element – mostki termiczne, są to miejsca gdzie dochodzi do ucieczki ciepła z domu (często w okolicach okien). Jeżeli dochodzi do ucieczki ciepła z domu musimy liczyć się z dużo większymi rachunkami za ogrzewanie.
Kontrola stanu technicznego nieruchomości przez inżyniera jest bardzo drobiazgowa. Wiadomo, że podejmując tak ważną życiową decyzję, jaką jest zakup domu, chcemy mieć pewność, iż wszystko zostanie dokładnie sprawdzone. W przypadku korzystania z usługi firmy specjalizującej się w przeglądach technicznych nieruchomości mamy gwarancję że zostaną sprawdzone wszystkie najważniejsze elementy jak ściany, podłogi, okna, drzwi, instalacje, a nawet tak drobne jak dzwonek do drzwi. Inżynier zadba, aby kontrola przebiegła w możliwe najmniej uciążliwy sposób dla sprzedającego (należy pamiętać, że zdarzają się nieruchomości na sprzedaż w których sprzedający nadal mieszka). W takiej sytuacji mimo, że konieczne będzie zajrzenie niemal w każde miejsce to warto to zrobić, aby nie kupić tzw. „kota w worku”.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w inspekcji technicznej domu lub mieszkania (z rynku wtórnego lub pierwotnego) – zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal – tel. 797 014 014 lub pisząc na adres mailowy – kontakt@pewnylokal.pl
Zobacz rozmowę z naszym prawnikiem.
Zobacz nasz film instruktażowy.
Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Rękojmia
nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Badanie
termowizyjne
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Sprawdzenie
prac wykończeniowych
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Audyt działki
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!