Porada prawna Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Umowa przedwstępna kupna domu

Podpisując umowę przedwstępną należy pamiętać, że będzie ona miała wpływ na bezpieczny zakup nieruchomości. Poniższy artykuł obrazuje najważniejsze elementy umowy przedwstępnej.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Zadatek, a zaliczka

Zadatek i zaliczka nie są terminami wymiennymi, a ich odróżnienie jest istotne ze względu na bezpieczeństwo naszego zakupu. W przypadku, gdy wszystkie warunki umowy zostaną wykonane prawidłowo i we właściwym terminie rozróżnienie tych terminów jest zbyteczne, ponieważ zostaną zaliczone one do całości transakcji tak samo. Różnice występują jednak w momencie, gdy postanowienia umowy nie zostaną zrealizowane prawidłowo lub w ogóle nie zostaną zrealizowane. W przypadku wystąpienia winy klienta zadatek przepada na rzecz sprzedającego, natomiast zaliczka zostaje zwrócona. W przypadku, gdy winę ponosi sprzedający to zadatek zostaje zwrócony w podwójnej wysokości, zaliczka natomiast w wysokości nominalnej.
W umowach przedwstępnych możemy spotkać się także z karami umownymi, a także innymi zapisami, które modyfikują powyższe zasady.

Forma notarialna czy cywilnoprawna?

Umowa może zostać zawarta w formie pisemnej zwykłej lub aktu notarialnego. W przypadku formy zwykłej strony mogą dochodzić odszkodowania, do wysokości poniesionej szkody. Natomiast forma notarialna otwiera nam drogę od żądania zawarcia umowy przyrzeczonej przed sądem. Co do zasady zalecamy podpisywanie umów w formie notarialnej, ponieważ lepiej zabezpieczy to nasze interesy. 

Termin umowy przyrzeczonej

Wskazanie terminu, w którym przystąpimy do umowy przyrzeczonej nie jest obligatoryjny, ale konieczność wskazania takiego terminu jest wymogiem logicznym. Tylko precyzyjne określenie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej pozwoli na ochronę naszych interesów w postaci terminowego zawarcia tej umowy. W przypadku braku takiego terminu należy uznać, że umowa przyrzeczona powinna zostać zawarta niezwłocznie po spełnieniu wymogów umowy przyrzeczonej. Jest to istotne ze względu na przedawnienie roszczeń w przypadku niewywiązania się z umowy.

Prawo odstąpienia od umowy

Umowa przedwstępna najczęściej zostaje zawarta ze względu na to, że coś stoi na przeszkodzie, na przykład chęć sfinansowania zakupu kredytem hipotecznym. Należy więc zawczasu przewidzieć sytuację, w której takiego kredytu nie dostajemy. Dobrym rozwiązaniem jest dodać wtedy stosowną klauzulę do umowy, na mocy której będziemy mogli bez konsekwencji od niej odstąpić.

Jeżeli chcesz sprawdzić zapisy umowy przedwstępnej skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię.   

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka