Zarezerwuj odbiór

Co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Stan techniczny mieszkania i stan prawny. Jak sprawdzić przed zakupem, aby potem cieszyć się mieszkaniem bez problemów? Zapraszamy do lektury.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Wybór mieszkania to składowa wielu przesłanek. Tak naprawdę istotne są kwestie techniczne i prawne, które należy sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wydawać mogłoby się, że najtrudniejsze jest podjęcie decyzji o tym, które mieszkanie spośród tych, jakie nas interesują, wybrać. Otóż nie! Wybierając jedno, należy dokładnie je prześwietlić, by nie kupić kota w worku.

Stan techniczny mieszkania

To, co można dostrzec gołym okiem to stan techniczny mieszkania. Decydując się na jedną nieruchomość, warto skorzystać z pomocy specjalistów i fachowego sprzętu, bo bardzo często wiele kwestii może umknąć zawodnemu oku inwestora. Inne z kolei nie są dostrzegalne bez pomocy sprzętów i ekspertów. Posiłkując się fachowym odbiorem mamy pewność, że żadna wada i usterka nie umknie, a być może przygotowany raport przyczyni się do negocjowania ceny nieruchomości.

My możemy sprawdzić usytuowanie budynku, wygląd  i zapach klatki schodowej, jakość elewacji, bezpieczeństwo w okolicy, a także w sąsiedztwie. Gdy poznamy bliżej okolicę, skupić należy się na mieszkaniu. Warto zapytać poprzedniego właściciela o remonty, jakie przeprowadził, a także z pomocą sprawdzić jakość ścian i podłóg, sposób montażu drzwi, okien, płytek podłogowych, ściennych i paneli, a także jakość sprzętu w łazience i w kuchni (baterie, wanny, prysznice, jeśli zostają w mieszkaniu). Warto każde okno otworzyć, każdy kran odkręcić, sprawdzić ogrzewanie i dopytać jak działa i jak jest rozliczane.

Można również poprosić o wyliczenie miesięcznych opłat od właściciela.

Stan prawny mieszkania

Bardzo ważne jest, by dokładnie przeanalizować kwestie prawne związane z wybranym przez nas mieszkaniem. To istotne, ponieważ wszelkiego rodzaju niedopatrzenia wiążą się z konsekwencjami o różnym charakterze.

Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie, czy osoba, która sprzedaje nam mieszkanie jest faktycznie właścicielem. Jeśli nie, to czy posiada stosunkowe pełnomocnictwo upoważniające ją do reprezentowania właścicieli.

Jeśli nieruchomość posiada księgę wieczystą, warto do niej zajrzeć i sprawdzić dane w niej zawarte. Gdy mamy do czynienia ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu to od spółdzielni możemy dowiedzieć się więcej, a gdy nie ma księgi wieczystej, osoba, która reprezentuje spółdzielnie musi mieć dokument upoważniający ją do zawarcia umowy.

Gdy mieszkanie ma charakter współwłasności, każdy właściciel musi wyrazić zgodę na jego sprzedaż. Bardzo ważne jest też zdobycie potwierdzenia, że wszyscy lokatorzy wymeldowali się z mieszkania.

Istnieją też zapisy wiążące nieruchomość z lokatorem dożywotnio. Kupując mieszkanie, należy pozyskać zgodę na sprzedaż lub zaakceptować fakt, że osoba wymieniona w dziale III księgi wieczystej ma prawo do użytkowania mieszkania pomimo zmiany właściciela.

Istotna jest też informacja o hipotekach i zadłużeniach, ponieważ zgodnie z prawem długi powiązane są z nieruchomością, a nie z ich właścicielem, dlatego warto skrupulatnie przeanalizować każdy dział ksiąg wieczystych.

Samodzielny odbiór mieszkania

Realnie samodzielny odbiór mieszkania jest możliwy i robi to wielu inwestorów. Nie zawsze jednak sprawdza się ich wiedza na etapie przeglądu technicznego czy na prawnej analizie dokumentów. Warto w tak dużej inwestycji wspomóc się poradą fachowców.

Nasza firma specjalizuje się w odbiorach domów i mieszkań i w prawie nieruchomości, dzięki czemu możemy pomóc każdemu, kto zechce z naszej pomocy skorzystać.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka