Zabytkowe kamienice w centrach miast przyciągają uwagę znakomitą lokalizacją jednak wiążą się również często z wadami, których nie można pominąć przy podejmowaniu decyzji zakupowej. W artykule opisujemy na co zwrócić szczególną uwagę analizując zabytkowe kamienice na rynku wtórnym.
Kupno mieszkania w zabytkowej kamienicy to wybór dla osób ceniących sobie dostęp do placówek kulturalnych, kin, teatrów, restauracji, osób kochających „gwar miasta”. Życie w centrum niesie również inne zalety-możliwość załatwienia wielu spraw „ na piechotę”, tramwajem czy na rowerze, możliwość wyboru szkoły podstawowej czy średniej dla swoich pociech, czy brak konieczności utrzymywania samochodu.
Część kamienic wpisana jest do rejestru zabytków co z jednej strony skutkuje uciążliwą procedurą wykonywania remontów części wspólnych, nieraz brak możliwości ocieplenia fasady, z drugiej strony to gwarancja zachowania jej oryginalnego wyglądu.
Remonty będą też trudniejsze i kosztowniejsze ze względu na liczne zdobienia, można jednak liczyć w pewnych przypadkach na pomoc finansową ze strony Urzędu Miasta przy ich wykonywaniu.
Podstawową zaletą będzie wspomniana wyżej lokalizacja, a w przypadku zakupu lokalu w kompleksowo odnowionym budynku od dewelopera możemy liczyć na wiele współczesnych udogodnień jak: winda, pełne ocieplenie murów, nowoczesny system ogrzewania, nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa, wentylacja mechaniczna, komórki lokatorskie czy miejsce na przechowywanie rowerów i wózków. Liczyć się jednak trzeba w takim przypadku z wysokimi cenami jednostkowymi.
Najważniejszą wadą będzie zakup mieszkania z nieuregulowanym stanem prawnym. Pożądanym stanem jest kamienica z wyodrębnionymi lokalami i co za tym idzie z ukonstytuowaną wspólnotą mieszkaniową administrowaną przez zarządcę. Stan techniczny części wspólnych budynku bywa w opłakanym stanie i liczyć się wówczas trzeba z podwyższonymi kosztami eksploatacji i koniecznością gromadzenia środków na funduszu remontowym.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zakup mieszkania w zabytkowej kamienicy jest trudniejszym zadaniem niż zakup lokalu mieszkalnego na nowym osiedlu. Liczne zalety kuszą potencjalnych nabywców, dużym ułatwieniem może być w takiej sytuacji zamówienie usługi „przeglądu lokalu” wykonywanej przez jednego z naszych inżynierów. Zleceniodawca otrzymuje szczegółowy raport o stanie technicznym, łącznie z raportem termowizyjnym.
Przy poszukiwaniu odpowiedniego lokalu na rynku wtórnym ważne jest oczywiście sprawdzenie stanu prawnego, okazać się bowiem może, że kamienica nie posiada wyodrębnionych lokali i nabywca może się narazić na zakup tzw. udziału w budynku ze wskazaniem z którego mieszkania możemy korzystać. Niesie to za sobą szereg niedogodności tj.: trudnością ze ściąganiem środków na utrzymanie części wspólnych, brak możliwości zabezpieczenia kredytu, trudność z późniejszą sprzedażą mieszkania itp.
Z pomocą może przyjść nasz dział prawny i udzielić prostej odpowiedzi na pytanie czy dana oferta jest godna zainteresowania.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!