Zadatek i zaliczka nie są terminami wymiennymi, a ich odróżnienie jest istotne ze względu na bezpieczeństwo naszego zakupu. W przypadku, gdy wszystkie warunki umowy zostaną wykonane prawidłowo i we właściwym terminie rozróżnienie tych terminów jest zbyteczne, ponieważ zostaną zaliczone one do całości transakcji tak samo. Różnice występują jednak w momencie, gdy postanowienia umowy nie zostaną zrealizowane prawidłowo lub w ogóle nie zostaną zrealizowane. W przypadku wystąpienia winy klienta zadatek przepada na rzecz sprzedającego, natomiast zaliczka zostaje zwrócona. W przypadku, gdy winę ponosi sprzedający to zadatek zostaje zwrócony w podwójnej wysokości, zaliczka natomiast w wysokości nominalnej.
W umowach przedwstępnych możemy spotkać się także z karami umownymi, a także innymi zapisami, które modyfikują powyższe zasady.
Umowa może zostać zawarta w formie pisemnej zwykłej lub aktu notarialnego. W przypadku formy zwykłej strony mogą dochodzić odszkodowania, do wysokości poniesionej szkody. Natomiast forma notarialna otwiera nam drogę od żądania zawarcia umowy przyrzeczonej przed sądem. Co do zasady zalecamy podpisywanie umów w formie notarialnej, ponieważ lepiej zabezpieczy to nasze interesy.
Wskazanie terminu, w którym przystąpimy do umowy przyrzeczonej nie jest obligatoryjny, ale konieczność wskazania takiego terminu jest wymogiem logicznym. Tylko precyzyjne określenie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej pozwoli na ochronę naszych interesów w postaci terminowego zawarcia tej umowy. W przypadku braku takiego terminu należy uznać, że umowa przyrzeczona powinna zostać zawarta niezwłocznie po spełnieniu wymogów umowy przyrzeczonej. Jest to istotne ze względu na przedawnienie roszczeń w przypadku niewywiązania się z umowy.
Umowa przedwstępna najczęściej zostaje zawarta ze względu na to, że coś stoi na przeszkodzie, na przykład chęć sfinansowania zakupu kredytem hipotecznym. Należy więc zawczasu przewidzieć sytuację, w której takiego kredytu nie dostajemy. Dobrym rozwiązaniem jest dodać wtedy stosowną klauzulę do umowy, na mocy której będziemy mogli bez konsekwencji od niej odstąpić.
Jeżeli chcesz sprawdzić zapisy umowy przedwstępnej skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!